LGBTQ

Senát umožnil přijetí nových pravidel pro partnerství stejnopohlavních párů. Na návrh předsedy největšího klubu ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry vyřadili senátoři bod z programu. Proti byla KDU-ČSL.

Pořadatelé ruské básnířské soutěže z jejího letošního ročníku vyřadili transgenderové tvůrce. Agentura Reuters napsala, že to zdůvodnili ochranou tradičních hodnot.

V Senátu se rýsuje dohoda, že by se nezabýval rozšířením práv stejnopohlavních párů, které prošlo Sněmovnou. Novela by tak putovala rovnou na Hrad. Liberální senátoři mají obavu, že by mohlo spadnout pod stůl i schválené dílčí zlepšení.

Na Hradčanském náměstí v Praze začal happening Pochodu pro život, který pořádá organizace Hnutí pro život. Ve 14:00 se mají účastníci vydat přes centrum Prahy na Václavské náměstí. Účastní se ho několik stovek lidí. Na Malostranském náměstí se zase scházejí aktivisté na protestní akci, před 13:00 jich tam podle odhadu zpravodajky ČTK bylo zhruba 500.

Komentář Petra Koubského: Vydavatelský dům Albatros Media na poslední chvíli stáhl ohlášený překlad knihy Nevratné poškození americké novinářky Abigail Shrier. Kniha není dobrá, její stažení také ne.

Tak mě zatkněte a vyšetřujte, vyzvala spisovatelka J. K. Rowling skotskou policii před svým návratem ze zahraničí. Přivolala mezinárodní pozornost k novému skotskému zákonu na ochranu před nenávistí. Ten vyvolal spory, zda přinese více škody, nebo užitku.

Neuznat právo lidí stejného pohlaví na manželství je v Japonsku protiústavní, rozhodl japonský odvolací soud. Práva se domáhaly tři páry z Hokkaida. Soud jim nicméně nepřiznal odškodnění od státu, a proto se dovolaly k Nejvyššímu soudu. (NHK)

Americký prezident Joe Biden čelí kritice ze strany republikánů, exprezidenta Trumpa i náboženských konzervativců proto, že na velikonoční neděli vyhlásil den transgenderových osob. Ten se po celém světě už několik let slaví právě 31. března, na který letos připadl i Boží hod velikonoční.

Zástupkyně ředitele Arcibiskupského gymnázia Jana Kaderová se na facebookovém profilu školy vyjádřila ke zrušení přednášky o životě trans lidí v Česku. Ta měla proběhnout včera v rámci přednáškového pásma Agora, které pořádají studenti.

Bývalí činitelé vojenské diktatury v Argentině dostali poprvé tresty za zločiny spáchané proti transgender osobám. V úterý soud ve městě La Plata udělil deseti exfunkcionářům vojenského režimu doživotí za zločiny proti lidskosti spáchané při provozu tří neoficiálních věznic v provincii Buenos Aires v letech 1976 až 1983.

Ředitel Arcibiskupského gymnázia v Praze zrušil dnešní přednášku trans ženy Lenky Králové, kterou zorganizovali jeho studenti. Podle nich argumentoval stížnostmi rodičů a složitostí tématu. Podle arcibiskupství hrozilo, že by téma bylo podané jednostranně.

TOP 09 slibuje gayům jednodušší darování krve. Teprve jednáme, říká šéf transfuzní společnosti.

Do kin vstupují Panenky na útěku, film mladšího z oscarových bratrů Coenových. Do devadesátých let zasazená roadmovie staví na silné „coenovské“ satirizaci, scénář Ethanovy manželky Tricii Cooke obohacuje jednoduchý příběh o sledování vztahu dvou povahově odlišných queer žen.

K menšinové sexuální orientaci se hlásí přes čtvrtinu mladých Američanek, ukázal průzkum Gallupu. V celé populaci už to nejsou příslovečná 4 procenta, ale téměř dvojnásobek. Odpovědi dotázaných se ale liší podle pohlaví a věku.

V Praze se na podzim tajně sešli konzervativní katoličtí biskupové a kardinálové. Konference se účastnil i kardinál Dominik Duka. Že se konala, zjistil až s odstupem francouzský katolický web. Ten spekuluje, že mohlo jít i o přípravu na volbu nového papeže.

Magistrátní výbor pro kulturu neschválil dotaci pro Prague Pride. Dotace na celkem 700 tisíc korun neprošla výborem na návrh jeho předsedy Jana Wolfa (KDU-ČSL). Finálně bude o podpoře festivalu rozhodovat rada hlavního města.

Policie obvinila tři lidi z napadení muže, který měl kolem krku duhovou vlajku. Podle kriminalistů hrozí dvěma mladistvým až rok vězení, u nejstaršího muže jsou to dva roky. Incident, který odsoudil i Vít Rakušan, se stal v prosinci v Českých Budějovicích. Více jsme o napadení psali zde. (iDnes)

Senát řeší, jak se postavit k manželství pro všechny. Část horní komory se obává opakování zraňující debaty ze Sněmovny. Zaznívají i návrhy, aby se Senát novelou vůbec nezabýval. Ta by tak putovala automaticky k prezidentovi.

Je úkolem médií, aby hlídala hranici veřejné debaty, píše v komentáři Štěpán Vojtěch. Výroky podobné těm, které ve vysílání televize pronesl psycholog Jeroným Klimeš o LGBTQ či moderátorce, nejen ubližují, ale podkopávají nohy stolu, u nějž se svobodná diskuze odehrává.

Běloruský parlament bude projednávat zákon namířený proti lidem LGBTQ+ komunity, uvedla agentura AP. Podle ní jde o další krok proti opozici, jejíž hlas se režim autoritativního prezidenta Alexandra Lukašenka snaží dlouhodobě umlčet.

Americké ministerstvo školství zahájilo vyšetřování smrti transgender studenta Nexe Benedicta. Šestnáctiletý Benedict zemřel poté, co jej skupina spolužáků střední školy v Oklahomě napadla na záchodě a opakovaně udeřila do hlavy.

Komentář Josefa Boušky: Žádný zdravotní, sociální ani morální důvod neospravedlňuje ztěžování adopcí pro stejnopohlavní páry u dětí, jejichž biologické rodiny nemohou plnit svou roli. Poškozuje to potenciální rodiče, ale zejména děti. Především v jejich zájmu by měla přijít ústavní stížnost.

Sněmovnou ve středu prošla novela občanského zákoníku, která mění svazky stejnopohlavních párů a zlepšuje jejich práva. Poslední překážkou zůstávají adopce. Osvojení dětí stejnopohlavními páry bude možné, ale složitější.

Česká televize se na dotaz novinářů Seznam Zpráv distancovala od výroků psychologa Jeronýma Klimeše, které pronesl v jejím pořadu 90. Klimešova tvrzení se týkala LGBTQ.

Studio N: Proč v Česku zůstává manželství výsadou heterosexuálů? Vítek Svoboda mluví ve Studiu N s Filipem Titlbachem o tom, proč poslanci a poslankyně místo rovnoprávnosti zavádějí partnerství. Queer párům dává více práv, neumožňuje jim však společnou adopci.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková věří, že ČR v budoucnu manželství pro všechny uzákoní. Podle ní je potřeba se o to znovu pokusit a je škoda, že se to nepodařilo už teď.

Manželství pro všechny podle očekávání neprošlo Sněmovnou. Poslanci nicméně rozšířili práva stejnopohlavních párů na úroveň manželských kromě osvojování dětí. Zastánci zrovnoprávnění dávali najevo zklamání i úlevu, že prošlo alespoň něco.

Organizace chránící práva LGBTQ lidí Jsme fér je zklamaná z toho, jak ve Sněmovně dopadlo hlasování o manželství pro všechny. Výsledek označila za smutný den pro tisíce rodin s dětmi, které mají dvě matky nebo dva otce.

Sněmovna ve třetím čtení schválila novelu občanského zákona upravující svazky stejnopohlavních párů. Svazek se má nazývat „partnerství“. Řeší i podmínky osvojení a část rodičovských práv. Zákon nyní míří do Senátu.

Sněmovna odmítla pozměňovací návrh poslanců Haase, Bělobrádka a Ožanové k „manželství pro všechny“. Podle něj by stejnopohlavní páry uzavíraly partnerství, nikoli manželství. Jejich verze se dotýká části majetkových práv, nepřipouští možnost adopce dětí, a to ani v případě osvojení potomka partnera nebo partnerky.

Ve Sněmovně neprošel pozměňovací návrh Josefa Cogana (STAN) k „manželství pro všechny“. Hnutí STAN poté požádalo o patnáctiminutovou přestávku. Jeho návrh umožnil vytvoření partnerství za stejných podmínek jako manželství. Další pozměňující návrhy už mění i rodičovská práva.

Sněmovna schválila změnu pořadí hlasování o pozměňovacích návrzích u změn svazků stejnopohlavních párů. To navrhl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. To je obvykle formalita, v tomto případě to ale může mít rozhodující vliv na budoucí podobu stejnopohlavních svazků.

Sněmovna se odpoledne vrátila ke schvalování jiné podoby svazků stejnopohlavních párů. Dopoledne poslanci k hlasování o novele nedospěli. (ČTK)

Jindy nudná formalita – pořadí hlasování o jednotlivých pozměňovacích návrzích – může rozhodnout o tom, kolik práv nově dostanou stejnopohlavní svazky. O pořadí se proto v kuloárech intenzivně vyjednává.

Schvalování jiné podoby svazků stejnopohlavních párů by měli poslanci dokončit dnes odpoledne. Většinově se na tom podle informací ČTK shodlo sněmovní grémium.

Sněmovna se dnes dopoledne nedostala k hlasování o jiné podobě svazků párů stejného pohlaví. Ve schvalování poslanecké novely občanského zákoníku o zavedení možnosti uzavírání manželství i mezi stejnopohlavními dvojicemi by měla podle nynějšího scénáře postupu řádné schůze pokračovat patrně v pátek.

Sněmovna začala dnes dopoledne schvalovat narovnání práv párů stejného pohlaví v jejich svazcích. Poslanec STAN Josef Bernard za předkladatele novely občanského zákoníku podpořil pozměňovací návrh, aby se tyto svazky nazývaly partnerstvím místo původně navrhovaného manželství.

Prezident Petr Pavel podpořil svazky stejnopohlavních párů, které dnes projednává Sněmovna. „Uznávám princip svobody a rovnosti každého člověka z pohledu práva a nevidím důvod pro omezení práv na základě sexuální orientace,“ napsal Pavel.

Komentář Evy Romancovové: Manželství pro stejnopohlavní páry míří do finále. I ten nejmírnější kompromisní návrh ale může vést do právní pasti. A navíc bude vyvolávat v LGBTQ lidech frustraci a pocit křivdy. Je ale možná jediný průchozí.

Ve středu se Sněmovna střetne o manželství pro všechny. Úplné zrovnoprávnění stejnopohlavních párů má malou šanci, zejména kvůli osvojování a adopcím dětí. Popisujeme, jaké další varianty jsou ve hře a co by znamenaly.

Komentář Petra Janyšky: Aby Sněmovnou prošel návrh manželství pro všechny, je třeba přesvědčit ještě dvacet poslanců. V ODS, KDU-ČSL a SPD to nebude, zbývá hledat podporu v klubu ANO. Jak moc bude záležet na Babišovi?

Truhlář Miroslav Novák ze středočeské vesnice se stal důležitou figurou v boji proti manželství pro stejnopohlavní páry. Tento týden se sešel i s Andrejem Babišem. Novák spolupracuje s ultrakonzervativní Aliancí pro rodinu.

Řecký parlament schválil zákon, který umožní stejnopohlavním párům uzavírat v této zemi manželství. Rozšíří se tím jejich rodičovská práva. (AFP)

Sněmovní právní výbor nepodpořil žádnou z poslaneckých úprav předlohy skupiny poslanců o uzákonění možnosti manželství i pro stejnopohlavní páry.

Vysokoškolští studenti sdružení ve 27 studentských spolcích vyzývají poslance, aby podpořili manželství pro všechny. V otevřených dopisech adresovaných premiérovi Petru Fialovi (ODS) a předsedům poslaneckých klubů žádají, aby poslanci schválili novelu zákona o manželství pro všechny.

Při projednávání novely zákona ohledně svazků stejnopohlavních párů použil poslanec SPD jako protiargument studii amerického sociologa Marka Regneruse. Ta je však v USA vnímaná jako nekvalitní a bez průkazných závěrů. (Investigace)

Poslanci načetli celkem pět pozměňovacích návrhů ke změně občanského zákoníku. Všechny návrhy počítají s tím, že by se svazek stejnopohlavních párů nejmenoval manželství, ale partnerství. Následně se liší v rodičovských právech. Zamítnutí předlohy nikdo neprosazuje.

Sněmovna začala ve druhém čtení projednávat návrh uzákonění možnosti uzavírání manželství i pro stejnopohlavní páry. K novele občanského zákoníku o zakotvení manželství i pro homosexuály budou moci zákonodárci předkládat pozměňovací návrhy.

Slovenské národní divadlo odpremiérovalo inscenaci Jsme v pohodě. Je to místy drsná komedie o queer lidech a jejich příbuzných, která k napjaté době ve slovenské kultuře přistupuje s humorem. Její režisérkou je Daniela Špinar.

Šestnáctiletá dívka a hoch dostali dnes u britského soudu doživotní tresty za brutální vraždu své vrstevnice Brianny Ghey. V únoru 2023 tehdy šestnáctiletá Ghey, která se otevřeně hlásila k transgender identitě, zemřela 28 ranami loveckým nožem do hlavy, krku, hrudníku a zad.

Aktuálně nejčtenější

„Na chodbu jsme slyšeli křik.“ Rodiče a advokáti popisují chování soudkyně, která rozhoduje o dětechFoto: Gabriel Kuchta, Deník NNejdražší bydlení, víc aut dusí jen Varšavu. Praha podle podrobného srovnání měst zatím nepatří na ZápadV úseku mezi zastávkami Staroměstská a Národní divadlo uvažuje město o omezení aut prostřednictvím poplatku. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NNapětí mezi Babišem a Okamurou. Ve hře je tři čtvrtě milionu hlasůPrávník s vizí, který se neztratí v detailech. Kdo je klíčový hráč PPF a nový partner Renáty KellnerovéRenáta Kellnerová je nyní nejbohatší ženou střední Evropy. Deník N/repro výroční zpráva PPFKam se Sašou? Před 55 lety začalo odcházení Alexandra Dubčeka, jehož sen o satisfakci vůči Husákovi se nikdy nenaplnilAlexander Dubček se svým pozdějším nástupcem Gustávem Husákem na zasedání Národního shromáždění v prosinci 1968. Foto: ČTK Vývoj bojů (782. den): Velká tanková loupež. Jak se Ukrajincům podařilo ukořistit vzácný ruský tankVrak ruského tanku ve vesnici Svitohirsk v Doněcké oblasti. Foto: ProfimediaTváře Ameriky: Až Trump prohraje volby, jeho bublina splaskne a my republikáni si oddechnemeLetecký inženýr, konzultant a celoživotní republikán Justin Derkin se považuje za optimistu. Donald Trump podle něj prohraje a mnozí republikáni si vydechnou úlevou. Foto: Jana Ciglerová, Deník NVývoj bojů (781. den): V optimistickém scénáři Rusům zásoby tanků vydrží do léta 2025, v pesimistickém minimálně o rok déleNejnovější ruský tank T-14 Armata, který se na Ukrajině ani neobjevil. Foto: Ministerstvo obrany Ruské federaceWeb z ruské vlivové sítě žádal o spolupráci Fialův institut. Kontaktoval i SPDIlustrace: Petr Polák„Tahle knížka je na nic. Musí se zničit.“ Poslední román G. G. Márqueze popisuje srpnová dobrodružství vášnivé čtenářkyGabriel García Márquez v roce 2009. Foto: Festival Internacional de Cine en Guadalajara, WikipediaVálečná stezka: Jasná data. Nejen že nám uprchlíci neberou práci, už tu víc odvádějí, než dostávajíUprchlictví jako styl života. Někteří Ukrajinci museli svá obydlí opustit za posledních osm let už několikrát. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NTuristy na středním Slovensku dvakrát napadl medvěd. Nejhorší bylo čekat na vrtulník, báli se, že se šelma vrátíIlustrační foto: Jaroslav Slašťan, Denník NNoviny na víkend jen za 9 Kč týdněNašel si přes seznamku Rusku, oženil se a žije spokojeně v Soči. „Militarizaci tady necítím“Slovák žijící v Rusku Patrik Kušnír. Foto: archiv P. K.

Nové články Deníku N

06:53Kam se Sašou? Před 55 lety začalo odcházení Alexandra Dubčeka, jehož sen o satisfakci vůči Husákovi se nikdy nenaplnil 06:30„Tahle knížka je na nic. Musí se zničit.“ Poslední román G. G. Márqueze popisuje srpnová dobrodružství vášnivé čtenářky 06:30Jako by vám do půllitru žluté limonády někdo hodil sedativa. Nikdy nebudeme s jistotou vědět, jaká byla Iveta Bartošová 06:00Web z ruské vlivové sítě žádal o spolupráci Fialův institut. Kontaktoval i SPDVčera 21:07Válečná stezka: Jasná data. Nejen že nám uprchlíci neberou práci, už tu víc odvádějí, než dostávajíVčera 20:30Nejdražší bydlení, víc aut dusí jen Varšavu. Praha podle podrobného srovnání měst zatím nepatří na ZápadVčera 18:24Stovky kusů těžké techniky, přes milion nábojů. Fiala v USA popsal českou pomoc UkrajiněVčera 18:23Turisty na středním Slovensku dvakrát napadl medvěd. Nejhorší bylo čekat na vrtulník, báli se, že se šelma vrátíVčera 17:47Tváře Ameriky: Až Trump prohraje volby, jeho bublina splaskne a my republikáni si oddechnemeVčera 17:34Vývoj bojů (782. den): Velká tanková loupež. Jak se Ukrajincům podařilo ukořistit vzácný ruský tankVčera 17:25„Na chodbu jsme slyšeli křik.“ Rodiče a advokáti popisují chování soudkyně, která rozhoduje o dětechVčera 16:58Německý kancléř na audienci u čínského císaře. Buďte férovější, žádal Scholz Si Ťin-pchingaVčera 16:22Putinismus se snaží uhnízdit v Gruzii, varují ruští intelektuálové. V Tbilisi se lidé perou kvůli „zahraničním agentům“Včera 16:08Napětí mezi Babišem a Okamurou. Ve hře je tři čtvrtě milionu hlasůVčera 15:57Studio N: Co když se Netanjahu utrhne ze řetězu?Včera 15:40Foldynův asistent Ilić bydlel u prokremelského aktivisty, který se stýkal s ruským agentemVčera 15:24Zapomenutá válka. Rok od začátku konfliktu je Súdán na pokraji humanitární katastrofyVčera 15:15Vesecká do Senátu za ANO? Musí to schválit náš výbor, říká BabišVčera 13:15Interaktivní mapa: Jak loni dopadly maturity na čtyřletých gymnáziích a jak je na tom to vašeVčera 13:14Jak loni zvládli maturitu studenti na vašem osmiletém gymnáziu? Podívejte se na unikátní mapuVčera 13:13Mapa: Podívejte se, jak loni uspěli maturanti na vašem šestiletém gymnáziuVčera 12:04Teherán nechce velkou válku, míní expert na Írán. Izrael teď může reagovat úplně jiným typem útokuVčera 07:05Fiala v Bílém domě | Biden ocenil českou muniční iniciativu | Do Senátu kandiduje za ANO na Teplicku VeseckáVčera 06:30Dášeňka, kaktusy a jazz. Galerie hlavního města Prahy zahájila výstavu, jež je jedním z vrcholů letošní sezonyVčera 06:30Umělci se brání proti hudbě vytvářené pomocí umělé inteligence. Je ji možné využít i kreativně?Včera 06:00Právník s vizí, který se neztratí v detailech. Kdo je klíčový hráč PPF a nový partner Renáty KellnerovéVčera 06:00Cirk La Putyka oslaví patnácté výročí představením Okamžik s 35 účinkujícími v režii Maksima Komara. Premiéra 2. května v šapitó Azyl7815.04 22:52„Biden se vyznal z vřelého vztahu k ČR.“ Reportáž z Bílého domu15.04 20:14Trump prvně stanul před soudem v kauze, která může zničit jeho ambice. „Po chvíli usnul,“ popsala novinářka15.04 19:44Pointa N: Český premiér opět v CIA a Bílém domě. Změnily se však postavy i kulisy