Sociální sítě

Donald Trump na sociální síti zaútočil na manželku soudce Arthura Engorona, který mu udělil dvě pokuty za napadání osob spojených se soudem. Engoron Trumpa dříve varoval, že mu v případě pokračování útoků může nařídit vazbu.

Pro pracovníky ministerstva zahraničí v Číně je aplikace WeChat nutností, rizika jsou minimalizována technickými prostředky i organizačními opatřeními, oznámil úřad. Před používáním aplikace dnes varoval NÚKIB. (ČTK)

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varuje před používáním aplikace WeChat od čínské firmy Tencent. Ta sbírá velký objem dat, která mohou sloužit k přesnému zacílení hackerských útoků. Aplikaci v Česku používá kolem 40 tisíc lidí.

Nezisková organizace NOYB předložila rakouskému úřadu na ochranu osobních údajů stížnost na rozhodnutí Meta Platforms spustit v Evropě placené verze Facebooku a Instagramu. Organizace tvrdí, že uživatelé tak musejí platit, aby si zachovali své „základní právo na ochranu údajů“.

Elon Musk se dnes setká s izraelským prezidentem Herzogem a rodinami rukojmích, které Hamás zadržuje v Gaze. „Prezident při setkání zdůrazní potřebu jednat v boji proti rostoucímu antisemitismu na internetu,“ uvedla Herzogova kancelář.

Sociální síť X může s ohledem na protižidovské příspěvky, které sdílel Elon Musk, přijít do konce roku o příjmy z reklamy ve výši 75 milionů dolarů. Svůj marketing na platformě již pozastavily Apple, Disney, Warner Bros nebo Lionsgate. (NYT)

Bílý dům, prezident Joe Biden, viceprezidentka Kamala Harris a jejich partneři si otevřeli účet na sociální síti Threads. Stalo se tak jen několik dní poté, co Bílý dům kritizoval majitele sítě X Elona Muska za šíření antisemitského příspěvku. (Reuters)

První dáma USA Jill Biden, prezident Joe Biden, viceprezidentka Kamala Harris a druhý gentleman Douglas Emhoff si oficiálně založili účet na sociální síti Threads. Foto: Cameron Smith, Bílý dům

Internetový obchod Amazon navázal spolupráci se společnostmi Meta a Snap, napsal portál The Information. Uživatelé Facebooku, Instagramu a Snapchatu tak přímo v aplikacích uvidí reklamy propagující nabídku zboží na Amazonu s možností jej rovnou koupit. (MediaGuru)

Po společnosti Apple se k bojkotu sítě X kvůli antisemitským projevům majitele Elona Muska přidaly také další velké americké firmy. Mezi nimi je Disney, IBM, Oracle, Warner Bros, Comcast, Paramout, Infinity či Lions Gate.

Apple následuje kroky IBM a přerušuje veškerou reklamu na sociální síti X. Tato opatření jsou reakcí na příspěvek Elona Muska, ve kterém šířil antisemitismus a nenávistné projevy.

Bílý dům dnes obvinil Elona Muska, že v jednom z příspěvků na své sociální síti X šíří antisemitismus a nenávist. Ze sítě se rovněž stahují inzerenti v obavách, že se jejich reklamy objeví po boku pronacistického obsahu a nenávistných projevů obecně.

Vizuální umělec Jakub Polách vyvolal v posledních dnech ohlas i mimo výtvarné kruhy, když na svých sociálních sítích zveřejnil posty s Alenou Schillerovou, které věnoval svůj portrét poslankyně jako mořské panny. „Nemám ambici stát se Kazmou českého umění,“ říká umělec, který mluví i o tom, jak vzniká umění v době sociálních sítí a co musíte vědět o mytické Czechoslayvakii.

Alena Schillerová na obrazu Jakuba Polácha. Foto: Monika Rygálová, Galerie Cejla

Meta začala nabízet v zemích EU včetně Česka placený Instagram a Facebook jako alternativu k bezplatnému. Reaguje tím na rozhodnutí evropských regulátorů, jež jí nařizuje, aby své služby zpřístupnila i těm, kdo odmítají cílenou reklamu využívající sběr osobních dat. Použité řešení je však sporné.

Červencová novela zákona přinesla zásadní životní změnu těm uprchlíkům, kteří oficiálně nepatří mezi „zranitelné“, ale z různých důvodů jiný výdělek nemají a jsou na podpoře existenčně závislí. V Deníku N od léta sledujeme jejich osudy.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Internetová společnost Meta spustila předplatné na své služby. Za 240 korun měsíčně Meta přestane zobrazovat reklamu v aplikacích Facebook nebo Instagram. K předplatnému společnost přistoupila kvůli tlaku evropských úřadů. (Lupa)

Mladí lidé se bojí o své online soukromí více než jejich rodiče. Teenageři se konkrétně obávají kyberšikany i zveřejnění citlivých informací. Vyplývá to ze studie antivirové společnosti Malwarebytes, ve které odpovídala tisícovka internetových uživatelů ve Spojených státech. (iRozhlas)

Na sociální síti X se množí dezinformace z „ověřených“ účtů. Modrá fajfka, která dříve zaručovala, že je účet ověřený a měli ji například politici, známé osobnosti nebo média, se dá snadno koupit v rámci X Premium, čímž ztratila svou kredibilitu. (iRozhlas)

Zákaz umisťovat alespoň ty nejohroženější nejmenší děti do ústavů oddaluje novela ministerstva práce a sociálních věcí o rok. Stát nemá dostatek pěstounů.

Sociální síť X uvedla, že má hodnotu 19 miliard dolarů, vyplývá to z dokumentů společnosti. V loňském roce přitom měla hodnotu 44 miliard. (NYT)

Sociální síť X představila dvě nové úrovně předplatného, které Elon Musk avizoval minulý týden. Předplatné Basic, Premium a Premium+ se liší především v míře zobrazování reklam uživateli, ověření účtu a přístupu k některým pokročilým funkcím pro tvůrce.

Meta Platforms zvýšila ve třetím čtvrtletí tržby o 23 procent na 34,15 miliardy dolarů (zhruba 798 miliard korun) a překonala odhady analytiků. Společnost také snížila výhled celkových letošních výdajů na na 87 až 89 miliard dolarů z dříve předpokládaného rozpětí 88 až 91 miliard dolarů. (České noviny)

Desítky amerických států žalují společnost Meta, která vlastní sociální sítě Facebook a Instagram. Obvinily ji z toho, že přispěla ke zhoršení duševního zdraví dětí, zatímco sama sleduje svůj zisk. Meta v reakci na žalobu sdělila, že je z ní „zklamaná“.

Mark Zuckerberg při oznámení přejmenování společnosti Facebook na Meta. Foto: ČTK/AP

Elon Musk nabídl společnosti Wikipedia, která provozuje internetovou encyklopedii, miliardu dolarů, pokud si změní jméno. To by muselo znít „Dickipedia“, přičemž „dick“ je slangový výraz pro penis. „A to nejméně na jeden rok,“ řekl miliardář. (Hill)

Elon Musk popřel zprávu médií, že by mohl svou sociální síť X stáhnout z Evropské unie. O takovém záměru psal s odkazem na informovaný zdroj server Business Insider. (Gript)

Evropská komise požádala firmy Meta a TikTok, aby ji informovaly o opatřeních, která přijaly v souvislosti s bojem proti šíření dezinformací a nezákonného obsahu. (ČTK)

Evropská komise připravuje nařízení pracovně zvané CSAM. Pokud vejde v platnost, bude moci prolomit koncové šifrování v našich zprávách. Jak by to zamávalo se soukromím na internetu? Vítek Svoboda se ve Studiu N ptá Petra Koubského.

Evropská komise připravuje nařízení pracovně zvané CSAM. Pokud vejde v platnost, bude moci prolomit koncové šifrování v našich zprávách. Jak by to zamávalo se soukromím na internetu? Vítek Svoboda se ve Studiu N ptá Petra Koubského.

Evropská komise připravuje nařízení pracovně zvané CSAM, jehož cílem je boj proti dětské pornografii na internetu. Pokud se schválí, povede k prolomení jediné účinné ochrany internetového soukromí, jíž je koncové šifrování.

Sociální síť X odstranila stovky účtů, které byly spojené s palestinským hnutím Hamás. Desetitisíce příspěvků stáhla nebo označila. Oznámila to ředitelka sítě Linda Yaccarin. (Newsroom ČT24)

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyšetřuje Elona Muska kvůli jeho loňskému převzetí společnosti Twitter. Zjišťuje především to, zda Musk neporušil federální zákony o cenných papírech, když koupil Twitter za 44 miliard dolarů. (Reuters)

Na Facebooku se šíří příspěvek, ve kterém podvodníci slibují roční jízdenku Českých drah za 47 korun. Podvodníci zneužili nejen loga dopravce, ale i fotografie z jeho akcí. „Varujeme vás před těmito stránkami a nedoporučujeme je otevírat či poskytovat na nich jakékoliv osobní údaje,“ uvedly České dráhy. (Zdopravy)

Komentář Ondřeje Štindla: Tak dlouho jsme debatovali o nutnosti chránit lidské soukromí, až jsme ho ztratili. Síly, jež pracují na erozi soukromí a rozšiřování dohledu, ale nejsou jenom mocné organizace a firmy. Aktivně se na nich podílíme i my sami.

Společnost Meta brzy rozšíří možnosti placené verifikace profilů na Facebooku či Instagramu také mezi firemní účty. Novinka se má začít testovat během nadcházejících týdnů ve vybraných zemích s tím, že v budoucnu by prokazování se ověřenou totožností mělo být možné i na WhatsAppu. (Mediaguru)

Sociální síť X (dříve Twitter) deaktivovala funkci, která uživatelům umožňovala hlásit dezinformace o volbách. Krok vyvolal obavy z šíření dezinformací před důležitými volbami v USA a Austrálii. (Reuters)

Hackeři napadli účet exprezidentova syna Dona Trumpa na sociální síti X. Jeho jménem pronesli například rasistické nadávky, komentáře obhajující predátora Jeffreyho Epsteina nebo oznámení, že jeho otec zemřel a v 2024 bude kandidovat na amerického prezidenta on sám. (BNO)

„Mám tu smutnou příležitost vám oznámit, že můj otec Donald Trump zemřel. V prezidentských volbách 2024 budu kandidovat já,“ oznámil nepravdivě napadený účet exprezidentova syna Dona Trumpa dnes ráno. Foto: X.com/donaldjtrumpjr

Elon Musk naznačil, že by mohl zpoplatnit přístup k sociální síti X. Řekl to v rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Prý jde o jedinou možnost, jak se zbavit botů a falešných účtů. (BBC)

Sociální síť X žaluje Kalifornii za to, že platformě nařídila zveřejnit pravidla pro odstraňování nevhodného obsahu, jako jsou nenávistné projevy, dezinformace nebo obtěžování. Tvrdí, že tím porušuje první dodatek ústavy, který zaručuje svobodu projevu. (AP)

Americký miliardář Elon Musk pohrozil žalobou neziskové organizaci Liga proti hanobení (ADL), která podle něj pomlouvá jeho sociální síť X. Liga proti hanobení vznikla v roce 1913 jako nástroj pro boj s antisemitismem.

Nová sociální síť od Mety nazvaná Threads přichází o uživatele, zvrátit trend chce přidáním dalších funkcí a užším propojením s Instagramem. (Mediaguru)

Nová politika sociální sítě X, dříve Twitteru, pomohla rozšířit ruskou propagandu, uvedla Evropská unie. Podle ní X umožnil zasáhnout ruskou propagandou větší množství lidí než před začátkem ruské války na Ukrajině. (WP)

Ruští váleční influenceři vydělávají velké peníze díky reklamám na sociálních sítích. Kromě sdílení záběrů dronů nebo šíření nepravd o ukrajinském prezidentovi Zelenském sdílejí reklamy například na kryptoměny i módu. (BBC)

Soud v Saúdské Arábii odsoudil k trestu smrti učitele v důchodu za to, že sdílel kritické příspěvky na síti X (Twitteru). Měl pouhých deset sledujících. Synovec saúdského krále je zároveň druhým největším akcionářem X.

Sociální síť X, dříve známá jako Twitter, bude shromažďovat biometrické údaje o svých uživatelích. Jde například o fotografie jejich obličeje. Přikročila k tomu v rámci aktualizace zásad ochrany osobních údajů. Podle nových pravidel může X shromažďovat i historii zaměstnání a vzdělání. (BBC)

Americká sociální síť X, dříve Twitter, čelí více než dvěma tisícům arbitrážních řízení, která iniciovali bývalí zaměstnanci podniku po jeho převzetí miliardářem Elonem Muskem. Informoval o tom server CNBC, který se odvolává na soudní dokumenty. (České noviny)

„Provozují jej predátoři s rozdílnou motivací a celý byznys stojí na obětech,“ popisuje mluvčí Národní protidrogové centrály prodej drog na Telegramu. Výroční zpráva upozorňuje na přesun obchodu s drogami do virtuálního prostředí i na nadužívání léčiv.

Ilustrační foto: Muhammad Hossain, Reuters

Facebook a Instagram umožní uživatelům v EU zobrazit si příspěvky v chronologickém pořadí, tedy nikoliv uspořádané pomocí doporučených algoritmů sociálních sítí. Společnost Meta tak činí kvůli nové evropské regulaci DSA. Podobnou změnu nedávno ohlásil i TikTok. (Denník N)

Elon Musk si na sociální síti X zablokoval herce Jamese Woodse poté, co se dvojice na síti pohádala. Musk před několika dny oznámil, že X odstraní funkci, která umožňuje uživatelům blokovat další účty. (NME)

Rada České televize na dnešním zasedání projednávala přítomnost veřejnoprávní instituce na čínské sociální síti. Radní vznesli obavy z relativizace varování tajných služeb, podle marketingové ředitelky jde v tuto chvíli o nenahraditelnou platformu.

Profil České televize na TikToku. Reprofoto: Deník N

„V tuto chvíli je TikTok nenahraditelná platforma,“ řekla na jednání Rady České televize ředitelka divize marketingu ČT Denisa Kollárová. ČT podle ní zatím uvažuje o interním omezení používání čínské sociální sítě.

Sociální síť X přestane zobrazovat titulky a další text u článků ze zpravodajských webů. Nově se má u odkazů zobrazovat pouze titulní fotka či obrázek. Změnu potvrdil také Elon Musk, který X vlastní. Kdy se změna začne zavádět, ale neupřesnil. (Fortune)

Nové články Deníku N

Včera 17:54Život v Nizozemsku bude pokračovat jako dosud, skutečnou cenu zaplatí UkrajinaVčera 08:17Připadala jsem si jako hyena. Pud byl ale silnější, říká odsouzená bazarová podvodniceVčera 06:30Jaká tajemství mají cestující na letištním přestupu? Vyšel nový soubor povídek Biancy Bellové TransferVčera 01:32Pražská vila ruského železničního kmotra je na prodej. Sankce mu zatím nehrozí02.12 19:22Nové návraty Tří oříšků, Saxany a Pyšné princezny. Co Česku přinesou coververze dávných hitů?02.12 11:19Americký deník: Rodiče se tu o své děti někdy bojí tak, že je nepustí ani na školní výlety02.12 10:55„Tvrdil mi, že spadl z barové židle. A byl viditelně pod parou. Jak jinak.“ Vzpomínka na zesnulého irského velikána Shanea McGowana02.12 09:00„V naší zemi potřebujeme víc lásky.“ Reportáž o odchodu mladých lidí z Bosny a Hercegoviny01.12 20:14„Když je někdo rasista v hospodě, asi bude rasista i na internetu.“ O digitálních životech s Marií Heřmanovou01.12 19:12Hala nádraží se náhle objevila v seznamu památek. Účelové, odmítá to Praha a Správa železnic01.12 19:07Politická Pointa N: Fiala úřaduje ve zdravotnictví, Válek si léčí rány. A Kalousek se směje01.12 18:21Past na děti. Jak se bránit skupinám, kde žáci vidí násilí, porno i hákové kříže01.12 18:06„Porušení koaliční smlouvy, pomůže to Agrofertu.“ STAN kritizuje lidovce kvůli hlasování o bioplynových stanicích01.12 17:38Vývoj bojů (646. den): Vrátilo se nás 35 ze sta, jak to může být úspěch? Ruští zajatci popisují boje v Avdijivce01.12 17:31Tipy na nejlepší kulturní dárky pod stromeček a na aktuální místa, kam pro ně vyrazit01.12 17:01Ukončí lékaři protest? A proč kývli Fialovi? Vysvětlujeme hlavní nejasnosti01.12 17:01„Všechny zbraně jsme už poslali na Ukrajinu.“ Babiš překroutil Černochové slova, urážel i Řehku01.12 16:34Jak Jurečka převáděl farmu na manželku: „šuplíkové eseróčko“ mu prodal nynější poradce jeho rezortu01.12 15:40Vyloučení Hlubučka bylo v rozporu se stanovami Starostů. „Nebyla respektována presumpce neviny,“ řekl soud01.12 14:58Studio N: Odvrátil Fiala kolaps zdravotnictví?01.12 14:46Argumenty odborů jsou nečitelné. Dobré nápady přehlušuje dětinská umanutost a úsměvné konspirace01.12 14:20Před patnácti lety blob, teď hlavák. Místo debat o rozvoji města vedeme kulturní války01.12 13:46I na kontinentu pučů lze předat moc pokojně. Prezident Weah, držitel Zlatého míče, šel ze hry už v poločase a může za to dostat cenu01.12 13:22Ministryně obrany Černochová odvolala ředitele VOP CZ Špoka01.12 12:42Finové ztratili trpělivost a kompletně zavřeli hranici s Ruskem. Putin jako Lukašenko používá migranty jako zbraň01.12 09:35V Rusku zakázali LGBTQ. Duhová vlajka je teď z pohledu ruského zákona hákový kříž01.12 06:36Způsobí v těle miliardy výbuchů za sekundu, buňkám je špatně a odumřou, popisuje spoluautorka léku proti rakovině01.12 06:30Politici, energetici, Putinovi kritici i někdejší spojenci. Výčet podezřelých ruských úmrtí se rozrostl01.12 06:20Pronikal do jednoho oboru za druhým. Mezi prvními odhadl, že internet přináší nejen svobodu, ale také dá odvahu zbabělcům01.12 06:00Co letos stálo za to číst a co pořídit pod stromeček? Přinášíme souhrn všech tipů osobností z ankety Knihy roku Deníku N