Průzkum veřejného mínění

I když se naprostá většina české veřejnosti shodne v tom, že suverenitu státu je třeba bránit za každou cenu, přesto víc než polovina lidí pochybuje o schopnosti země se v případě konfliktu ubránit.

ANO se podle modelu STEM i po prázdninách drží nad 30 procenty. Část podpory ale ztratilo. Šetření ukázalo, že se Babišovi nedaří získávat voliče vládní koalice, v problémech ale může být například STAN.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Do obrany země by se ochotně zapojilo 39 procent občanů, ve srovnání s rokem 2020 je to o 12 procentních bodů méně. Vyplývá to z průzkumu, kterou agentura NMS Market Research připravila k 85. výročí podepsání mnichovské dohody.

Na světě už jsou všechny poslední slovenské předvolební průzkumy. Analyzujeme, co dohromady říkají. Které strany bojují o vítězství a jak by mohlo vypadat skládání budoucí většiny. A popisujeme pět otázek klíčových pro povolební Slovensko.

Slovenské volby směřují k velmi napínavému finiši. Tři dny předtím, než se Slováci vydají do volebních místností, je totiž rozložení voličské přízně velmi vyrovnané. Směr podle dat Ipsos těsně vede nad Progresivním Slovenskem. Do Národní rady by se nyní dostalo osm subjektů a skládat vládu by mohlo být složité.

Volební model Ipsos SK z konce září k volbám do Národní rady Slovenska.

Směr by podle průzkumu Focus vyhrál slovenské parlamentní volby. Volilo by jej 18 procent lidí. Progresivní Slovensko by skončilo druhé, náskok mezi nimi by se oproti předchozímu šetření ztenčil.

Vláda Petra Fialy si v létě přečetla nepříjemná čísla. Podle aktuálních dat jí důvěřuje jenom čtvrtina lidí. Co Čechům a Češkám nejvíc vadí? A mají to vládní strany ještě do voleb šanci otočit? Filip Titlbach mluví ve Studiu N s analytikem Janem Tvrdoněm.

S členstvím Česka v Severoatlantické alianci jsou spokojeny asi dvě třetiny lidí. Opak si myslí čtvrtina populace, zbytek neví. Od posledního měření (z roku 2022) podíl spokojených poklesl o šest procentních bodů.

Parlamentní volby na Slovensku by v polovině září vyhrála strana Směr. Podle průzkumu agentury Focus by získala 18,9 procenta hlasů. Progresivní Slovensko od minulého šetření snížilo náskok Směru, stále se ale pohybuje na druhém místě.

Ekonomickou situaci Česka vnímá jako špatnou 57 procent lidí. Výrazně lépe Češi hodnotí životní úroveň své domácnosti, zjistil průzkum. (CVVM)

Slovenské volby by začátkem září vyhrála strana Směr Roberta Fica (22 %). Druhé by skončilo Progresivní Slovensko (18,1 %). Ukázal to volební model NMS Market Research pro Denník SME. Pod hranicí zvolení by zůstalo hned několik stran.

Podle 59 procent Čechů by měli lidé s vysokými příjmy platit vyšší daně než lidé s nízkými příjmy. Data přineslo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Za rovnou daň se naopak staví 32 procent lidí. Výzkumu se zúčastnilo 1104 respondentů. (CVVM)

Zdroj dat: CVVM.

Návrh konsolidačního balíčku znervóznil Čechy, jeho dopadů se obává 81 procent lidí. Nejvíce se bojí navyšování DPH u některého zboží, strach z něj mají tři čtvrtiny lidí. Vyplývá to ze srpnového průzkumu společnosti Generali Investments mezi 1000 respondenty. (České noviny)

Slovensko čekají koncem září parlamentní volby, hraje se v nich o hodně. Už jen proto, že jeden z hlavních favoritů slibuje kromě dalšího konec podpory Ukrajiny. Popisujeme, v jaké kondici strany vstoupily do velkého finále a co může rozhodnout.

Dvě třetiny lidí se domnívají, že by se prezidentské pravomoci neměly měnit. Ukazují to data Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). 22 procent lidí si myslí, že by měla mít hlava státu více pravomocí, podle osmi procent pak méně. Výzkum se uskutečnil mezi 26. květnem a 24. červencem na vzorku 929 lidí starších patnácti let. (CVVM)

Zdroj dat: CVVM.

Téměř tři čtvrtiny občanů ČR zastávají názor, že prezident má zasahovat do činnosti vlády, ale jen v omezené míře. Podle aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je to nejvyšší podíl za celou dobu sledování, tedy od roku 2002.

Působení Petra Pavla na postu prezidenta vnímají lidé v Česku převážně pozitivně. Nejvíce si cení toho, jak dbá o vážnost úřadu a jak reprezentuje zemi v cizině. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM).

Data STEM ukazují, že většina lidí podporuje možnost uprchlíků zůstat v Česku i nadále. Ukrajince nicméně nevnímají jako přínos pro společnost. „V tomto smyslu je tudíž podpora velké části populace vlastně altruistická,“ říká v rozhovoru výzkumník STEM.

Data STEM ukazují, že většina lidí podporuje možnost uprchlíků zůstat v Česku i nadále. Ukrajince nicméně nevnímají jako přínos pro společnost. „V tomto smyslu je tudíž podpora velké části populace vlastně altruistická,“ říká v rozhovoru výzkumník STEM.

Prezidentu Pavlovi věří 58 procent lidí, důvěra v něj tak zůstala beze změny. Pohoršila si vláda, které věří čtvrtina Čechů. Ukázal to průzkum CVVM.

Většina lidí se stále shodne na podpoře ukrajinských uprchlíků. Výzkumník mluví o důležité roli voličů ANO. „V celém příběhu o tom, jak se česká společnost k válce postavila, bude záležet, jak se budou vyvíjet postoje v této voličské skupině,“ říká Jaromír Mazák ze STEM.

Jaromír Mazák. Ředitel výzkumu STEM. Foto: STEM

Dvě pětiny lidí podporují to, aby ukrajinští uprchlíci zůstali v Česku i po válce. Podle autora výzkumu jde v zásadě o dobrou zprávu. „Ukrajince bereme jako oběť ruské agrese a máme jim pomoct, i když to pro nás může znamenat nějaké těžkosti. To je převažující názor,“ říká.

Češi a Češky chtějí dál pomáhat ukrajinským uprchlíkům. Zároveň si výrazná část české společnosti přeje, aby po konci války Ukrajinci odešli. Co dalšího ukazují data agentury STEM? Filip Titlbach mluví ve Studiu N s analytikem Janem Tvrdoněm.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK klesl počet lidí, kteří nesouhlasí se všemi škrty, které představil v květnu kabinet Petra Fialy (ODS). Absolutních odpůrců bylo podle dat ke konci července o 11 procentních bodů méně než měsíc předtím.

Analýza: Letní kauzy Pirátů mohou být zajímavým testem pro jejich podporu mezi voliči. Do období prázdnin šla nejmenší vládní strana se stabilní voličskou podporou přes 10 procent. Dříve jejich různé vnitrostranické problémy a hádky k oslabování v zásadě nevedly.

Nesouhlas s trestem smrti poprvé v historii měření převažuje nad souhlasem. Podle dat Centra pro výzkum veřejného mínění se proti němu staví spíše či zcela 51 procent lidí, částečně či úplně je pro trest smrti 42 procent populace. (CVVM)

Zdroj dat: CVVM.

Lidovci by podle agentury Median získali v červnu jen dvě procenta hlasů. Proč se jim nedaří? A čeká je osud ČSSD? Filip Titlbach mluví ve Studiu N s analytikem Janem Tvrdoněm.

Analýza: Pouze ve dvou průzkumech v tomto roce dokázala KDU-ČSL samostatně překročit pět procent. V červnu tuto nelichotivou bilanci potvrdila, u Medianu totiž strana získala pouhá dvě procenta. Ředitel agentury vysvětluje, čím může být pokles dán.

Analýza: Červnový volební model agentury Median ukázal problémy pro strany Fialovy vládní koalice. Podle jejích dat by totiž jednotlivé strany v součtu propadly výrazně pod 40 procent hlasů, zejména dvě procenta pro KDU-ČSL jsou alarmující.

Graf ukazuje, jak se v necelém posledním roce vyvíjela v součtu podpora pro vládní strany a hnutí. Data vycházejí z volebních modelů Medianu (modře), Kantar CZ (žlutě) a STEM (zeleně).

Volební model Medianu: Nejvíce lidí by v červnu dalo hlas hnutí ANO (35,5 %), následují ODS (14 %), Piráti (11 %), SPD (10,5 %), STAN (5,5 %) a TOP 09 (5 %). KDU-ČSL by získala 2 %. Strany dvou aktuálních vládních koalic měly v součtu podporu 37,5 % potenciálních voličů. (Median)

Více Britů než kdy dřív by si nyní přálo znovu se připojit k Evropské unii, vyplývá z nejnovějšího průzkumu agentury YouGov. V celkovém součtu hlasů z průzkumu by se k opětovnému připojení přiklonilo 61 % voličů.

Evropské unii důvěřuje nejméně Čechů od roku 2016, důvěra klesla na 46 %, ukázal průzkum CVVM. Proti loňsku se výrazně snížila také důvěra v NATO a OSN. (CVVM)

Zdroj dat: CVVM.

Téměř polovina, 47 procent, lidí neočekává, že ukrajinská protiofenziva pomůže válku ukončit rychleji. Pesimističtější názor zastává nejčastěji skupina obyvatel nad 59 let, lidé se střední školou bez maturity nebo obyvatelé Moravy a Slezska. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro Radiožurnál. (iRozhlas)

Soužití s Romy považuje za dobré 32 procent lidí, zjistil průzkum CVVM. Jde o nejvyšší číslo od roku 1997. Podle výzkumníků se snížil počet lidí, kteří podléhají stereotypizaci Romů.

Průzkum: Víc než polovina respondentů dala Petru Pavlovi po sto dnech prezidentství jedničku nebo dvojku, shodně po 27 procentech. Šlo hlavně o mladé lidi mezi 18 a 29 lety, vysokoškolské studenty a také voliče Pirátů a hnutí STAN. (iRozhlas)

S fungováním demokracie v Česku je spokojen stejný podíl obyvatel jako před 30 lety, v roce 1993 i letos souhlasilo s otázkou „Celkově vzato, jste spokojen(a) s tím, jak funguje demokracie v České republice?“ celkem 43 procent lidí. Vyplývá to z třicetileté výzkumné série Trendy agentury STEM.

Přijímání uprchlíků z napadené Ukrajiny podporuje většina Čechů, ukazují data Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Zároveň však počet lidí, kteří s tímto krokem souhlasí, klesl oproti loňskému roku o téměř dvacet procentních bodů.

Až 70 procent rodičů podle výzkumu zastává názor, že v určitých případech je fyzické potrestání dítěte namístě. Fyzické tresty přitom mohou způsobit závažné psychické potíže.

Pro Čechy i Slováky je nejobtížnější určit pravdivost informací, které se týkají energetické krize, válečného konfliktu na Ukrajině a politiky Evropské komise o budoucnosti automobilového průmyslu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos.

Hnutí ANO podle průzkumu Medianu drtí konkurenci, v květnu by atakovalo 35 procent. Udržuje si vysokou podporu zejména mezi lidmi ve věku 65 let a více, je také nejčastější volbou lidí pouze se základním vzděláním.

Manželství pro všechny podporuje většina české společnosti. Ukazují to data Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Zároveň se většina lidí vyslovuje pro to, aby mohly stejnopohlavní páry adoptovat děti.

Počet lidí, kteří se silně zajímají o zpravodajství, se za posledních šest let snížil přibližně o čtvrtinu, naznačuje celosvětová studie. Více než třetina lidí (36 %) na celém světě uvádí, že se někdy nebo často aktivně vyhýbá zprávám.

Více než polovina Čechů má důvěru v Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), zhruba polovina pak důvěřuje Nejvyššímu státnímu zastupitelství (NSZ) a Bezpečnostní informační službě (BIS) a o něco málo méně než polovina Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Lidé v Česku vycházeli letos na jaře s příjmy lépe než loni na podzim, snadno to zvládalo 53 procent z nich, obtížně naopak 46 procent. Po podzimním zhoršení, kdy to bylo 47 procent a 52 procent, je nyní ekonomická situace domácností podobná jako před rokem. Vyplývá to z průzkumu CVVM.

Sněmovní volby by v květnu podle Kantar CZ vyhrálo hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů. Od minule ANO posílilo o 2,5 procentního bodu. Podle šetření by část nových voličů získalo na úkor občanských demokratů a také SPD.

Důvěra lidí v policii a armádu mírně klesla na 74 a 68 procent, i tak to jsou podle CVVM nejdůvěryhodnější veřejné instituce. Nejnižší důvěru mají strany. (CVVM)

Z vrcholných politiků lidé nejvíce věří prezidentu Pavlovi. Je jediným, u kterého převyšuje důvěra nad nedůvěrou. Následuje Babiš. (CVVM)

Důvěra vrcholným politikům – duben/květen 2023. Zdroj: CVVM

Jak Slováci věří dezinformacím: volby mohou být zfalšované, EU nařídila tajně přidávat do potravin hmyz, složení vlády konzultovala prezidentka s USA. Průzkum ukázal, kolik procent Slováků těmto dezinformacím podléhá a o kolik je to víc než u Čechů.

Hnutí ANO by podle volebního modelu agentury Median v dubnu vyhrálo volby. Od minulého měření ale oslabilo. Vládní koalici se naopak podle výzkumníků v období před představením konsolidačního balíčku dařilo.

S balíčkem na konsolidaci veřejných financí alespoň částečně souhlasí třetina lidí. Tři čtvrtiny populace se podle agentury STEM/MARK shodují na potřebě šetřit, u konkrétních kroků však převládá nesouhlas. Nespokojenost panuje rovněž s komunikací vlády Petra Fialy (ODS).

Nové články Deníku N

13:52Studio N: Kam se vydá Polsko po volbách. A my s ním 13:28Fico ví, jak přesvědčit Pellegriniho, aby s ním vládl, říká sociolog Vašečka 12:08Rusové tady zakládají firmy, aby obcházeli západní sankce, popisuje český konzul v Kyrgyzstánu 11:01Zvonařina jako pečení dortů. Odlití zvonu pro Prahu, který mluví za umlčené zvony z druhé světové války, trvalo jen šest minut 10:21Nejbohatší muž Ruska: Nemá smysl mluvit o dobru a zlu 08:42Šestý Trumpův soud, pro něj nejosobnější: zasahuje ho na penězích a majetku a může zrušit jeho podnikání 07:13Přicházíme o soukromí. Nejen proto, že si to ani neuvědomujeme, ale i proto, že to tak chceme 06:30Najdou Slamáci pod vedením gumového Luffyho bájný poklad? Pirátský fenomén One Piece připlul na NetflixVčera 21:53Pointa N: Dva týdny pokušení pro slovenské křesťanské demokratyVčera 21:06Řeháková odchází z Hradu, končí i jako Pavlova mluvčíVčera 17:52Obědové krabičky kvůli zdražování obsadily lednice českých kanceláříVčera 17:47Polskou opozici potěšila statisícová účast na setkání ve Varšavě, v průzkumech ale vede vládaVčera 17:23Bezprecedentní jednání ministrů zahraničí EU: v metropoli válčící Ukrajiny. Jednali i o SlovenskuVčera 16:35Byl jsem s Redlem na Seychelách, o jeho podpoře STAN nesmím mluvit, řekl policii PolčákVčera 16:34Nobelova cena za lékařství pro dva vědce, kteří se nedali odradit a vyvinuli mRNA vakcínyVčera 16:28Vývoj bojů (586. den): Jak Rusové pod Robotyne vybudovali pevnost, která zastavila ukrajinskou ofenzivuVčera 16:14Baroš stáhl návrh na insolvenci. S investorem, který mu dlužil, se dohodlVčera 16:05Lidovci tlačí na ODS kvůli eurokandidátce. Jurečka varuje před ohrožením značky a další spolupráceVčera 15:41V pokoji byl cítit levný parfém. Opoziční novináři hledali úkryt v Evropě, agenti si je ale našliVčera 15:34Slovenská prezidentka Čaputová pověřila šéfa Směru Fica sestavením nové vládyVčera 15:20Slovenské volby jsou pro Česko varováním. V něčem jsme na tom ale ještě hůřVčera 15:07Co by vláda Směru znamenala pro Ukrajinu? Největší problém nemusí být FicoVčera 14:37Studio N: Jak slovenské volby vyhrál KremlVčera 13:58Bulovka nabízela anesteziologům odjinud až tři tisíce za hodinu. S částí protestujících se zatím nedohodlaVčera 12:10Jak Fico uspěl i díky ovládnutí Facebooku. Zřejmě zlákal i část voličů krajní praviceVčera 06:30Znovu se musí schovávat, spisovatel Salman Rushdie je ale odvážný i po útokuVčera 06:30Sylvester Stallone patří do starého železa. Nebo ještě ne? Čtvrtí Expendables marně hledají mladé nástupce akčních legendVčera 06:00Pětadvacátý Designblok startuje již tento týden. Nabídne designové novinky evropských etablovaných hvězd i mladých talentů, edukační program i technologické inovace. Co nesmíte minout?01.10 20:16Zemřel podnikatel Horák, který měl blízko k Mynářovi. Kromě katarské mise byl spojen i s kauzou Dozimetr01.10 19:55Jak se ze sedmičky opět stala dvojka. Ficův věrný Kaliňák může mít v jednáních o vládě klíčovou roli