Ombudsman

Poslechněte si nejkratší epizodu v historii Studia N. Hostem Filipa Titlbacha byl ombudsman Stanislav Křeček.

Kauzu zmateného statusu, který se v noci na pondělí měl objevit na facebookovém profilu ombudsmana Stanislava Křečka, řeší policie. Obrátil se na ni sám veřejný ochránce práv.

Bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková se stane členkou vládní rady pro lidská práva. Ve středu to schválil kabinet. Šimůnková bude jedním ze zástupců občanské a odborné veřejnosti a akademické obce v radě. (ČT24)

Šéfka Sněmovny přijala rezignaci zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové. Končí kvůli nesouhlasu s názory Křečka, nechce ho zastupovat.

Velký otevřený rozhovor s odstupující zástupkyní ombudsmana Monikou Šimůnkovou. „Víte, mám pocit, že já jsem byla Poslaneckou sněmovnou zvolena i se svými názory. Nehodlám je měnit a nehodlala jsem je měnit ani tady. A nikdo nemohl čekat, že bych je měnila nebo je dál nevyjadřovala.“

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková oznámila rezignaci. Foto: Vítek Svoboda, Deník N

O šovinistických e-mailech od Stanislava Křečka, o tom, proč jí zakázal chodit na porady, o lžích a zfalšovaných dokumentech. Rezignující zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková v otevřeném hodinovém rozhovoru pro Studio N.

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček podal kasační stížnost proti březnovému rozhodnutí Krajského soudu v Olomouci, který odmítl žalobu úřadu ombudsmana proti územnímu rozhodnutí pro stavbu kontroverzní výškové budovy Šantovka Tower.

Vláda se postavila neutrálně k návrhu skupiny poslanců ANO zřídit funkci ochránce práv dětí s vlastním úřadem. O výsledku jednání informovala na svém webu. S návrhem přišli poslanci opozičního hnutí ANO v čele s bývalou vládní zmocněnkyní pro lidská práva Helenou Válkovou.

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková by byla ráda, kdyby jí Stanislav Křeček agendu vrátil a omluvil se jí. Nadále zvažuje i případné právní kroky, řekla novinářům. O tom‚ že ochránce veřejných práv odebral agendu své zástupkyni, jsme psali zde. (ČTK)

Ombudsman Stanislav Křeček zasahuje do odborných stanovisek a popírá antidiskriminační zákon, tvrdí právníci z jeho úřadu s odkazem na zprávu o diskriminaci, kterou Křeček odmítl podepsat a nařídil její přepsání. Na případ upozornil server iRozhlas.

Ombudsman Stanislav Křeček se chlubí dopisem na svou podporu od organizace s názvem Výbor seniorů Jihomoravského kraje. Žádný takový subjekt ale neexistuje.

Ombudsman Křeček dovršil degradaci úřadu a Rusko se ocitlo v platební neschopnosti. Přečtěte si souhrn dnešního dění v Pointě N.

Senátorka Adéla Šípová (Piráti) vyzvala ombudsmana Stanislava Křečka k rezignaci. Důvodem je, že Křeček odebral své zástupkyni Šimůnkové veškerou agendu. „Zástupkyně ombudsmana, má od poslanců silný mandát… Pan Křeček poslance nerespektuje,“ napsala Šípová na Twitteru.

Premiér Petr Fiala nerozumí kroku, kterým ombudsman Stanislav Křeček odebral od července agendu své zástupkyni Monice Šimůnkové. Po návratu do Česka bude požadovat vysvětlení. Více píšeme zde. (ČTK)

Podle zástupkyně ombudsmana Moniky Šimůnkové je odebrání agendy ze strany Stanislava Křečka osobní msta. „Osobně to považuji za naprosto bezprecedentní krok, který nemá v historii Kanceláře veřejného ochránce práv obdoby. Jde o vyvrcholení dlouhodobých problémů mezi námi, kdy se mi pan ombudsman mstí za jiné názory,“ řekla Deníku N.

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková a ombudsman Stanislav Křeček. Foto: ČTK

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, a to s účinností od 1. července. Uvedl, že její práci provází lidské i manažerské komplikace.

Ombudsman Stanislav Křeček vidí kritiku ze strany Senátu jako pokus omezit právo vyjadřovat se. Odmítl obavu, že by jeho výroky mohly oběti diskriminace odrazovat od jeho úřadu. Senát Křečkova tvrzení na adresu menšin a uprchlíků označil za předsudečná a xenofobní.

Praha 3 požádá magistrát hlavního města, aby přejmenoval Koněvovu ulici na Hartigovu podle prvního žižkovského starosty. Dnes o tom rozhodli zastupitelé městské části. O přejmenování rozhoduje rada hlavního města, která už dříve Prahu 3 informovala o tom, že se změnou názvu souhlasí.

Ombudsman Stanislav Křeček na jednání ústavně-právního výboru Senátu ČR apeloval na zřízení národní instituce na ochranu lidských práv a také dětského ombudsmana. Reagoval tím na kritiku senátorky Šípové, že se nedostatečně zasazuje o potírání diskriminace, zvláště vůči Romům.

Ruské útoky zasáhly už na 600 vzdělávacích zařízení, řekla ombudsmanka Ukrajiny při jednání s českým ombudsmanem Stanislavem Křečkem. Vojáci dle ní vozí lidi do Ruska proti jejich vůli. (ČTK)

Ombudsman Stanislav Křeček se pustil do prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského a vysloužil si za to ostrou kritiku nejen od své zástupkyně Moniky Šimůnkové, ale i od členů vlády i dalších politiků. (iDnes)

Evropská komise žádá po ombudsmanovi Stanislavu Křečkovi vysvětlení jeho výroků na adresu Romů. Zaslala mu dopis, ve kterém vyjádřila své znepokojení. Sdělila to ČTK.

Finanční úřad podal daňovou exekuci na muže, který nebyl poplatníkem daně. K situaci došlo poté, co muž prodal svoji nemovitost, dalších šest let ale úřad stále evidoval nedoplatky. Do sporu se vložil ombudsman, úřad následně chybu napravil, uvádí web ochránce práv.

Poskytování právních služeb bez potřebné kvalifikace a oprávnění umožňuje podle ombudsmana nová živnost existující od 1. července.

Dnes se dožívá sedmdesáti let signatářka Charty 77 a výrazná disidentka Anna Šabatová. Celý život se věnuje otázce lidských práv. V letech 2014 až 2020 zastávala funkci ombudsmanky. Připomínáme její rozhovor s Deníkem N.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Českobratrská církev evangelická vyzvala ombudsmana k omluvě za protiromské výroky. „Jsme znepokojeni výroky veřejného ochránce práv Stanislava Křečka na adresu menšin a znevýhodněných a diskriminovaných spoluobčanů,“ píše ve stanovisku.

Ombudsman se rozhodl zahájit šetření z vlastní iniciativy a prověřit postup úřadů ve věci stavby „Nová Masaryčka“. Reaguje tak na informace z médií naznačující možné pochybení úřadů u této pražské stavby. Detailní analýzu situace přinesl Deník N už dříve.

Ministerstvo pro místní rozvoj by podle ombudsmana Křečka mělo přistoupit k větší ochraně cestovních kanceláří i jejich klientů, kteří v současné krizi často přišli o příjmy a nemají peníze na doplacení zájezdů či storno poplatky. (Novinky)

„Rekodifikaci stavebního zákona nelze činit formou ‚pokus–omyl‘,“ ohradil se ombudsman Stanislav Křeček v otevřeném dopise adresovaném premiérovi proti přípravě nového zákona. Upozorňuje na to, že ministerstvo pro místní rozvoj jedná netransparentně, nerespektuje legislativní pravila vlády a mrhá prací desítek odborníků.

Ombudsman Stanislav Křeček odmítl, že by přistupoval ke svému úřadu na základě dojmů, jak ho upozorňuje téměř 350 právníků v otevřeném dopise. Svým vyjádřením popřel všechny své předchozí výroky o tom, jak přistupuje k jednotlivým případům.

Nový ombudsman Stanislav Křeček dnes při setkání na Pražském hradě prezidenta Zemana obdaroval keramickou soškou křečka. Informoval o tom prezidentův mluvčí.

Foto: Jiří Ovčáček

Asi 300 lidí se v Brně zúčastnilo pochodu nazvaného „Postavme se rozvratu institucí“, který reaguje na volbu Stanislava Křečka ombudsmanem. Odpůrci protestovali už při nástupu Křečka do úřadu, kdy zablokovali vstup do sídla ombudsmana. (České noviny)

„Mnoho výroků nemělo být řečeno. Nesouzním s nimi. Nejsou hodné člověka, který má ochraňovat práva na pozici veřejného ochránce,“ distancovala se v rozhovoru pro Deník N zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková od nového šéfa kanceláře.

Policie před úřadem ombudsmana v Brně zadržela sedm lidí, kteří bránili Stanislavu Křečkovi ve vstupu. Veřejný ochránce práv se po deseti minutách čekání dostal dovnitř. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.

Ombudsman Křeček vstoupil za asistence policie do budovy svého úřadu v Brně. Před sídlem byla řada lidí s transparenty, kteří se Křečkovi ve vstupu snažili zabránit. (Deník N)

Ombudsman Stanislav Křeček v doprovodu policie. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Je úřad veřejného ochránce práv aktivistický? Podle analýzy Deníku N se zastává především obyčejných lidí, kterým radí, jak prosadit svoje práva při jednání s úřady a institucemi.

Nově zvolený veřejný ochránce práv Stanislav Křeček v poledne složí slib do rukou místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa a ujme se tím funkce. Co od něj můžeme čekat a jak bude vést úřad po Anně Šabatové, vysvětluje v rozhovoru.

Cítím smutek, úřad ale Křečka ustojí, míní Anna Šabatová, která skončí 18. února po šesti letech na postu ombudsmanky. O den později se funkce ujme Stanislav Křeček. Šabatová byla z jeho zvolení zaskočená.

Rasismus a diskriminace nejsou takový problém, jak někdo ve společnosti tvrdí. Podle mého názoru tomu tak není a úřad by tomu neměl odpovídat,“ říká nový ombudsman Stanislav Křeček.

Komentář Jana Moláčka: Křečkovo zvolení ombudsmanem je ze strany Andreje Babiše otevřené zaujetí bojové pozice na straně odpůrců liberální demokracie v čele s prezidentem, kam se premiér až dosud stavěl jen nerad. Co ho k tomu vedlo?

Spolek Milion chvilek pro demokracii naznačil, že bude reagovat na zvolení Stanislava Křečka ombdusmanem. „Zítra zveřejníme naše další kroky,“ napsala organizace na svém Twitteru.

Končící ombudsmanka Anna Šabatová v rozhovoru pro Deník N dala najevo, že svého někdejšího zástupce Stanislava Křečka nepovažuje za dobrou volbu. „Pro mě není diskvalifikací věk, ale veřejně deklarované postoje ve společnosti,“ řekla.

Odcházející ombudsmanka Anna Šabatová. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Novému ombudsmanovi poblahopřál prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Ke svému nástupci se končící ombudsmanka Anna Šabatová nechtěla vyjádřit. „Bez komentáře,“ reagovala pro Deník N po zvolení Stanislava Křečka.

Poslanecká sněmovna zvolila novým ombudsmanem Stanislava Křečka. Získal 91 hlasů ze 175 možných. Druhého kandidáta Víta Alexandra Schorma volilo pouze 53 poslanců.

Ombudsman Stanislav Křeček čelí kritice renomovaných právníků. Foto: ČTK

V druhém kole volby ombudsmana podpoří poslanci ODS proti Křečkovi kandidáta Senátu Schorma, před prvním kolem byli pro Matyse, který nepostoupil. (ČT24)

Spolek Milion chvilek pro demokracii zopakoval, že pokud bude ombudsmanem zvolen Stanislav Křeček, oznámí termín další demonstrace. Do druhého kola volby, které proběhne v 18 hodin, postoupil Křeček a Vít A. Schorm. (Milion chvilek pro demokracii)

Do druhého kola volby ombudsmana postupují Stanislav Křeček a Vít Alexander Schorm. Ve volbě bylo odevzdáno 178 hlasů, kvorum bylo 90 hlasů. Křeček obdržel 66 hlasů, Schorm 47 hlasů a Matys 20 hlasů. Druhé kolo volby bude v 18 hodin. (HN, Aktuálně)

Návrh hnutí Trikolóra, aby se volba ombudsmana odložila do doby, než vláda rozhodne o návrhu zrušení této pozice, neprošel. Pro bylo pouze 11 poslanců – pět z hnutí ANO, tři z KSČM, dva z Trikolóry a jedna nezařazená poslankyně.

Sněmovna bude volit nového veřejného ochránce práv. O místo se v tajné volbě utkají Stanislav Křeček, Vít Alexander Schorm a Jan Matys. Poslanci hnutí ANO dostali podle informací Deníku N doporučení hlasovat pro Křečka. Ten je ale pro opozici nepřijatelný.

Aktuálně nejčtenější

Koalice může slavit, do Kroměříže by se ale měla jet voličům omluvit za vlastní gólKandidátka extremistické a dezinformační scény Jana Zwyrtek Hamplová zvítězila v Kroměříži kvůli diletantské chybě vládních stran. Foto: ČTKTajemství černých kruhů v hlíně. Na okraji Prahy odkryli vzácnou památku. Nebo jen módní výstřelek z doby kamennéOdhalená část stavby staré 7000 let v pražské Vinoři. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NBabiš udělal chybu a s referendem o vládě tvrdě narazil. Dostal další varování pro boj o HradSice to tak jednoznačně vypadá, ale prý to prezidentská kampaň není. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NZeman dávným výrokem „nabil“ odpůrcům vlády, ti věří, že ji může odvolat. Podle expertů by to byl pučOdpůrci vlády na demonstraci v Den české státnosti 28. 9. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NVývoj bojů: Ruská armáda právě zažívá další těžkou porážku, z Putinova pohledu však dává smyslSměr Ukrajina.  Mobilizovaní Rusové z Volgogradské oblasti nastupují na vlak, který je doveze k jejich jednotkám. Foto: ČTK/APPříští rok vzrostou důchody i zálohy pro OSVČ. Najděte si částku, která se týká právě vásIlustrační foto: Gabriel Kuchta, Deník NDrahoš, Hilšer, Fischer. Kdo a jak chce promluvit do prezidentské volby?Senátor Marek Hilšer. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NRusko sebralo Ukrajině další části území. Rodinám mobilizovaných rozdává uhlí a zelíPutin a samozvaní vůdci čtyř ukrajinských oblastí, kteří s ruským prezidentem podepsali dohodu o připojení k Rusku. Foto: kremlin.ruVýsledky senátních voleb 2022: Prohlédněte si, kdo zvítězil ve druhém kole a stane se senátoremVyhrocené volby v Brazílii: Lula může odstavit Bolsonara už v prvním kole, ten hrozil neuznat porážkuBrazilský exprezident Lula a prezident Bolsonaro. Foto: Leo Correa, AP, Marcos Brandão, Senado Federal, flickr; koláž: Deník NSlovo jsem nedodržel, když jsem se rozvedl. Nebylo to jen špatně, hořkost ale zůstává, říká Martin Finger„Nemám rád, když problémy vyhnívají. Nekňourat, nežvanit, řešit.“ Martin Finger, herec a umělecký šéf Činoherního klubu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NJak rozumět mobilizaci? A mohou Putina neúspěchy ohrozit? Ptali jsme se tří odborníků na RuskoOtázky Deníku N zodpověděli (zleva) Michael Romancov, Karel Svoboda a Pavel Havlíček. Koláž: Deník NArmáda samoty na Václavském náměstíDýchá z toho i samota, osamocení člověka, který ztratil kotvu a smýkají jím všelijaké proudy… Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPočítačové hry a válka: Co dělají ukrajinští herní vývojáři a o co přišli ruští hráčiStalker se prý dokončuje v Praze. Foto: GSC Game World Proč se někdo pustil do tak složité operace, jako je likvidace plynovodů na dně moře? Klíčem je motivDiverze na plynovodu vedoucím po dně Baltského moře zcela mění situaci i náladu v Evropě. Kdo se raduje a kdo se bojí? Foto: Framestock, Adobe Stock

Nové na Deníku N

Včera 20:42Sylvia Plathová ožívá v novém románu Euforie. Bylo to nutné?Včera 19:08Nálada ve společnosti nebude pro vládu příznivější, hodnotí politolog úspěch SpoluVčera 19:07Koalice může slavit, do Kroměříže by se ale měla jet voličům omluvit za vlastní gólVčera 18:48Drahoš, Hilšer, Fischer. Kdo a jak chce promluvit do prezidentské volby?Včera 17:59Babiš udělal chybu a s referendem o vládě tvrdě narazil. Dostal další varování pro boj o HradVčera 15:11Vládní strany v senátních volbách drtivě vyhrály, hnutí ANO propadloVčera 11:40Zapomeňte na pakoně ve světoznámém parku Serengeti, jeďte na kaloně v ZambiiVčera 10:33Dopad Dozimetru v Karlovarském kraji: Audit prověří správu silnic, policie „vlákna vztahů“Včera 09:16V Severním Irsku je poprvé více katolíků než protestantů. To může vést k referendu o sjednocení Irska, má to ale háček30.09 19:49Boj o Senát: přímé střety vlády s opozicí, ostře sledovaná Jihlava i mobilizace protestních hlasů30.09 19:40Zeman dávným výrokem „nabil“ odpůrcům vlády, ti věří, že ji může odvolat. Podle expertů by to byl puč30.09 18:43Pointa N: Rusko, Rusko, Rusko, volal vůdce. Někteří tleskali, jiní umírali30.09 17:57Počítačové hry a válka: Co dělají ukrajinští herní vývojáři a o co přišli ruští hráči30.09 17:33Rusko sebralo Ukrajině další části území. Rodinám mobilizovaných rozdává uhlí a zelí30.09 17:33Vývoj bojů: Ruská armáda právě zažívá další těžkou porážku, z Putinova pohledu však dává smysl30.09 17:17Newsletter live! Za 50 korun vyrazte za uměním do golfového odpaliště. A kdo se to válí v opuštěném bazénu?30.09 17:13Devátý den soudu o Čapí hnízdo: „Agrofert tam na vás koukal všude“30.09 16:53Tajemství černých kruhů v hlíně. Na okraji Prahy odkryli vzácnou památku. Nebo jen módní výstřelek z doby kamenné30.09 16:49Dva stropy, dvojí zdanění. Rozplétáme řetězec opatření proti drahým energiím30.09 15:35Pilulky proti těžkému covidu leží ve skladu už skoro měsíc. Kvůli podmínkám výrobce je pacienti stále nemají30.09 15:21Přivezeme sem brutalitu války, říká Maxim Velčovský ve Studiu N30.09 14:25Středula: správný kandidát v nesprávné době30.09 14:20Výsledky senátních voleb 2022: Prohlédněte si, kdo zvítězil ve druhém kole a stane se senátorem30.09 13:33Rusko se od pádu SSSR opět pomalu, ale neustále rozpíná. Jaká území už obsadilo?30.09 13:00Zapsali se Ďáblu. Nacistický okultismus od Arvéda k Hitlerovi30.09 12:31Zlín dosadil Redlova opatrovníka do městských firem. Ty uzavíraly smlouvy s podnikatelem z Polčákovy kauzy30.09 11:54Když každý hlas rozhoduje a když je předem téměř jasno. Co říkají data o senátních duelech?30.09 10:43Pivo zdarma, šlágry a burcování voličů. Takový předvolební cirkus ještě Jihlava nezažila30.09 10:29Mladí diváci odpovídají: Stojí za to jít na Banger.? Jen kdyby tam nehrál Mišík30.09 09:27Putin nemá na vybranou, jedna špatná možnost střídá druhou