Babiš podle očekávání obhájil post předsedy ANO, neměl protikandidáta

Andreje Babiše ve Francii prošetřují kvůli nákupu nemovitostí. Foto: Gabriel Kuchta, DeníkN
Andreje Babiše ve Francii prošetřují kvůli nákupu nemovitostí. Foto: Gabriel Kuchta, DeníkN

SPD je připravena spolupracovat s hnutím ANO jako společná parlamentní opozice vůči asociální a arogantní vládě, uvedl místopředseda strany Radim Fiala ke sněmu ANO. (ČTK)

Karel Havlíček, znovuzvolený místopředseda ANO, v rozhovoru pro Deník N popsal, že hnutí musí ještě přidat. „Chceme využít každou volnou chvíli, a když se budeme vracet z regionu a zastavíme u pumpy na čurání, ještě tam rychle musíme nahrát podcast,“ říká.

Stínový premiér hnutí ANO Karel Havlíček. Foto: Gabriel Kuchta, DeníkN

Aktualizováno: V ANO aktuálně běží volba řadových místopředsedů, kterých má hnutí čtyři. Nominace získali Alena Schillerová, Richard Brabec, Radek Vondráček, Robert Králíček, Jana Mračková Vildumetzová, Roman Kubíček, Josef Bělica a Jaroslav Faltýnek.

Kromě Schillerové, Králíčka, Vondráčka a Brabce se však zbytek svojí nominace vzdal.

Největší podporu krajských organizací – tedy nominací – získali současní místopředsedové Schillerová, Brabec a Vodráček. Největší šanci obsadit čtvrté místo má poslanec a expert na bezpečnost Králíček. Ve své řeči jej podpořil Faltýnek, který se své nominace vzdal. Argumentoval přitom tím, že Králíček rozumí bezpečnosti, nosí nejlepší obleky a je mladý talent z Prahy.

Premiér Petr Fiala (ODS) poblahopřál Andreji Babišovi ke zvolení předsedou ANO. Připomněl, že před dvěma lety Babiš říkal, že kandiduje naposledy. „Při zkušenosti s věrohodností jeho slov nepřekvapuje, že byl dnes opět zvolen předsedou. Blahopřeji mu,“ napsal Fiala s tím, že si přeje, aby se choval více jako nepolitik než král chaosu.

Prvním místopředsedou ANO byl zvolen Karel Havlíček. Místopředseda Sněmovny získal na sněmu v Praze 91 hlasů, sedm delegátů se zdrželo. „Zvolili jste si práci, zvolili jste si nasazení a zvolili jste si touhu po vítězství,“ řekl. „Hned zítra to roztočíme, drahoušci,“ řekl Havlíček.

Andrej Babiš byl zvolen předsedou hnutí ANO na příští dva roky. Získal 88 hlasů, jeden delegát hlasoval proti, devět se zdrželo. Babiš neměl protikandidáta. „Zvolili jste si práci, dřinu a tah na branku,“ řekl šéf ANO. „Musíme vyhrát evropské volby, nepodléhejme klamu, že to máme jisté,“ doplnil.

Foto: Gabriel Kuchta, DeníkN

Zásadními hodnotami hnutí ANO jsou podle jeho místopředsedkyně a šéfky poslaneckého klubu Aleny Schillerové plnění slibů, odvaha, podpora jak podnikatelů, tak sociálně slabších, autentická osobní komunikace a odpor ke zlodějinám, klientelismu, podvodům a korupci.

„Čím více rostou preference hnutí, tím větší hrozbu se z něj někteří lidé budou snažit udělat,“ míní Schillerová. „Poctivé rozšiřování voličské základny každodenní prací obnáší mnohem více poctivé práce než vrážení klínů mezi voliče, aktivizování ideologických křídel nebo trestání těch, kdo by se jakkoli odchýlili od nenávistných stranických linií,“ řekla na dnešním sněmu hnutí.

ANO podle Schillerové prosazuje hodnoty, jaké v současné české politické realitě žádný jiný subjekt nenabízí. „Jsou to hodnoty, které jsou pro naše hnutí charakteristické a zároveň výjimečné. Nesmíme na ně zapomínat, ale zdůrazňovat je při každé příležitosti a pečovat o to, aby zůstávaly odlišujícím znakem naší politiky i nadále,“ dodala.

Za naprosto zlomové označila červnové volby do Evropského parlamentu. „Naší ambicí, a troufnu si říct i povinností, je dosáhnout co nejlepšího volebního zisku. To znamená špičková příprava, kvalitní program, respekt ke slibům, odvaha a férová a otevřená komunikace,“ podotkla Schillerová. (ČTK)

Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček na sněmu hnutí ANO obhajuje jako jediný kandidát post prvního místopředsedy. Ve svém projevu hovořil o tom, že se ANO musí vrátit do vedení země.

„Hraje se o to, že jen výrazný úspěch ANO může zajistit ‚defializaci‘ společnosti,“ prohlásil.

Stejným dechem, jakým pojmenoval podle něj negativní vlivy ve společnosti podle premiéra Petra Fialy (ODS), uvedl, že to mimo jiné znamená ukončit nálepkování lidí a zabránit další devastaci hospodářství.

Předseda ANO Babiš na sněmu řekl, že úkolem hnutí je vrátit se v roce 2025 do vlády. Kabinet je podle něj arogantní, neschopný a amatérský. „Musíme po pětikoalici znovu uklidit celou zemi tak, jak jsme to už udělali,“ řekl.

Babiš podle svých slov loni uvažoval, že skončí v politice. Rozmyslel si to, protože cítil velkou důvěru členů ANO i veřejnosti.

Ve svém projevu ostře kritizoval vládu Petra Fialy. Řekl, že současná vláda „posunula Česko zpět o 30 let“, naopak pochválil stínový kabinet ANO.

„Budeme i dále dělat vše, co je v našich silách, abychom vládě bránili,“ řekl předseda ANO.

Letošní volby do Evropského parlamentu označil za extrémně důležité. Podle Babiše nebudou vládní strany lehkým soupeřem, hnutí ANO tak podle něj musí napnout všechny síly k vítězství.

„Mým hlavním cílem budou sněmovní volby v roce 2025. Do těch voleb bych rád hnutí ANO jako předseda a lídr vedl,“ uvedl Babiš.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Foto: Gabriel Kuchta, DeníkN

V Praze začal sněm hnutí ANO. Nejsilnější politický subjekt v zemi dnes volí své vedení. Funkci předsedy obhajuje Andrej Babiš, nemá protikandidáta. Prvním místopředsedou by se měl stát stínový premiér Karel Havlíček, který také nemá protikandidáta.

Foto: Gabriel Kuchta, DeníkN

Aktuálně nejčtenější

Vývoj bojů (736. den): Nové informace o zničení Abramsu dělají z jeho ztráty jiný příběh, je více o zoufalství než o nekompetentnostiUkrajinský voják uvnitř tanku na frontové linii ve směru Avdijivka. Foto: ČTKBod po bodu vyvracel ruské lži. Profil polského ministra Sikorského, jenž si projev „sepsal na koleně“Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v Radě bezpečnosti OSN. Foto: Loey Felipe, UN Photo, OSNPutinův smuteční pátek. Jak Rusové projevili statečnost a rozloučili se s NavalnýmNavalného pohřeb v Moskvě: Lidé se snaží doprovodit rakev s Alexejem Navalným při jejím převozu z kostela na Borisovský hřbitov. V záběru jsou vidět auta policie, která se snažila davu bránit v přístupu na hřbitov. Foto: ReutersOpravte si učebnici. Objev nového druhu magnetismu českými vědci je v kategorii, za kterou se dává Nobelova cenaMagnetické pole je neviditelné, přesto se dá spatřit. Stačí magnet a hrst železných pilin. Foto: Adobe StockRuské tajné služby pronikly do Kongresu. Skrze republikány podnítily pokus o sesazení prezidentaŠéf justičního výboru Sněmovny a republikánský spojenec Donalda Trumpa Jim Jordan. Je jedním ze dvou hlavních tahounů impeachmentu Joea Bidena. Informace, které se ukázaly jako vymyšlené, prohlásil za „nejvěrohodnější důkaz“, který o údajné Bidenově korupci má. Foto: Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0Co se Moskva a KLDR snaží schovat před světem: zbraně pro Rusko proudí novou cestou, pomocnicí je tmaSeverokorejská ministryně zahraničí Čchö Sonhui je mimořádná už tím, že je první ženou v dějinách KLDR, která šéfuje diplomacii. Ale skrývá se toho v ní mnohem víc. Zkušená expertka a Kimova blízká teď vyměnila osobní vyjednávání s americkými (ex)prezidenty za schůzky v Moskvě. Foto: Sputnik via Reuters„Tatínek nás oslovil, že po dceři nachází spoustu textů.“ Učitel a student chystají sborník pro oběti střelby i přeživšíPřesně půl roku po střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy by měla vyjít antologie textů k útoku. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NTakhle to vypadá, když Ukrajinci nedostávají od Západu dost zbraní. Byli jsme u nejožehavějších míst frontyPoblíž válečné fronty na východě Ukrajiny. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NKosatíkova Česká inteligence: Petr Rezek chtěl zbavit člověka pomatení ze sebe sama. Obtížnější úkol si lze stěží představitPetr Rezek, 1948–2022. Foto: Stanislav Peška, ČTKPracovali jste už dnes dost? Zamyslete se ještě jednou. PomalejiHlavním cílem pomalé produktivity pro Newporta je, aby vaše výsledná práce byla stejně dobrá – ovšem věnovat se jí budete mnohem udržitelnějším způsobem. Foto: Penny Gray PhotographyV prvních hodinách po střelbě na fakultě zaplavil sítě hněv, úzkost, ale také nenávist, odhalil průzkumÚtok na filozofické fakultě 21. prosince 2023. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NČesko a USA: Co nevíme o Spojených státech a co v nich nevědí o nás?Patočka kontra Fukuyama. Čeká nás místo konce dějin nové století válek?Na rozdíl od Fukuyamy si Patočka konec dějin nepředstavoval jako celosvětové
vítězství západních institucí liberální
demokracie a svobodného trhu. Koláž: Deník N, ČTK, Greg SalibianNepodceňujme ruské tajné služby. Putin se poučil ze Stalinových chyb, říká dlouholetý zpravodajecVrchní ředitel pro vnitřní bezpečnost státu na ministerstvu vnitra Jan Paďourek. Dlouhé roky působil v české zahraniční zpravodajské službě a několik let byl jejím náměstkem pro analytiku. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NNevnímám se jako cizinka, Praha je můj domov, říká nová ředitelka Galerie Rudolfinum Julia Bailey„Udržet volný vstup nás bude stát hodně úsilí a práce, ale věřím, že to má smysl, a budu se ho snažit zachovat v příštím roce, stejně tak jako v dalších letech,“ slibuje Julia Bailey. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Nové články Deníku N

Včera 18:58Další rok nadvlády Red Bullu? Letošní Formule 1 startuje ve stínu kauzy údajného „nevhodného chování“Včera 18:57Svoz odpadu i operační stoly, vše předražené o desátek do kapsy. Prošli jsme podezřelé zakázky z kauzy krajských nemocnicVčera 17:44Vývoj bojů (736. den): Nové informace o zničení Abramsu dělají z jeho ztráty jiný příběh, je více o zoufalství než o nekompetentnostiVčera 17:40Na mediálním trhu došlo k nezvyklé situaci. Příchod ředitele z Mafry vydavatelství personálně propojil s PPFVčera 17:28Co se Moskva a KLDR snaží schovat před světem: zbraně pro Rusko proudí novou cestou, pomocnicí je tmaVčera 17:18Čtvrtina dětí má odklad. Ministerstvo řeší čtyři možnosti, jak to změnitVčera 17:00V tomto textu o Slovensku zmíním Fica pouze jednouVčera 16:30Politická Pointa N: Bojí se Spolu vlastních voličů?Včera 16:11Verdikt sněmovny o právech stejnopohlavních párů je fiasko. Politici mají ještě tu troufalost říkat mu přijatelný kompromisVčera 15:38Putinův smuteční pátek. Jak Rusové projevili statečnost a rozloučili se s NavalnýmVčera 15:00„Samovládce“ Kaderka i bývalí tenisoví parťáci. Kdo jsou obvinění v dotační kauzeVčera 14:54Studio N: Jaderná zbraň ve vesmíru? Co víme o ruských plánechVčera 13:54Fico je hvězdou kremelské propagandy. Chválí ho za slova o nacistech a „neporazitelnosti Ruska“Včera 13:33Jurečka dokončil reformu penzí, dříve do důchodu by mohlo jít asi 120 tisíc lidí z náročných profesíVčera 13:03Takhle to vypadá, když Ukrajinci nedostávají od Západu dost zbraní. Byli jsme u nejožehavějších míst frontyVčera 12:40Když se státní správa zapře o futra, nezměníte ani nápis na krabičce cigaret, vysvětluje Vobořil, proč zvažuje odchodVčera 12:25Česko a USA: Co nevíme o Spojených státech a co v nich nevědí o nás?Včera 11:35Bod po bodu vyvracel ruské lži. Profil polského ministra Sikorského, jenž si projev „sepsal na koleně“Včera 10:35Když se nám podaří zachránit chmel, podařilo se nám zvládnout klimatickou krizi, říká klimatolog TrnkaVčera 10:02Prezidentova Rada mladých založí Instagram, ve hře je i podcast. „Je to jejich věc,“ říká HradVčera 09:52„Tatínek nás oslovil, že po dceři nachází spoustu textů.“ Učitel a student chystají sborník pro oběti střelby i přeživšíVčera 09:27Rusko se připravuje na pohřeb Navalného. Policie už zatýká, lidé přicházejí k chrámuVčera 09:00Jubilejní 40. ročník studentského festivalu FAMUFEST nabídne nejen filmy, ale i divadelní představení, koncerty a přednášky. Pozvání přijala polská režisérka Agnieszka HollandVčera 06:57Soud poslal do vazby prezidenta českého tenisu | Putin varoval před jaderným konfliktem | Školní obědy čeká proměnaVčera 06:30Rok české hudby 2024 připomene narození, ohluchnutí i smrt Bedřicha Smetany, ale i novou českou hudbu. Jaké její tvůrce musíte znát?Včera 06:30Duna: Část druhá je největším sci-fi spektáklem současnosti. Podvratnějším, než by se zdáloVčera 03:58Kosatíkova Česká inteligence: Petr Rezek chtěl zbavit člověka pomatení ze sebe sama. Obtížnější úkol si lze stěží představit29.02 21:59„První partner bude adoptovat, druhý si dítě přiosvojí.“ Jaká práva budou mít stejnopohlavní svazky29.02 19:30Pointa N: Protesty zemědělců nekončí. Částečně si za ně může Výborný sám29.02 18:47Úřad zrušil Brnu výběrové řízení na koncertní sál. Město se odvolá