Pointa N

Každý večer pro vás jeden z redaktorů připravuje přehled nejdůležitějších událostí a textů Deníku N, které byste neměli minout. Pointu můžete dostávat rovnou do e-mailové schránky, stačí si odběr zapnout v nastavení vašeho účtu. Mezi autory najdete Jana Moláčka, Dominiku Píhovou, Jana Tvrdoně, Adélu Skoupou a další členy redakce.

Pointa N: Andrej Babiš prohrál volby a vzápětí se mu začal rozpadat marketingový tým. Odešli už tři klíčoví lidé, expremiér sám údajně chystá „politický detox“. Rozebíráme také, proč vládní Deštník proti drahotě nechrání některé domácnosti.

Pointa N: Marketingovou mašinerii neúspěšného prezidentského kandidáta Andreje Babiše čeká přinejmenším jedna viditelná změna. V týmu ze svého rozhodnutí končí Marek Prchal, který s expremiérem spolupracoval 10 let a platil za symbol jeho marketingového kolotoče.

Pointa N: Účast na olympiádě není jen sportovní, ale i politickou událostí. Ruští sportovci chtě nechtě reprezentují režim země, z níž pocházejí. Proto by měl zůstat zákaz jejich startu zachován i přes nynější snahy MOV.

Pointa N: Zatímco Petr Pavel se chystá převzít Hrad, poražený Andrej Babiš přemýšlí, co dál. Zůstat jako poslanec ve Sněmovně i v čele hnutí ANO? Opustit obě funkce, nebo aspoň jednu? Co bude jeho rozhodnutí znamenat pro hnutí ANO i pro českou politiku?

Pointa N: Petr Pavel nenechal hned první pracovní den nikoho na pochybách, že na Hradě končí éra Miloše Zemana. Pavel zatelefonoval prezidentce Tchaj-wanu, což popudilo Zemanovu oblíbenou Čínu.

Prezidentská Pointa N: Česko vybírá novou hlavu státu. Stane se jí Pavel, nebo Babiš. Ti si spolu s miliony spoluobčanů prošli v posledních dvou týdnech kampaní, která připomínala spíše zápasy v bahně, a to zejména ze strany jednoho kandidáta.

Pointa N: Předvolební kampaň k prezidentským volbám vrcholí. Ve veřejném prostoru se objevila další lež o prezidentském kandidátovi Petru Pavlovi.

Pointa N: Kromě evergreenů kampaně se včera Babišovi podařilo do debaty vnést i několik lží – třeba že nikdy nebyl na ruské ambasádě –, ale i výrok, který se mu může vymstít. „Není to náš koaliční partner. Ani nebude,“ řekl Babiš o možné vládě ANO a SPD.

Pointa N: Vypadá to, že se na Hrad opět chystá první zvíře. Babiš má přímo psí smečku – konkrétně trpasličího pudla Izzyho, red toy pudla Gigi, fenku zlatého retrívra Elle a německého ovčáka Tanga –, Pavel na sociálních sítích předvádí kočku Micku.

Pointa N: Andrej Babiš se na zabijačce v Brně snažil vysvětlit svůj přešlap týkající se spojenecké pomoci Polsku a Pobaltí. „Trošku jsem to pos*al,“ omlouval se voličům slovníkem dosluhujícího prezidenta Zemana.

Pointa N: Babiš lže a Pavel zvládá debaty. Jak to působí na lidi, průzkumy teprve ukážou.

Pointa N: Andrej Babiš pokračuje v rozdmýchávání obav z války dalšími billboardy. Spolu s Petrem Pavlem se také dnes střetli v druhé předvolební diskusi, lépe si vedl generál ve výslužbě.

Pointa N: Finalisté prezidentské volby se včera poprvé střetli v přímém duelu před volbami. Babiš se snažil Pavla opět vykreslovat jako válečného štváče, loutku Fialy i celé koalice. Naproti tomu Pavel zase Babiše popisoval jako součást kartelu s prezidentem Zemanem.

Pointa N: Andrej Babiš objevuje zákoutí českých kostelů a nečekaně cílí na věřící voliče. Díky své marketingové smršti by mohl v kampani překvapivě bodovat.

Pointa N: Zatímco si Babiš s tématem války pohrává jako s marketingovým nástrojem pro získávání politických bodů před druhým kolem prezidentského klání, konflikt nedaleko našich hranic, ve kterém se vraždí civilisté a ničí ukrajinská města, dál trvá.

Pointa N: Po víkendu je program pro další týdny jasný. Máme před sebou 14 dní plných osobních útoků, slibů, výroků a lží, které bude třeba neustále uvádět na pravou míru a ověřovat. Ale nebojte, 28. ledna je to za námi. Hlavní události dne okomentovala Dominika Píhová.

Prezidentská Pointa N: Jak vyšli favorité z televizních debat a co to znamená pro druhé kolo? Byl to nabitý týden: Babišův soud, Středulův konec v kampani, velké debaty. Právě televizní diskuse měly zásadní význam, upozorňuje Jan Tvrdoň.

Prezidentská Pointa N: Byl to nabitý týden. Babišův soud, Středulův konec v kampani, velké debaty. Právě televizní diskuse měly zásadní význam. A to nejen pro výsledek prvního kola, naznačily totiž i to, kudy kampaň poběží dál.

Pointa N: Andrej Babiš si vybral nejsledovanější komerční stanici, a není těžké uhodnout proč. Ne kvůli dosahu – ten by měla debata všech favoritů na kterékoliv televizi. Důvod je jiný.

Pointa N: Do prezidentských voleb zbývají jen desítky hodin a favorité se ještě na poslední chvíli snaží voliče různě zaujmout: Andrej Babiš sdílí falešné obrázky s podporou od lídrů vládní koalice, Danuše Nerudová objíždí setkání s občany a Petr Pavel chodí po lesích.

Pointa N: Babiš je podle soudu nevinen, brazilské déjà vu a Diviš využívá divoké karty.

Pointa N: Čtyři dny před prezidentskými volbami soud rozhodl v nejsledovanějším procesu v Česku. Včerejší debata kandidátů na Hrad měla nečekaného rebela. A v Brazílii se nyní opakuje trumpovský scénář.

Pointa N: Z uplynulého týdne a událostí, které se teprve blíží, se z prezidentských kandidátů v tuto chvíli jako nejvíc v klidu jeví Petr Pavel. Tomáš Zima si mezitím věří na 25 procent.

Pointa N: Do voleb zbývá pouhý týden. Mapujeme, co se stalo v tom předchozím, a jaké události jsou za rohem.

Pointa N: Andrej Babiš má rušné dny. Snaží se přesvědčit voliče, že je ideálním kandidátem, ale i soudce, že je nevinný. Jsme tak svědky bizarní situace – expremiér může ve stejném týdnu být odsouzen i postoupit do druhého kola voleb.

Pointa N: Zatímco Danuše Nerudová a Petr Pavel odpovídali na otázky v poklidné debatě Deníku, Andrej Babiš jako obžalovaný v kauze Čapí hnízdo trávil den u soudu.

Pointa N: Zeman prozatím nechce jmenovat Petra Hladíka ministrem životního prostředí. A zatímco se Nerudová a Pavel utkávají v debatách, Babiš v těchto dnech tráví žhavou část předvolební kampaně u soudu.

Pointa N: Prezidentští kandidáti dnes v Blesku zahájili sérii předvolebních debat. Zatímco Petr Pavel a Danuše Nerudová si vyříkávali škraloupy z minulosti, Andrej Babiš na možnou kritiku vyzrál – na diskusi vůbec nedorazil. A v této taktice bude pokračovat.

Pointa N: V loňském roce ekonomika navzdory všem negativním vlivům rostla, letos však bude optimistickým scénářem stagnace, pesimističtější variantou pak začátek recese a možné ekonomické krize, upozorňuje šéfka MMF.

Pointa N: Včera odstartoval rok 2023, nové začátky si od něj ale neslibujme. Válka na Ukrajině dál pokračuje, stejně jako ekonomické problémy. Vidina toho, že se je podaří vyřešit, je spíš zbožným přáním.

Prezidentská Pointa N: Může se zdát absurdní, že by úspěch Danuše Nerudové v prezidentské volbě mohlo ohrozit jedno twitterové vlákno. Jenže právě na uživatele této sociální sítě kandidátka ve velkém míří.

Prezidentská Pointa N: Kampaň těsně před Vánoci nabírá na obrátkách, i tak je to ale pouze slabý odvar toho, co voliče a zejména kandidáty čeká začátkem ledna.

Pointa N: Danuše Nerudová řeší, jestli jí problémy na Mendelově univerzitě mohou uškodit v prezidentské kandidatuře. Dodávka amerického obranného systému Patriot na Ukrajinu je především symbolem trvající podpory válkou zmítané zemi.

Pointa N: I do nejkratšího dne v roce se vešla spousta událostí. Ta nejdůležitější se odehrává v USA, kam zamířil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vyšel také první předvolební průzkum, podle kterého by se Andrej Babiš nedostal do druhého kola prezidentské volby.

Pointa N: I do nejkratšího dne v roce se vešla spousta událostí. Ta nejdůležitější se odehrává v USA, kam zamířil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vyšel také první předvolební průzkum, podle kterého by se Andrej Babiš nedostal do druhého kola prezidentské volby.

Pointa N: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se objevil na frontové linii v Bachmutu. Ruský vládce Vladimir Putin mezitím oceňoval své propagandisty a ukrajinské kolaboranty. České předsednictví v Radě EU se chýlí ke konci, úspěšnou tečku za ním udělal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Pointa N: Brněnská Mendelova univerzita pod vedením rektorky Nerudové podle kontroly porušovala zákon. Nerudová závěry označila za součást předvolebního boje. Hlavní události pondělka vybrala a okomentovala Barbora Loudová.

Pointa N: Dnes rezonovaly především zprávy spojené s prezidentskými kandidáty. Soud opět odročil hlavní líčení v kauze Čapí hnízdo. Vyšlo také najevo, že univerzita pod rektorkou Danuší Nerudovou porušovala zákon.

Prezidentská Pointa N: Devět kandidátů v osudí zůstává, i když jedno jméno se vyměnilo. Kandidáta, který se „nebojí mocných“, rozebraly děti ve škole. Další favorit se věnuje hloubení příkopů, třetí vítězí ve studentských volbách.

Pointa N: V Praze je sice už několik dní pod nulou, zamrznutá situace kolem nového vedení ale – zdá se – rozmrzá. Vyjednavači Spolu a hnutí ANO přišli se zajímavým řešením: novým primátorem bude Bohuslav Svoboda z ODS, rada ale zůstane.

Pointa N: Kosovo podalo oficiální přihlášku do EU, Bosna a Hercegovina už zítra pravděpodobně získá status kandidátské země. Cesta západního Balkánu do unie je ale navzdory nadějným signálům pořád extrémně dlouhá. Hlavní události dne okomentovala Dominika Píhová.

Pointa N: Nejvyšší správní soud vystavil Karlu Janečkovi zřejmě definitivní stopku v kandidatuře na Hrad. Potvrdil tím, že pravidla právního státu se mají dodržovat.

Pointa N: Zeman chce ještě zabojovat o Ústavní soud. Miloš Zeman by rád těsně před koncem mandátu promluvil do složení i vedení Ústavního soudu. To pacienti, kteří budou potřebovat zubaře, možná nebudou moct promluvit vůbec. Nejen kvůli bolesti zubů, ale i šokem z účtenky. Stále více stomatologů totiž rozvazuje smlouvy s pojišťovnami a chtějí platit na dřevo.

Pointa N: Miloš Zeman by rád těsně před koncem mandátu promluvil do složení i vedení Ústavního soudu. To pacienti, kteří budou potřebovat zubaře, možná nebudou moct promluvit vůbec.

Pointa N: Až nečekaně poklidné předvolební dění v pátek odpoledne postavil na hlavu nejnovější průzkum agentury Median. Podle něj totiž nyní vede Danuše Nerudová, která v posledním měsíci téměř zdvojnásobila svou podporu.

Pointa N: Dětskou psychiatrii v Česku trápí problémy, ministr zdravotnictví Válek k nim ale mlčí. A zatímco politici se rozplývají nad zrušením kontrol na hranicích s Chorvatskem, některým zní dovolená na Jadranu nejspíš jen jako pohádka.

Pointa N: Navzdory dlouhým vyjednáváním nová koalice v Praze stále nevznikla. Lídr ODS Bohuslav Svoboda proto připustil, že další variantou bude menšinová vláda koalice Spolu. Takový projekt ale může narazit. A to již za pár měsíců.

Pointa N: Němečtí policisté rozprášili organizovanou skupinu, která chtěla svrhnout spolkovou vládu a ustanovit nové vedení země. To v Maďarsku jsou napřed, tam totiž kabinet dělá vše pro to, aby brzy sklidil plody populistické politiky.

Pointa N: Navzdory dlouhým vyjednáváním nová koalice v Praze stále nevznikla. Lídr ODS Bohuslav Svoboda proto připustil, že další variantou bude menšinová vláda koalice Spolu. Takový projekt ale může záhy narazit.

Pointa N: Prezidentskou kandidátku Danuši Nerudovou nadále dohání aféra s doktorskými rychlotituly na Mendelově univerzitě, kterou dříve vedla. Pražané zase stále čekají na nové vedení města.

Aktuálně nejčtenější

To, co někdy na pitevně vidíme a co musely oběti před smrtí vytrpět, je neuvěřitelné, říká soudní lékařFoto: Gabriel Kuchta, Deník NBrexit tři roky poté: suverenita, která ne všem stojí za to. Problémy, ale i příležitostBritové tři roky po brexitu: "Viděno zpětně, myslíte si, že Británie udělala dobře, nebo špatně, když v roce 2020 odešla z EU?" 54 % dotázaných Britů si myslí, že se jejich země s odchodem z Evropské unie rozhodla špatně. 34 % si myslí, že udělala dobře. Zdroj: <a href="https://www.statista.com/statistics/987347/brexit-opinion-poll/">Statista</a>Aréna N: Na Hradě se pohybuje soukromá bezpečnostní agentura, policie má pokyn ji nekontrolovat, řekl prezident PavelPetr Pavel v Aréně N. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NZlatá labuť vyplouvá na Nově do neznámých vod. Porazí seriál z období protektorátu konkurenci?Zlatá labuť. Foto: NovaBabišovu výhru by armáda nepřijala a začala to tu rovnat jako v Brazílii, prohlásil poslanec ANOPodle poslance za ANO Pavla Růžičky by volební vítězství Andreje Babiše mohlo vyústit v nepokoje a zásah armády. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPointa N: Prchal a spol. nebyli týmem neporazitelných hvězd, sešup jednou musel přijítIlustrace: Petr Polák pro Deník NKauza Kuciak nekončí: Byl jsem pod tlakem prokurátorů, vypověděl vyšetřovatelVyšetřovatel Peter Juhás, Foto: Eva Kubániová, Investigace.czByla média při volbě prezidenta nestranná?Média čelí obvinění z porušení principu nestrannosti. Ilustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník NStudio N: Babiše opouští klíčoví lidé. Proč odchází Prchal a další?Osudný Babišův polibek jeho marketingovému expertu Marku Prchalovi po vítězných parlamentních volbách v roce 2017. Foto: TASR/Profimedia„Situace v týmu postupně eskalovala.“ U Babiše končí i šéfka jeho kampaně a mluvčíAndrej Babiš se svou pravou rukou Tünde Bartha. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NKolik dětí zvládne jedna matka a jak vyřešit žárlivost mezi nimi? Radosti i strasti pěstounské péče představí Plné hnízdoPlné hnízdo. Foto: Česká televize„Tým hodí jako obětního beránka.“ Co říkají experti na odchod Babišových klíčových lidí?Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPraha řeší poslední překážky: Lidovci v radě nebudou, Piráti tlačí do programu své priorityBudoucí primátor Bohuslav Svoboda na koaličním jednání. Foto: ČTKMecenáši byli po dvou nezdarech zoufalí. Chtěli vědět, že se to povede, říká strůjce Pavlova úspěchuDiplomat Petr Kolář stál po boku Petra Pavla od samého začátku jeho cesty na Hrad. Foto: archiv P. KolářeČeška, která i díky svému „francouzskému nadhledu“ odhalila světu tajemství umělecké fotografieAnna Fárová (1928–2010). Foto: ČTK

Nové články Deníku N

08:06Resumé i výhled českých knižních bestsellerů: kdo letos půjde ve stopách Tučkové? Mornštajnová, Nesbø i sama Tučková 08:06Zelená (toxická) budoucnost: v klauzurách na UMPRUM se recykluje, ekologicky plánuje, šije i vaří 06:56Brexit tři roky poté: suverenita, která ne všem stojí za to. Problémy, ale i příležitost 06:33Češka, která i díky svému „francouzskému nadhledu“ odhalila světu tajemství umělecké fotografie 00:03Jaz: Nevyžádané rady z HraduVčera 20:45Praha řeší poslední překážky: Lidovci v radě nebudou, Piráti tlačí do programu své priorityVčera 18:42Pointa N: Prchal a spol. nebyli týmem neporazitelných hvězd, sešup jednou musel přijítVčera 18:06„Tým hodí jako obětního beránka.“ Co říkají experti na odchod Babišových klíčových lidí?Včera 18:04Vývoj bojů (343. den): Ukrajina očekává „létající bomby“. Doletí dvakrát dál než současné střelyVčera 17:51To, co někdy na pitevně vidíme a co musely oběti před smrtí vytrpět, je neuvěřitelné, říká soudní lékařVčera 17:07Aréna N: Na Hradě se pohybuje soukromá bezpečnostní agentura, policie má pokyn ji nekontrolovat, řekl prezident PavelVčera 15:48Studio N: Babiše opouští klíčoví lidé. Proč odchází Prchal a další?Včera 15:42Některým lékárnám se asi nelegální činnost i přes milionové pokuty vyplatí, říká právníkVčera 15:42Kauza Kuciak nekončí: Byl jsem pod tlakem prokurátorů, vypověděl vyšetřovatelVčera 15:32Babišovu výhru by armáda nepřijala a začala to tu rovnat jako v Brazílii, prohlásil poslanec ANOVčera 15:26Graf: Nové předpovědi měnového fondu naznačují bod zlomu pro světovou ekonomikuVčera 15:09Rakousko vyhostilo Rusy, novinář Grozev musel uprchnout. Jdou po vás ruské služby, informoval ho zdrojVčera 14:34Vysokoškolaček v Česku rychle přibývá, stále ale zůstávají s dětmi doma. Dusí se tak potenciál české ekonomikyVčera 14:20Rusové po 80 letech oživili Stalingrad. Vzpomínkou na půl milionu padlých i Stalinovou bustouVčera 14:05Pavel na Hrad nespěchá. Chce nejdřív prohledat kanceláře kvůli odposlechůmVčera 13:37Firma hledala odposlechy v kancelářích u Mynáře a NejedléhoVčera 12:07Není to přežitek, je zvolen do pozice prvního z nás, říká Forejt k prezidentským známkám a portrétůmVčera 11:58„Situace v týmu postupně eskalovala.“ U Babiše končí i šéfka jeho kampaně a mluvčíVčera 09:11Symfonie složená pod plastovou plachtou. Dva bratři a jejich životní dilemata v novém snímku Plastic SymphonyVčera 06:43Zlatá labuť vyplouvá na Nově do neznámých vod. Porazí seriál z období protektorátu konkurenci?Včera 06:03Nechtěl jsem se podílet na privatizaci Hradu. Teď je třeba otevřít jej veřejnosti, říká architekt Pleskot01.02 20:03Pointa N: „Tak teď.“ Marketér Prchal odchází, až když Babiš zůstal poražen01.02 19:07Byla média při volbě prezidenta nestranná?01.02 19:00Putina podporují jen hlupáci a zmetci. S prvními se dá pracovat, druhé je třeba zavřít, říká bývalý ruský poslanec01.02 18:45Mecenáši byli po dvou nezdarech zoufalí. Chtěli vědět, že se to povede, říká strůjce Pavlova úspěchu