Visegrádská 4

Jižní Čechy poprvé pořádají zimní hry pro hendikepovanou mládež. Sportovci přijeli na Lipno ze zemí V4 a změří síly v para alpském lyžování, běžeckém lyžování, snowboardingu a na sněžnicích.

Nerudová se domnívá, že V4 jako alternativa k EU by měla vytvářet tlak na maďarského premiéra Orbána. Pavel nesouhlasil a prohlásil, že V4 není alternativou, nýbrž subregionální, neplnohodnotnou organizací.

Navzdory rozdílným názorům na některá témata by Slovensko, Česko, Maďarsko a Polsko měly spolupracovat, shodli se na jednání ministři zahraničí. (ČTK)

Velkomaďarská šála Viktora Orbána premiéry V4 nerozdělila, přestože na ni předtím všechny členské státy reagovaly kritikou. Spor se však projevil jak na pomoci Ukrajině, tak v otázce blokovaných evropských peněz pro Maďarsko.

Předsedové vlád zemí V4 se podle českého premiéra Petra Fialy při otevřené debatě shodli na jednoznačné vojenské i humanitární podpoře Ukrajiny. (ČTK)

V4 podle Fialy i kvůli některým postojům Maďarska neprožívá dobré období. Dnešní setkání premiérů V4 v Košicích může pomoci se posunout dál, uvedl.

Premiéři V4 se na zítřejším jednání zmíní i o počínání Viktora Orbána, jenž se na veřejnosti ukázal se šálou s mapou tzv. Velkého Maďarska. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval premiér Petr Fiala. (ČTK)

Předseda vlády Petr Fiala se ve čtvrtek zúčastní jednání premiérů zemí V4 v Košicích. Jednání se budou týkat energetické bezpečnosti, války na Ukrajině či migrace. (ČTK)

Země Visegrádské čtyřky mají stejné problémy s migrací i energetikou, dá se považovat za diskusní platformu, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský. Za skandální označil to, že se maďarský ministr zahraničí zúčastnil energetického fóra v Moskvě.

V Bratislavě začal summit hlav států čtyř středoevropských zemí, které patří do uskupení Visegrádská čtyřka. Českou republiku na jednání zastupuje prezident Miloš Zeman.

V Bratislavě se dnes dopoledne sejdou ke společnému jednání prezidenti Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Tradiční podzimní schůzka hlav států zemí Visegrádské skupiny, na které bude Česko zastupovat prezident Miloš Zeman, se uskuteční během slovenského předsednictví v tomto uskupení středoevropských států.

Prezident Miloš Zeman se v Bratislavě setkal s bývalým slovenským premiérem Robertem Ficem a předsedou slovenského parlamentu Borisem Kollárem. Zítra ve městě začíná prezidentský summit zemí Visegrádské skupiny.

Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko se chtějí angažovat při opravě ukrajinské techniky, ošetřování vojáků, odminování Ukrajiny. Shodli se na tom ministři obrany zemí V4.

Na okraj Valného shromáždění OSN se uskuteční setkání zemí V4, bukurešťské devítky či neformální jednání Rady pro zahraniční věci, všech se zúčastní šéf české diplomacie Jan Lipavský. (ČTK)

Viktor Orbán prohlásil, že Západ chce rozbít visegrádskou čtyřku. Slováci a Češi vyměnili vlády a nyní chtějí sbírat body v Bruselu, řekl maďarský premiér. Dodal, že je to „jako poslat koně do hořící stáje“. (Napunk)

Komentář Jiřího Pehe: Válka, kterou Putin rozpoutal na Ukrajině, odhaluje, že problémy, jimž čelila Visegrádská skupina už před invazí, jsou hlubšího rázu. Z V4 se pozvolna stává V3. Polsko si sice vylepšilo reputaci, ale jeho problémy trvají. Českou diplomacii čeká složitá mise.

Maďarsko zrušilo schůzku ministrů obrany zemí V4. Důvodem je rozhodnutí české ministryně Černochové a polského ministra Błaszczaka nezúčastnit se schůzky kvůli postoji Maďarska k Rusku. Schůzka ministrů se měla uskutečnit zítra. (Telex)

Maďarský ministr obrany Benkő ironicky reagoval na oznámení české kolegyně Černochové, která oznámila, že nepojede na summit ministrů obrany V4 do Bupadešti. Prohlásil, že Černochovou neviděl ani na summitu NATO a že v Maďarsku by jí umožnili mluvit česky, „protože víme, že anglicky neumí“. (HVG)

Ministryně obrany Jana Černochová osobně nepojede na setkání ministrů obrany V4, které se bude konat ve středu a ve čtvrtek v Maďarsku. „Příští týden mají volby a není správné, abych se tam podílela na kampani,“ uvedla ministryně na Twitteru.

Premiéři V4 a britský premiér Boris Johnson se shodli, že země musí snížit energetickou závislost na Rusku. „A nadále společně postupovat proti ruské agresi na Ukrajině,“ napsal na Twitteru po jednání v Londýně premiér Petr Fiala.

Premiér Fiala a ostatní lídři V4 na jednání v Londýně s předsedou britské vlády Borisem Johnsonem. Foto: Úřad vlády

Premiér Petr Fiala (ODS) odlétá do Londýna, kde bude jednat s lídry V4 a britským premiérem Borisem Johnsonem.

Premiér Petr Fiala věří, že Visegrádská čtyřka může nalézt společné zájmy, které bude rozumně prosazovat na evropské půdě. Spolupráci ve V4 má za důležitou, nesmí však být jediná, řekl na tiskové konferenci po setkání s Charlesem Michelem.

Francouzský prezident Macron v Budapešti na schůzce s V4 poukázal na problémy s právním státem a diskriminací sexuálních menšin. Premiéři Maďarska a Polska Orbán a Morawiecki kritiku odmítli. (ČTK)

Francouzský prezident Macron po jednání s V4 zdůraznil, že za předsednictví Francie v EU bude mít zájem postoupit vpřed s problémy migrace, reformou schengenského prostoru a zlepšením ochrany hranic EU. (ČTK)

Premiéři V4 a francouzský prezident Macron. Foto: Úřad vlády

Prezidenti Visegrádské čtyřky vyzvali občany, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. K prohlášení Miloše Zemana se připojila i Zuzana Čaputová, která s polským a maďarským protějškem jednala v Budapešti, Zeman se připojil na dálku.

Země Visegrádu by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti covidu-19. Je to jediná cesta z krize, prohlásil prezident.

Prezident Miloš Zeman se prostřednictvím videokonference účastní jednání prezidentů zemí visegrádské čtyřky, které se koná v Budapešti. Na Twitteru o tom informoval prezidentův mluvčí.

Kvůli migrační krizi na hranicích s Běloruskem požádala Varšava o jednání států V4. Setkání v Budapešti se za Česko zúčastní premiér Andrej Babiš. (ČTK)

Premiéři zemí V4 jednali na společném summitu s prezidentem Jižní Koreje Mun Če-inem. Jednání se podle Úřadu vlády věnovalo posílení vzájemného obchodu, investicím a spolupráci na budování vysokorychlostní železnice. (Úřad vlády)

Polská vláda podle neoficiálních informací zvažuje, že kvůli sporu o Turów dočasně pozastaví svou účast na jednáních Visegrádské skupiny. „V rámci mechanismů EU zvažujeme různé scénáře,“ řekl mluvčí polské vlády Piotr Müller. (Wiadomosci)

Česko by mělo od příštího roku přispívat do Mezinárodního visegrádského fondu 2,5 milionu eur (zhruba 63 milionů korun) ročně místo dosavadních dvou milionů eur. Stejně na tom budou i ostatní země visegrádské čtyřky (V4), tedy Slovensko, Polsko, Maďarsko.

Komentář Jiřího Pehe: Ve všech visegrádských zemích se v nedávné minulosti dostali k moci autokratičtí populisté. Vládnutí jim usnadňovala rozhádaná opozice. Ta si ale opět začíná uvědomovat, že jde do tuhého – ve hře je samotné přežití demokracie.

Premiéři zemí visegrádské čtyřky se s předsedou slovinské vlády Janšou shodli na potřebě rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu. (ČTK)

Visegrádská čtyřka musí podle maďarského premiéra Orbána pracovat na tom, aby se stala vítězem ve světě, který změnila pandemie covidu-19. Nebude prý podporovat iniciativy vedoucí ke zvýšení daní. (ČTK)

V Katovicích probíhá summit premiérů zemí Visegrádské čtyřky. Polsko poté symbolicky předá štafetu předsednictví v tomto regionálním uskupení Maďarsku. (ČT24)

Komentář Jiřího Pehe: Visegrádská čtyřka se v EU snaží prezentovat jako harmonické regionální společenství. Svými postoji prý rozumně a ruku v ruce brzdí některé nerealistické či progresivistické iniciativy přicházející z evropského Západu. A jaká je skutečnost?

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve Varšavě zúčastní jednání ministrů zemí V4 a Japonska. Budou jednat mimo jiné o spolupráci střední Evropy a Japonska či o zapojení asijské země do aktivit Mezinárodního visegrádského fondu. (MZV)

Maďarský premiér Orbán odmítl přijmout deklaraci premiérů V4 připravenou Polskem, jejíž text volal po ukončení projektu Nord Stream 2 a silně podporoval Ukrajinu a běloruskou opozici. Web Euractiv.cz viděl původní verzi.

Nové články Deníku N

00:03Jaz: Nevyžádané rady z HraduVčera 20:45Praha řeší poslední překážky: Lidovci v radě nebudou, Piráti tlačí do programu své priorityVčera 18:42Pointa N: Prchal a spol. nebyli týmem neporazitelných hvězd, sešup jednou musel přijítVčera 18:06„Tým hodí jako obětního beránka.“ Co říkají experti na odchod Babišových klíčových lidí?Včera 18:04Vývoj bojů (343. den): Ukrajina očekává „létající bomby“. Doletí dvakrát dál než současné střelyVčera 17:51To, co někdy na pitevně vidíme a co musely oběti před smrtí vytrpět, je neuvěřitelné, říká soudní lékařVčera 17:07Aréna N: Na Hradě se pohybuje soukromá bezpečnostní agentura, policie má pokyn ji nekontrolovat, řekl prezident PavelVčera 15:48Studio N: Babiše opouští klíčoví lidé. Proč odchází Prchal a další?Včera 15:42Některým lékárnám se asi nelegální činnost i přes milionové pokuty vyplatí, říká právníkVčera 15:42Kauza Kuciak nekončí: Byl jsem pod tlakem prokurátorů, vypověděl vyšetřovatelVčera 15:32Babišovu výhru by armáda nepřijala a začala to tu rovnat jako v Brazílii, prohlásil poslanec ANOVčera 15:26Graf: Nové předpovědi měnového fondu naznačují bod zlomu pro světovou ekonomikuVčera 15:09Rakousko vyhostilo Rusy, novinář Grozev musel uprchnout. Jdou po vás ruské služby, informoval ho zdrojVčera 14:34Vysokoškolaček v Česku rychle přibývá, stále ale zůstávají s dětmi doma. Dusí se tak potenciál české ekonomikyVčera 14:20Rusové po 80 letech oživili Stalingrad. Vzpomínkou na půl milionu padlých i Stalinovou bustouVčera 14:05Pavel na Hrad nespěchá. Chce nejdřív prohledat kanceláře kvůli odposlechůmVčera 13:37Firma hledala odposlechy v kancelářích u Mynáře a NejedléhoVčera 12:07Není to přežitek, je zvolen do pozice prvního z nás, říká Forejt k prezidentským známkám a portrétůmVčera 11:58„Situace v týmu postupně eskalovala.“ U Babiše končí i šéfka jeho kampaně a mluvčíVčera 09:11Symfonie složená pod plastovou plachtou. Dva bratři a jejich životní dilemata v novém snímku Plastic SymphonyVčera 06:43Zlatá labuť vyplouvá na Nově do neznámých vod. Porazí seriál z období protektorátu konkurenci?Včera 06:03Nechtěl jsem se podílet na privatizaci Hradu. Teď je třeba otevřít jej veřejnosti, říká architekt Pleskot01.02 20:03Pointa N: „Tak teď.“ Marketér Prchal odchází, až když Babiš zůstal poražen01.02 19:07Byla média při volbě prezidenta nestranná?01.02 19:00Putina podporují jen hlupáci a zmetci. S prvními se dá pracovat, druhé je třeba zavřít, říká bývalý ruský poslanec01.02 18:45Mecenáši byli po dvou nezdarech zoufalí. Chtěli vědět, že se to povede, říká strůjce Pavlova úspěchu01.02 18:40Vývoj bojů (342. den): Po tancích se mluví o letadlech, překvapivě i o francouzských Mirage 200001.02 17:43Nejde jen škrtat, to se pak může celé rozsypat, říká šéf úřadu, který dokončí velkou reformu školství01.02 17:03Babiše opouští symbol jeho marketingu. „Všichni jsme to tušili,“ říkají Prchalovi kolegové01.02 16:59„Bašta proti tyranii z Východu.“ Poláci dnes patří k největším podporovatelům Ukrajiny. Důvod hledejme ve společné historii