Technologie

Společnost X Elona Muska může čelit novým přísným omezením podle nového souboru antimonopolních pravidel Evropské unie v oblasti digitálních technologií, uvedla Evropská komise. (Reuters)

Společnost Google čelí žalobě od české skupiny Prima a dalších 31 evropských mediálních skupin. Firmy po americkém gigantu požadují 2,1 miliardy eur (53,2 miliardy korun) za to, že podle nich kvůli praktikám Google v digitální reklamě utrpěly ztráty.

Francouzská IT společnost Atos ukončila jednání s firmou EPEI podnikatele Daniela Křetínského. Křetínský chtěl od Atosu koupit konzultační divizi, firmy ale nenašly shodu na ceně ani dalších podmínkách. (Bloomberg)

České postprodukční studio PFX získalo prestižní ocenění americké Společnosti pro vizuální efekty VES (Visual Effects Society) za svou účast na druhé sezoně seriálu Lakers: Vzestup dynastie.

Držitelé cen za vizuální efekty pro seriál Lakers: Vzestup dynastie. Zleva: Raymond McIntyre - VFX Supervisor, Victor DiMichina - VFX Producer, Javier Menédez Platas PFX - VFX Supervisor. Foto: PFX

Samsung představí na veletrhu bezdrátových technologií MWC v Barceloně svůj první chytrý prsten. Společnost mimo jiné tvrdí, že prsten uživatelům díky pokroku v oblasti umělé inteligence nabízí větší míru personalizace. Sledovat bude mimo jiné srdeční tep či spánek.

Sam Altman z OpenAI hledá investici v hodnotě ekonomiky většího státu. Sedm bilionů dolarů chce investovat do výroby čipů pro umělou inteligenci. Vysvětlujeme, proč mu ani tolik peněz nemusí stačit ke splnění jeho cílů.

Chyba v aplikaci eDoklady umožňuje digitálně prokazovat totožnost i po ztrátě plastového občanského průkazu. Upozornil na to jeden z uživatelů. Chybou se podle náměstka na Úřadu vlády Ondřeje Profanta zabývají vývojáři. (Lupa)

Prodej mobilních telefonů čínské výroby už dosáhl podílu 79 procent ruského trhu. Je to o 29 procentních bodů více než před válkou, tedy v roce 2021. V ČR je to asi polovina. (Vědomosti)

Americká OpenAI uzavřela dohodu, která oceňuje společnost na 80 miliard dolarů (asi 1,89 bilionu korun), trojnásobek oproti období před deseti měsíci. Partnerská firma Microsoftu je nyní jedním z největších světových technologických startupů. (České noviny)

Neřiďte s brýlemi pro virtuální realitu, vyzývají úřady v USA. První majitelé Apple Vision Pro vyšli do ulic. Ale k tomu, aby se z toho stala běžná věc, by zařízení muselo být menší, lehčí a levnější. Apple však, zdá se, první generací přesvědčil, že se mu to v budoucnu povede.

Technologická společnost Cisco propustí asi pět procent svých zaměstnanců, tedy čtyři tisíce lidí. Firmě se nedaří kvůli nízké poptávce ze strany mobilních operátorů a dalších poskytovatelů sítí. Firmě nepomáhá ani zájem o umělou inteligenci. (Reuters)

Ministr dopravy Martin Kupka představil nový systém online žádostí pro převod vozidel nebo dalších žádostí týkající se registru vozidel. Systém už funguje pilotně tři dny, jeho spuštění předcházelo dlouhodobější testování.

Z velké pětky technologických firem, které v tomto týdnu zveřejnily čtvrtletní výsledky, si nejvíce v meziročním srovnání polepšil Amazon. Následuje Meta, ukazuje graf. Akciový trh ustál jeden z klíčových testů na začátku nového roku.

Technologická pětka zveřejnila čtvrtletní výsledky, nejvíce si polepšil Amazon. Graf: Deník N

Telekomunikační firmy napojené na mezinárodně uznávanou vládu v Jemenu varovaly, že by húthíjští povstalci mohli zničit síť podmořských kabelů v Rudém moři. Spojení je důležité pro fungování západních poskytovatelů internetu nebo pro přenos bankovních dat.

„Dochází nám čas.“ Archeologii společenského zrychlení se ve své eseji snaží popsat filozof a sociolog Filip Vostal. „Technologie 19. století vyvolávaly stejné nebo podobné reakce jako ty současné. Mnoho jevů se ale paradoxně mění velmi pomalu, například ty potřebné k vyřešení klimatické krize.“

Ministerstvo spravedlnosti spustilo nový web. Jeho modrobílá grafická podoba odpovídá designu systému gov.cz. Provozován ale zůstává na doméně justice.cz. Dodavatelem je firma Techniserv a ministerstvo za upgrade a redesign zaplatí 1,9 mil. korun. (Lupa.cz)

Společnost Neuralink miliardáře Elona Muska oznámila, že v neděli byl prvnímu člověku implantován její mozkový čip. Pacientovi se daří dobře, napsala firma včera na síti X.

Po slabším úvodu roku vystoupaly americké akcie na nové maximum, ukazuje graf. Stejně jako loni je ale i letos akciový trh závislý na tom, co se bude dít s velkými technologickými firmami.

Americké akcie jsou na novém rekordu. Zdroj: Denník N

Tržní hodnota společnosti Microsoft překročila hranici tří bilionů dolarů (přes 74 bilionů korun), aktuálně je tak po Applu druhou firmou, které se to podařilo. Akciím Microsoftu v posledních měsících pomohly především investice do umělé inteligence. (Reuters)

KLDR se při svých kyberútocích snaží využít umělou inteligenci. Potvrdil to zástupce jihokorejské tajné služby NIS. Varoval, že severokorejských útoků prudce přibylo: Jižní Korea jich loni odhalila 1,62 milionu, o 36 % víc než předloni.

Problémy s přihlášením do nové aplikace eDoklady prostřednictvím Identity občana přetrvávají i dnes. Důvodem je přetížení infrastruktury Národní identitní autority (NIA). Vyplývá to z reakcí uživatelů na síti X i informace na webu Identity občana.

Šéf Googlu Sundar Pichai v interním dopise informoval o dalším snižování počtu zaměstnanců. Slíbil ale, že propouštění bude proti minulému roku menší. Zdůvodnil to tlakem na větší efektivitu. (The Verge)

Mobilní aplikace částečně nahrazující občanský průkaz bude k dispozici od 20. ledna 2024. Prohlédli jsme si, jak bude vypadat a fungovat.

Aplikace eDoklady. Co nemá být vidět, to vidět není. Foto: Deník N

Deset důvodů, proč být v roce 2024 navzdory všemu optimistický: „Vědci přicházejí s průlomovými objevy v klíčových oblastech, obchod se drží a ani tyrani nebudou žít věčně,“ píše Gillian Tett v komentáři pro Financial Times.

Americká společnost Apple se loni poprvé stala největším světovým dodavatelem chytrých telefonů. Sesadila jihokorejský Samsung, který si pozici jedničky držel od roku 2011, kdy na první příčce vystřídal finskou Nokii.

Aplikace Záchranka mění systém volání o pomoc. Nově není potřeba tlačítko k přivolání pomoci tři vteřiny držet, stačí ho zmáčknout. Uživatelům se poté zobrazí dvě možnosti „Zrušit aktivaci“ nebo „Přivolat pomoc“. Kliknutí na druhou možnost spustí pětivteřinový odpočet vytočení linky 155.

Modul Peregrine společnosti Astrobotic Technology (AT), který v pondělí vynesla raketa Vulcan do vesmíru, nemá po technických potížích naději na měkké přistání na Měsíci. Podle firmy je modul stále funkční a na Zemi posílá data.

Z Floridy odstartovala k Měsíci raketa Vulcan firmy United Launch Alliance. Jde o první soukromou raketu s modulem, který má za cíl přistát na Měsíci. Půjde o první takovou americkou misi od dob Apolla 17 z roku 1972. (CNN)

Nizozemský čipový gigant ASML stopl vývoz svých strojů do Číny. Jde o přístroje na výrobu čipů. Podle zdrojů Bloomberg se tak stalo poté, co se na Amsterodam a ASML na sklonku loňského roku obrátily USA – tedy o výsledek západního tlaku na strategický čipový sektor. (AFP) Reportáž z centrály ASML si přečtěte zde.

Čip, který pohání výpočetní sílu iPhonu. Foto: Tomáš Hrivňák, Denník N

V USA se znovu mohou prodávat všechny typy hodinek Apple. Odvolací soud včera dočasně zastavil zákaz, který se vztahoval na prodej hodinek typu Series 9 a Ultra 2. O zákazu rozhodla minulý týden Komise pro mezinárodní obchod kvůli patentovému sporu.

Z dat operátorů vyplývá, že si lidé čím dál více přejí na Vánoce skrz sociální sítě. Počet telefonních hovorů a SMS na Štědrý den oproti loňsku klesl. Největší datový provoz byl podle operátorů v Česku po 21.15.

Všechny procesory chytrých telefonů Apple a Samsung se dnes částečně vyrábějí stroji jediné firmy ASML se sídlem v Nizozemsku. V reportáži popisujeme, jak se ocitla uprostřed globální „čipové války“ a čemu vděčí za to, že je dnes třetí nejhodnotnější evropskou společností.

Pracovníci dánských přístavů a řidiči kamionů přestali vykládat a převážet auta Tesla do Švédska. Jejich odbory 3F se přidaly ke stávce proti firmě. Jádrem sporu je podpis kolektivní smlouvy ve Švédsku (Reuters). Spor popisujeme tady.

Google souhlasí s vyplacením 700 milionů dolarů (15,7 miliardy korun) a dalšími ústupky, aby urovnal žalobu amerických států, podle níž potlačoval konkurenci proti svému obchodu s aplikacemi Play Store.

Nakupování přes aplikaci e-shopu Temu může být riskantní, varují experti, které oslovilo výzkumné centrum Grizzly Research. Jsou v ní bezpečnostní hrozby a může obsahovat škodlivý kód.

Videoherní společnost Epic Games, tvůrce populární hry Fortnite, vyhrála soudní spor proti Googlu. Porota včera u kalifornského soudu jednomyslně rozhodla, že technologický gigant zneužívá svého monopolního postavení na trhu s mobilními aplikacemi na úkor vývojářů a uživatelů chytrých telefonů.

Amerika získala bezkonkurenční geoekonomickou moc. Nová kniha popisuje, jak Spojené státy objevují svou jedinečnou sílu v mezinárodní politice: bezkonkurenční vliv na klíčové uzly světové ekonomiky, přes které proudí globální komunikace, finance a technologie.

Amazon musel požádat svého konkurenta SpaceX, aby mu pomohl vybudovat satelitní konstelaci pro poskytování internetu po celém světě. Původně Jeff Bezos nakoupil lety u různých raketových přepravců, ale všechny se zpožďují. (Arstechnica)

Vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí Evropské unie se shodli na normě, která upravuje nová pravidla „kybernetické odolnosti“. Ta by měla zajistit lepší zabezpečení chytrých zařízení nebo softwaru před jejich uvedením na trh.

Éra člověka končí. Žít ekologicky ale neznamená být puritán, říká filozof technologií Vincent Blok. „Nyní je stěžejní experimentovat s alternativními možnostmi, a to jak na úrovni technologií, tak i v rámci politických a občanských iniciativ nabízejících novou organizaci věcí veřejných.“

„Když vnímáte technologie jen jako technologie, uniká vám důležitý problém z hlediska udržitelnosti,“ říká Blok. Foto: archiv V. B.

Ceny lithia se na čínském trhu propadly na dvouleté minimum. Tento kov je zásadní pro výrobu autobaterií. Jeho postavení přitom do budoucna může změnit nová technologie.

V listopadu se začínají rozjíždět nové platby na kontakt. Jsou bezpečnější než platby na číslo účtu, protože odesilatel vidí jméno a příjmení příjemce. Služba bude spuštěna bez poplatku.

Zakladatel kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried si u soudu neubránil pózu dobráka, který jen udělal chybu. Podle rozsudku je vinen z podvodu, praní špinavých peněz a spiknutí proti investorům. Jeho verdikt se dotkl i bitcoinu, jehož cena klesla z letošního vrcholu.

Chytré telefony používá již 82 procent osob, internet 86 procent osob a 63 procent přes něj také nakupuje. Mezi lidmi se zvyšuje zájem o předplacené služby streamovacích platforem a roste také zájem o internetovou bezpečnost. (ČSÚ)

Robot v Jižní Koreji rozdrtil muže, který na následky nehody zemřel. Pracovník firmy šel stroj zkontrolovat, ten si jej však spletl s krabicí zeleniny, které pokládal na dopravní pás. Robot měl nejspíš špatný senzor. (BBC)

Internetová společnost Meta spustila předplatné na své služby. Za 240 korun měsíčně Meta přestane zobrazovat reklamu v aplikacích Facebook nebo Instagram. K předplatnému společnost přistoupila kvůli tlaku evropských úřadů. (Lupa)

Společnost Apple ve čtvrtém finančním čtvrtletí zvýšila meziročně čistý zisk o necelých 11 procent na téměř 22,97 miliardy dolarů (přibližně 529 miliard korun). Zisk na akcii překonal odhady analytiků. Tržby společnosti ale mírně klesly, a to už čtvrtý kvartál za sebou. (České noviny)

Společnost Czechoslovak Media spustila web české verze technologického magazínu Wired. Tištěný časopis má začít vycházet v novém roce. (Mediaguru)

Skupina zemí G7 plánuje regulovat umělou inteligenci. Na pravidlech pro společnosti, které umělou inteligenci vyvíjí, se skupina shodne v pondělí. Vyplývá to z dokumentu G7, který má k dispozici agentura Reuters.

Společnost Microsoft v Praze nakonec nejspíš nepostaví datové centrum. Investice měla dosáhnout 5,5 miliardy korun. Pro potřeby výstavby firma koupila i potřebný pozemek, od plánu ale asi ustoupí, mimo jiné kvůli legislativě. (e15)

Nové články Deníku N

Včera 13:26Češka v Zambii vydupala ze země filmový festival. Vzala jsem do kina zambijského prezidentaVčera 12:35Analytikovo pokání a druhý rok války na Ukrajině: měli bychom chybovat lépeVčera 08:06Policie se v nemocniční kauze zajímá o desítky zakázek | Slovenský ministr jednal s Lavrovem | Počet obětí ruského útoku na Oděsu vzrostlVčera 06:30Nastal už čas se zasmát estébákům? Prověří to nový seriál To se vysvětlí, soudruzi!02.03 19:29Tváře Ameriky: Přijel jsem na tři měsíce pracovně do Prahy a po týdnu potkal svoji budoucí ženu02.03 16:14Poznám, jestli dítě bude v životě úspěšné. Je to zřetelné už na střední škole, říká učitelka gymnázia02.03 08:01Ministerstvo práce dokončilo návrh reformy penzí | Navalného pohřeb provázelo zatýkání | Chystá se sborník textů ke střelbě na FF UK02.03 06:30Osmdesát let od největší masové vraždy československých obyvatel. Připomeňte si BIIb02.03 06:30Dá se ještě psát o holokaustu, nebo už byly všechny příběhy odvyprávěny?01.03 18:58Další rok nadvlády Red Bullu? Letošní Formule 1 startuje ve stínu kauzy údajného „nevhodného chování“01.03 18:57Svoz odpadu i operační stoly, vše předražené o desátek do kapsy. Prošli jsme podezřelé zakázky z kauzy krajských nemocnic01.03 17:44Vývoj bojů (736. den): Nové informace o zničení Abramsu dělají z jeho ztráty jiný příběh, je více o zoufalství než o nekompetentnosti01.03 17:40Na mediálním trhu došlo k nezvyklé situaci. Příchod ředitele z Mafry vydavatelství personálně propojil s PPF01.03 17:28Co se Moskva a KLDR snaží schovat před světem: zbraně pro Rusko proudí novou cestou, pomocnicí je tma01.03 17:18Čtvrtina dětí má odklad. Ministerstvo řeší čtyři možnosti, jak to změnit01.03 17:00V tomto textu o Slovensku zmíním Fica pouze jednou01.03 16:30Politická Pointa N: Bojí se Spolu vlastních voličů?01.03 16:11Verdikt sněmovny o právech stejnopohlavních párů je fiasko. Politici mají ještě tu troufalost říkat mu přijatelný kompromis01.03 15:38Putinův smuteční pátek. Jak Rusové projevili statečnost a rozloučili se s Navalným01.03 15:00„Samovládce“ Kaderka i bývalí tenisoví parťáci. Kdo jsou obvinění v dotační kauze01.03 14:54Studio N: Jaderná zbraň ve vesmíru? Co víme o ruských plánech01.03 13:54Fico je hvězdou kremelské propagandy. Chválí ho za slova o nacistech a „neporazitelnosti Ruska“01.03 13:33Jurečka dokončil reformu penzí, dříve do důchodu by mohlo jít asi 120 tisíc lidí z náročných profesí01.03 13:03Takhle to vypadá, když Ukrajinci nedostávají od Západu dost zbraní. Byli jsme u nejožehavějších míst fronty01.03 12:40Když se státní správa zapře o futra, nezměníte ani nápis na krabičce cigaret, vysvětluje Vobořil, proč zvažuje odchod01.03 12:25Česko a USA: Co nevíme o Spojených státech a co v nich nevědí o nás?01.03 11:35Bod po bodu vyvracel ruské lži. Profil polského ministra Sikorského, jenž si projev „sepsal na koleně“01.03 10:35Když se nám podaří zachránit chmel, podařilo se nám zvládnout klimatickou krizi, říká klimatolog Trnka01.03 10:02Prezidentova Rada mladých založí Instagram, ve hře je i podcast. „Je to jejich věc,“ říká Hrad01.03 09:52„Tatínek nás oslovil, že po dceři nachází spoustu textů.“ Učitel a student chystají sborník pro oběti střelby i přeživší