Pointa N

Každý večer pro vás jeden z redaktorů připravuje přehled nejdůležitějších událostí a textů Deníku N, které byste neměli minout. Pointu můžete dostávat rovnou do e-mailové schránky, stačí si odběr zapnout v nastavení vašeho účtu. Mezi autory najdete Jana Wirnitzera, Dominiku Píhovou, Jana Tvrdoně, Michala Tomeše a další členy redakce.

Válečná stezka: Za posledních deset dní hlásí Ukrajinci zničení deseti ruských letadel – dvou stíhačů Su-35, sedmi bombardérů Su-34 a zejména mohutného radarového letounu A-50, kterých mají Rusové vážný nedostatek.

Válečná stezka: Na frontě pokračují úporné boje a zdá se, že po pádu Avdijivky se Rusům daří lokálně postupovat. Poměrně hodně se toho odehrálo také ve vzduchu a v Paříži – jenže rozhodující je dění na zemi.

Pointa N: Slovenský premiér přednesl proruský projev k výročí války na Ukrajině. Česká vláda by na něj měla podle některých hlasů zareagovat odmítnutím. Udělat se to dá chytře, ale i neobratně. Jak si zachovat tvář, a přitom „mladšího bratra“ otravně nepoučovat?

Politická Pointa N: Svobodní údajně milují přírodu, proto chtějí pro lidi „jádro a mašiny“. Mnozí poslanci odjeli v týdnu lyžovat a prostor tak dostaly strany, které v průzkumech nemají ani procento a půl.

Politická Pointa N: V týdnu, kdy mnozí poslanci lyžují, dostávají více prostoru i strany, které v průzkumech nemají ani procento a půl. Příležitosti upoutat na sebe pozornost tak využili Svobodní, Jiří Paroubek i komunisté.

Pointa N: Nepřiměřeně nízký trest za znásilňování nevlastní dcery je definitivní. Proč mělo přesto smysl vyjádřit nesouhlas? Odpovídá dnešní Pointa N, která se věnuje také nedostatku míst na gymnáziích a blížícím se přijímačkám.

Pointa N: Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové dodnes zůstává nejsmutnější připomínkou, jak daleko jsou někteří ve snaze umlčet novináře schopni zajít.

Pointa N: Jak často slýcháte, že za něco mohou média? Na Slovensku přerůstají tyto slovní útoky v zastrašování a trestní oznámení. Mnozí se obávají návratu temné doby, která vyvrcholila vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové.

Válečná stezka: V posledních dvou týdnech Ukrajinci vyměnili šéfa generálního štábu, padla Avdijivka, Navalnyj je po smrti a Trump poradil Putinovi, aby zaútočil na americké spojence. Ukrajinci zničili několik ruských letadel a výsadkovou loď.

Pointa N: Někteří zemědělci, ale i lidé, kteří jejich protest pojali čistě jako protivládní akci, si mysleli, že příjezdem s traktory paralyzují Prahu. Ve skutečnosti poukázali na to, jak málo by stačilo ke zlepšení dopravy ve městě.

Politická Pointa N: Nejnovější čísla, která sledují pohled veřejnosti na práci předsedy vlády, jsou pro Petra Fialu extrémně špatná. V mizerném hodnocení předehnal podle STEM i premiéra Petra Nečase. Fiala i přesto, zřejmě díky nečekaně dobré míře inflace, sršel optimismem.

Politická Pointa N: Premiér Fiala by v lednu dostal od voličů za svou práci čtyřku, nijak zvlášť dobře si nevede ani podle koaličních voličů. Tento týden ale dost možná může znamenat začátek velkého obratu, kdy se nejen důvěra v premiéra opět odrazí ode dna.

Pointa N: Zdražování je pryč, inflace je dokonce jedna z nejnižších v EU, tam ale zatím dobré zprávy končí. Věnujeme se ekonomickým prognózám a také volbě nového děkana rozhádané katolické teologické fakulty.

Pointa N: „Mám radost,“ reagoval Andrej Babiš a svůj pocit štěstí podtrhnul ještě culícím se emotikonem. Pražský městský soud ho znovu zprostil viny v kauze Čapí hnízdo. Zatím nepravomocně. Středeční Pointu N sepsala Dominika Píhová.

Pointa N: Vláda chce o navýšení rozpočtu pro regionální školství jednat až v půli roku, řekl v úterý po jednání s Petrem Fialou, Zbyňkem Stanjurou a Mikulášem Bekem novinářům předseda školských odborů František Dobšík.

Pointa N dnes popisuje nekonečný příběh chybějících peněz ve školství. Nastalo druhé – nebo vlastně už asi páté – kolo vyjednávání. Poněkud nadějněji to vypadá s americkými penězi pro Ukrajinu, ani tam ale ještě není vyhráno.

Pointa N: Evropský spojenec Donalda Trumpa má jasno. Podle Viktora Orbána má být Ukrajina nárazníkovým pásem mezi Ruskem a Evropou. Víme ale my ostatní, jak reagovat na možné zvolení Trumpa a změnu americké politiky k Ukrajině?

Politická Pointa N: Andrej Babiš sice prohlašoval, že už se to nebude opakovat, slib nicméně nedodržel. Znovu tak kandiduje na post šéfa hnutí ANO, které si nové vedení bude volit tuto sobotu. Známe výsledky i varianty toho, kde může dojít k překvapení.

Pointa N: Na dovoz ruského plynu neplatí sankce. Ministr Síkela proto tvrdí, že nemůže s obnovením ruských dodávek do Česka nic dělat. Opravdu je ale nečinnost namístě? ptá se v Pointě N Jan Úšela.

Pointa N: Sněmovna překvapila. Druhé čtení změny občanského zákoníku známé jako „manželství pro všechny“ provázela krátká a vcelku i věcná debata. A co víc: téměř žádné urážky homosexuálů.

Vládní koalice ukazuje novou trhlinu. Nejnovější svár se točí kolem jmenování zmocněnce pro euro. Po několikahodinovém jednání se ze zmocněnce stal poradce a z vlády skupina pěti zjevně ne úplně souznících stran. Pointu N sepsala Dominika Píhová.

Válečná stezka: Za mlhou tak hustou, že by se dala krájet, je ukrytý osud náčelníka generálního štábu Zalužného a otázka jeho nástupce. Ukrajinci pozvolna ztrácejí pozice v Avdijivce, ale úspěšně si vedou proti ruským ropným terminálům.

Pointa N: Kauzy kolem HHC znova ukázaly na nutnost regulovaného trhu s konopnými výrobky, míní Adam Hecl. O novém zmocněnci, který vyvolal neshody ve vládě, píše Jan Tvrdoň.

Politická Pointa N: Spanilá jízda Víta Rakušana pokračovala po místech, kde mají Starostové mizerné volební výsledky. Po karvinské pivnici zamířil ministr vnitra do sokolovského kulturáku.

Politická Pointa N: Dva roky fungovala vláda na české poměry nebývale harmonicky. V posledních týdnech se ale mezi koaliční strany začalo více vkrádat zdravé politické soutěžení. Hlavní roli v tomto příběhu pro sebe urvali Vít Rakušan a STAN.

Pointa N: Nepovedený start přihlašování na střední školy, zbraňová anketa Deníku N v Parlamentu i bleskový summit EU.

Pointa N: Lidovcům se nelíbí, jak hnutí STAN ukazuje svaly, raději by sami byli v komfortnější pozici svých vládních partnerů. Jak velký vliv to může mít na stabilitu vlády? A kvůli čemu potkal dnes českou energetiku „jaderný šok“?

Válečná stezka: Boje kolem Avdijivky na východě Ukrajiny trvají a ruské ztráty zde jsou enormní. Účet Naalsio, který ověřuje vizuálně potvrditelné ztráty pro projekt Oryx, uvádí, že Rusové už u města přišli o 531 kusů těžké techniky, zatímco Ukrajinci o 43.

Válečná stezka: Sedmidennímu shrnutí nejdůležitějšího dění v ruské agresi proti Ukrajině vévodí stále záhadný sestřel ruského transportního letounu u Bělgorodu. Obě strany se shodnou, že jej zničili Ukrajinci, tím to ale končí. Zato Viktor Orbán má úplně jiné starosti.

Pointa N: Prezident v bilančním rozhovoru hned několikrát upozornil na chyby kabinetu Petra Fialy, ministryně obrany Jana Černochová stvrdila dohodu o nákupu 24 bojových letounů F-35 a ministr vnitra Vít Rakušan se vydal do jámy lvové v Sokolově.

Politická Pointa N: Lidovci se sešli a neudělali nic. Doufají, že jim teď zázračně porostou preference. A mezitím v Senátu i Sněmovně sváděli zákonodárci kulturní války, které vždy prohrává volič.

„Karel přišel po šichtě domů. Udřený z práce měl hlad a těšil se na teplou večeři. Jiřina ale odsekla…“ Jak to bylo dál? Dozvíte se v Pointě N od Jana Úšely. Hlavní téma? Neschválení Istanbulské úmluvy.

Pointa N: Desítky hodin obstrukcí jsou podle Ústavního soudu za hranou standardní parlamentní debaty. Vláda může slavit, ale sbalí opozice spacáky definitivně? Komentovaný souhrn včerejšího dění sepsal Tomáš Linhart.

Pointa N: Jakmile předseda Ústavního soudu Josef Baxa řekl „návrh se zamítá“, mohli ve Strakově akademii obrazně bouchat šampaňské, navíc získali oporu proti sněmovním obstrukcím. A otázek kolem letadla havarovaného v Rusku je zatím víc než odpovědí.

Válečná stezka: Uplynulý týden byl důležitější, než se zdá, v jednom konkrétním momentu. Hned tři vrcholní ruští představitelé dali světu najevo, že žádné vyjednávání s Ukrajinou nebude a Rusko ji chce zničit.

Pointa N: DeSantis se vzdal, nechá volné pole Trumpovi. Vysvětlujeme, jaké dvě velké překážky nedokázal překonat. A filozofická fakulta se symbolicky znova otevřela. Zatím jen nakrátko.

Politická Pointa N: Prosincový model agentury Median dává KDU-ČSL podporu 2,5 procenta voličů – tedy stejně jako třeba hnutí Přísaha Roberta Šlachty. V této společnosti strana s více než stoletou tradicí být nechce, a vnitřně tak řeší, jak dál. A také s kým v čele.

Politická Pointa N: V probíhajícím týdnu naplno vybublalo na povrch naštvání části lidovců. Straně se nedaří, usadila se pevně pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny a místo toho, aby se jí dařilo lákat své příznivce zpět, stále klesá. Reálně se tak nyní řeší konec šéfa strany Mariana Jurečky.

Pointa N: Michal Tomeš se věnuje souvislostem kauzy nepochopitelného brněnského rozsudku za znásilňování nezletilé oběti. Dalšími tématy jsou vývoj čínské ekonomiky a nekonečný výstup Tomia Okamury v Poslanecké sněmovně.

Pointa N: Babiš při projednávání korespondenční volby mluvil o všem možném, hlavního tématu se však dotkl jen minimálně. Hrdě se aspoň přihlásil k populismu.

Válečná stezka: Obraz pozemních bojů nadále vypadá (a ještě dlouho vypadat bude) tak, že iniciativu mají Rusové. Je to dané tím, že Ukrajina své kapacity k ofenzivě během léta vyčerpala a teď bude kromě obranných bojů pracovat i na jejich obnovení.

Pointa N: Ukrajinci oznámili důležitou zprávu. Rusové přišli o klíčový letoun se vzácným radarem, který dohlédne přes dvě stě kilometrů daleko, a v době války je proto nenahraditelný. I česká politika ale může slavit jedno malé vítězství – převahu žen ve vedení první vládní strany.

Pointa N: Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová se soudem promlčela a ožila až před kamerou a později na TikToku. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL toho zase řekl až moc. A to ani nemluvíme o poslanci SPD Kobzovi. Někdy si člověk nevybere.

Pointa N: Když přijde na to, aby si člověk řekl o víc peněz, jsou Češi pasivní. V čase nízké nezaměstnanosti ale není důvod, aby se za vyšší mzdy více nebili, píše Jan Úšela v dnešní Pointě N.

Pointa N: Vysvětlování zásahu policie na filozofické fakultě naznačuje neznalost vysokoškolského prostředí, píše v komentovaném souhrnu včerejšího dění Tomáš Linhart. Dominika Píhová popisuje shromáždění za novináře zavražděné v Pásmu Gazy.

Pointa N: Interpretace zásahu proti střelci z filozofické fakulty se na straně policistů a univerzity liší. Způsob, jakým policisté zásah a zjišťování informací o pachateli vysvětlují, naznačuje neznalost fungování českých univerzit. Středeční komentovaný souhrn dění sepsal Tomáš Linhart.

Válečná stezka: Za uplynulý rok eviduje Ukrajina změnu fronty doslova „jak Brno“. A další země se rozhodla nedat na přání lidu a eskalovala válku dodávkou raket. Jenom je tedy dodala Rusku, takže to čeští „chcimíři“ nejspíš ve velkém kritizovat nebudou.

Pointa N: Ministr Jurečka o svém večírku řekl mnohé. Mnohokrát se i omluvil. Co však svým konáním řekl doopravdy?

Politická Pointa N: Podpora prezidenta i části vlády je pro možné přijetí eura důležitá, jistotu ovšem nedává. Reálně o klíčových krocích mohou rozhodnou strany, které jsou nyní proti. Kromě toho začátek roku v politice bude patřit korespondenční volbě i jednání Ústavního soudu.

Pointa N: Projev prezidenta Pavla rozjel další kolo debaty o euru. Ministr financí Stanjura zvládl udržet schodek, ale ne vybrat očekávaný obnos na windfall tax.

Aktuálně nejčtenější

Nové články Deníku N

09:00Případ Goldman: nejslavnější případ francouzské justice právě v kinech 07:02Západ odmítl vyslat své vojáky na Ukrajinu | Jak válka rozdělila V4 | Razie v tenisovém svazu 06:30Bílá Voda Kateřiny Tučkové se dočkala prvního divadelního zpracování, atmosféru románu však přibližuje jen zčásti 06:30Móda (ne)vládne Česku, olympijská módní kolekce tomu odpovídá. Výsměch oblékání běžných Čechů přehlíží důležité faktory 06:00Dovedeme strhnout Bedřicha Smetanu z národního pomníku, nebo i 200 let po narození zůstane v mramoru? 00:12Protestovat proti partnerství není jen malichernost, má ale jiná varianta šanci?Včera 20:46Setkával bych se s problémovými lídry, Putin a Lukašenko jsou ale jiná kategorie, říká kandidát na slovenského prezidenta KorčokVčera 20:15Válečná stezka: Na bojišti padají letadla, na Západě se hlavně mluví a Scholz nechce eskalovatVčera 18:52„Může se to týkat všech.“ Jak český tenis hodnotí velkou policejní raziiVčera 18:04Vývoj bojů (733. den): Ukrajinci ztratili první Abrams. Ještě horší zpráva je, jak se to staloVčera 17:37Fiala a Tusk proti Ficovi s Orbánem. Pražský summit ukázal, jak válka rozdělila VisegrádVčera 17:28Ruské tajné služby pronikly do Kongresu. Skrze republikány podnítily pokus o sesazení prezidentaVčera 16:37Scholz zdůvodnil, proč nepošle Taurusy Ukrajině. Nehne s ním ani jeho vládaVčera 16:34Jsme připraveni rozdat tolik žalob, až se budete divit, říká Kaderka. O co jde v tenisové kauzeVčera 15:40Studio N: Jaká práva má mít embryo?Včera 15:39Desítky Rusů a 17 diplomatů přihlíželo boji, který byl předem prohraný. Dva a půl roku vězení pro Olega OrlovaVčera 15:23Macronova bomba: Kdo a proč zvedl možné vyslání evropských vojáků na UkrajinuVčera 14:52Vysypali ukrajinské obilí, někteří chválí Putina. Sílící polské protiukrajinské postoje ohrožují naděje Ukrajiny na EUVčera 14:51Tucker Carlson není první „novinář“, který chce ruskou „realitou“ radikalizovat své spoluobčanyVčera 13:17Jen název, nebo i práva dětí? Sněmovna rozhodne, co vše amputuje rovnému manželství pro gaye a lesbyVčera 10:12Razie v tenisovém svazu: koho policie obvinilaVčera 07:30Sami spolu proti konformitě: Paul Giamatti, Da’Vine Joy Randolph a nováček Dominic Sessa bojují o OscaryVčera 06:30Mám raka, ne chřipku. Seriál Smysl pro tumor představil rakovinu jako lék na život26.02 20:47Kauza krajských nemocnic: žalobce vyčíslil škodu, která měla vzniknout Evropské unii26.02 20:16Rok a půl tiché práce, obrovský vojenský význam. Co víme o českém plánu na dodávky munice Ukrajině26.02 19:58Sebevědomý obr s drtivým úderem. Teenager Menšík pobláznil tenisový svět26.02 19:58Dokud budete žít lépe než okupanti, budete pro ně nepřáteli26.02 18:27Pointa N: Nepoučujme proruského Fica. Jen se s ním nekamaraďme26.02 17:57Ruská ekonomika po dvou letech války příliš nekrvácí, zakládá si ale na budoucí problémy26.02 17:50Menší zdanění nízkopříjmových může nakopnout pracovní trh i celou ekonomiku, říkají experti