Zdravotnictví

Depresí i úzkostí podle odborníků v české společnosti přibývá, v letech 2010 až 2021 to bylo o více než pětinu. Chybí kapacity pro krizovou péči, bylo by potřeba až třikrát víc Center duševního zdraví, která umožňují mimo jiné duševně nemocným lidem léčit se s pomocí odborníků mimo psychiatrické nemocnice.

Vedení pražské FN Bulovka nabízelo anesteziologům z jiných nemocnic až 3000 korun na hodinu, pokud vezmou služby za protestující lékaře. Nemocnice sice včera oznámila „kompromisní dohodu“, část lékařů se s ní však zatím nedomluvila.

Výpovědi z přesčasových hodin podali podle organizátorů lékaři prakticky ze všech českých nemocnic. „Týká se to hlavně fakultních nemocnic v Praze, Brně a Hradci Králové,“ řekla Deníku N mluvčí Sekce mladých lékařů ČLK Monika Hilšerová.

Prosincovou přesčasovou práci dosud vypovědělo asi 4900 lékařů. Na facebooku o tom informovala Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK). Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) z roku 2022 je v akutní péči, která se týká zejména práce v nemocnicích, asi 23 153 lékařských úvazků.

Dva lékaři z oddělení ARO pražské FN Bulovka odmítli, že by se s nimi vedení dohodlo. Na chystaném protestu se podle nich nic nemění. „Je to podraz, s nikým jsme se nedomluvili,“ řekl Deníku N jeden z lékařů. Většina kolegů podle něj do služeb od zítřka nenastoupí.

Pražská FN Bulovka vypíše nové výběrové řízení na šéfa ARO. Proti vítězi toho předchozího srpnového protestovali lékaři a odmítali od 2. října nastoupit do večerních a nočních služeb.

Foto: Gabriel Kuchta Deník N

Jan Kvaček, ředitel Fakultní nemocnice Bulovka, si odmítá připustit, že by kvůli protestujícím lékařům na ARO oddělení mohl vzniknout problém. Lékaři, kteří se vzbouřili proti novému primáři, odmítají od října nastoupit do večerních a nočních služeb. V rozhovoru pro Deník N vysvětluje, proč ho současná situace nestresuje.

Ředitel pražské Fakultní nemocnice Bulovka Jan Kvaček. Foto: FN Bulovka

Ministerstvo zdravotnictví by mělo mít příští rok na výdaje zhruba o čtvrtinu peněz méně než ve svém letošním schváleném rozpočtu. Utratit by mohlo asi 11,45 miliardy korun, tedy přibližně o čtyři miliardy korun méně než v tomto roce.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) letos udělil pravomocné pokuty za porušení zákona o reklamě na léčiva za více než 4,5 milionu korun. Zhruba stejnou částku na pokutách udělil ústav za předchozí tři roky dohromady.

Reportáž: Nedostatek dětských lékařů je už nejen v pohraničí, ale i v okolí Brna. Obce pediatry zoufale hledají. Nepomáhají ani nabídky bytu zdarma či vybavené ordinace. Rodiče musí s dětmi dojíždět i desítky kilometrů.

V právním sporu o práva duševního vlastnictví mezi vývojáři vakcín proti koronaviru Curevac a BioNTech německý soud plánuje počkat na rozhodnutí Německého patentového a ochranného úřadu a Evropského patentového úřadu, než vydá rozsudek.

Od října začíná platit zákon, podle kterého mohou lékaři sloužit ročně až 832 hodin přesčasů. Změna se stala rozbuškou protestů lékařů. Její iniciátor poslanec Vít Kaňkovský přiznává, že to nebyl dobrý nápad.

FN Plzeň kvůli úterní nevolnosti ve střední zdravotnické škole ošetřila 60 lidí, teď jsou už všichni doma. Přičina nevolnosti je dál neznámá. (ČTK)

Jihomoravští záchranáři po útoku sršňů ošetřili čtrnáct dětí školního věku. Devět z nich bylo převezeno do Dětské nemocnice v Brně. Žádné nebylo ve vážném stavu. (ZZS JMK)

Posuzování zdravotního stavu žadatelů o příspěvky na péči či invalidní penze by mohl mít od příštího roku na starosti nový institut. Přeměnila by se v něj lékařská posudková služba sociální správy.

Tisíce nemocničních lékařů se už připojily k protestu, v rámci nějž od prosince přestanou sloužit veškeré přesčasové hodiny. „Ředitelé některých nemocnic začínají panikařit a protestujícím lékařům vyhrožují,“ říká jeden z organizátorů akce Jan Přáda.

Pražský městský soud propustil z vazby zubařku Magdalenu, která podle obžaloby společně s učitelkou v důchodu Irenou zavraždila kutnohorského léčitele a vůdce sekty Richarda. (iRozhlas)

Zaplatit daň ze sbírky pro Martínka nebude nutné, uvedla Finanční správa. „Příjmy z veřejné sbírky jsou osvobozeny od daně z příjmů. Rodiče pouze musí příjem oznámit finančnímu úřadu,“ napsala na svém účtu na sociální síti X.

Ve veřejné sbírce Život pro Martínka se podařilo vybrat přes 100 milionů korun. Peníze mají sloužit na léčbu dvouletého chlapce se vzácnou formou genetického onemocnění.

V neděli začne platit nový zákoník práce, který má zásadně ovlivnit práci zdravotníků v nemocnicích. Lékaři upozorňují na to, že kdyby měli novou legislativu opravdu dodržovat, celý systém se brzy zhroutí. Co novela nařizuje a jak chtějí nemocnice situaci řešit?

Členkou komise Všeobecné zdravotní pojišťovny, která řeší miliardový tendr s DXC, byla i vlivná advokátka Alexandra Rudyšarová. Ta měla blízko k exšéfovi KSČM a ve volbách kandidovala za Zemanovce.

Alexandra Rudyšarová, bývalá náměstkyně na MPO, jednání na Hradě zapírala, Nejedlý je naopak přiznal. Foto: Twitter MPO

„Jestli existuje nějaká dobrá rada do života, tak zní: Neposlouchej, když ti ostatní říkají, že něco nejde. Toho se držím,“ říká zdravotnická expertka Andrea Daňková. Mohla být herečkou, ale rozhodla se hrát za české zdravotnictví.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Pražská Fakultní nemocnice Bulovka potvrdila, že od října všichni lékaři ARO a Oddělení urgentního příjmu přejdou z rozhodnutí ředitele do nepřetržitého pracovního režimu. „Takové opatření je možné uvést do praxe s ohledem na dostatečný počet lékařů,“ napsala na síti X. O situaci píšeme zde.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v České republice. Začít by mohla během roku či roku a půl, řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Ředitel pražské FN Bulovka Jan Kvaček v pátek nařídil převést všechny lékaře oddělení ARO do nepřetržitého provozu. Anesteziologové tak možná nebudou moci uskutečnit svůj protest proti novému primáři. Plánovali, že od října nenastoupí do večerních a nočních služeb.

Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Britský premiér Rishi Sunak uvažuje o tom, zda prosadit jedny z nejpřísnějších protikuřáckých opatření na světě, která by v praxi znamenala zákaz prodeje cigaret příští generaci, informuje zpravodajský server Guardian.

Ředitel pražské FN Bulovka Jan Kvaček v rozhovoru s Deníkem N odmítl upřesnit, proč musel odejít primář ARO. Jeho odchod vyvolal protesty lékařů. Kvaček nechtěl ani říci, zda výměna šéfa oddělení byla jen z jeho hlavy.

Ředitel pražské Fakultní nemocnice Bulovka Jan Kvaček. Foto: FN Bulovka

Ředitel FN Bulovka Jan Kvaček odvolal dosavadní vrchní sestru ARO oddělení Pavlu Matyáškovou. Je to již druhá personální změna na oddělení během tohoto týdne. V pondělí jmenoval nového primáře oddělení Josefa Školu.

Poslanci zdravotního výboru z koalice i opozice navrhli úpravy vyhlášky ke školám. Žádají zachovat ploty u školek nebo oddělená WC podle pohlaví. (ČTK)

Výdaje na zdravotní péči v Česku předloni meziročně stouply o 53,6 miliard na 579,6 miliard korun. V přepočtu na jednoho obyvatele výdaje přesáhly částku 55 tisíc korun. I v roce 2021 ovlivnila výši výdajů epidemie covidu, uvedl Český statistický úřad.

Státní ústav pro kontrolu léčiv bude nově šéfovat Kateřina Podrazilová, která vyhrála výběrové řízení. Zprávu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Podrazilová vystřídá dosavadní ředitelku Irenu Storovou, která vedla SÚKL od roku 2018.

Anesteziologové z FN Bulovka rozeslali dopis všem pražským nemocnicím. Upozorňují, že od 2. října ukončí veškerou přesčasovou práci. „ARO a Urgentní Příjem bude fungovat pouze ve všední den od 7.00–15:30,“ píšou lékaři v dopise.

V posledních měsících nejcitelněji chybí dětské antibiotikum Ospen a základní penicilinová antibiotika. Naznačuje to frekvence, s níž se objevují zprávy o jejich výpadcích. Potvrzují to i otevřená data Státního ústavu pro kontrolu léčiv. (iRozhlas)

Obvodní soud pro Prahu 8 schválil tři dohody o vině a trestu v kauze dvou zakázek Fakultní nemocnice Bulovka. Bývalí ředitelé nemocnice Andrea Vrbovská a František Novák a také někdejší ekonomická náměstkyně Bulovky Marie Nushiová přijali podmíněné i peněžité tresty a zákazy činnosti.

Základna letecké záchranné služby v Plzeňském kraji se nejspíš přesune z letiště v Líních do nedalekého Chotěšova, oznámila agentura CzechInvest. Právě u Chotěšova by mohlo rovněž stát náhradní civilní letiště. (Novinky)

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na setkání se zdravotníky z celé republiky řekl, že novelu zákoníku práce, která zvyšuje počty povolených přesčasů ve zdravotnictví, nepředložil on. K tomuto tématu se sejde ministr se zástupci Sekce mladých lékařů České lékařské komory 20. října.

Do Prahy se sjeli lékaři a sestry z celé republiky, aby upozornili ministra Vlastimila Válka na stávající problémy ve zdravotnictví. Vadí jim odchody zdravotníků, nedostatek financí v systému i narůstající penzum přesčasové práce.

Od října hrozí, že pražská Bulovka bude muset omezit provoz operací. Většina lékařů z ARO oddělení protestuje proti novému primáři, který se podle nich dostal do vedení na základě netransparentního výběrového řízení a nemá prý „dostatečný morální kredit“.

Až 14 procent všeobecných zdravotních sester je starších 60 let. Už teď jich v akutní a následné zdravotní péči chybí zhruba 2000, kvůli stárnutí bude potřeba zejména v následné a dlouhodobé péči o seniory násobná. Bude také potřeba nejméně 2200 lůžek navíc v léčebnách dlouhodobě nemocných.

Provozovatelem nemocnice ve Valašském Meziříčí bude dále skupina Agel. Zastupitelé schválili, že ji Agel bude provozovat 35 let. Byl jediným zájemcem. (ČTK)

„Takovej Jarda Jágr, ten se stal špičkovým hokejistou jen díky tomu, že po těch trénincích ještě zůstával a přidával si,“ obhajoval nedávno šéf motolské nemocnice Ludvík přesčasy lékařů. Josef Bouška v komentáři domýšlí, jak by to vypadalo, kdyby lékaři pracovali jako špičkoví hokejisté.

Zákoník práce zavede spornou možnost další přesčasové práce ve zdravotnictví. Přesnější vymezení, a tím předvídatelnost, získají práce na dohody. Zaměstnavatelé navíc budou moci dávat paušální náhradu nákladů lidem, kteří pracují z domova.

Nedostatkové léky se už léta rozdělují mezi lékárny nerovnoměrně. Ostře sledovaný nedostatek penicilinu teď ukazuje, jak hluboký tento problém je. Distributoři nechtějí říci, do kterých lékáren a podle jakého klíče léky dodávají.

Počet lidí, kteří v jihopolském Rzeszówě v uplynulých týdnech zemřeli po nákaze bakterií legionella, vzrostl na pětadvacet. Dnes o tom podle agentury PAP informoval zástupce hygieniků ve městě Jaromir Ślonczka.

Mnohé lékárny napříč republikou se dál potýkají s nedostatkem penicilinu a dalších antibiotik. Dodávky jsou podle lékárníků sporadické, nepředvídatelné a o dost menší než objednávky. Některým chybí dětské antibiotické sirupy, dlouhodobé výpadky má i Endiaron na průjem.

Velké sítě lékáren v Česku hlásí, že mají nyní dostatek zásob penicilinu i dalších antibiotik, v posledních dnech dostaly nové dodávky. Problémem nadále zůstávají dětské antibiotické sirupy, které jsou dostupné pouze lokálně.

Ve více než 60 procentech školních jídelen se výrazně přesoluje. Na dnešní konferenci Potravinářské komory ČR na to upozornila hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Provoz jednotného informačního systému pro vrtulníky letecké záchranné služby patrně bude moci hradit ministerstvo zdravotnictví. Ročně půjde o zhruba 2,5 milionu korun.

Mladí lékaři už nechtějí sloužit stovky nelegálních přesčasových hodin ročně. Šéf motolské nemocnice Miloslav Ludvík na jednání přiznal, že raději zatěžuje mladší doktory, protože jsou levní. „Já zakazuji sloužit primářům a přednostům, protože ti jsou drahý jako blázen.“

Sněmovna dnes znovu schválila dočasné zavedení možnosti další přesčasové práce ve zdravotnictví. Ustanovení budí spory a část lékařů pracujících v nemocnicích hrozí, že přestane přesčasy sloužit.

Nové články Deníku N

12:08Rusové tady zakládají firmy, aby obcházeli západní sankce, popisuje český konzul v Kyrgyzstánu 11:01Zvonařina jako pečení dortů. Odlití zvonu pro Prahu, který mluví za umlčené zvony z druhé světové války, trvalo jen šest minut 10:21Nejbohatší muž Ruska: Nemá smysl mluvit o dobru a zlu 08:42Šestý Trumpův soud, pro něj nejosobnější: zasahuje ho na penězích a majetku a může zrušit jeho podnikání 07:13Přicházíme o soukromí. Nejen proto, že si to ani neuvědomujeme, ale i proto, že to tak chceme 06:30Najdou Slamáci pod vedením gumového Luffyho bájný poklad? Pirátský fenomén One Piece připlul na NetflixVčera 21:53Pointa N: Dva týdny pokušení pro slovenské křesťanské demokratyVčera 21:06Řeháková odchází z Hradu, končí i jako Pavlova mluvčíVčera 17:52Obědové krabičky kvůli zdražování obsadily lednice českých kanceláříVčera 17:47Polskou opozici potěšila statisícová účast na setkání ve Varšavě, v průzkumech ale vede vládaVčera 17:23Bezprecedentní jednání ministrů zahraničí EU: v metropoli válčící Ukrajiny. Jednali i o SlovenskuVčera 16:35Byl jsem s Redlem na Seychelách, o jeho podpoře STAN nesmím mluvit, řekl policii PolčákVčera 16:34Nobelova cena za lékařství pro dva vědce, kteří se nedali odradit a vyvinuli mRNA vakcínyVčera 16:28Vývoj bojů (586. den): Jak Rusové pod Robotyne vybudovali pevnost, která zastavila ukrajinskou ofenzivuVčera 16:14Baroš stáhl návrh na insolvenci. S investorem, který mu dlužil, se dohodlVčera 16:05Lidovci tlačí na ODS kvůli eurokandidátce. Jurečka varuje před ohrožením značky a další spolupráceVčera 15:41V pokoji byl cítit levný parfém. Opoziční novináři hledali úkryt v Evropě, agenti si je ale našliVčera 15:34Slovenská prezidentka Čaputová pověřila šéfa Směru Fica sestavením nové vládyVčera 15:20Slovenské volby jsou pro Česko varováním. V něčem jsme na tom ale ještě hůřVčera 15:07Co by vláda Směru znamenala pro Ukrajinu? Největší problém nemusí být FicoVčera 14:37Studio N: Jak slovenské volby vyhrál KremlVčera 13:58Bulovka nabízela anesteziologům odjinud až tři tisíce za hodinu. S částí protestujících se zatím nedohodlaVčera 12:10Jak Fico uspěl i díky ovládnutí Facebooku. Zřejmě zlákal i část voličů krajní praviceVčera 06:30Znovu se musí schovávat, spisovatel Salman Rushdie je ale odvážný i po útokuVčera 06:30Sylvester Stallone patří do starého železa. Nebo ještě ne? Čtvrtí Expendables marně hledají mladé nástupce akčních legendVčera 06:00Pětadvacátý Designblok startuje již tento týden. Nabídne designové novinky evropských etablovaných hvězd i mladých talentů, edukační program i technologické inovace. Co nesmíte minout?01.10 20:16Zemřel podnikatel Horák, který měl blízko k Mynářovi. Kromě katarské mise byl spojen i s kauzou Dozimetr01.10 19:55Jak se ze sedmičky opět stala dvojka. Ficův věrný Kaliňák může mít v jednáních o vládě klíčovou roli01.10 18:37Anketa: Jak si vedl Petr Dvořák v čele České televize?01.10 15:46Progresivní Slovensko se nechce vzdát, ale ví, že Pellegrinimu musí dát nabídku, která se neodmítá