Islám

Video dne: Třetím dnem pokračuje festival Jeden svět. Zítra na projekcích v pražské Městské knihovně, v Řevnicích a v Brně uvede působivý italský snímek Dohazovačka o náborářce ISIS z Twitteru.

Turecko varovalo své občany v USA a v Evropě před možnými islamofobními, xenofobními či rasistickými útoky. Doporučilo jim vyhýbat se demonstracím. S upozorněním přišlo poté, co podobné varování vydaly západní země pro své občany v Turecku. (Reuters)

Švédsko doporučilo svým občanům v Turecku, aby se vyhýbali velkým davům a demonstracím. Podle švédského ministerstva zahraničí se mohou v Turecku konat protesty proti spálení koránu, kterého se minulý týden ve Stockholmu dopustil krajně pravicový aktivista. (Reuters)

Rozhořčení mezi zastánci lidských práv Ujgurů i v muslimských zemích vyvolalo páteční hlasování Rady pro lidská práva OSN. To odmítlo byť jen diskusi o situaci v čínském Sin-ťiangu. Proti se vedle Číny postavily i většinově muslimské Indonésie, Somálsko, Pákistán, Emiráty a Katar, další se zdržely. (Al-Džazíra)

Kontroverzní muslimský vůdce, jehož vydání do Maroka Francie potvrdila v úterý, nejspíš utekl do Belgie. Když chtěla policie muže večer v jeho bydlišti na severu Francie zadržet, nenašla ho, informovala agentura AFP.

Hlavním podezřelým z vražd čtyř muslimských mužů v americkém Albuquerque je sunita Muhammad Syed. Ten před pěti lety utekl s rodinou z Afghánistánu, aby v USA začal nový život. Tři z obětí jsou šíitští muslimové. (NY Times)

Tálibové vyhlásili v celém Afghánistánu na dnešní den volno. Slaví rok od „vítězství džihádu nad okupací USA a jejich spojenců“. 15. srpna 2021 obsadilo hnutí Tálibán afghánskou metropoli Kábul. Co se za rok v zemi změnilo, popisujeme zde. (Kommersant)

Soud v západoněmeckém Düsseldorfu dnes poslal do vězení pětici členů teroristické organizace Islámský stát. Ten s nejvyšším trestem půjde za mříže na devět a půl roku, informovala agentura DPA.

Izraelská policie dnes vstoupila do areálu mešity Al-Aksá v Jeruzalémě, aby zabezpečila židovským návštěvníkům cestu na posvátné místo. Při střetech s policií utrpělo zranění 17 Palestinců.

Irácké ministerstvo zahraničí si dnes kvůli akcím protiislámských aktivistů předvolalo švédského velvyslance v Bagdádu. „Vyzýváme švédskou vládu, aby zastavila aktivity, které rozdělují společnost a provokují cítění náboženských skupin,“ píše irácké ministerstvo.

Saudská Arábie letos do Mekky pustí jen milion poutníků. Kromě omezeného počtu lidí budou platit i přísná proti-covidová pravidla. Všichni budou muset být očkováni proti nemoci a přijet mohou jen lidé mladší 65 let. Cestující z ciziny mají povinnost mít při vstupu do země negativní PCR test starý nejvýše 72 hodin. (NYT)

Příběh rodiny Abubakara Jangulbajeva je příběhem jeho matky. A příběhem dnešního Ruska, které schvaluje krutost a násilí, pokud je konáno v zájmu upevnění režimu Vladimira Putina.

Írán šokovala brutální vražda sedmnáctileté ženy. Tu zavraždil její manžel se svým bratrem. Podobné incidenty, tzv. vraždy ze cti, jsou v oblasti běžné. Mužští členové rodin tak mohou například trestat své potomky za chování, které údajně zneuctívá pověst rodiny.

Americké tajné služby se domnívají, že odnož teroristické organizace Islámský stát v Afghánistánu (ISIS-K) má v úmyslu zaútočit na Spojené státy a bude toho schopna již asi za šest měsíců.

Jeruzalémská radnice začala budovat park v těsné blízkosti muslimského hřbitova Júsufíja u jeruzalémského Starého města. Nedávno tam stavební stroje vynesly na povrch lidské kosti, což vyvolalo mezi muslimskými obyvateli města paniku.

Ženy v Afghánistánu budou moci i nadále studovat na univerzitách, podmínkou budou oddělené třídy vyhrazené pro ženy a oblečení odpovídající islámskému právu. Podle agentury AP to dnes sdělil ministr vyššího vzdělání Abdul Baki Hakkání.

Na reportérce stanice CNN Clarisse Wardové, která referovala z Kábulu, bylo vidět, jak Tálibán obratem omezuje svobodu žen. Tálibánci jí přikázali změnit oděv, zakrýt si zcela vlasy, nosit rukavice, a dokonce si zahalovat i tvář.

Afghánské ženy odvážně v úterý protestovaly v Kábulu proti převzetí Afghánistánu Tálibánem. Ženy na ulicích Kábulu nejsou příliš vidět, zdržují se doma a obávají se, co je čeká. Foto: Reuters, Shamshad News

Novinářka CNN Clarissa Wardová uvedla na pravou míru vyznění fotografií, které po nedělním převzetí moci Tálibánem v Kábulu kolovaly po sociálních sítích. Koláž původně upozorňovala na to, že jí Tálibán přikázal zahalit se.

Zahraniční zpravodajka stanice CNN z Afghánistánu Clarissa Wardová před nedělním ovládnutím Kábulu Tálibanem a den poté. Bez zahalení hidžábem nyní nesmí na veřejnosti v Afghánistánu pracovat. Reprofoto: CNN.com

V muslimském světě začíná významný svátek oběti (íd al-adhá), při němž se porážejí obětní zvířata a jejich maso rozdává potřebným. V Mekce dnes pokračovala muslimská pouť rituálem symbolického kamenování satana. Pouť do Mekky se už druhý rok koná s omezeným počtem věřících.

V Kanadě najel automobil do skupiny muslimů a čtyři z nich zabil. Policie dnes uvedla, že čin, který se stal už v neděli večer ve městě London v provincii Ontario, byl úmyslný a motivovaný nenávistí vůči muslimům. Dvacetiletý řidič byl zadržen.

Ve Francii začal ostře sledovaný proces se 13 lidmi, kteří na internetu vyhrožovali autorce protiislámských příspěvků. Mladá dívka, která vystupuje pod jménem Mila, loni zveřejnila několik videí, v nichž útočila na islám.

Muslimové dnes slaví jeden z nejvýznamnějších svátků Uraza Bajram (Svátek přerušení půstu), který je završením postního měsíce ramadánu. V některých zemích jsou kvůli pandemii modlitby v mešitách omezeny, v Rusku se jich mohou účastnit jen duchovní. (RIA Novosti)

V ruské Kazani otevřeli první školu tance u tyče pro muslimky. Zahájení kurzů schválila i místní mešita. Do tělocvičny nemají přístup muži, během tréninku jsou dveře uzamčeny a okna zatemněná. Natáčení a focení je přísně zakázáno. (kazanfirst)

Papež František při své březnové cestě do Iráku odveze nazpět vzácný rukopis z 14. či 15. století, který unikl okupaci teroristické organizace Islámský stát. Knihu se podařilo s pomocí církevních kruhů poslat do Itálie, kde byla zrestaurovaná.

Americký židovský výbor kritizuje propuštění islamisty Umara Šajcha, který unesl a stětím hlavy zavraždil novináře Daniela Pearla. „Je to urážka spravedlnosti a vysílá to nebezpečný signál extremistům v Pakistánu,“ varoval výbor. (AJC)

Indický stát Ásám uzavře všechny muslimské náboženské školy, které působí na jeho území. Místní parlament dnes schválil zákon, který tento krok umožňuje. Podle vládních politiků z Indické lidové strany (BJP) vyučování v náboženských školách nedosahuje požadované kvality a je málo zaměřené na praxi.

V Egyptě poznala manžela a její život se obrátil naruby. Za pět měsíců se podnikatelka Petra Moudrá už jako muslimka vdávala v Káhiře. Její rodina s ní přerušila kontakt. „Doufám, že se naše vztahy zlepší, až uvidí, že žijeme normálně,“ říká v Deníku N.

Petra Moudrá. Foto: Barbora Nešporová

Rakouský ústavní soud rozhodl, že zákaz nošení šátku ve školách je protiústavní. Národní rada schválila zákon v květnu loňského roku. Týká se žáků na základních školách. (ORF)

Šátek pro ženu není povinnost. Je to její volba. A burka by měla být zakázána i v muslimských státech, říká v rozhovoru s Deníkem N imám z francouzského Bordeaux Tareq Oubrou.

Francie začne prověřovat desítky mešit, které jsou podezřelé z šíření islamistické ideologie vedoucí k náboženskému extremismu. Země tak podle ministra vnitra Darmanina reaguje na sérii teroristických útoků z letošního podzimu.

Aktuálně nejčtenější

Přišlo mi to jako super nápad, Podhradí překoná i Čau lidi, popisuje podnikatel z Pavlova týmu vznik podcastu s PůremMichal Nýdrle podporoval v kampani Petra Pavla. Foto: ČTKVývoj bojů (393. den): Rusové píšou, proč jejich armáda selhala a proč se to může opakovatUkrajinští vojáci se ukrývají před ruským ostřelováním v zákopu ve směru na Bachmut, 22. března 2023. Foto: Diego Herrera, ProfimediaPointa N: Stát hledá úspory úplně všude. Co ale udělá se seniory z LDN?Ilustrační foto: Adobe StockJak prostitutky ochránily Ukrajinky z Kyselivky a proč starosta vydržel ve funkciV pozadí Kyselivka, obyčejná, typická, ve všech ohledech průměrná vesnice v ukrajinské Chersonské oblasti, ve které se odehrávala osm měsíců dramata, z nichž každé by vydalo na román. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NKdyž se městská policie rozhodne, že vás „osolí“…Záběr z bezmála osmiminutového záznamu výměny názorů mezi městským strážníkem a moderátorem ČT Jakubem Železným, který spáchal přestupek. Foto: YoutubePeking je na koni, Putin přišel zkrátka. Co lze vyčíst mezi řádky společného čínsko-ruského prohlášeníPříležitost využít návštěvu čínského vůdce Si Ťin-pchinga si v Moskvě nenechali ujít výrobci tradičních matrjošek. Ilustrační foto: ČTK/APPošta prodala s budovou i reliéfy od sochaře Zoubka. Byly její součástí, tvrdí. Jenže už nejsouObdélníkové reliéfy zobrazující řecké múzy od sochaře Olbrama Zoubka tvořily od konce 70. let výzdobu pošty na pražském sídlišti Bohnice. Foto: archiv projektu Vetřelci a volavkyProč se ještě nepobavit, než bude hůř? Titanic se potápí, kapela hraje, říká David KollerDavid Koller v MeetFactory. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N„Zdálo se mi to rozumné.“ Klaus potvrdil, že pomohl zařídit milost pro NečasovouFoto: Gabriel Kuchta, Deník NChtěli jsme mít hlavní slovo a spoluvytvářet obsah, vysvětluje Hrad, proč prezidentský podcast moderuje PůrGabriel Kuchta, Deník NVálečná stezka: Estonská železná lady dojednala munici, Rusko se opevňuje a blouzní o úderu na Haag (Pointa N)Estonská premiérka Kaja Kallas. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NVzali jí Boha, pak i víru v komunismus. Psala, bojovala, ale svou nezměrnou energii a sílu nakonec upnula jen k soběEva Kantůrková (1960). Foto: ČTKIluze zaplacené krví. O měnícím se pohledu na invazi do IrákuSpojenci při invazi před dvaceti dopadli iráckého diktátora Saddáma Husajna (na snímku uprostřed spolu s dalšími bývalými představiteli jeho režimu), postavili před soud a ten ho odsoudil k trestu smrti. Zdálo se, že světlým zítřkům Iráku nestojí nic v cestě. Foto: ČTK/APPutinův nový normál: bez ohledu na zatykač a neúspěchy na Ukrajině bude posílat Rusy do válkyZáběr, který podle Kremlu ukazuje Putina, kterak si prohlíží nový byt obyvatel okupovaného Mariupolu. Foto: z videa Kremlu, kremlin.ruUmělá inteligence jako kancelářská pomocnice, jako hrozba a jako božstvo: novinky jediného týdneBrzy i ve vaší kanceláři? Foto: Adobe Stock

Nové články Deníku N

Včera 21:37Politická Pointa N: Jednal Jurečka jako slušný šéf, nebo porušil zákon? Nebo obojí?Včera 20:03Přišlo mi to jako super nápad, Podhradí překoná i Čau lidi, popisuje podnikatel z Pavlova týmu vznik podcastu s PůremVčera 19:33Credit Suisse se zdá být v pořádku. Tři americké banky jsou už dávno mrtvé, říká profesor ekonomie z Chicaga.Včera 18:28Newsletter live! Uložte úspory do knih, zhodnocení je vysokéVčera 18:27Psycholožka: Před úzkostí se nedá utéct ani se jí vyhnout, ale dá se s ní žít plnohodnotný životVčera 18:01Jie, Zeman, Biden… Toxický odkaz CEFC vyvolává po světě skandály ještě několik let po pádu společnostiVčera 16:52Problémy nehrozí, evropské banky jsou silné, ujišťovali na summitu unijní lídřiVčera 16:28Nic nepodepsal, přesto se našel na peticích tří kandidátů. Chyba je v systému, říkají Diviš s JanečkemVčera 15:52Výše rodičovského příspěvku není to zásadní. Ptali jsme se ekonomů, co pomůže rodinámVčera 15:37Studio N: Zatknou Trumpa kvůli kauze s pornoherečkou?Včera 15:17Vývoj bojů (393. den): Rusové píšou, proč jejich armáda selhala a proč se to může opakovatVčera 14:43Nechtěli velkou hypotéku na malý byt. O Pražácích, kteří se přestěhovali do chatVčera 13:49„Nejnebezpečnější žena“ mnohé překvapila. Meloni podporuje Ukrajinu a zastiňuje politické matadoryVčera 13:28Aréna N: Je dobře, že prezident valorizaci podepsal. Jeho povinnost je vládě pomáhat. Obracet na Ústavní soud by se neměl, říká RychetskýVčera 13:24Peking je na koni, Putin přišel zkrátka. Co lze vyčíst mezi řádky společného čínsko-ruského prohlášeníVčera 11:33Jaz: Proč se ruší poštyVčera 11:19Kariéra jako naděje, ambice a chiméraVčera 10:35Operující roboti, drony pro zraněné, vytrénovaní univerzálové. Vojenská medicína se musí změnit, říká expertVčera 09:58Dnes na Ukrajině zemřelo 132 lidí. Pro nás to nejsou čísla, ale konkrétní jména a příběhy, říká spoluautor filmu Východní frontaVčera 09:56Levicoví obhájci ruského kolonialismuVčera 09:52K čemu je nám filozofie?Včera 07:45Měl jsem nějaký trable, ale už je to lepší. Kintera a Měšťánek mlátí sekerami v DoxuVčera 07:40Proč se ještě nepobavit, než bude hůř? Titanic se potápí, kapela hraje, říká David KollerVčera 06:04Chtěl vědecky pronikat k samé podstatě díla Kundery, Hrabala a dalších. Kritika podle něj neměla být subjektivníVčera 06:04Šéf Cermatu sám testoval IT systém na přijímačky a maturity. Ten se zhroutil23.03 20:17Zelenskyj žádal evropské lídry z vlaku o další pomoc. Někteří chtějí stíhat Putina za rozpoutání války23.03 19:52Hlubuček si založil rodinnou nadaci. „Může tak skrýt majetek před policií,“ říká protikorupční organizace23.03 19:44Pointa N: Stát hledá úspory úplně všude. Co ale udělá se seniory z LDN?23.03 19:12Chtěli jsme mít hlavní slovo a spoluvytvářet obsah, vysvětluje Hrad, proč prezidentský podcast moderuje Půr23.03 19:06Vývoj bojů (392. den): Zatímco Ukrajinci cvičí na Leopardech, Rusové vybrali ze skladů dosud nejstarší tanky války