Vesmír

K Mezinárodní vesmírné stanici po dvou dnech letu dorazila kosmická loď Sojuz MS-25 s tříčlennou posádkou. Průchod se otevře asi po dvou hodinách.

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu dnes na druhý pokus odstartovala raketa MS-25 s rusko-bělorusko-americkou posádkou k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Předchozí pokus byl ve čtvrtek přerušen jen přibližně dvacet vteřin před startem. K ISS má vesmírná loď dorazit 25. března.

Start ruské rakety Sojuz agentury Roskosmos s tříčlennou posádkou byl na poslední chvíli přerušen. Rusko-bělorusko-americká posádka je v pořádku, důvod zatím nebyl zveřejněn. Odlet zablokoval automatický bezpečnostní systém 20 sekund před startem. (AP)

Vesmírný dopravní systém Starship společnosti SpaceX dnes ani napotřetí nedokončil zkušební let, když firma zhruba 50 minut po startu ztratila spojení s kosmickou lodí.

Z kosmodromu Starbase v Texasu ke svému třetímu testovacímu letu odstartovala raketa Super Heavy s kosmickou lodí Starship. Plavidlo americké společnosti SpaceX, která ho chce využít pro cesty na Měsíc či Mars, má po 65 minutách letu dopadnout do Indického oceánu.

Malá komerční raketa vyrobená japonskou společností Space One, která měla vynést na oběžnou dráhu satelit, dnes několik sekund po startu explodovala. Kvůli blíže neupřesněnému problému ji firma sama nechala zničit. (Reuters)

Na Zemi se dnes z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) vrátila posádka Crew-7, která na oběžné dráze pracovala skoro šest měsíců. Čtveřice astronautů ze čtyř různých zemí tak ukončila svou půlroční misi, uvedla agentura AP.

K Mezinárodní vesmírné stanici se připojila loď firmy SpaceX se třemi americkými astronauty a ruským kosmonautem. Zahajují půlroční misi v kosmu. (ČTK)

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes ráno vyrazila čtveřice astronautů. Posádku složenou ze tří Američanů a jednoho Rusa na stanici čeká půlroční výzkumná mise s názvem Crew-8. Pro většinu z nich jde o první vesmírný let.

Nad severním obzorem ČR může být vidět slabá polární záře. Pro pozorování jsou ideální lokality mimo město. (Minutky z vesmíru)

Záběry společnosti Intuitive Machines z povrchu Měsíce ukázaly, že sonda Odysseus leží na boku kvůli zlomené noze. Navzdory nešikovné orientaci modulu označil šéf NASA Bill Nelson misi za úspěch. Zařízení je stále ve spojení se Zemí a předává data o svém okolí. (BBC)

Modul Odysseus, který přistál na Měsíci, se převrátil na bok. Uvedla to firma Intuitive Machines, která jej tam vyslala. Přistál ale u místa určení. (ČTK)

Modul Odysseus od americké firmy Intuitive Machines přistál na povrchu Měsíce a k Zemi začal zhruba dvě hodiny po dosednutí vysílat data. Řídící středisko čeká na plné potvrzení stavu modulu, už teď je však podle společnosti jisté, že se Spojené státy po více než půl století vrátily na lunární povrch.

Lidé budou moci v sobotu 24. února na obloze spatřit takzvaný mikroúplněk, nejmenší úplněk roku. Jde o úkaz, kdy je Měsíc na své oběžné dráze blízko bodu odzemí, tedy téměř nejdál od planety Země.

Podle informací amerických médií se tamní politici zabývají blíže neurčenou ruskou vesmírnou zbraní na bázi jaderných technologií. Pokládají ji za novou a vážnou bezpečnostní hrozbu. Vysvětlujeme, co je v této oblasti technicky možné a co ne.

Modul Nova-C na raketě Falcon 9 odstartoval z Floridy. Míří k Měsíci, kde se pokusí o první soukromé a po půl století také o první americké přistání.

Spojené státy informovaly Kongres a spojence v Evropě o nových zpravodajských informacích ohledně ruských jaderných schopností, které by mohly představovat mezinárodní hrozbu, napsal list New York Times s odvoláním na nejmenované činitele.

Aktualizováno: Hrozba pro národní bezpečnost USA může spočívat v záměru Ruska umístit jadernou zbraň do vesmíru, tvrdí server ABC News s odvoláním na dva zdroje obeznámené s dnešním jednáním zpravodajského výboru americké Sněmovny. Zbraň by měla sloužit k případnému ničení satelitů.

Ruský kosmonaut Oleg Kononěnko dnes v 11 hodin 30 minut a 8 vteřin moskevského času (9.30 SEČ) překonal rekord v celkové délce pobytu ve vesmíru. Jeho předchůdce Gennadij Padalki pobýval v kosmu 878 dní, 11 hodin 29 minut a 48 vteřin.

Miniaturní vrtulník Ingenuity, který se v roce 2021 jako první motorem poháněný stroj vznesl na cizí planetě, ukončil svou misi na Marsu, uvedla NASA.

Ingenuity před startem zachycená kamerou z vozidla Perseverance. Foto: NASA/JPL-Caltech

Japonský modul SLIM na Měsíci přistál zhruba 55 metrů od cíle. Je to vysoký stupeň přesnosti, podotkla vesmírná agentura Jaxa a zveřejnila první snímky. (ČTK, Jaxa)

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes krátce před polednem SEČ dorazila kosmická loď Crew Dragon se čtveřicí astronautů soukromé mise Ax-3 společnosti Axiom Space. Ukázalo to živé vysílání na stránkách americké firmy, která tak úspěšně na stanici na oběžné dráze Země dopravila svou již třetí posádku.

Řídící středisko komunikuje s japonským modulem SLIM, který přistál na Měsíci. Solární panel modulu zatím negeneruje elektřinu, informovala agentura JAXA. (ČTK)

Modul SLIM japonské vesmírné agentury JAXA dnes úspěšně přistál na povrchu Měsíce. O průběhu přistání v přímém přenosu informovala JAXA, která manévr vyhodnotila jako „hladký“ a ověřuje stav zařízení.

K mezinárodní vesmírné stanici (ISS) včera odstartovala mise Ax-3 společnosti Axiom Space. Na palubě je čtyřčlenná posádka včetně prvního tureckého astronauta. K ISS míří v kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX.

Evropská kosmická agentura (ESA) informovala, že se na Marsu pod povrchem nachází obrovské masy ledu. Vědci jej objevili v puklině, u které dosud nebylo jasné, čím je naplněna. Nalezená zásobárna ledu je 3,7 kilometru hluboká.

Sonda Peregrine, které byla určená k přistání na Měsíci, shořela v atmosféře. Kvůli poškozením nebyla schopna přistání, proto provozovatel – soukromá firma Astrobotic – nařídil její zničení. Očekává se, že ze sondy nezbydou žádné pozůstatky.

Japonsko se chce stát pátou zemí světa, která dopraví kosmické plavidlo k měkkému přistání na povrchu Měsíce. Zítra by tam měl dosednout modul SLIM, který se už chystá na oběžné dráze. Japonsko by tak následovalo úspěchy SSSR, USA (oba 1966), Číny (2013) a Indie (2023). (Reuters)

Čeští vědci se budou podílet na přípravě evropské sondy EnVision, která má pomocí optických, spektrálních a radarových přístrojů mapovat povrch a atmosféru Venuše. Budou testovat a sestavovat elektronické srdce přístroje – kompletní řídicí elektroniku pro trojici spektrometrů.

NASA o rok odložila mise Artemis II a Artemis III, které mají americké astronauty dostat k Měsíci a přistát na něm. Oznámil to vedoucí úřadu Bill Nelson. Po padesáti letech od projektu Apollo jde o mise, které mají dostat lidi k přirozenému satelitu Země.

Modul Peregrine společnosti Astrobotic Technology (AT), který v pondělí vynesla raketa Vulcan do vesmíru, nemá po technických potížích naději na měkké přistání na Měsíci. Podle firmy je modul stále funkční a na Zemi posílá data.

Modulu Peregrine podle Astrobotic selhaly pohonné systémy a přišel o kritické množství paliva, naděje na dosažení Měsíce se výrazně ztenčila, píše agentura AP.

K Měsíci úspěšně odstartovala soukromá americká mise. Součástí nákladu jsou kapsle se zpopelněnými lidskými ostatky. To vyvolalo marné protesty Navahů, kmene původních Američanů, pro které je Měsíc posvátný.

Z Floridy odstartovala k Měsíci raketa Vulcan firmy United Launch Alliance. Jde o první soukromou raketu s modulem, který má za cíl přistát na Měsíci. Půjde o první takovou americkou misi od dob Apolla 17 z roku 1972. (CNN)

NASA varuje před drancováním cenných zdrojů na Měsíci. Astronomové tvrdí, že plánované vypuštění desítek lunárních sond v nadcházejících letech by mohlo ohrozit výzkum a cenné zdroje, jako je mořský led v kráterech. (Guardian)

Indická sonda Áditja-L1 po čtyřech měsících dorazila na místo vzdálené asi 1,5 milionu kilometrů od Země, odkud má trvale pozorovat Slunce. Oznámil to indický vesmírný úřad ISRO, podle kterého družice konečný manévr provede dnes.

Astronauti NASA na Zemi otestovali výtah, který je má do konce tohoto desetiletí dopravit na povrch Měsíce. Výtah je součástí přistávacího modulu Starship pro program Artemis, buduje ho soukromá společnost SpaceX, napsal server Space.

Z kosmodromu na floridském Mysu Canaveral odstartovala raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX s americkým vojenským miniraketoplánem X-37B. Jedná se o sedmý let raketoplánu, který při předchozích misích strávil celkem ve vesmíru už více než deset let. Co přesně je účelem mise, úřady nezveřejňují.

Ruská kosmická agentura Roskosmos tvrdí, že se dohodla s americkou agenturou NASA na prodloužení programu společných letů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) do roku 2025. NASA se k tomu zatím nevyjádřila.

Modul SLIM japonské vesmírné agentury JAXA dnes úspěšně vstoupil na oběžnou dráhu Měsíce.  Přistání je na lunárním povrchu plánováno na 20. ledna v časných ranních hodinách (19. ledna odpoledne SEČ).

Kosmodrom na Shetlandských ostrovech ve Skotsku dostal povolení ke startům raket. SaxaVord Spaceport na ostrově Unst se tak stane prvním kosmodromem s vertikálním startem raket v západní Evropě. Od příštího roku bude sloužit k cestám na oběžnou dráhu.

ČR nevyužije nabídku společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého astronauta Aleše Svobodu. Na misi nejsou peníze, řekl šéf kosmického odboru na ministerstvu dopravy. (ČTK)

Astronomové objevili obří planetu, která by podle dosavadních poznatků měla být pro svou domovskou hvězdu příliš velká. Přesto kolem ní obíhá. Exoplaneta je třináctkrát větší než Země.

Jižní Korea do vesmíru úspěšně vypustila svůj první špionážní satelit, do kosmu jej ze základny v Kalifornii vynesla raketa Falcon 9 od SpaceX. (ČTK)

Evropská raketa Ariane 6 by měla poprvé odstartovat mezi 15. červnem a 31. červencem příštího roku, oznámila dnes Evropská kosmická agentura (ESA). Nedávný rozsáhlý test rakety na kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně byl podle vedení ESA „naprostý úspěch“. Původně měla raketa odstartovat už v roce 2020.

Evropská raketa Ariane 6 podstoupila dnes na kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně „rozsáhlou generální zkoušku“ před prvním letem do vesmíru, který je naplánovaný na příští rok. Během zkoušky byl úspěšně spuštěn motor Vulcain 2.1 hlavního stupně nosné rakety, uvedla agentura AFP.

Pokusný let systému SpaceX Starship došel do pokročilejší fáze než první start v dubnu. Loď se oddělila od rakety a pokračovala v letu. Oba stroje však nakonec explodovaly. Americký program letu na Měsíc, který spoléhá na Starship v roli přistávacího modulu, se dostává pod termínový tlak.

Společnost SpaceX dnes osm minut po startu svého obřího dopravního systému přišla o kosmickou loď Starship. Ta se předtím úspěšně oddělila od nosného stupně Super Heavy a dosáhla hranice vesmíru. Nosný stupeň explodoval po oddělení, původně měl sestoupit do Mexického zálivu.

Z kosmodromu v Boca Chica v Texasu odstartoval k druhému testovacímu letu dosud největší vyrobený dopravní systém Starship společnosti SpaceX.

Společnost SpaceX se dnes pokusí o druhý zkušební let největšího dopravního systému všech dob tvořeného kosmickou lodí Starship a nosnou raketou Super Heavy. Předchozí pokus skončil letos v dubnu explozí čtyři minuty po vzletu.

Aktuálně nejčtenější

Klavírista, psycholožka a novinář vás zkusí přesvědčit, proč byste neměli chtít a mít všechnoAI ilustrace: Adobe StockBulovka zaměnila pacientky a jedna z nich potratila. „Roli mohla hrát jazyková bariéra,“ míní lékařNemocnice Na Bulovce. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPointa N: Jiří Paroubek i Cyril Svoboda trpí náhlou ztrátou pamětiFoto: Unsplash„Dodají mi bojler, který nepotřebuju.“ Firmy nahánějí seniory kvůli štědrým dotacím na solárySolar panels on the roof of the house and blue sky.  Generative AI.Deník N a Spiegel: BIS ukázala na Bystroně z německé AfDPetr Bystron, známá postava krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD). Foto: ČTK Vývoj bojů (763. den): Nejnovější ruské nálety způsobily ukrajinské energetice nejhorší škody od začátku válkyHasiči prohledávají dům v Záporoží po ruském raketovém útoku z 22. března. Foto: ProfimediaNejsem poskok Ruska. Peníze mi nikdo z Voice of Europe nenabízel, říká exministr SvobodaCyril Svoboda Foto: Ludvík Hradilek, Deník NBydlí na cool adresách, nosí cool oblečení. Nové romány o životě v New Yorku nadchly sociální sítě. Stojí za přečtení?Ponořit se při čtení do cizích světů... Foto: Eliott Reyna, UnsplashVývoj bojů (762. den): Jak má vypadat Zelenského linie obrany? Při jejím budování pomáhá i technika ze Slovenska, kterou dohodl FicoFoto: Gabriel Kuchta, Deník NZemřel muž, který nás učil, jak a proč se mýlíme. Daniel Kahneman nikdy nestudoval ekonomii, přesto za ni dostal Nobelovu cenu. OprávněněDaniel Kahneman v roce 2009. Foto: Andreas Weigend, Flickr, CC BY-SA 2.0Netuším, nepamatuju si, neověřuju si, reagují na zjištění BIS čeští politici, kteří dávali rozhovory webu placenému z RuskaFoto: Gabriel Kuchta, Deník NRuský lékař, který pomáhá ukrajinským vojákům: „Putina bych ošetřil. Pak bych si sundal plášť a uškrtil ho“Ruský lékař Andrej Volna odsoudil agresi vůči Ukrajině a jezdí tam léčit vojáky i civilisty. Foto: archiv Andreje VolnyEvropští politici na Putinově výplatní pásce. Rusové se pokoušeli z Prahy ovlivnit letošní volbyPopisujeme detaily jedné z největších odhalených ruských vlivových operací posledních let. Ilustrace: Deník N / Adobe StockEuropean politicians on Putin’s payroll. Russians attempted to influence European elections from PraguePopisujeme detaily jedné z největších odhalených ruských vlivových operací posledních let. Ilustrace: Deník N / Adobe StockByli jsme v té třídě, to byl moment, který mě nejvíce zasáhl, říká lékař, který ošetřoval zraněné po útoku na fakultěFoto: Marie Dámková, Deník N

Nové články Deníku N

09:51Děcka/práce: Dotazník, který vás může upozornit na rakovinu, a matka v cíli nejšílenějšího závodu 08:23BIS ukázala na Bystroně z AfD | Ve FN Bulovka kvůli záměně pacientek potratila zdravá žena | Zakladatel burzy FTX dostal 25 let vězení 06:30Za vším hledej ženu. Čtyři aktuální divadelní premiéry o lásce, sexu, ženském těle, emocích a kolektivní paměti 06:30Bydlí na cool adresách, nosí cool oblečení. Nové romány o životě v New Yorku nadchly sociální sítě. Stojí za přečtení?Včera 20:10Deník N a Spiegel: BIS ukázala na Bystroně z německé AfDVčera 19:22Pointa N: Jiří Paroubek i Cyril Svoboda trpí náhlou ztrátou pamětiVčera 18:20Vývoj bojů (763. den): Nejnovější ruské nálety způsobily ukrajinské energetice nejhorší škody od začátku válkyVčera 18:16Sankcionované strojírny ČKD Blansko skončily v insolvenci. Prodej akcií spřízněné společnosti prověřují úřadyVčera 17:28Nejsem poskok Ruska. Peníze mi nikdo z Voice of Europe nenabízel, říká exministr SvobodaVčera 17:24Mapa: Očkování proti černému kašli někde nemají desítky procent dětí. Jak je na tom váš region?Včera 17:24Netuším, nepamatuju si, neověřuju si, reagují na zjištění BIS čeští politici, kteří dávali rozhovory webu placenému z RuskaVčera 16:07Organizátor české účasti na Expu uzavřel smlouvy za 50 milionů, jednu i s firmou na potápění. Patří vlivnému manažeroviVčera 16:02Bulovka zaměnila pacientky a jedna z nich potratila. „Roli mohla hrát jazyková bariéra,“ míní lékařVčera 15:54Francouzský Mistral vytáhl do boje proti obrům ze Silicon Valley. Má podporu MacronaVčera 15:15Jsem součástí systému, který se o ty lidi staral, a dopadlo to blbě, říká ředitel ústavu, kde zemřelo devět klientůVčera 14:02Studio N: Slovensko ve varu. Má větší šanci Korčok, nebo Pellegrini?Včera 13:51Medvěd je na Slovensku znovu volebním tématem, vláda chce dokonce ústavní zákon o odstřeluVčera 13:23Zemřel muž, který nás učil, jak a proč se mýlíme. Daniel Kahneman nikdy nestudoval ekonomii, přesto za ni dostal Nobelovu cenu. OprávněněVčera 12:53Rusko se otevřeně snaží ovlivňovat dění v jiných státech. Politici si to mohli uvědomit dřív, říká analytičkaVčera 12:45Příbuzní obětí požáru ve Vejprtech žádají miliony. V jednom případě patnáct členů rodinyVčera 12:18Firmy zaměstnávající bývalé vězně nebo závislé by mohly získat příspěvek jako ty, které dávají práci handicapovanýmVčera 11:45Slovenská kultura: zrušit, zničit, zadupat do země a hlavně se zbavit podezřelých živlůVčera 11:09Ruský lékař, který pomáhá ukrajinským vojákům: „Putina bych ošetřil. Pak bych si sundal plášť a uškrtil ho“Včera 10:44Hraniční porucha osobnosti je jako jízda na splašeném koni, říká psycholožkaVčera 10:43„Když jsem se snažil běžně fungovat, zhroutil jsem se.“ Mladí lidé přibližují život s hraniční poruchou osobnostiVčera 07:31Klavírista, psycholožka a novinář vás zkusí přesvědčit, proč byste neměli chtít a mít všechnoVčera 07:28Revoluce, která lidstvo změnila a dál měníVčera 06:40„Dodají mi bojler, který nepotřebuju.“ Firmy nahánějí seniory kvůli štědrým dotacím na soláryVčera 06:30Spisovatel musí žít na dně a pohlížet vzhůru – a nikdy ne naopak. Před 110 lety se narodil Bohumil HrabalVčera 06:18Anna Šabatová, neokázalý dříč, u něhož se slabí mohli a stále mohou spolehnout, že se na ně nevykašle