Maďarsko

Předseda maďarského parlamentu László Kövér podepsal dokument o vstupu Švédska do NATO a předal ho prezidentské kanceláři. (ČTK)

V Praze jednali premiéři zemí V4. Jak rozdílné pohledy na Putinovu válku poznamenaly vzájemné vztahy? A rozpadá se nám toto spojenectví před očima? Filip Titlbach se ve Studiu N ptá analytičky AMO Pavlíny Janebové.

Maďarský parlament včera zvolil dosavadního předsedu Ústavního soudu Tamáse Sulyoka novým prezidentem země. Sedmašedesátiletého Sulyoka navrhla vládnoucí strana Fidesz premiéra Viktora Orbána a byl jediným kandidátem.

Maďarský parlament dnes schválil vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Maďarsko je poslední zemí z 31 členských států NATO, která přistoupení Švédů dosud neratifikovala. Podle švédského premiéra Ulfa Kristerssona jde o „historický“ krok, informovala agentura Reuters.

Maďarský parlament dnes schválí vstup Švédska do NATO, řekl premiér Viktor Orbán několik hodin před hlasováním. Jeho strana má v parlamentu většinu. (AP)

Podle dvou diplomatů Maďarsko zablokovalo prohlášení lídrů Evropské unie, v němž se zavazovali k „neochvějné“ podpoře Ukrajiny ze strany celé EU. Prohlášení s nabídkou podpory místo toho zaslali Ursula von der Leyen, Charles Michel a Roberta Metsola pouze pod svým jménem.

Maďarsko koupí od Švédska čtyři nové stíhačky JAS 39 Gripen, oznámil švédský premiér Ulf Kristersson po jednání se svým protějškem Viktorem Orbánem. Prodlouží se smlouva na údržbu. (ČTK)

Maďarští poslanci zvolí příštího prezidenta republiky v pondělí. Podle agentury MTI to oznámil předseda parlamentní frakce vládní strany Fidesz Máté Kocsis po jednání příslušného výboru.

Maďarsko podepíše se Švédskem dohodu o obranném průmyslu poměrně zásadního rozsahu, řekl maďarský premiér Viktor Orbán před jednáním se svým švédským protějškem Ulfem Kristerssonem. Premiéři na schůzce v Budapešti podle Orbána uzavřou nevyřešené záležitosti.

Maďarská vládnoucí strana navrhuje na prezidenta Tamáse Sulyoka, šéfa ústavního soudu, sdělil vládní mluvčí. Prezidentka Katalin Novák nedávno oznámila, že odstupuje. (ČTK)

Švédský premiér Ulf Kristersson se v pátek setká s Viktorem Orbánem, tři dny před maďarským parlamentním hlasováním o vstupu Švédska do NATO. Maďarsko zůstává poslední zemí aliance, která Švédsku v připojení se k NATO může bránit. (AFP)

Maďarská vládnoucí strana Fidesz navrhla, aby poslanci hlasovali o vstupu Švédska do NATO v pondělí 26. února. Podle šéfa klubu Mátého Kocsise strana tento krok podpoří, informovala agentura MTI. Maďarsko je poslední zemí, která dosud žádost severské země o členství v NATO neratifikovala. (ČTK)

Maďarsko nebude vetovat nový balík sankcí EU proti Rusku, uvedl Szijjártó. Z balíku podle něj vypadly body odporující maďarským zájmům. (ČTK)

Orbán ve svém projevu o stavu země podpořil Donalda Trumpa před americkými volbami. „Nemůžeme zasáhnout do voleb jiných zemí, ale moc bychom chtěli, aby se Donald Trump vrátil do prezidentského křesla a udělal pořádek tady, ve východní části Evropy,“ prohlásil maďarský premiér. (Napunk)

Maďarský parlament by mohl již koncem měsíce schválit žádost Švédska o vstup do Severoatlantické aliance, řekl svým příznivcům maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarsko je poslední zemí, která dosud švédskou žádost o členství v NATO neratifikovala.

V Budapešti demonstrují tisíce lidí na podporu obětí pedofilie. Protest zorganizovali influenceři a mediální osobnosti v reakci na skandál udělení milosti prezidentkou komplicovi pedofilního ředitele dětského domova.

Orbán ztrácí dvě klíčové ženy: kvůli aféře s kontroverzní amnestií odstoupila maďarská prezidentka Novák i exministryně spravedlnosti a lídryně Fideszu do voleb Judit Varga. V Maďarsku tak po skandálu končí už druhá hlava státu dosazená Orbánovou vládou. Co bude dál?

Maďarská prezidentka Katalin Novák odstupuje z funkce. Reaguje tak na kritiku, že udělila milost muži, který kryl nadřízeného, jenž roky zneužíval chlapce v dětském domově. „Udělala jsem chybu. Dnes je poslední den, kdy k vám hovořím jako prezidentka,“ řekla Novák v projevu odvysílaném státní televizí.

Katalin Novák při zasedání na COP28 summitu OSN o klimatu v prosinci 2023 v Dubaji. Foto: Rafiq Maqbool, AP/ČTK

Maďarský soud zrušil pokutu, již úřady uložily řetězci knihkupectví za prodej knihy viditelně ukazující homosexualitu. Bezprecedentní pokuta ve výši 12 milionů forintů, téměř 780 tisíců korun, byla loni uložena na základě zákona zakazujícího prezentaci homosexuality dětem. Soud však podle agentury AFP v rozsudku uvedl, že úřady si jej „nesprávně vyložily“.

Přinejmenším tisícovka lidí dnes demonstrovala před sídlem maďarské prezidentky Katalin Novák proti její loňské milosti udělené muži odsouzenému za krytí nadřízeného, jenž roky zneužíval chlapce v dětském domově. Píše to agentura Reuters.

Maďarsko rozzlobilo italské politiky včetně premiérky případem ultralevicové aktivistky. Ta byla předvedena k soudu v poutech a na řetězu. Italská vláda takové zacházení označila za nepřijatelné. Pro Orbána je skandál komplikací v jeho evropských plánech.

Poslanci maďarské vládnoucí strany Fidesz podle očekávání nepřišli na dnešní mimořádnou schůzi parlamentu, o jejíž konání před několika dny kvůli ratifikaci vstupu Švédska do NATO požádala opozice. Hlasování se tak nekonalo, informují maďarská média.

Maďarský parlament by vstup Švédska do NATO mohl ratifikovat na své běžné schůzi, uvedl podle agentury Reuters parlamentní klub vládnoucí konzervativní strany Fidesz, která má ve sněmovně pohodlnou většinu.

Maďarská prezidentka Katalin Novák loni v dubnu udělila milost zástupci ředitele dětského domova, který pomáhal krýt sexuální zneužívání dětí. Upozornil na to list Telex. Hlava státu přitom tajila podrobnosti o většině udělených milostí.

Maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že předtím, než včera přistoupil na dohodu Evropské unie o poskytnutí nové pomoci Ukrajině, „šel za svou zemi až ke zdi“, a že tak odvrátil riziko ztráty unijních finančních prostředků určených pro Budapešť.

Unijní lídři se podle premiéra Fialy nadále dokážou v klíčových věcech dohodnout. „Dokážeme se nadále shodnout na podpoře Ukrajiny, na garantování finanční pomoci pro Ukrajinu, to je signál, který Evropská unie vysílá navenek – a je to signál velmi silný,“ okomentoval Fiala fakt, že dnešní dohodu o poskytnutí další pomoci Ukrajině neblokovalo Maďarsko.

Požadavky Maďarska k revizi unijního rozpočtu jsou pro premiéra Fialu těžko akceptovatelné, na summitu v Bruselu chce ale hledat řešení přijatelné pro všechny. Řekl to na tiskové konferenci před odletem na summit EU.

Evropa Orbánovi: Už stačilo! Jestli Budapešť na čtvrtečním summitu zablokuje pomoc Ukrajině, EU může zasáhnout maďarskou ekonomiku. Brusel to navrhuje v důvěrném plánu, kterým se citelně stupňuje bitva mezi Unií a jejím nejproruštějším členským státem.

Maďarsko je otevřeno tomu, aby EU na plánovanou pomoc Ukrajině ve výši 50 miliard eur (1,2 bilionu Kč) použila peníze ze svého rozpočtu. Na sociální síti X to napsal Balázs Orbán, poradce maďarského premiéra Viktora Orbána.

EU připravuje plán na ochromení ekonomiky Maďarska, pokud bude Viktor Orbán dále blokovat balíček padesátimiliardové pomoci pro Ukrajinu. Podle Financial Times by lídři EU veřejně slíbili trvalé zastavení všech zdrojů z EU ve snaze vystrašit trhy. To by Maďarsku mohlo prodražit půjčování peněz.

Předseda maďarské krajně pravicové strany Naše vlast prohlásil, že si země bude nárokovat západní oblast Ukrajiny, kde žije asi 150 000 etnických Maďarů, pokud Ukrajina ztratí svou státnost v důsledku ruské invaze. V současnosti má tato strana v maďarském parlamentu šest členů. (Reuters)

Maďarská krajně pravicová strana Naše vlast by vznesla nárok na západní region Ukrajiny, kde žije asi 150 000 etnických Maďarů, pokud Ukrajina prohraje válku a přijde o státnost. Na konferenci to včera prohlásil předseda strany László Toroczkai, informovala dnes agentura Reuters.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) uvítal souhlas Turecka se vstupem Švédska do NATO. „Věřím, že se nám brzy podaří i posledního partnera (Maďarsko, pozn. red.) přesvědčit, že silnější Aliance je v zájmu nás všech,“ řekl médiím.

Švédský premiér Ulf Kristersson ve čtvrtek souhlasil se schůzkou s Viktorem Orbánem v Budapešti, čímž snížil diplomatické napětí kvůli nedostatečnému pokroku Maďarska při ratifikaci členství Švédska v NATO. (Politico)

Maďarsko nebude poslední zemí, která schválí švédský vstup do NATO, sliboval Viktor Orbán. Stal se přesný opak: souhlas dalo už i Turecko. Napětí vzrostlo, když maďarský premiér nyní po roce a půl pozval švédský protějšek k novým jednáním. A ten odmítl.

Maďarský premiér Viktor Orbán pozval předsedu švédské vlády Ulfa Kristerssona do Budapešti, aby spolu jednali o vstupu této severské země do NATO. Švédsko podalo přihlášku do NATO v květnu 2022 spolu s Finskem v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Většina zemí NATO už žádost Stockholmu schválila.

Poslanci Evropského parlamentu (EP) dnes odhlasovali rezoluci, že maďarská vláda Viktora Orbána ohrožuje hodnoty, instituce a finanční zájmy EU. Do nápravy v oblasti právního státu by podle nich země neměla získat další unijní finance.

Spojenectví Slovenska s Maďarskem posílila schůzka premiérů Fica a Orbána v Budapešti. Ti se shodli na postoji k Ukrajině, evropské pomoci této zemi i sporu EU versus Maďarsko. Na premiéra Fialu by „měl být vyvinut tlak“, aby svolal summit V4.

EU chystá ústupky Maďarsku, aby odblokovalo pomoc 50 miliard eur nezbytnou pro Ukrajinu. Podle Financial Times zahrnují dohodu, že pomoc bude opakovaně přehodnocována počínaje příštím rokem, což Viktoru Orbánovi umožní ji znovu zablokovat.

Rozhodnutí předsedy Evropské rady Charlese Michela kandidovat při výkonu mandátu do europarlamentu a pak se vzdát funkce vyvolalo kritiku i kvůli maďarskému předsednictví Radě EU. Vysvětlujeme, nakolik to může koncentrovat moc do rukou Viktora Orbána.

Rozhodnutí šéfa Evropské rady Charlese Michela kandidovat do europarlamentu vzbuzuje obavy ohledně vlivu, který by mohl získat maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarsko se v červenci na půl roku stane předsednickou zemí bloku a pokud by se rychle nenašel Michelův nástupce, Orbán by dočasně řídil vrcholné unijní schůzky.

Maďarsko získalo na konci prosince od Evropské unie formou půjček 779,5 milionu eur (19,2 miliardy Kč). Jde o finance určené na obnovu z podpůrných unijních fondů.

Nejbohatším Maďarem se v žebříčku časopisu Forbes stal po roce opět oligarcha blízký Viktoru Orbánovi Lőrinc Mészáros. Do první padesátky se dostal i Orbánův zeť István Tiborcz. (Napunk)

Maďarský premiér Viktor Orbán vyjádřil soustrast rodinám obětí střelby v Praze. Na síti X napsal, že je střelbou hluboce šokovaný a modlí se za oběti.

Maďarsko rozhodně odmítá dohodu o nových migračních pravidlech v Evropské unii, řekl ministr zahraničí Péter Szijjártó. „Nikoho dovnitř nepustíme proti naší vůli, nikdo z Bruselu ani odjinud nám nemůže říct, koho můžeme pustit dovnitř,“ řekl novinářům ministr zahraničí Peter Szijjárto. (AFP)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan má další podmínku předtím, než turecký parlament ratifikuje vstup Švédska do NATO. Kanada by podle něj měla zrušit embargo, které uvalila na zbraně a vojenský materiál z Turecka.

Komentář Martina Růžičky: Ač si Řecko a Turecko hrozily vojensky, a Erdogan dokonce mluvil o doletu raket do Athén, teď se jejich země dohodly na přátelství a spolupráci. Co je za nevídaným obratem a ze kterých dvou hlavních důvodů je klíčový i pro Čechy?

Setkání Mitsotakis–Erdogan v Athénách. Foto: úřad tureckého prezidenta

Maďarský premiér Viktor Orbán je trojský kůň, rozbíjí evropskou jednotu, řekl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v Partii CNN Prima News.

Maďarsko je připraveno vetovat rozšíření schengenského prostoru volného cestování o Bulharsko, pokud Sofia nezruší tranzitní poplatky za ruský plyn přepravovaný přes bulharské území. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo maďarské ministerstvo zahraničí.

Maďarsko může zastavit proces vstupu Ukrajiny do EU později, řekl premiér Viktor Orbán v rozhovoru s maďarským rozhlasem. EU včera na summitu rozhodla o zahájení přístupových jednání s Ukrajinou. Orbán při rozhodování svých kolegů odešel ze sálu a umožnil tak summitu věc schválit.

Aktuálně nejčtenější

Vývoj bojů (736. den): Nové informace o zničení Abramsu dělají z jeho ztráty jiný příběh, je více o zoufalství než o nekompetentnostiUkrajinský voják uvnitř tanku na frontové linii ve směru Avdijivka. Foto: ČTKPoznám, jestli dítě bude v životě úspěšné. Je to zřetelné už na střední škole, říká učitelka gymnázia„Studenti rychle vycítí, když je učitel spravedlivý. Mám zkušenost, že i s nejproblematičtějším žákem se nakonec dá domluvit, ale musí cítit z dospělého vůči sobě respekt,“ říká učitelka poděbradského gymnázia Jana Bartošová. Foto: Jana Ciglerová, Deník NVirgule ve službách marxismu. Jak se v ČSSR zkoumaly paranormální jevyRobert Pavlita ukazuje Františku Kahudovi jeden ze svých biogenerátorů. Přihlíží vynálezcova manželka. Foto: Milan SmržTváře Ameriky: Přijel jsem na tři měsíce pracovně do Prahy a po týdnu potkal svoji budoucí ženuEric Netland pracuje jako manažer v přepravní společnosti. Když jel na tříměsíční stáž do Česka, potkal tam svoji budoucí ženu Hanu. Foto: Jana Ciglerová, Deník NV tomto textu o Slovensku zmíním Fica pouze jednouCzech Press Photo: Robert Fico se vrací. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník NKdyž se nám podaří zachránit chmel, podařilo se nám zvládnout klimatickou krizi, říká klimatolog Trnka"Kdybychom dosáhli oteplení o čtyři stupně Celsia, pít pivo na zahrádce bude skoro masochistická aktivita, navíc to pivo nebude kvalitní." Foto: Adobe StockČeška v Zambii vydupala ze země filmový festival. Vzala jsem do kina zambijského prezidentaZambie má už i svůj výbor pro nominace na filmové Oscary. Martina Hájková Mwanza druhá zleva. Foto: archiv M. H. MwanzaTakhle to vypadá, když Ukrajinci nedostávají od Západu dost zbraní. Byli jsme u nejožehavějších míst frontyPoblíž válečné fronty na východě Ukrajiny. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N„Tatínek nás oslovil, že po dceři nachází spoustu textů.“ Učitel a student chystají sborník pro oběti střelby i přeživšíPřesně půl roku po střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy by měla vyjít antologie textů k útoku. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPornografie může ženám přinést inspiraci, větší sebedůvěru a lepší komunikaci s partnerem"Obecně toho, o ženách a jejich konzumaci sexuálního obsahu víme hrozně málo. Vědecký zájem o ženy jako konzumentky nastal až po roce 2000," vysvětluje Michaela Lebedíková. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NČtvrtina dětí má odklad. Ministerstvo řeší čtyři možnosti, jak to změnitMinisterstvo školství plánuje připravit novou legislativu k odkladům už do konce letošního roku. Ilustrační foto: Mikuláš Křepelka„Samovládce“ Kaderka i bývalí tenisoví parťáci. Kdo jsou obvinění v dotační kauzePředseda tenisového svazu Ivo Kaderka (vlevo) a podnikatel, bývalý hráč a trenér Daniel Vacek na vyhlášení ankety Zlatý kanár v prosinci 2022. Foto: Luděk Peřina, ČTKDá se ještě psát o holokaustu, nebo už byly všechny příběhy odvyprávěny?Rodina z Podkarpatské Rusi ve vyhlazovacím táboře Osvětim. Foto: ČTK/AP a Jad vašemOpravte si učebnici. Objev nového druhu magnetismu českými vědci je v kategorii, za kterou se dává Nobelova cenaMagnetické pole je neviditelné, přesto se dá spatřit. Stačí magnet a hrst železných pilin. Foto: Adobe StockTenisová kauza: policie zasahovala i v klubu sportovního bosse ČernoškaMiroslav Černošek, Foto: ČTK

Nové články Deníku N

13:26Češka v Zambii vydupala ze země filmový festival. Vzala jsem do kina zambijského prezidenta 12:35Analytikovo pokání a druhý rok války na Ukrajině: měli bychom chybovat lépe 08:06Policie se v nemocniční kauze zajímá o desítky zakázek | Slovenský ministr jednal s Lavrovem | Počet obětí ruského útoku na Oděsu vzrostl 06:30Nastal už čas se zasmát estébákům? Prověří to nový seriál To se vysvětlí, soudruzi!Včera 19:29Tváře Ameriky: Přijel jsem na tři měsíce pracovně do Prahy a po týdnu potkal svoji budoucí ženuVčera 16:14Poznám, jestli dítě bude v životě úspěšné. Je to zřetelné už na střední škole, říká učitelka gymnáziaVčera 08:01Ministerstvo práce dokončilo návrh reformy penzí | Navalného pohřeb provázelo zatýkání | Chystá se sborník textů ke střelbě na FF UKVčera 06:30Osmdesát let od největší masové vraždy československých obyvatel. Připomeňte si BIIbVčera 06:30Dá se ještě psát o holokaustu, nebo už byly všechny příběhy odvyprávěny?01.03 18:58Další rok nadvlády Red Bullu? Letošní Formule 1 startuje ve stínu kauzy údajného „nevhodného chování“01.03 18:57Svoz odpadu i operační stoly, vše předražené o desátek do kapsy. Prošli jsme podezřelé zakázky z kauzy krajských nemocnic01.03 17:44Vývoj bojů (736. den): Nové informace o zničení Abramsu dělají z jeho ztráty jiný příběh, je více o zoufalství než o nekompetentnosti01.03 17:40Na mediálním trhu došlo k nezvyklé situaci. Příchod ředitele z Mafry vydavatelství personálně propojil s PPF01.03 17:28Co se Moskva a KLDR snaží schovat před světem: zbraně pro Rusko proudí novou cestou, pomocnicí je tma01.03 17:18Čtvrtina dětí má odklad. Ministerstvo řeší čtyři možnosti, jak to změnit01.03 17:00V tomto textu o Slovensku zmíním Fica pouze jednou01.03 16:30Politická Pointa N: Bojí se Spolu vlastních voličů?01.03 16:11Verdikt sněmovny o právech stejnopohlavních párů je fiasko. Politici mají ještě tu troufalost říkat mu přijatelný kompromis01.03 15:38Putinův smuteční pátek. Jak Rusové projevili statečnost a rozloučili se s Navalným01.03 15:00„Samovládce“ Kaderka i bývalí tenisoví parťáci. Kdo jsou obvinění v dotační kauze01.03 14:54Studio N: Jaderná zbraň ve vesmíru? Co víme o ruských plánech01.03 13:54Fico je hvězdou kremelské propagandy. Chválí ho za slova o nacistech a „neporazitelnosti Ruska“01.03 13:33Jurečka dokončil reformu penzí, dříve do důchodu by mohlo jít asi 120 tisíc lidí z náročných profesí01.03 13:03Takhle to vypadá, když Ukrajinci nedostávají od Západu dost zbraní. Byli jsme u nejožehavějších míst fronty01.03 12:40Když se státní správa zapře o futra, nezměníte ani nápis na krabičce cigaret, vysvětluje Vobořil, proč zvažuje odchod01.03 12:25Česko a USA: Co nevíme o Spojených státech a co v nich nevědí o nás?01.03 11:35Bod po bodu vyvracel ruské lži. Profil polského ministra Sikorského, jenž si projev „sepsal na koleně“01.03 10:35Když se nám podaří zachránit chmel, podařilo se nám zvládnout klimatickou krizi, říká klimatolog Trnka01.03 10:02Prezidentova Rada mladých založí Instagram, ve hře je i podcast. „Je to jejich věc,“ říká Hrad01.03 09:52„Tatínek nás oslovil, že po dceři nachází spoustu textů.“ Učitel a student chystají sborník pro oběti střelby i přeživší