Kanada v příštích dvou letech poskytne nový domov asi 10 000 ujgurským uprchlíkům. Umožní to nový zákon, který parlament jednomyslně přijal všemi 322 hlasy. Už předloni kanadský parlament prohlásil čínské zacházení s Ujgury za genocidu. (China Project)
V novém Ústředním výboru Komunistické strany Číny nezasedne Čchen Čchüan-kuo, architekt drakonických represí v Tibetu a Sin-ťiangu. Čchen byl před pěti lety povýšen do politbyra, letos odchází do předčasného důchodu. (scmp)
Rozhořčení mezi zastánci lidských práv Ujgurů i v muslimských zemích vyvolalo páteční hlasování Rady pro lidská práva OSN. To odmítlo byť jen diskusi o situaci v čínském Sin-ťiangu. Proti se vedle Číny postavily i většinově muslimské Indonésie, Somálsko, Pákistán, Emiráty a Katar, další se zdržely. (Al-Džazíra)
Česká republika v Radě OSN pro lidská práva hlasovala pro debatu o situaci v Sin-ťiangu, navrženou po zprávě exkomisařky Bacheletové. Návrh však smetl ze stolu odpor Číny a dalších členských zemí. (UNHRC)
Švýcarsko si předvolalo čínského velvyslance, aby mu vyjádřilo své obavy nad stavem lidských práv v západočínské provincii Sin-ťiang. Informovalo o tom dnes švýcarské ministerstvo zahraničí.
Mučení, sexuální násilí, zločiny proti lidskosti: OSN konečně vydala zprávu o Sin-ťiangu, kterou Čína chtěla umlčet. Zpráva však vyšla jen 13 minut před odchodem komisařky Bacheletové z funkce. A Ujgurům zatím minutová ručička tiká na příslovečných „za pět dvanáct“.
Si Ťin-pching v pečlivě zrežírovaných kulisách navštívil Sin-ťiang, poprvé od roku 2014, kdy vyzval k „rozhodné akci“ proti „teroristům“. Pronesl projevy o komunistické straně a stabilitě a nechal se natočit s Ujgury v krojích. Výsledkem „rozhodné akce“ jsou brutální represe, jež už řada států prohlásila za genocidu.
Čína odsoudila nový americký zákon proti nucené práci Ujgurů, který USA přijaly. Peking zákon prohlásil za „nástroj, jímž USA posilují své represe vůči Číně pod rouškou lidských práv“. (CGTN)
Deník N strávil týden s Ujgury v Istanbulu. Rozbité rodiny, strach, bolest, ale i síla zrozená ze zoufalství. Seriál Za ujgurskou diasporou zahajuje reportáž z velkého protestu kvůli Sinťiangským policejním aktům: nových důkazech o obětech koncentračních táborů.
Čínský prezident Si Ťin-pching ve videohovoru s vysokou komisařkou OSN pro lidská práva Michelle Bacheletovou hájil čínský postoj k lidským právům. Podle něj by každá země měla mít možnost vybrat si vlastní cestu s ohledem na místní podmínky.
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová se s Pekingem dohodla na návštěvě Číny, která by se mohla uskutečnit v květnu. Cesta by měla zahrnovat i zastávku v oblasti Sin-ťiangu, kde Čína porušuje práva menšinových Ujgurů. (Reuters)
Vláda USA nepřímo zkritizovala automobilku Tesla za otevření vzorkové prodejny v Sin-ťiangu. „Soukromý sektor by se měl postavit proti porušování lidských práv ze strany ČLR a genocidě v Sin-ťiangu,“ řekla mluvčí Bílého domu. (Kjódó)
Čína zakázala vstup do země čtyřem představitelům americké komise pro svobodu vyznání. Jde o odvetu za sankce, které Spojené státy uvalily na jednotlivce a firmy z Číny kvůli potlačování práv menšin, zejména v provincii Sin-ťiang. (Reuters)
Americký Kongres včera schválil zákon proti nucené práci Ujgurů, který zakazuje dovoz veškerého zboží ze Sin-ťiangu. Vláda USA také dala na blacklist desítky čínských firem a výzkumných ústavů kvůli „genocidě“ a „biotechnologiím ke kontrole lidí“. (Kjódó)
Americký Senát schválil návrh zákona, který zakazuje dovoz zboží z čínské provincie Sin-ťiang. Důvodem je porušování lidských práv Ujgurů. Předloha obsahuje výjimku v případě, že čínské firmy prokážou, že jejich zboží vzniklo bez využití nucené práce.
Pražský hotel Marriott odmítl uspořádat ve svých prostorách konferenci Světového ujgurského kongresu. Argumentoval politickou neutralitou. Na akci, na níž si Ujguři minulý týden zvolili exilovou vládu, si opakovaně stěžovala Čína.
Exiloví představitelé čínské ujgurské menšiny jednají v Praze. Peking proti tomu protestuje. V Číně čelí Ujguři genocidě, režim jich stovky tisíc vězní v „převýchovných“ táborech. Hostem Studia N je sinolog Ondřej Klimeš.
Čínské velvyslanectví v ČR si stěžovalo, že primátor Prahy Zdeněk Hřib udělil záštitu Světovému ujgurskému kongresu, který dnes začal v Praze. Ujgurové budou volit svou exilovou vládu.
Světový ujgurský kongres v Praze zvolí svou exilovou vládu. Čínští diplomaté projevili s akcí „zásadní nesouhlas“. Ujguři čelí v Číně rozsáhlým represím, Západ to hodnotí jako genocidu.
Hráč NBA a Boston Celtics Enes Kanter vyzval k bojkotu zimní olympiády Peking 2022. Si Ťin-pchinga nazval „nesebejistým tyranem“ a čínskou vládu „genocidní“. Čínský partner NBA Tencent kvůli Kanterovi nevysílal zápas Celtics.
V Paříži se dnes konala velká demonstrace za práva Ujgurů. Mezi účastníky protestu byl i ujgurský lékař Abdulazíz, jemuž v Sin-ťiangu zmizeli matka a mladší bratr; později se dozvěděl, že bratra poslali na 16 let do vězení. (La Croix)
Česká firma chtěla dovézt do Číny několik IT systémů. Ministerstvo zahraničí s vývozy nesouhlasilo z obavy, že zboží bude použito k represím a porušování lidských práv.
Americký Senát schválil zákon „o prevenci nucené práce Ujgurů“, který zakazuje dovoz veškerého zboží vyrobeného v Sin-ťiangu. Aby zákon začal platit, potřebuje ještě souhlas Sněmovny a prezidentův podpis.
Čína se v autonomní oblasti Sin-ťiang dopouští na Ujgurech zločinů proti lidskosti, tvrdí lidskoprávní organizace Amnesty International. Vyzvala také Organizaci spojených národů (OSN), aby zahájila mezinárodní vyšetřování. (BBC)
Europarlament zmrazil ratifikaci investiční dohody s Čínou, dokud Peking neodvolá sankce proti činitelům EU. Ty Čína vyhlásila v odvetě za cílené sankce Evropské unie kvůli represím v Sin-ťiangu.
Šéfka americké Sněmovny Nancy Pelosiová vyzvala k diplomatickému bojkotu zimních olympijských her, které se mají uskutečnit příští rok v Číně. Důvodem je podle ní porušování lidských práv v provincii Sin-ťiang. (BBC)
Čína pomocí donucovacích prostředků snížila porodnost mezi Ujgury a dalšími etnickými skupinami v provincii Sin-ťiang. Upozorňuje na to zpráva australské organizace ASPI. Podle ní to může být dalším důkazem genocidy. (Reuters) Více zde.
Japonská Fast Retailing, která je oděvní značkou Uniqlo, pečlivě sleduje své dodavatele bavlny, aby jako původ vyloučila nucenou práci v Sin-ťiangu. Řekl to šéf společnosti Tadaši Janai. Dodal však, že v byznysu chce zůstat „politicky neutrální“.
H&M, Nike, Adidas a další přibývají: v Číně zuří bojkot značek, které loni odmítly „krvavou bavlnu“ ze Sin-ťiangu. Kampaň se šíří jako oheň – skrze sociální sítě, propagandu, ministerstva i čínské celebrity. Co na to postižené značky?
Čínský stranický list Global Times reaguje na sankce EU kvůli represím Ujgurů: „EU zdá se zapomněla, že se její vůdčí země jako Německo a Francie… plazily zpátky za Čínou a chtěly vylepšovat vztahy, když jim karta ‚lidská práva‘ nevyšla.“
Organizace Světový ujgurský kongres vyzvala amerického šéfa diplomacie Blinkena, aby požádal Čínu o uzavření koncentračních táboru v provincii Sin-ťiang. Blinken má dnes jednat s představiteli Pekingu během setkání na Aljašce. (Reuters)
Sony, Toshiba, Uniqlo. Japonské korporace vydělávající na nucené práci obětí ze Sin-ťiangu couvají. Drastické represe Ujgurů prohlásili za genocidu po Trumpově vládě také v Kanadě (parlament, Trudeau couvl) a poprvé i v Evropě – v Nizozemsku.
Nizozemský parlament označil čínský přístup k ujgurské menšině za genocidu. Jde o první evropskou zemi, která podobné nezávazné usnesení přijala. Tamní parlament přímo nezmiňuje, že by za genocidu nesla odpovědnost čínská vláda. (Reuters)
Koncentrační tábory v Sin-ťiangu se vyprazdňují. Jenže v jejich stínu míří statisíce Ujgurů, Kazachů a dalších menšin na dlouhá léta do vězení. Je jich tolik, že se do věznic ani nevejdou – nebo snad ano? Tady jsou důkazy.
Twitter zablokoval účet čínské ambasády v USA kvůli příspěvku, který hájil přístup Pekingu k Ujgurům v provincii Sin-ťiang. Stalo se tak den po nástupu Joea Bidena do čela USA.
Z koncentračních („výchovných“) táborů Čína příslušníky menšin pod mezinárodním tlakem propouští, mnohé ale poté dlouhé roky vězní. První ze série článků o masivním rozšíření věznic v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.
Fotbalový mistr světa z Francie Antoine Griezmann rozvázal sponzorský kontrakt se společností Huawei. Útočník Barcelony tak učinil údajně kvůli zapojení čínské technologické firmy ve sledování ujgurských muslimů. (AFP)
Z Tibetu přicházejí znepokojivé zprávy. Půl milionu lidí bylo letos odesláno na pracovní převýchovu a systém jeví podobnosti s nucenou prací a kulturní genocidou v Sin-ťiangu, líčí nová zpráva podpořená investigací agentury Reuters.
Netflix jako nový hit plánuje seriál podle slavné čínské sci-fi Problém tří těles, ale narazil na kulturní genocidu v Sin-ťiangu. Tam čínská vláda podle nové analýzy zničila na 16 tisíc mešit. „Nactiutrhačná snůška lží,“ odmítá to Peking.
Británie na půdě Rady OSN pro lidská práva kritizovala čínskou vládu kvůli její represivní politice v Sin-ťiangu a Hongkongu. Informuje o tom agentura Reuters. Více o roli Pekingu v Radě: Lidská práva? S Čínou game over.
Čína za poslední dva roky vybudovala 380 internačních táborů v provincii Sin-ťiang, upozornil institut ASPI. Jde jak o běžná detenční centra, tak o vězeňské komplexy s nejvyšší možnou ostrahou.
Více než 190 organizací z 36 různých zemí celého světa vyzývá oděvní značky k ukončení nucené práce čínských Ujgurů. Kampaň uvádí, že každý pátý oděvní výrobek na světě může být spojen s nucenou prací.
Čínské město Urumči v provincii Sin-ťiang zakázalo shromažďování i návštěvy mezi domácnostmi. Ve městě se do včerejšího dne objevilo 17 případů nákazy koronavirem, dalších 11 lidí má covid-19 a netrpí příznaky.
Peking oznámil odvetné sankce proti americkým senátorům a institucím, kteří prosadili sankce proti Číňanům zodpovědným za kulturní genocidu v Sin-ťiangu. Ten je „vnitřní záležitostí Číny a USA nemají žádné právo zasahovat“. (SCMP)
Zákon o národní bezpečnosti Made in China umožní v Hongkongu trestat „separatistické a podvratné činnosti, zahraniční vliv a terorismus“. V Sin-ťiangu se ve jménu boje proti separatismu, terorismu a extremismu páchá genocida.
Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell „bude bojovat“ za to, aby Unie přijala ekvivalent Magnitského zákona vůči představitelům Číny zodpovědným za masivní porušování lidských práv v Sin-ťiangu.
Čína označila vězněného ujgurského akademika Ilhama Tohtiho za teroristu. Navíc odmítá potvrdit, zda je Tohti odpykávající si na neznámém místě doživotní trest vůbec naživu. „Čína těží z toho, že se jí bojíme postavit,“ řekl Deníku N předseda Iniciativy Ilhama Tohtiho Enver Can.
Čína zvažuje další sankce proti USA, které viní z vměšování do svých vnitřních záležitostí. Ve hře je omezení víz americkým politikům i zákaz vstupu na území Sin-ťiangu a Hongkongu.