Klimatická krize

Rozloha ledové vrstvy u Antarktidy letos dosáhla minima od počátku měření v roce 1979. Data uvedlo americké vědecké centrum NSIDC . Úbytek ledu podle vědců souvisí se stoupající teplotou oceánů.

Ledová pokrývka oceánu u Antarktidy byla letos nejnižší od začátku měření v roce 1979. Informuje o tom americké centrum NSIDC. Maximální zimní rozloha ledové pokrývky Antarktidy se letos poprvé zastavila pod 17 miliony kilometrů čtverečních.

„Tato sezona byla určitě mimořádná, když jsme zaznamenávali kroupy o průměru šest až osm centimetrů. Minulý rok bylo takových bouří podstatně méně,“ říká slovenský meteorolog Miroslav Šinger. Vrací se také k ničivému tornádu na Hodonínsku.

Miroslav Šinger, meteorolog SHMÚ a specialista na bouře. Foto N: Tomáš Grečko

Americký velvyslanec pro klima John Kerry kritizoval na summitu OSN těžbu uhlí v Asii. Podle něj „vymazává“ snahu o snižování emisí uhlíku v Evropě a Spojených státech. Expanze uhelné energie v Asii podle něj znemožní dosáhnout klimatických závazků stanovených Pařížskou dohodou. (FT)

Na osm měsíců do vězení dnes soud v Berlíně poslal aktivistku ze skupiny Letzte Generation, která při demonstracích proti nedůsledné ochraně klimatu především blokuje dopravu. Podle skupiny jde o zatím nejpřísnější trest, který někdo z protestujících dostal.

Šest mladých lidí podává žalobu na 32 zemí k Evropskému soudu pro lidská práva za nečinnost v oblasti klimatu. Jejich rozhodnutí formovala mimo jiné zkušenost s rozsáhlými požáry, které zasáhly střední část Portugalska. (France24)

Komentář Martina Fendrycha: Akce jako Pochody za rychlost 30, Fridays for Future a další do značné míry odrážejí strach, který mají mladí lidé z budoucnosti. Ty starší, kteří mají v rukou moc, ale budoucnost už tolik nezajímá.

„Ruská agrese proti Ukrajině má v celosvětovém měřítku přímý dopad na plnění cílů udržitelného rozvoje,“ uvedl Petr Pavel ve svém prvním projevu v roli prezidenta na půdě OSN v New Yorku. Česko podle něj přispěje čtyřmi miliony dolarů do Zeleného klimatického fondu na období 2024 až 2027.

Strach ze změn klimatu mají tři čtvrtiny Čechů, ukazuje průzkum Medianu pro Český rozhlas. Stejný počet má za to, že nejpravděpodobnější ekologickou katastrofou je zničení životního prostředí. Většina lidí tvrdí, že jsou ochotni se pro udržitelnost změnit, někteří se ale bojí ztráty pohodlí. (iRozhlas)

Aktivisté z klimatického hnutí Letzte Generation (Poslední generace) dnes poničili červenou barvou Braniborskou bránu, jeden z hlavních symbolů Berlína. Policie, která tuto významnou berlínskou památku neustále hlídá, zadržela 14 lidí.

Řecko od příštího roku zdvojnásobí státní rezervu na boj s přírodními katastrofami na 600 milionů euro, prohlásil řecký premiér Mitsotakis. Letošní požáry a záplavy v Řecku dal do souvislosti s klimatickými změnami.

Nizozemská policie použila vodní děla k rozehnání několika stovek aktivistů, kteří blokovali dopravu v Haagu na protest proti vládním dotacím pro průmysl fosilních paliv.

Jedna výstava výtvarného umění vyprodukuje tolik uhlíku jako několik cest autem. I kvůli takovým číslům se tento týden v Praze sešli na konferenci Střed zájmu odborníci z oblasti umění, aby tu diskutovali o udržitelné kulturní praxi.

Dnešní demonstraci klimatického hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) v centru Berlína podpořily tisíce lidí. Tisíce lidí se sešly i na řadě dalších míst v Německu, mimo jiné v Brémách, Mnichově, Hamburku nebo Drážďanech.

Ekoaktivistka Greta Thunberg byla podruhé obviněna z neuposlechnutí policejního příkazu. Švédský soud jí před dvěma měsíci udělil pokutu poté, co i přes rozkaz policie neopustila protestní akci. Nyní by jí mohl hrozit přísnější trest.

UNESCO oznámilo, že italské Benátky nezařadí na seznam ohroženého kulturního dědictví. Organizace zvažovala jejich zařazení na seznam nejen pro ohrožení masovým turismem, ale také pro stoupající hladinu světových oceánů. (Reuters)

Podle 29 vědců z osmi zemí už bylo překročeno šest z devíti takzvaných planetárních limitů, v některých případech výrazně. „Země se nyní nachází mimo pro lidstvo bezpečný operační prostor,“ uvedli vědci ve studii zveřejněné v odborném časopise Science Advances.

Předpovědi počasí se v posledních letech výrazně zlepšily. Jak bude zítra, už meteorologové dokážou odhadnout na 97 procent. V čem se pořád nejčastěji pletou? Jaké jevy se předpovídat nedají? A trpí sami profesionálové klimatickým žalem? Filip Titlbach se ptá meteorologa Petra Münstera z ČHMÚ.

Meteorolog. Foto: wallpaperflare

Evropský parlament schválil návrh směrnice, která má posílit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie. Schválený text obsahuje zvýšení cíle pro podíl obnovitelných zdrojů na 42,5 procenta do roku 2030. EP také chce, aby se snížila byrokracie u povolování elektráren s obnovitelnými zdroji.

Policie v Haagu zadržela okolo 2400 účastníků, kteří blokovali dálnici během nepovoleného protestu pořádaným hnutím Extinction Rebellion. Jinde ve městě, ve kterém sídlí nizozemská vláda a parlament, aktivisté protestovat směli.

Šéfka Evropské komise von der Leyen vyzvala účastníky summitu G20, aby se připojili k návrhu na zavedení globálního systému emisních povolenek. (ČTK)

Tempo snižování emisí nestačí na to, aby se podařilo dodržet cíl omezit globální oteplování na úrovni 1,5 stupně do konce století, uvádí zpráva OSN.

Británie a Francie zažívají na začátek září nezvykle teplé počasí. Podle britských meteorologů byl dnešek v zemi nejteplejším dnem od začátku roku: ve Wisley na jihu Anglie naměřili 32,6 stupně Celsia, informovala agentura Reuters.

Prezident Petr Pavel bude na summitu OSN prezentovat národní závazky, které se týkají uhlí, obnovitelných zdrojů, regenerace přírody nebo ochrany ovzduší. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). SDG Summit a Climate Ambition Summit budou 18. až 20. září v New Yorku.

Letošní léto bylo s velkým náskokem nejteplejší v historii meření, vyhodnotila evropská agentura pro změnu klimatu Copernicus. Průměrná globální teplota dosáhla 16,77 stupně Celsia, což je o 0,66 °C více, než je průměr pro období 1991–2020.

Svět prohrává boj s časem při plnění svých klimatických cílů, řekl dnes předseda nadcházející konference OSN o změnách klimatu COP28 na nynějším prvním africkém klimatickém summitu v Keni.

Ve čtvrti Kardashianek mizí voda, DiCaprio létá za udržitelnou módou. Celebrity jsou pro řadu lidí příklady hodnými následování, jejich rozmary ale často zhoršují klimatickou krizi.

Praha zakáže pálit suchý rostlinný materiál v otevřených ohništích. Chce zlepšit ovzduší. Výjimkou bude rozdělávání ohňů pro opékání či společenské akce. Obecně závazná vyhláška by měla začít platit ještě letos.

Odborníci na větrnou energetiku upozorňují, že rychlý nárůst délky lopatek u větrných elektráren může i přes jejich vyšší účinnost přinést více škody než užitku. Důvodem je to, že jednotlivé články dodavatelského řetězce nejsou na takové rozměry připraveny. (ČT24, FT)

Umělec zachycuje dopad klimatické krize za posledních 150 let na Mont Blancu.
Rozdíl mezi obrazy z výstupu z cesty z 19. století na nejvyšší horu západní Evropy a současným zachycením stejné cesty odhaluje rozsah tajícího ledu na vrcholu. (Guardian)

Éra extrémních veder proměňuje ekonomiky. Rekordní vedra se stávají normou a řada průmyslových odvětví se tomu chtě nechtě chystá přizpůsobit své podnikání.

Pokud dojde k oteplení planety o dva a více stupňů Celsia, je pravděpodobné, že v souvislosti s tím zemře asi miliarda lidí, varuje vědecká studie Joshuy Pearce z kanadské Western University. Řešením je podle něj co nejrychlejší změna světových ekonomik, lepší zacházení s energiemi a rychlá dekarbonizace. (ČT24)

„Co bude s mým okrasným jezírkem? Mám v něm přes sto rybiček!“ nebo „Jak dlouho můžeme pouštět vodu k doplnění bazénů?“ Takové otázky si loni pokládaly celebrity žijící v luxusní čtvrti v jižní Kalifornii. Jak je to s emisemi ve světě showbyznysu?

Lesní požáry za letošní rok jen v Kanadě vyprodukovaly do minulého týdne už 327 milionů tun oxidu uhličitého. Spočítali to vědci z agentury EU Copernicus. Je to zhruba tolik, kolik vyprodukovala celá Francie v roce 2016. (CBC, WOM)

Studio N: Jedním z alarmujících důsledků globálního oteplování je tání horských ledovců. A úbytek masy zmrzlé vody začíná odhalovat, co se dekády skrývalo pod zmrzlým povrchem. Jaká tajemství se začínají odkrývat? Filip Titlbach se ptá Anity Haas Mejzrové.

Jedním z alarmujících důsledků globálního oteplování je tání horských ledovců. A úbytek masy zmrzlé vody začíná odhalovat, co se dekády skrývalo pod zmrzlým povrchem. Jaká tajemství se začínají odkrývat? Filip Titlbach se ptá Anity Haas Mejzrové.

Další čínskou provincii ohrožují povodně. Středočínskou Chu-nan bičují přívalové deště a evakuovány musely být už tisíce lidí. Předchozí katastrofální záplavy předevší na severu Číny a naopak mimořádné sucho v jiných částech země už BBC popisuje coby „čínské léto klimatické destrukce“. (CNA)

Že klimatická krize existuje, už skoro nikdo nepopírá. Že je potřeba se na změnu adaptovat – jak v zemědělství, tak třeba ve městech –, nepopírá taky nikdo. Jenže tím to končí, říká environmentalistka Tereza Rumanová „Není to sexy téma do příštích voleb.“ Co s tím popisuje v rozhovoru.

Environmentalistka Tereza Rumanová z Ostravské univerzity. Foto: Jana Greplová, Universitas

Tající ledovec v tyrolských Alpách během dvou měsíců odkryl už druhé tělo pohřešovaného horolezce. Tento fenomén se ale netýká jen Rakouska, ale i švýcarských Alp nebo Himálaje. Proč? Ubývající masy ledu odhalují svá letitá tajemství kvůli globálnímu oteplování.

Nejen alpské tající ledovce odhalují svá tajemství. Foto: Adobe Stock

Vědci varují, že by lidé měli brát vážně dopady veder na duševní zdraví. Extrémní horko způsobuje u člověka větší agresivitu, snižuje schopnost se soustředit nebo vyvolává obavy, popsal zpravodajský web stanice BFM TV. (ČT24)

Čeští hasiči se dnes zapojili do hašení požárů v Řecku. Vrtulník Black Hawk zasahoval ve střední části Řecka, kde oheň mimo jiné ohrozil vzácný klášter svatého Lukáše, který je na seznamu UNESCO.

Foto: řecká Civilní ochrana, facebook.com/CivilProtectionGreece

Až 10 000 mladých tučňáků císařských uhynulo v Antarktidě kvůli tomu, že led pod nimi roztál a rozlámal se dříve, než jim narostlo voděodolné peří potřebné pro to, aby mohli plavat v oceánu.

Antarktida. Foto: Henrique Setim, Unsplash

Ekvádorci se v pondělním referendu vyjádřili proti těžbě ropy v chráněné oblasti Amazonie, bloku 43, který se nachází v národním parku Yasuní. Ten je domovem domorodých kmenů a biosférickou rezervací UNESCO.

Obyvatelé Havajských ostrovů se připravují na přijetí zprávy, že kvůli tragickým požárům mohlo zemřít až tisíc lidí. Ti jsou totiž stále pohřešováni i po dvou týdnech od požárů. Oficiálně je zatím potvrzeno 115 obětí, které záchranáři už identifikovali. (Axios)

Klimatická krize dvojnásobně zvýšila pravděpodobnost výskytu letošní vlny požárů v Kanadě, píše deník Guardian s odkazem na studii vědců z Kanady, Británie a Nizozemska, podle nichž spalování fosilních paliv přispělo k podmínkám, v nichž se požárům daří.

Nad Atlantikem se vytvořila tropická bouře Harold, která ještě dnes zasáhne Texas. Je devátou bouří letošní hurikánové sezony.

Americký prezident Joe Biden obyvatelům havajského ostrova Maui, zasaženého tragickými požáry, při návštěvě slíbil pomoc „do kdy bude potřeba“. Odstraňování škod po ohni, který zavinil smrt 114 lidí a pohřešování stovek dalších, se odhaduje na několik let. (Politico)

Strach nás před klimatickou krizí neochrání. Od diagnózy se musíme dostat k terapii, říká sociální a environmentální psycholog Jan Krajhanzl. „Chápu, že katastrofy prodávají zprávy, ale na druhé straně si myslím, že ještě důležitější je přemýšlet o tom, jak k lidem dostat řešení.“

Jan Krajhanzl. Foto N: Tomáš Grečko

Nejméně sedm dětí ve východním Kongu zemřelo při požáru v táboře pro lidi, kteří museli opustit své domovy kvůli záplavám. Uvedl to místní úředník Thomas Bakenga. (Reuters)

Světová meteorologická organizace varovala, že „léto plné extrémů“ bude ještě pokračovat. Několik zemí v Evropě totiž čeká další vlna veder. (Reuters)

Aktuálně nejčtenější

Vývoj bojů (581. den): Agenti, rakety, výbuchy a tajné služby – Rusové a Ukrajinci si navzájem ničí zázemíKliščijivka. Foto: Alex Babenko / AP/ČTK„To už je otázka?“ Nečekaně ostrý rozhovor s čerstvým osmdesátníkem Lechem WalesouKaczynského skoro neznám, říká Lech Walesa o politikovi, proti němuž dnes chodí demonstrovat a před lety ho vyhodil ze své prezidentské kanceláře. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NŽeny z Horenky nechtějí umřít v umakartu. Jedna kámoška už to má za sebou. Jak se změnily za rok, po který je sledujemeJsou v teple, mají dost jídla. Všude vládne čistota. A taky tísnivá atmosféra. Foto: Iva ZímováTaylor Swift působí jako holka odvedle, ale lístek na její vídeňský koncert bude příliš drahý i pro věrné fanouškyTaylor Swift na letošních MTV Music Awards. Foto: iHeartRadioCA, WikimediaVálečná stezka: O co jde v roztržce s Polskem, abramsy jdou do boje a co znamená Krym v plamenechDalší den bojů, další ohlušující rány, prach, zranění a mrtví. Evropa už je příliš nepočítá, na válku si zvykla. Foto: Generální štáb Ozbrojených sil UkrajinyŠéf VZP tvrdí, že pojištění cizinců s advokátem Němcem v restauraci neřešil. „Byl tam,“ kontruje RakušanZdeněk Kabátek. Foto: ČTKKanadská sněmovna a Zelenskyj omylem uctili nacistu. Skandál má ale rozsáhlé souvislostiVolodymyr Zelenskyj v kanadské Dolní sněmovně po svém proslovu 22. září 2023. Následně mluvčí vyzval přítomné k uctění „válečného hrdiny“ v publiku, což způsobilo skandál. Foto: Blair Gable, Pool via ReutersTeologická fakulta poprvé veřejně řešila kauzu Petráček, senát o děkanově odvolání nakonec nehlasovalDěkan Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy Vojtěch Novotný. Foto: Univerzita KarlovaNeodhadli jsme atmosféru ve zdravotnictví. Zpětně mě to mrzí, říká poslanec, který navrhl dvojnásobné přesčasyPoslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský. Foto: KDU-ČSL„Máš na mě emocionální kapacitu?“ Jak se nám psychologizuje jazyk a co to s námi děláPopová psychologie nezůstává jen na sociálních sítích; dnes se zdá, že se přepisuje i do reálného světa. Foto: Adobe StockCo stačí Putinovi, aby nechal zabít člověka. Marina Litviněnko vypráví, jak se její muž v Rusku vzepřel systémuMarina Litviněnko a její manžel Alexandr. Foto: ČTK, koláž Deník NPět klíčových faktorů slovenských volebVolební billboardy slovenských stran Směr – sociální demokracie a Hlas – sociální demokracie exspolupracovníků a expremiérů Fica a Pellegriniho. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník NRektorka nám dala ultimátum, ať zrušíme Petráčkovu výpověď, tvrdí proděkan. Univerzita to popřelaRektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPrezidentova cesta na jih Moravy ve fotkách: víno, kroje, úsměvyFoto: Gabriel Kuchta, Deník NSlováci, kteří zvažují útěk před Ficem. O jaké lidi může Slovensko po volbách přijítBillboard Směru a na něm Ľuboš Blaha, ultralevicový poslanec, marxista, který opakovaně šíří hoaxy i ruskou propagandu. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Nové články Deníku N

Včera 21:33Teologická fakulta poprvé veřejně řešila kauzu Petráček, senát o děkanově odvolání nakonec nehlasovalVčera 21:12Prezidentova cesta na jih Moravy ve fotkách: víno, kroje, úsměvyVčera 19:39Pointa N: O slovenském „Minitrumpovi“. A jak dopadl střet o řezané květiny?Včera 18:51Arméni utíkají z Karabachu, jejich vůdci jim radí, ať ještě své domy nezapalujíVčera 18:08Kanadská sněmovna a Zelenskyj omylem uctili nacistu. Skandál má ale rozsáhlé souvislostiVčera 18:02Rektorka nám dala ultimátum, ať zrušíme Petráčkovu výpověď, tvrdí proděkan. Univerzita to popřelaVčera 17:48Vývoj bojů (581. den): Agenti, rakety, výbuchy a tajné služby – Rusové a Ukrajinci si navzájem ničí zázemíVčera 17:11Neodhadli jsme atmosféru ve zdravotnictví. Zpětně mě to mrzí, říká poslanec, který navrhl dvojnásobné přesčasyVčera 16:53Vražda v pozadí roztržky dvou velkých zemí. Kanada z ní obviňuje indickou vláduVčera 16:49Free jako svoboda slova, ne jako pivo zdarma: Richard Stallman a čtyřicet let svobodného softwaruVčera 16:40Rusko se přestalo bát ledu a veze ropu do Číny severní cestou. Obchází sankce a v Arktidě hrozí katastrofaVčera 16:24Vláda schválila nákup 24 amerických letounů F-35Včera 16:06Studio N: Protiruské sankce se dají obejít. A dost lehceVčera 14:56Pět klíčových faktorů slovenských volebVčera 14:50Šéf VZP tvrdí, že pojištění cizinců s advokátem Němcem v restauraci neřešil. „Byl tam,“ kontruje RakušanVčera 14:31Změna jednacího řádu Sněmovny je v nedohlednu. Z koalice zní obavy z „mohutné obstrukce“Včera 14:17Česko-slovenské slovo týdne: jeřáb vs. žeriavVčera 13:40Koalice chce ve Sněmovně utnout debaty o úsporném balíčku. „Je to jen obstrukční strategie,“ říká BendaVčera 13:25Trump opakovaně lhal o svém majetku, klamal banky, klienty i stát, řekl soud a zakázal mu v New Yorku podnikatVčera 12:49Slováci, kteří zvažují útěk před Ficem. O jaké lidi může Slovensko po volbách přijítVčera 12:30Česká televize v éře (nejen) technologických nejistot. S čím se bude muset vypořádat nastupující generální ředitel SoučekVčera 12:06České stroje se do Ruska dostaly přes firmu z kyrgyzské chatrče. Případ TOS Varnsdorf ukazuje, jak snadno se obcházejí sankceVčera 10:32„To už je otázka?“ Nečekaně ostrý rozhovor s čerstvým osmdesátníkem Lechem WalesouVčera 08:40Nový průzkum Ipsos: Progresivní Slovensko dotahuje Směr. Pro oba může být těžké složit většinuVčera 06:46Praha chce, aby pošta prodávala nemovitosti přednostně obcím. Výsledek ukáže, jak funguje „vládní půdorys“ pražské koaliceVčera 06:30Taylor Swift působí jako holka odvedle, ale lístek na její vídeňský koncert bude příliš drahý i pro věrné fanouškyVčera 06:30Stará paneláková kuchyň, ochozené bačkory, radiátor, sídlištní dětské hřiště. Jakub Janovský vystavuje vzpomínky odlité z betonuVčera 06:13Proč do boje o Oscara vysíláme právě Mašíny (stručný pohled na mezinárodní úspěchy tuzemské kinematografie)Včera 06:08Ženy z Horenky nechtějí umřít v umakartu. Jedna kámoška už to má za sebou. Jak se změnily za rok, po který je sledujeme26.09 19:55Válečná stezka: O co jde v roztržce s Polskem, abramsy jdou do boje a co znamená Krym v plamenech