Polsko

Americký prezident Joe Biden brzy navštíví Polsko. S odvoláním na Marcina Przydacze z kanceláře polského prezidenta Andrzeje Dudy o tom dnes informovala agentura Reuters.

Komentář Petra Janyšky: Nově zvolený prezident Petr Pavel prohlásil, že jedna z jeho prvních cest povede do Varšavy. Má to svůj důvod, je namístě zahladit Babišův přešlap vůči našemu severnímu sousedovi. Zároveň ale nelze nevidět jistá úskalí tohoto nápadu.

Polský soud poprvé odsoudil katolického kněze za antisemitské urážky v kázání, píše list Gazeta Wyborcza na svém webu. „Mše neomlouvá antisemitský jazyk nenávisti,“ uvedl soud v Poznani a odsoudil dnes kněze Michala Woźnického, který přirovnával Židy k pijavicím a klíšťatům.

Polský prezident Andrzej Duda prohlásil, že je připraven na opětovné spuštění „železné opony“, pokud se Polsko bude na východě nuceno potýkat s agresivním státem, který hodlá zabíjet jeho sousedy. Rusko podle něj chce obnovit svůj vliv jako carského impéria. (TVP)

Polsko je podle Ukrajiny připravené poskytnout zemi na obranu před Ruskem stíhací letouny F-16. Varšava upozorňuje, že je nutná koordinace v NATO, zprávu ale nepopírá.

Polsko letos vydá na obranu čtyři procenta hrubého domácího produktu, oznámil dnes jeho premiér Mateusz Morawiecki. Řekl, že v době ruské agrese proti Ukrajině Polsko musí urychlit zbrojení. Členské země NATO, mezi něž Polsko patří, mají ročně na obranu vydávat dvě procenta HDP.

Polský prezident Andrzej Duda poblahopřál Petru Pavlovi k dnešnímu zvolení prezidentem České republiky a pozval ho do Varšavy. Kancelář polského prezidenta potvrdila, že Pavel s Dudou si dnes telefonovali a hovor se nesl v dobré a přátelské atmosféře.

Jižní Čechy poprvé pořádají zimní hry pro hendikepovanou mládež. Sportovci přijeli na Lipno ze zemí V4 a změří síly v para alpském lyžování, běžeckém lyžování, snowboardingu a na sněžnicích.

Rozhodnutí poskytnout tanky Leopard Ukrajině je velký krok k zastavení Ruska, reagoval na rozhodnutí Berlína polský premiér Mateusz Morawiecki. (ČTK)

Prezidenta Zemana na dnešním mítinku v centru Náchoda vítali příznivci i odpůrci. Jeho kritici vyvěsili na náměstí velké rudé trenýrky. Setkání se zúčastnilo několik set lidí, odpůrců byly zřejmě desítky.

Polský prezident Andrzej Duda připsal Babišův výrok o tom, že by neposlal vojáky na pomoc Polsku či pobaltským zemím, vypjaté předvolební atmosféře. (ČTK)

Prezident Miloš Zeman a polský prezident Andrzej Duda se sešli v Náchodě. Tématy jednání mají být příhraniční spolupráce, rozvoj turistiky a doprava. (ČTK)

Polsko poslalo Německu oficiální žádost o povolení poskytnout své tanky Leopard 2 Ukrajině, napsal na Twitteru polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. (ČTK)

Polsko podle premiéra Mateusze Morawieckého požádá Berlín o povolení poslat tanky Leopard Ukrajině. Může to udělat v koalici zemí, kde Německo nemusí být. (ČTK)

Berlín by nestál v cestě Polsku, pokud by chtělo poslat na Ukrajinu své tanky Leopard 2, uvedla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock a naznačila tak možný průlom pro Ukrajinu, která se snaží posílit své síly před očekávanou novou ruskou ofenzivou. (Reuters)

Polsko může vytvořit „malou koalici“,  která bez souhlasu Německa začne dodávat tanky Leopard 2 Ukrajině. Řekl to v rozhovoru s polskou agenturou PAP premiér Polska Morawiecki. Váhavý postoj Německa je podle něj nepřijatelný. O tancích Leopard více zde. (PAP)

Silné sněžení způsobilo v Polsku výpadky v dodávkách elektrického proudu a potíže na silnicích. Při nehodách zemřeli dva lidé a tucet jich utrpěl zranění. Na jihovýchodě země podle polských médií zemřela seniorka, které kvůli výpadku proudu přestal fungovat kyslíkový přístroj.

Silné sněžení způsobilo v Polsku výpadky v dodávkách elektrického proudu a potíže na silnicích. Při nehodách zemřeli dva lidé a tucet jich utrpěl zranění. Bez proudu se ocitlo nejméně 200 000 odběratelů elektrické energie. (Polsatnews/ČTK)

Polsko by mohlo dodat Ukrajině tanky Leopard německé výroby, i pokud to Berlín nepovolí, řekl premiér Morawiecki. Kancléř Scholz prohlásil, že nejprve mají USA dodat své tanky Abrams. Ty jsou zase podle USA pro Ukrajince složité a drahé na provoz oproti Leopardům. (WSJ)

Síť vysokorychlostní železnice umožní v budoucnu dojet z Prahy přes Varšavu až do estonského Tallinu. První část dráhy by měla být v Polsku hotová v roce 2028. Vyplývá to z dohody o spolupráci, kterou podepsala Správa železnic, polský státní podnik CPK a Rail Baltica. (Zdopravy)

Polsko se jako každou zimu dusí ve smogu. Na některých místech koncentrace škodlivin v ovzduší na přelomu roku překonaly rekordy. Špatná je situace zejména v okolí velkých měst. Důvodem je hlavně to, že stále velká část tamních domácností topí levnějšími a často neekologickými tuhými palivy. (ČT24)

Prezident Miloš Zeman se 24. ledna v Náchodě setká se svým polským protějškem Andrzejem Dudou, uvedlo město. Jednat by měli například o pohraniční spolupráci či dopravním propojení.

Sexuální orientace nemůže být důvodem pro ukončení smlouvy o práci se samostatně výdělečně činným člověkem. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie, který se zastal homosexuála žalujícího polskou veřejnoprávní televizi.

Britská vláda potvrdila, že plánuje Ukrajině dodat tanky. Má se tak stát ve spolupráci s partnery, oznámila podle Financial Times kancelář premiéra Rishiho Sunaka. Polsko dnes rovněž oznámilo, že Ukrajině ve spolupráci s dalšími zeměmi dodá tanky Leopard 2. (ČTK)

Polsko se rozhodlo, že předá Ukrajině rotu tanků Leopard 2, stane se to však v rámci mezinárodní koalice. Oznámil to prezident Andrzej Duda podle televize TVN 24.

Na návštěvu Kyjeva se vypravili primátoři a starostové Prahy, Varšavy, Bratislavy a Budapešti, včetně primátora Zdeňka Hřiba. Informovala o tom polská média. Čtveřice komunálních politiků se má mimo jiné setkat s kyjevským starostou Vitalijem Kličkem.

Dva polští dobrovolníci, muž a žena, kteří utrpěli zranění při rozdělování humanitární pomoci poblíž Bachmutu na východě Ukrajiny, jsou zpět ve vlasti. Léčí se v nemocnici v Lublinu. Oznámila to dnes na svém webu zpravodajská televize TVN 24.

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes varoval před tím, aby Polsko v dohledné době přijalo euro. Tvrdí, že Chorvatsko po nedávném zavedení jednotné evropské měny zažilo chaos a strmý nárůst cen.

Dopadům těžby v polském hnědouhelném dolu Turów na jeho okolí z pohledu lidí žijících v českém příhraničí se bude věnovat výstava, která začne v pondělí v libereckém obchodním centru Nisa.

Polská veřejnost řeší, zda polostátní petrochemický gigant Orlen loni uměle nezvyšoval ceny pohonných hmot, aby ve volebním roce nemusel skokově zdražovat. (Seznam Zprávy)

Šestice soudců, tedy třetina polského ústavního soudu, podle tisku vypověděla poslušnost dosavadní předsedkyni Przylembské a žádá nového předsedu. (ČTK)

Zůstane Erdogan tureckým prezidentem? Udrží se u moci v Polsku Kaczyński? Obhájí své pozice premiérky Estonska a Finska? I letošní rok přinese ve světě několikery zajímavé volby – a to zatím nevíme, zda nebudou volit i Slováci. Důležitých voleb je ale víc.

Polský premiér Mateusz Morawiecki se vyslovil pro trest smrti a poznamenal, že v této záležitosti nesdílí názory katolické církve. Napsal to v debatě na Facebooku. (Wiadomosci)

Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak dnes podepsal smlouvu zvětšující objednávku nových útočných pušek Grot pro polskou armádu o téměř 70 000 kusů. Polská armáda si dosud – s i dnešní smlouvou – objednala asi 100 000 grotů, které by měla dostat do konce roku 2026, uvedla televize TVN 24.

Vůdce polské opozice, bývalý premiér a šéf Evropské rady Donald Tusk dostal od státu přidělenou ochranu, protože mu podle policie hrozí nebezpečí. Oznámila to dnes polská média a informaci potvrdila Tuskova politická strana, Občanská platforma (PO).

Kvůli selhání elektronického systému „Cesta“ nemohou být odbavovány nákladní vozy a autobusy překračující ukrajinskou hranici. Na některých hraničních přechodech – především do Polska – se tvoří obrovské fronty. Ukrajinská Státní pohraniční služba nabádá k odložení cesty, není-li nezbytná. (Strana.ua)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se po cestě ze Spojených států zpět do vlasti setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou a oba státníci spolu jednali dvě hodiny.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se po cestě zpět z USA setkal v Polsku s prezidentem Andrzejem Dudou, informují světové agentury.

Šéf polské policie Jarosław Szymczyk potvrdil, že v jeho kanceláři vybuchl ve středu granátomet, který obdržel jako dárek během návštěvy Ukrajiny.

Polská prokuratura vyšetřuje incident ve varšavské policejním ředitelství, při kterém byli zraněni tři lidé včetně náčelníka Jarosława Szymczyka. Tomu údajně v kanceláři vybuchl granát, který měl obdržet jako dárek při návštěvě Ukrajiny. (Guardian)

Na hlavním velitelství polské policie explodoval jeden z dárků, které policejní velitel dostal během nedávné návštěvy Ukrajiny. Šéf polské policie, generál Jaroslaw Szymczyk utrpěl lehká zranění a je v nemocnici na pozorování.

Na hlavním velitelství polské policie explodoval jeden z dárků, které policejní velitel dostal během nedávné návštěvy Ukrajiny. Šéf polské policie, generál Jaroslaw Szymczyk utrpěl lehká zranění a je v nemocnici na pozorování, informovala polská média s odvoláním na komuniké ministerstva vnitra.

Polský zákon měnící pravidla fungování obecných soudů a Nejvyššího soudu údajně porušuje unijní právo. Uvedl to generální advokát Soudního dvora EU. (ČTK)

Polsko kvůli nesouhlasu s globální firemní daní blokuje balíček s 18 miliardami pomoci Ukrajině, tvrdí diplomaté. Spor může vyřešit summit. (ČTK)

Polská média dnes ohlásila průlom v jednom z nejzáhadnějších a dosud nevyřešených případů polské kriminalistiky posledních let. Stalo se tak poté, co policie v Gdaňsku zatkla dva podezřelé v souvislosti se zmizením tehdy devatenáctileté Iwony Wieczorekové před více než 12 lety.

V 81 letech zemřel polský kosmonaut Mirosław Hermaszewski, který se jako zatím jediný Polák podíval do vesmíru. O jeho úmrtí informovala rodina. (Onet)

Nejprve prezident republiky, o několik dní později premiér s ministrem obrany; jako státní návštěvu na nejvyšší úrovni uvítali Poláci první dodávku tanků a houfnic z Jižní Koreje. Je součástí obřího plánu posilování armády na obranu před Ruskem.

Polsko se chystá k rozmístění německých raket Patriot, které si původně přálo odeslat na Ukrajinu, a také k pořízení dalších tanků Abrams. (ČTK)

Polsko včera převzalo první dodávku zbraní z Jižní Koreje. Jde o tanky a houfnice. Celkem jich během několika let mají být stovky, některé se budou vyrábět v Polsku. V dalších dodávkách budou i letadla. Polsko objednalo i italské helikoptéry, americké tanky a evropské rakety. (Defense Post)

Odvolací soud v jihopolském Krakově dnes potvrdil osvobozující rozsudek pro manažerku švédské nábytkářské firmy Ikea, která v roce 2019 jednoho ze zaměstnanců propustila kvůli homofobním výrokům na vnitropodnikovém fóru. Informoval o tom portál Business Insider.

Nové články Deníku N

06:54Zlost pianisty Jevgenije Kissina. Světoznámý umělec bojuje hudbou z Prahy proti rodnému Rusku 06:53Film Někdo klepe na dveře: Ťuk, ťuk. Dobrý den. Máme pro vás tu apokalypsu 06:09Propagovat předčasný důchod byla hrubá chyba. Na reformě se chceme dohodnout s ANO, říká ministr StanjuraVčera 21:55Reuters: Ukrajinský ministr obrany Reznikov končí ve funkciVčera 21:19Fiala: Zeman nejmenuje nového předsedu Ústavního souduVčera 13:49Peníze jsou dražší, ale není jich méně. Udržitelnost systému je spornáVčera 00:50Ticho nedělního odpoledne. Nový román ukazuje, že praktiky náboženské sekty a šmejdů s předraženými hrnci se příliš neliší04.02 21:45Ceny kritiky vyhrál Arvéd. Co vypovídají o českých filmech a přitáhnou noví tvůrci nové (mladé) diváky?04.02 13:53Jak vyhrát volby přes sociální sítě? Data nejsou samospasitelná, říká Pavlův marketér04.02 08:55Výlet do města Angoulême, kde jsou komiksoví kreslíři polobohy03.02 21:33Prezidentské volby jako Senát ve velkém. Babišův případ potvrdil, že ANO v dvoukolovém systému prohrává03.02 20:35Dětští lékaři v Chersonu dostali od Čechů inkubátory i neprůstřelné vesty03.02 20:35Uniklé e-maily ukazují, jak Kreml podplácel evropské politiky. Je mezi nimi i Čech03.02 20:24Prezidentská Pointa N: Pavlův rychlý nástup překvapil jen ty, kdo ho neznají. A soutěžíme o nejhloupější výrok03.02 19:55Vývoj bojů (344. den): Přibývají signály o blížícím se ruském útoku, raději se připravte na napjaté týdny03.02 19:27Pavlův záměr vydat se co nejdříve do Varšavy má své opodstatnění, ale i úskalí03.02 18:37Pavel: Na Hradě se dějí na první pohled podezřelé věci. Byl bych moc rád, kdyby byly osvětleny03.02 18:35Volby jen v pátek? Jaká jsou úskalí a co na to říká vnitro03.02 16:33Studio N: Novinář prchá před ruskými špiony03.02 16:28Řekl Orbán, že je proti členství v EU a Ukrajina je země nikoho? Spor o slova na uzavřeném jednání03.02 16:08Klid po vyhoření našla u polárního kruhu. „Nespěchat má ve vědě obří smysl,“ říká výzkumnice03.02 15:29Na reformy bylo včera brzy a zítra bude pozdě03.02 13:54Newsletter live! Ubavme se k smrti, televizní trh v Česku dál houstne03.02 13:41„Já si knihy vzít nenechám.“ Floridští učitelé vyklízejí knihovny, guvernér mění výuku o sexualitě, rase i klimatu03.02 11:58Možná se ještě rozhodneme nebýt jako stroje03.02 11:29Milion chvilek při „hledání demokrata“ utratil víc, než dovoluje zákon. O kampaň převážně nešlo, tvrdí03.02 11:02Čínská moc i bolest v Etiopii: po smrtícím útoku na Číňany bije ambasáda na poplach03.02 10:19První odchody na Hradě. Výpověď podali protokolář Kruliš a šéf sekretariátu Hlinovský03.02 08:37Noví Češi, nová města, nový sever. Jak bude vypadat klimatická migrace a jak se na ni připravit?03.02 08:36Již stovky let oslavují v horách Kurdistánu svátek Pír Šáljár dervišským tancem