Nehody

Na silnici Plzeň – Karlovy Vary poblíž obce Krsy se čelně srazily dva osobní vozy. Středně a lehce je zraněno devět lidí, z toho čtyři děti ve věku pěti až osmi let. Silnice je uzavřená. V oblasti je zřejmě hustá mlha.

Na silnici I/3 u obce Bystřice na Benešovsku se dnes odpoledne postupně srazila čtyři auta. Zraněno je deset lidí, z toho sedm vážně. Mezi zraněnými byly čtyři děti. Silnice je tam uzavřena. Kvůli vyššímu počtu zraněných byl aktivován traumaplán.

U Nezdenic na Uherskohradišťsku dnes ráno vlak srazil a usmrtil člověka. V úseku mezi Nezdenicemi a zastávkou Újezdec u Luhačovic byl kvůli nehodě zastaven provoz vlaků. Vyplývá to z informací na webech Správy železnic a Českých drah.

Počet nehod na železničních přejezdech byl letos v lednu oproti loňsku téměř dvojnásobný. Z deseti stoupl na 18. Zemřeli při nich dva lidé, loni tři. (ČTK)

V polské obci Golembie nedaleko hranic s Ukrajinou se v noci na dnešek převrátil autobus, ve kterém bylo šest desítek cestujících a dva řidiči. Dvě desítky lidí skončily v nemocnici. S odvoláním na polské hasiče a policisty o tom informovala polská média. Podle stanice TVN 24 byli v autobuse ukrajinští občané.

Po střetu vlaku s nákladním autem na Karvinsku bylo podle Správy železnic zraněno 19 lidí. Strojvedoucí zemřel. Ve vlaku bylo přes 60 cestujících.

Nehoda vlaku a nákladního auta. Foto: Policie ČR

Při úterní nehodě letadla se zaměstnanci diamantového dolu na severu Kanady zahynulo šest lidí. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování.

Loni policisté zaznamenali 94 945 dopravních nehod, o 3515 méně než v roce 2022. Zemřelo při nich 455 lidí, o jednoho více než o rok dříve. Přibylo zraněných, o 1501 na 25 687 lidí. Počet obětí je druhý nejnižší od roku 1961, odkdy jsou k dispozici statistiky. (ČTK)

Srážka letadel na tokijském letišti Haneda byla nejspíš způsobena selháním lidského faktoru, roli nicméně mohl sehrát i výpadek klíčového bezpečnostního zařízení blízko ranveje. Popisujeme zjištění z přepisu komunikace s posádkami a letištní dokumentace.

Trosky letadla pobřežní stráže na letišti v Tokiu. Foto: ČTK, Kento Nara

Při dopravních nehodách v Česku letos zemřelo 461 lidí, o sedm víc než loni, vyplývá z předběžných informací policie. Loňský počet obětí byl ale nejnižší v historii policejní statistiky od roku 1961 a letošek je podle počtu usmrcených na silnicích třetím nejméně tragickým rokem.

Na jižním předměstí Paříže v obci Villejuif dnes večer spadlo malé sportovní letadlo přímo mezi bytové domy. Všichni tři členové posádky byli s vážnými zraněními převezeni do nemocnice, ale jsou mimo ohrožení života.

Dva studenti se zranili, když autobus na Šumpersku sjel do příkopu. Vůz uklouzl na ledovce a zůstal nakloněný. Hrozilo, že se převrátí, cestující proto rozbili okna a vylezli. Autobus převážel 49 studentů a tři učitele.

Hromadná dopravní nehoda čtyř vozidel u obce Běstviny na Rychnovsku si dnes ráno vyžádala tři zraněné. Ženu ve vážném stavu přepravil vrtulník do nemocnice. Silnice I/14 je v místě nehody uzavřená.

Rychlík jedoucí z Klatov do Plzně srazil dnes dopoledne na trati v Dehtíně na Klatovsku dva koně. Obě zvířata usmrtil. Cestujícím ve vlaku se nic nestalo, provoz na železnici stojí, řekl ČTK velící důstojník hasičů Petr Ježek. České dráhy zavedly náhradní autobusy.

Dálnice D1 je ve směru na Brno na Vysočině neprůjezdná. Na místě zasahuje vrtulník u nehody motocyklu. (HZS Kraje Vysočina)

U Podhořan u Ronova na Chrudimsku havaroval kluzák. Pilot bezmotorového letounu se katapultoval, nebyl zraněn, uvedla dnes policie na sociální síti X. Dechová zkouška na alkohol u něj byla negativní.

Provoz rychlíkové trati Kolín-Havlíčkův Brod je zastaven. Nákladní vůz strhnul u Golčova Jeníkova trakční vedení obou kolejí. Opravy potrvají celý den.

Osobní vlak u Benešova v úseku Senohraby – Čerčany se srazil se stromem spadlým na trať. Nedošlo k žádnému zranění. Provoz na trati je zastaven. (České dráhy)

Šest lidí zemřelo poté, co se letadlo typu business jet během cesty z Las Vegas do jižní Kalifornie při příletu k letišti zřítilo na louku. Letadlo následně zachvátily plameny, uvedly úřady. Všech šest cestujících bylo okamžitě prohlášeno za mrtvé, příčiny havárie jsou zatím neznámé. (ABC)

Za dnešek hasiči evidují už přes 140 požárů. Ve více než polovině případů hořela pole a travní porost, stohy nebo posekaná strniště. Hasiči připomínají lidem, ať jsou maximálně opatrní a nerozdělávají oheň v přírodě. (Hasiči ČR)

Požár pole u jihočeských Čimelic. Foto: Matěj Cígner

Na dálnici D2 přímo na státní hranici se Slovenskem ve směru do Česka se srazily dnes ráno dva kamiony. Dálnice je momentálně uzavřená, na místě zasahují slovenské záchranné složky. Předpokládané omezení je do 10.30.

Za nehodou historického stíhacího letounu, který havaroval loni při leteckém dni v Chebu, stojí nezvládnutý manévr pilota. Vyšetřovatelé vyloučili závadu nebo poruchu letadla. Osmapadesátiletý muž, který letoun řídil, s ním narazil do země a zemřel. (ČTK)

V Montaně poblíž města Columbus se zhroutil železniční most. Na místě vykolejil nákladní vlak a spadl do řeky Yellowstone, z vraku údajně uniká do vody palivo. V oblasti byla zavedena preventivní opatření, bezprostřední ohrožení okresu Yellowstone nehrozí. Celá posádka vlaku je v pořádku. (Fox)

U letiště v Havlíčkově Brodě se krátce po druhé hodině zřítilo letadlo ultralight. Stroj začal hořet, pilot na místě zemřel. U události jsou složky IZS. (Policie ČR)

Ve Stráži nad Nisou na Liberecku se srazil osobní vlak s nákladním automobilem převážejícím bagr. Na místě je podle policie 19 zraněných, z toho devět lidí utrpělo těžká zranění. Příčina vzniku události zatím není jasná. (Policie ČR)

Na okraji Domažlic narazil osobní automobil do betonového mostku. Zranilo se pět lidí, z toho čtyři děti, které utrpěly středně těžká a lehká zranění.

V Letohradě v pátek večer zemřel mladík po zásahu proudem poté, co se chtěl se skupinou mladých vyfotit na odstaveném vagoně. Další zasažený proudem skončil v nemocnici.

Na dálnici D5 ve směru na Rozvadov hoří na 112. kilometru dodávka. Provoz je na místě zcela zastaven, začínají se tam tvořit kolony. (Policie ČR)

Řidič, který opilý a ve vysoké rychlosti loni v Bratislavě usmrtil pět lidí, u soudu přiznal vinu. Podle obžaloby mu hrozí doživotí. (ČTK)

Indický premiér dnes pojede na místo srážky vlaků a navštíví zraněné v nemocnici, svolal též mimořádné vládní jednání, uvedla indická agentura ANI.

Při nejhorší železniční nehodě v Indii v tomto století zemřelo v pátek ve státě Urísa nejméně 288 lidí a dalších 900 utrpělo zranění. Pokračují záchranné práce, na nichž se podílí stovky lidí, a očekává se, že počet obětí dále poroste.

Nehoda v Indii. Foto: ČTK, AP

Provoz na trati z Chebu do Mariánských Lázní je podruhé během jednoho měsíce zastaven kvůli srážce vlaku s bagrem. K podobné nehodě prakticky na stejném místě došlo 7. května. (Zdopravy)

Na slovenské dálnici D2 z Bratislavy směrem do Česka se srazil kamion s autobusem. Při nehodě se zranilo minimálně 37 lidí, na místě jsou záchranné složky. Dálnice je ve směru na Česko zavřená, příčiny a okolnosti nehody zatím nejsou známé. (TN)

Dálnice D1 je na 60. kilometru ve směru na Prahu uzavřená kvůli nehodě tří motocyklů, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová. Všichni řidiči jsou zřejmě zranění, na dálnici přistává vrtulník. Zatím není jasné, jak dlouho bude dálnice uzavřená.

Hasiči v Praze na Dvořákově nábřeží zasahují u potápějící se výletní lodi. Všichni lidé jsou podle hasičů v bezpečí mimo plavidlo. (Hasiči Praha)

V dubnu při dopravních nehodách na českých silnicích zemřelo dosud 32 lidí. Meziročně je to o osm obětí méně. Od začátku roku zatím policisté evidují 139 obětí dopravních nehod, loni jich za stejné období bylo o šest méně.

Ve stanici Můstek dnes ráno usmrtila souprava metra člověka, který si podle prvotních informací policie lehl na koleje. Provoz linky A pražského metra je obousměrně přerušený mezi Náměstím Míru a Dejvickou.

Za únorovou srážku dvou vlaků v Řecku, při které zahynulo 57 lidí, nesou zodpovědnost provozovatel drážní infrastruktury OSE, železniční dopravce Hellenic Train a jejich zaměstnanci. Uvádí to zpráva trojčlenné komise odborníků, kterou dnes představilo řecké ministerstvo dopravy.

Policie řeší kuriózní nehodu na kolejišti mezi Libercem a Tanvaldem, kde měl osobní vlak srazit muže. Ten potom vstal a z místa odešel neznámo kam. Na linku 158 to ohlásil sám strojvedoucí. Po muži se pátrá. Trať je uzavřena. (Policie ČR)

Ilustrační foto: Petr Kučera

Po nehodě vlaku v americké Minnesotě začalo hořet několik vagonů, které převážely etanol a kukuřičný sirup. Místní úřady v okrese Kandiyohi vyzvaly obyvatele k evakuaci kvůli nebezpečí toxických zplodin. Zatím nejsou známa žádná zranění. (CBS)

Nehoda zastavila dnes provoz na železniční trati mezi Českými Budějovicemi a Prahou. V úseku mezi Soběslaví a Planou nad Lužnicí na Táborsku srazil vlak člověka. Sražený člověk utrpěl podle prvních informací zranění.

V Řecku se dnes po třech týdnech opět rozjely vlaky. Železniční doprava v zemi se zastavila den po srážce vlaků z 28. února, která si vyžádala 57 obětí a desítky zraněných. Devět z nich je stále v nemocnici, informovala dnes agentura AP.

Přes 50 000 lidí v Řecku demonstruje, zejména kvůli srážce vlaků z minulého týdne, píše AFP. Mnohé odbory stávkují, ochromena je MHD v Aténách. (ČTK)

Přednosta železniční stanice řeckého města Larisa, který čelí obvinění ze selhání, jež vedlo k úternímu tragickému vlakovému neštěstí ve středním Řecku, byl vzat do vazby, píše agentura AFP.

Policisté z dálničního oddělení v Rudné u Prahy dnes ráno na dálnici D5 pronásledovali řidiče osobního auta, který na sebe upozornil neobvyklou jízdou zčásti v odstavném pruhu.

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis dnes požádal o odpuštění rodiny obětí vlakového neštěstí, které si ve středním Řecku v úterý vyžádalo desítky mrtvých.

Srážka osobního automobilu s chodcem dnes večer zastavila provoz na dálnici D2 u Brna ve směru na Lanžhot. Dálnice byla uzavřena ve 20.45, řidiči na ni mohou najíždět až na třetím kilometru v Chrlicích.

Při tragické nehodě dvou vlaků na severu Řecka zemřelo nejméně 26 lidí a dalších 85 bylo zraněno. Mluvčí řeckých hasičů Vassilis Varthakogiannis popsal, že krátce před půlnocí místního času se nedaleko města Larissa srazil nákladní vlak s osobním, který vezl přes 350 lidí. (CNN)

V Praze srazil dnes večer vlak člověka. Provoz na frekventované trati Praha–Kolín je přerušen. Omezení se dotkne mnoha spojů. Jezdí odklonem.

Auto srazilo dnes ráno v Jablonci nad Nisou muže a ženu na přechodu pro chodce. Oba utrpěli středně těžké zranění, záchranáři je převezli do nemocnice, vyplývá z informací od mluvčích policie a záchranné služby.

Nové články Deníku N

Včera 13:26Češka v Zambii vydupala ze země filmový festival. Vzala jsem do kina zambijského prezidentaVčera 12:35Analytikovo pokání a druhý rok války na Ukrajině: měli bychom chybovat lépeVčera 08:06Policie se v nemocniční kauze zajímá o desítky zakázek | Slovenský ministr jednal s Lavrovem | Počet obětí ruského útoku na Oděsu vzrostlVčera 06:30Nastal už čas se zasmát estébákům? Prověří to nový seriál To se vysvětlí, soudruzi!02.03 19:29Tváře Ameriky: Přijel jsem na tři měsíce pracovně do Prahy a po týdnu potkal svoji budoucí ženu02.03 16:14Poznám, jestli dítě bude v životě úspěšné. Je to zřetelné už na střední škole, říká učitelka gymnázia02.03 08:01Ministerstvo práce dokončilo návrh reformy penzí | Navalného pohřeb provázelo zatýkání | Chystá se sborník textů ke střelbě na FF UK02.03 06:30Osmdesát let od největší masové vraždy československých obyvatel. Připomeňte si BIIb02.03 06:30Dá se ještě psát o holokaustu, nebo už byly všechny příběhy odvyprávěny?01.03 18:58Další rok nadvlády Red Bullu? Letošní Formule 1 startuje ve stínu kauzy údajného „nevhodného chování“01.03 18:57Svoz odpadu i operační stoly, vše předražené o desátek do kapsy. Prošli jsme podezřelé zakázky z kauzy krajských nemocnic01.03 17:44Vývoj bojů (736. den): Nové informace o zničení Abramsu dělají z jeho ztráty jiný příběh, je více o zoufalství než o nekompetentnosti01.03 17:40Na mediálním trhu došlo k nezvyklé situaci. Příchod ředitele z Mafry vydavatelství personálně propojil s PPF01.03 17:28Co se Moskva a KLDR snaží schovat před světem: zbraně pro Rusko proudí novou cestou, pomocnicí je tma01.03 17:18Čtvrtina dětí má odklad. Ministerstvo řeší čtyři možnosti, jak to změnit01.03 17:00V tomto textu o Slovensku zmíním Fica pouze jednou01.03 16:30Politická Pointa N: Bojí se Spolu vlastních voličů?01.03 16:11Verdikt sněmovny o právech stejnopohlavních párů je fiasko. Politici mají ještě tu troufalost říkat mu přijatelný kompromis01.03 15:38Putinův smuteční pátek. Jak Rusové projevili statečnost a rozloučili se s Navalným01.03 15:00„Samovládce“ Kaderka i bývalí tenisoví parťáci. Kdo jsou obvinění v dotační kauze01.03 14:54Studio N: Jaderná zbraň ve vesmíru? Co víme o ruských plánech01.03 13:54Fico je hvězdou kremelské propagandy. Chválí ho za slova o nacistech a „neporazitelnosti Ruska“01.03 13:33Jurečka dokončil reformu penzí, dříve do důchodu by mohlo jít asi 120 tisíc lidí z náročných profesí01.03 13:03Takhle to vypadá, když Ukrajinci nedostávají od Západu dost zbraní. Byli jsme u nejožehavějších míst fronty01.03 12:40Když se státní správa zapře o futra, nezměníte ani nápis na krabičce cigaret, vysvětluje Vobořil, proč zvažuje odchod01.03 12:25Česko a USA: Co nevíme o Spojených státech a co v nich nevědí o nás?01.03 11:35Bod po bodu vyvracel ruské lži. Profil polského ministra Sikorského, jenž si projev „sepsal na koleně“01.03 10:35Když se nám podaří zachránit chmel, podařilo se nám zvládnout klimatickou krizi, říká klimatolog Trnka01.03 10:02Prezidentova Rada mladých založí Instagram, ve hře je i podcast. „Je to jejich věc,“ říká Hrad01.03 09:52„Tatínek nás oslovil, že po dceři nachází spoustu textů.“ Učitel a student chystají sborník pro oběti střelby i přeživší