Joe Biden

Americký prezident Joe Biden ve středu označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „šíleného haj*la“. Biden to řekl v San Francisku při setkání s podporovateli své kampaně. (Reuters)

Před americkým Kongresem vystoupil prezidentův bratr James Biden, který vypovídal v rámci vyšetřování k impeachmentu Joea Bidena. Odmítl, že by se jeho bratr jakkoli podílel na jeho obchodování, z čehož ho podezřívají republikánští poslanci.

Bidenova administrativa schválila odpuštění další 1,2 miliardy dolarů studentských půjček téměř 153 tisícům dlužníků. Celkem tak už odpustila studentské půjčky v hodnotě 138 miliard dolarů 3,9 milionu lidem.

Před sněmovním výborem amerického Kongresu dnes za zavřenými dveřmi vystoupí prezidentův bratr James Biden. Bude vypovídat v rámci vyšetřování k impeachmentu Joea Bidena kvůli dvěma částkám, které bratrovi zaslal před šesti lety.

Americký prezident Joe Biden zkritizoval Donalda Trumpa za vyjádření ke smrti ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného. Trump v několika vyjádřeních ani jednou nedal najevo, že by Navalného smrt spojoval s Putinem.

Generální ředitel ruského mediálního holdingu Rossija segodňja Dmitrij Kisiljov zaslal do Bílého domu oficiální žádost o rozhovor s prezidentem USA Bidenem. V odůvodnění píše, že cílem je udržet dialog Ruska s USA a navázat na interview amerického moderátora Carlsona s prezidentem RF Putinem. (RBC)

Americký prezident Biden telefonoval před druhým výročím ruské invaze ukrajinskému prezidentu Zelenskému. „Zdůraznil závazek USA pokračovat v podpoře Ukrajiny s tím, že je třeba, aby Kongres urychleně schválil návrh zákona, který by umožnil doplnit zásoby ukrajinským silám,“ informoval Bílý dům.

Americký prezident Joe Biden ve svém prvním projevu ke smrti Alexeje Navalného vyjádřil hlubokou soustrast jeho rodině. „Jeho žena, dcera a syn už obětovali tolik. Byl to velký hlas za pravdu,“ řekl s tím, že za jeho smrt může Vladimir Putin.

Americký prezident Joe Biden se k možnosti úmrtí Alexeje Navalného vyjádřil už v roce 2021 krátce poté, co se osobně setkal s Vladimirem Putinem. „Dal jsem mu jasně najevo, že následky by byly pro Rusko zničující,“ řekl tehdy. (CNN)

Zvláštní vyšetřovatel David Weiss obvinil bývalého informátora FBI ze lží o podnikání prezidentova syna Huntera Bidena. Alexander Smirnov podle něj podal agentům FBI falešné informace, které pak republikáni ve Sněmovně použili jako důvod k zahájení impeachmentu vůči Joeu Bidenovi. (WP)

Americký prezident Joe Biden podepsal exekutivní příkaz, který na příštích 18 měsíců chrání Palestince pobývající ve Spojených státech před případnou deportací.

Americký prezident Biden byl informován o hromadné střelbě v Kansas City, při níž byl na oslavách vítězství Super Bowlu zastřelen jeden člověk a deset až patnáct zraněno. Bílý dům je v kontaktu s vedením města i tamní policie. (WP)

Současný americký prezident Joe Biden je zkušenější a předvídatelnější než jeho předchůdce Donald Trump, řekl v rozhovoru pro ruský kanál Rossija-1 Vladimir Putin. Na dotaz, kdo by byl v čele Spojených států pro Rusko lepší, prezident odvětil, že Biden.

Bezmála pětina Američanů (18 %) věří, že zpěvačka Taylor Swift je součástí tajného plánu, jak zajistit znovuzvolení Joea Bidena. Vyplývá to z průzkumu Univerzity Monmouth, podle něhož se 71 % těchto respondentů považuje za republikány, 83 % bude pravděpodobně volit Trumpa a 73 % z nich věří, že Biden zvítězil podvodem.

V minulých volbách se Taylor Swift přiklonila na stranu Joea Bidena. Od té doby vzrostl její vliv a republikáni se bojí, že mu může pomoct vyhrát volby. Foto: McD D Love, Flickr, CC BY-NC 2.0

Šéf americké Sněmovny Mike Johnson žádá o schůzku s prezidentem Joem Bidenem kvůli schválení balíčku, v němž je podpora Ukrajiny. Biden jej vyzval, aby nechal o zahraniční podpoře hlasovat, Johnson ale předem avizoval, že jeho republikáni finanční podporu Ukrajině opět odmítnou. (NBC)

Americký exprezident Donald Trump to podle Joea Bidena myslí vážně, když zpochybňuje princip kolektivní obrany NATO. Víkendové výroky, v nichž Trump naznačil, že by povzbuzoval Rusko k útoku na některé členy aliance, Biden označil za pozvánku pro ruského prezidenta Vladimira Putina k napadení amerických spojenců.

Americký prezident Joe Biden reagoval na svém sociálním účtu na vítězství Chiefs v Superbowl příspěvkem, v němž naznačil, že jejich vítězství zosnoval on. „Přesně, jak jsme to naplánovali,“ napsal v reakci na dřívější konspirace některých republikánů, že vítězství Chiefs je předem dohodnuto.

Biden si utahuje z konspirátorů, kteří před finále Superbowl tvrdili, že předjednal vítězství Chiefs. Foto: Joe Biden, X

Trumpova slova o tom, že by USA nemusely přijít na pomoc napadeným členům NATO, Bílý dům označil za odporná a šílená. Ohrožují bezpečnost USA, míní. (ČTK)

„Má špatnou paměť, nepamatuje si, kdy byl viceprezidentem ani kdy zemřel jeho syn,“ tvrdí o Joeu Bidenovi zpráva zvláštního vyšetřovatele. „Co si to vůbec dovoluje, moje paměť je v pohodě,“ reagoval prezident na narychlo svolané tiskové konferenci.

Americký prezident Biden na včerejší narychlo svolané konferenci prohlásil, že reakce Izraele vůči Hamásu je „přehnaná“ a stávající násilí „musí skončit“. Je to poprvé, co takto silná slova ze strany prezidenta USA na adresu Izraele od začátku útoků zazněla. (Politico)

Americký prezident Joe Biden si úmyslně ponechal tajné dokumenty o americké válce v Afghánistánu a dalších záležitostech týkajících se národní bezpečnosti poté, co opustil úřad viceprezidenta v roce 2017, nebude ale čelit trestnímu obvinění.

Americký prezident Joe Biden si za poslední týden už podruhé spletl lídry evropských zemí. Včera při předvolebním mítinku řekl, že na summitu v 2021 mluvil s Helmutem Kohlem, který už ale zemřel. Hovořil tam s Angelou Merkel. V neděli se zase odkázal na Francoise Mitteranda, když mluvil o Emmanueli Macronovi. (NBC)

Americký prezident Joe Biden s přehledem zvítězil v demokratických primárkách ve státu Nevada. Vyplývá to z projekcí agentury AP po sečtení více než poloviny hlasů.

Biden dělá chybu. Moc starý byl už v roce 2020, říká v rozhovoru harvardský profesor Joseph Nye. Ohledně následků Trumpova možného návratu je opatrně optimistický: „Instituce a občanská společnost jsou natolik odolné, že se z toho pravděpodobně vzpamatujeme. Ale to neznamená, že nezažijeme velmi hnusné desetiletí.“

Bidenova zahraniční politika si zaslouží dvojku nebo lepší dvojku, hodnotí amerického prezidenta Nye. Foto: Profimedia

Americký prezident Joe Biden podle očekávání jasně vyhrál demokratické primárky v Jižní Karolíně. Prohlásil, že stejně jako před čtyřmi roky i letos v listopadových volbách porazí pravděpodobného republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

V Jižní Karolíně se dnes konají primárky Demokratické strany. Jsou oficiálně první, v nichž je na kandidátce prezident Joe Biden. Ten je podle průzkumů jasným favoritem, druhý Dean Phillips a třetí Marianne Williamson za ním výrazně ztrácejí.

Rakve s těly dvou amerických vojaček a jednoho vojáka zabitých při dronovém útoku v Jordánsku přistála leteckým speciálem zpět na americké půdě. Na letecké základně v Doveru je za smutečního ceremoniálu přijal prezident Joe Biden. (NYT)

Americká ekonomika si v lednu připsala 353 tisíc pracovních míst, což je téměř dvojnásobek toho, co ekonomové předpokládali. Nezaměstnanost zůstala na 3,7 procenta. (CNBC)

Historie nás učí, že svěřit stabilitu námořního obchodu dominantní vojenské velmoci je poukázka na potíže, píší reportéři Financial Times ve své analýze. „Útoky v Rudém moři možná nemají až takový dopad na globalizaci, ale připomínají nám, že světový obchod prozatím zůstává závislý na USA.“

Americký prezident Joe Biden uvalil rozsáhlé finanční a cestovní sankce na čtyři izraelské osadníky, kteří jsou obviněni z násilných útoků na Palestince na Západním břehu Jordánu. Američtí představitelé se obávají, že nedávný nárůst útoků by mohl vyvolat ještě rozsáhlejší násilí.

Americký prezident Joe Biden rozhodl o amerických sankcích proti židovským osadníkům, kteří se dopustili násilí na Palestincích na Západním břehu, napsal server Politico. (ČTK)

Americký prezident Joe Biden přijel do Kongresu, aby tam zahájil tradiční událost „Národní snídani s modlitbou”, při níž se sejdou vedoucí američtí politici a představitelé společenské scény. Letos poprvé není organizována dosavadní náboženskou skupinou.

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump dostal za poslední tři měsíce od svých dárců méně peněz než jeho pravděpodobný soupeř v prezidentských volbách, demokrat Joe Biden. Údaje zveřejněné Federální volební komisí ukázaly, že Trumpovy právní výdaje se staly velkou finanční zátěží.

Americký prezident Joe Biden řekl, že už se rozhodl, jak Spojené státy odpoví na dronový útok, při kterém v neděli na základně na severovýchodě Jordánska přišli o život tři američtí vojáci. Podrobnosti o svém plánu podle agentury Reuters nesdělil. Poznamenal pouze, že USA nechtějí vyvolat širší konflikt na Blízkém východě.

Ze všech rozvinutých průmyslových demokracií fungují Spojené státy rozhodně nejhůř, říká politolog Ian Bremmer. Na vrchol seznamu největších geopolitických rizik letos umístil USA. „Jde o jedinou bohatou demokracii, která nedokáže zajistit svobodné a spravedlivé volby, jejichž výsledek by byl uvnitř země považován za legitimní,“ popisuje v rozhovoru s Deníkem N.

Politolog Ian Bremmer. Foto: Richard Jopson

Německý kancléř Olaf Scholz vyrazí v první polovině února do Washingtonu, kde bude s prezidentem Joem Bidenem jednat o další vojenské a finanční podpoře Ukrajiny. Americký Kongres blokuje balík zhruba šedesáti miliard dolarů (skoro 1,4 bilionu Kč) na pomoc napadené zemi.

Politolog Ian Bremmer ve zprávě o geopolitických rizicích přirovnává rok 2024 k lordu Voldemortovi. Období, o němž by se radši nemělo ani mluvit. Annus horribilis – příšerný rok. V rozhovoru s Deníkem N vysvětluje, proč v čele globálních hrozeb stojí USA a jaký dopad mohou mít tamní volby na zbytek světa.

„Možná to tedy nakonec přece jen nebyla dostatečně velká krize, možná nás opravdu neohrozila dost. Možná nám na Ukrajině tolik nezáleží,“ říká ohledně ruské agrese na Ukrajině politolog Ian Bremmer. Foto: Richard Jopson

Americký prezident Joe Biden pověřil šéfa CIA Williama Burnse vyjednáním propuštění všech rukojmích zadržovaných Hamásem. Burns bude v Evropě jednat se šéfy zpravodajských sil Egypta a Izraele. Izrael navrhuje 60 dní příměří výměnou za sto rukojmích. (WP)

Podle průzkumu Reuters/Ipsos Joe Biden ztrácí na Donalda Trumpa šest procentních bodů. V prezidentských volbách by exprezidentovi dalo svůj hlas 40 procent dotázaných, zatímco úřadujícímu prezidentovi 34 procent.

Americká ekonomika vzrostla za rok 2023 o 3,1 procenta, čímž se vyhnula očekávané recesi. V poslední čtvrtině roku vzrostla o 3,3 procenta a předčila očekávání ekonomů. (WSJ)

Americký ministr obrany Lloyd Austin se poprvé od své tajné hospitalizace objevil na veřejnosti, a to virtuálně z domova. Během úterního jednání o vojenských potřebách Ukrajiny vynechal připravené poznámky o svém zdravotním stavu.

Palestinský stát by podle amerického prezidenta Joea Bidena mohl vzniknout, i když je izraelským premiérem Benjamin Netanjahu. Biden, který to nemá za nemožné, to v pátek řekl novinářům. Netanjahu se ale veřejně staví proti vzniku samostatného palestinského státu.

Americký prezident Joe Biden podepsal zákon o krátkodobém financování vlády, který umožní další chod federálních úřadů. Předtím jej schválily obě komory Kongresu. Americké vládě hrozilo částečné zastavení fungování už v noci na sobotu. Nové období rozpočtového provizoria nyní platí do začátku března.

Americký exprezident Donald Trump vede nad současným prezidentem Joe Bidenem u nezávislých voličů o jedenáct procentních bodů. Průzkum ukázal, že by získal 46 procent hlasů, zatímco současný prezident 35. Dalších dvanáct procent dotázaných voličů není rozhodnutých.

Američtí poslanci přijali nadstranickou většinou hlasů rezoluci, která kritizuje politiku prezidenta Joea Bidena v ochraně jižní hranice USA. K většině republikánů se připojilo také 14 demokratů.

Bidenova administrativa začne od února některým dlužníkům rušit studentské půjčky v rámci nového plánu splácení. Ten vstoupí v platnost téměř o šest měsíců dříve, než bylo plánováno. (HuffPost)

Syn amerického prezidenta Hunter Biden před soudem v Los Angeles odmítl obžalobu z daňových deliktů, uvedla stanice CNN. Hrozí mu až 17 let vězení. (ČTK)

Prezidentův syn Hunter Biden se nečekaně objevil v americké Sněmovně, která právě projednávala jeho předvolání k výpovědi. Seděl v publiku, zatímco na něj republikánští poslanci verbálně útočili. „Jste ztělesněním bělošského privilegia,“ zvolala například Nancy Mace.

Americký ministr obrany Lloyd Austin je hospitalizovaný v souvislosti s rakovinou prostaty. Oznámili to doktoři a dodali, že „prognóza je vynikající“. Austin v prosinci absolvoval operaci a od 1. ledna je hospitalizovaný kvůli infekci.

Ministra obrany USA Lloyda Austina odvezli prvního ledna v prudkých bolestech náhle do nemocnice. O tom, že leží na jednotce intenzivní péče, ale nikomu neřekl. Prezident Biden se o nemoci svého důležitého ministra dozvěděl až o několik dní později. Proč?

Aktuálně nejčtenější

V Rusku „hoří rákosí“ – a také jedinečný letoun za 7,5 miliardy. Jak těžká je to ztráta?Mapový zákres místa pádu letadla, který zveřejnila ukrajinská vojenská rozvědka HUR. Nejbližší ukrajinské pozemní pozice jsou vzdálené 180 kilometrů. Foto: HURČesko téměř po roce zajistilo důkazy pro Francii. Tamní vyšetřování Babišova nákupu luxusní vily pokročiloAndreje Babiše ve Francii prošetřují kvůli nákupu nemovitostí. Foto: Gabriel Kuchta, DeníkNSpeciální vývoj bojů (729. den): Dva roky války ukázaly, že na porážku Ruska nemusí stačit ani obrovské ztrátyUkrajinští vojáci u Bachmutu: ProfimediaJak Ukrajinci vybrali zatáčku smrti. Nejdetailnější zpráva o válce ukazuje, jak málo zbývalo k pohroměUkrajinští vojáci. Foto: Generální štáb Ozbrojených sil UkrajinyMyslet s Halíkem bývá jiskřivé, ať už s ním člověk souhlasí, či ne. Mnohým Čechům ho ale jeho vzdělanost i ego vzdalujíTomáš Halík (1948). Foto: Gabriel Kuchta, Deník NVývoj bojů (728. den): Abrams už bojuje a je lepší než Leopard, tvrdí tankisté ze 47. brigádyUkrajinští vojáci připravují samohybnou houfnici k palbě na ruské pozice na frontě v Doněcké oblasti. Foto: Roman Chop, ČTK / AP„Okamura na vládě? Fuj, to jsem se lekl.“ Rakušan se při debatě s Ukrajinci omlouval, vtipkoval i slibovalVít Rakušan na debatě v areálu Břevnovského kláštera v Praze. Foto: Adam Hecl, Deník N„Můj muž dvakrát odmítl zemřít, tak mu dali 25 let.“ Žena Putinova vězně vypráví o krutosti ruského režimuJevgenija Kara-Murza přebírá za svého manžela Vladimira (ve výřezu) Cenu Václava Havla za lidská práva v Radě Evropy ve Štrasburku. Foto: ČTKPornografie může ženám přinést inspiraci, větší sebedůvěru a lepší komunikaci s partnerem"Obecně toho, o ženách a jejich konzumaci sexuálního obsahu víme hrozně málo. Vědecký zájem o ženy jako konzumentky nastal až po roce 2000," vysvětluje Michaela Lebedíková. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NLanovka do Bohnic a dálniční most jsou víceméně srovnatelné zásahy do krajiny, říká autor posudků obou stavebVizualizace plánované lanovky z Podbaby do Bohnic. Foto: DPPPatočka kontra Fukuyama. Čeká nás místo konce dějin nové století válek?Na rozdíl od Fukuyamy si Patočka konec dějin nepředstavoval jako celosvětové
vítězství západních institucí liberální
demokracie a svobodného trhu. Koláž: Deník N, ČTK, Greg SalibianLéky pro vážně nemocné už stojí víc než péče o zbylých deset milionů lidí, říká šéf svazu pojišťoven
"Bylo by ideální, kdyby došlo k radikální změně," říká šéf Svazu zdravotních pojišťoven  Ladislav Friedrich k záměru redukovat v nemocnicích akutní lůžkovou péči. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N„Fico hraje tvrdě, rozdává rány. Chce očistit své lidi,“ říká šéfredaktor Denníku N KostolnýŠéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný (zdroj: archiv Matúše Kostolného)Od zelených mužíků na Krymu po únor 2022. Jak ruská agrese vtekla všude, kde se nepovedlo ucpat díryRuskem podporovaný ozbrojenec na doněckém letišti. Nebo ruský voják, který maskuje, ke komu patří? Foto: Mstyslav Černov a Wikimedia Commons, CC-BY-4.0Krymská válka, Afghánistán, Ukrajina. V čem se rýmují dějiny ruského válčení a co s tím?

Nové články Deníku N

Včera 22:21„Okamura na vládě? Fuj, to jsem se lekl.“ Rakušan se při debatě s Ukrajinci omlouval, vtipkoval i slibovalVčera 21:13V Rusku „hoří rákosí“ – a také jedinečný letoun za 7,5 miliardy. Jak těžká je to ztráta?Včera 18:52Speciální vývoj bojů (729. den): Dva roky války ukázaly, že na porážku Ruska nemusí stačit ani obrovské ztrátyVčera 18:43Konspiracím ve V4 nejvíce podléhají Slováci, Polsko je odolné vůči protizápadním, česká slabina je migrace, odhalil průzkumVčera 18:41Kauza nemocničních zakázek: Policii se přiznal podnikatel z Uherského Hradiště. Usiluje o dohodu o vině a trestuVčera 18:23Shání kapitál větší než roční výkon německé ekonomiky. Šéf OpenAI chce rozhýbat výrobu čipůVčera 18:05„Mám to tu strašně ráda, ale chci se vrátit.“ Česko i deset let ruské okupace očima Ukrajinky z BrnaVčera 18:04„Embryo má práva jako dítě.“ Sporné rozhodnutí soudu v Alabamě zavírá reprodukční klinikyVčera 17:52Politická Pointa N: V průzkumech jsou v kolonce „ostatní“, přesto „český Gere“ hrozí BruseluVčera 16:48Šílenství kolem elektrických aut opadlo, čeká se na levné modelyVčera 16:45Od zelených mužíků na Krymu po únor 2022. Jak ruská agrese vtekla všude, kde se nepovedlo ucpat díryVčera 16:26Plán pro poválečnou Gazu? Podmínkou obnovy je demilitarizace, navrhuje NetanjahuVčera 16:14Lanovka do Bohnic a dálniční most jsou víceméně srovnatelné zásahy do krajiny, říká autor posudků obou stavebVčera 15:51Nový pohon a horké chvilky při přistání. Americký stroj přistál na Měsíci poprvé od roku 1972Včera 15:19Fotoglosa: Sláva Ukrajině! Ruské panství v Bubenči znova dobyli ČešiVčera 14:28Studio N: Dva roky války na Ukrajině? Ne, desetVčera 14:26Měsíc před slovenskými volbami vede Pellegrini. Před druhým kolem ale může mít problémVčera 14:22Ruská propaganda je hra pro tři hráče. Ukrajinský analytik radí, jak se bránit dezinformacímVčera 14:17Hledá se dalších dvacet poslanců, díky nimž projde manželství pro všechny. A najít se mohou prakticky jen v ANOVčera 12:57Průzkum ukázal na přenos násilí v rodině. Děti to pak berou jako normuVčera 12:10Věřím, že se eura dožiju. Na Západě se ho už nechtějí zbavit ani populisté, říká bývalý vládní zmocněnec DědekVčera 11:20Krymská válka, Afghánistán, Ukrajina. V čem se rýmují dějiny ruského válčení a co s tím?Včera 09:10Patočka kontra Fukuyama. Čeká nás místo konce dějin nové století válek?Včera 09:05Pornografie může ženám přinést inspiraci, větší sebedůvěru a lepší komunikaci s partneremVčera 06:30Filmu Bob Marley: One Love se vůbec nepodařilo oddělit legendu od skutečného člověkaVčera 06:30Mých blízkých se to příliš dotklo, dnes bych to napsal jinak, říká Marek Torčík o autofikčním románu Rozložíš paměťVčera 06:21Myslet s Halíkem bývá jiskřivé, ať už s ním člověk souhlasí, či ne. Mnohým Čechům ho ale jeho vzdělanost i ego vzdalujíVčera 06:07Deset let ruské války proti Ukrajině: na začátku byl zbabělý prezident a špatný odhadVčera 06:00Postupujte podle instrukcí22.02 23:59Matka Navalného konečně uviděla tělo svého syna. Odmítla ho pochovat podle instrukcí