Ústavní soud odložil na neurčito verdikt o zkrácené valorizaci penzí

Soudci ústavního soudu. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Soudci ústavního soudu. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Ústavní soud (ÚS) dnes veřejně projednával návrh na zrušení právní úpravy, která zkrátila loňskou valorizaci penzí. Důchodci tak dostali přidáno méně, než mohli očekávat. Sněmovní síň byla zcela zaplněná. Návrh na zrušení právní úpravy podala skupina 71 poslanců hnutí ANO. U soudu za jednala bývalá ministryně financí Alena Schillerová s advokátem Davidem Rašovským. Pozice vlády hájil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ústavní soud vyslechl závěrečné návrhy v řízení o loňské zkrácené valorizaci penzí. Verdikt odročil na neurčito. Hnutí ANO žádalo právní úpravu zrušit, vláda ji hájila. (ČTK)

Právník hnutí ANO David Rašovský přidal ve své závěrečné řeči na důrazu, který mu chyběl, když vyslýchal ministry a státní úředníky. Zdůraznil, že využití legislativního stavu nouze bylo v rozporu s ústavou.

„K použití legislativního stavu nouze musí být závažný důvod podložený v zákoně a zakotvený v řádném legislativním procesu – v ohrožení státu nebo ve válečném stavu. Je tedy vázané na vážné narušení bezpečnosti narušení republiky,“ dodal.

Následně vytkl ministerstvu financí i celé vládě, že z vysoké inflace v roce 2022 (byla i kolem 17 procent) jim muselo být jasné, že mimořádné valorizace kabinet bude muset vyplácet.

„V rozpočtu na to ale není ani koruna a to nelze považovat za prozíravý přístup s péčí řádného hospodáře,“ dodal Rašovský k rozpočtu na rok 2023.

Drtivá většina lidí si podle ministra financí Zbyňka Stanjury není schopná dopočítat, jak na jejich penzi dolehne mimořádná valorizace. Ptal se ho na to soudce Šámal. „Já si myslím, že ne, je to velmi komplikované, není to jednoduché,“ řekl ministr.

Po Stanjurovi popisoval tento výpočet soudu zaměstnanec ministerstva práce a sociálních věcí, který na tomto úřadu pracuje od roku 1973.

Jeho projev byl tak dlouhý a komplikovaný, že jej po chvíli soud zastavil s poznámkou, že už je všem jasné, že jde o náročný výpočet.

Po soudcích zahájil křížový výslech ministra financí Zbyňka Stanjury právní zástupce opozičního hnutí ANO David Rašovský. Pro něj bylo důležité od tohoto člena vlády pětikoalice slyšet, jaká je rezerva ve státním rozpočtu.

„Měli jsme mít vyšší rozpočtovou rezervu, takřka 11 miliard korun,“ odpověděl mu ministr.

Následně mu opakovaně pouze úsečně reagoval číslem, které značí, kolik by stát v následujících letech stálo, kdyby vláda valorizaci před rokem nezpomalila – tedy 400 miliard korun.

„Hrozilo Česku snížení ratingu nebo státní bankrot?“ dotazoval se dále Rašovský ministra Stanjury. Bankrot podle něj v roce 2023 ani letos nehrozil a nehrozí.

Soudce Jirsa se ministra financí Stanjury ptal, jaká byla jeho bezprostřední reakce potom, co viděl výsledky inflace a dopady na index životních nákladů důchodců, z nichž bylo před rokem jasné, že mimořádná valorizace bude vyšší, než vláda čekala.

Stanjura řekl, že si hned zadal úkol, aby mu na úřadu spočítali dopady na státní rozpočet. „Pak jsem oslovil pana premiéra, protože by to byl obrovský zásah do veřejných financí,“ řekl Stanjura.

Podle jeho slov jim změnami ve valorizaci šlo o to, zachovat sociální smír a nevytvořit příštím generacím příliš velké dluhy.

„Pak jsem dostal propočty a věděl jsem, že máme 40 až 50 dní na přijetí legislativního řešení,“ řekl soudu ministr.

Pro sebe si prý nechal udělat statistiku projednání zákona v dolní komoře. „Padlo 555 faktických připomínek, asi 460 podali opoziční poslanci,“ dodal.

Ústavní soudce Jaromír Jirsa se ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky na veřejném slyšení ptal, jaký byl jeho odhad inflace na konci roku 2022. Ministr Jurečka nejprve nereagoval na dotaz.

Jirsa ho tak zastavil. Jurečka nakonec odpověděl, že čekal, že inflace bude zhruba šest procent.

„Index životních nákladů důchodců, mohu říci, že je to jen interní odhad týmu na ministerstvu, jsme odhadovali kolem sedmi procent,“ řekl.

Advokát ANO David Rašovský zahájil u Ústavního soudu křížový výslech ministra Mariana Jurečky. Ptá se například na to, o co vláda opírá tvrzení, že by mimořádné valorizace těžce dolehly na státní rozpočet.

Nebo chtěl vědět, kdy podle Jurečky vzniká nárok na mimořádnou valorizaci. Tím poukazoval na jednu z výtek ANO, že změnu koalice prosadila jako retroaktivní, což je v českém právním řádu nepřípustné.

Rašovský dále připomněl Jurečkovi jeho vyjádření pro Seznam Zprávy, kde v lednu 2023 řekl, že zásah do valorizací by byl nefér, protože s nimi lidé počítají.

„Hrozilo Česku zhorčení ratingu nebo by státu hrozil bankrot?“ ptal se ministra právník Rašovský. „Na to se zeptejte ministra financí,“ odkázal ho Jurečka na správce státní kasy Zbyňka Stanjuru (ODS), který v tu chvíli seděl v první řadě v publiku.

Jako první po obědě vypovídal před ústavním soudem ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dostával otázky týkající se třeba toho, jak se připravovali na růst cen, zda o změně výpočtu valorizací penzí uvažovali předem, aby ji mohli nechat projít řádným legislativním procesem a podobně.

Jurečka na tento poslední dotaz předsedovi Baxovi odpověděl, že už v roce 2022 začali skutečně připravovat změnu zákona o důchodovém pojištění. V té době předpokládal, že díky mimořádné valorizaci by penze mohly vzrůst průměrně o 700 až 1000 korun, což by stálo asi 16 miliard korun.

„Kdyby se tyto predikce naplnily, tak bychom tuto valorizaci nechali proběhnout. Tím bychom si ušetřili komplikace a společenské a politické dopady,“ řekl Jurečka. Pak ale přišly lednové výpočty, z nichž bylo jasné, že index životních nákladů důchodců výrazně vzroste a dopady na rozpočet by byly ještě o dalších 19 miliard vyšší.

„V tu chvíli se to stane mandatorním výdajem. To byl tak silný moment, že pokud to myslíme s rozpočtovou odpovědností vážně, musíme se pustit i do tohoto nepopulárního kroku,“ dodal Jurečka.

Alena Schillerová zatím dotazy svědkům neklade. Ministra Jurečky se ptá právník ANO David Rašovský. Exministryně poslouchá.

I dopoledne Schillerová nechala dotazy i úvodní projev na Rašovském. Na druhé straně Jurečka byl aktivní. Projev přednesl sám, dotazy svědkům kladl během křížových výslechů také sám.

Místopředseda Českého statistického úřadu Jaroslav Sixta Ústavnímu soudu vysvětloval, čemu se jako statistici věnovali a jaké byly výsledky jejich zjištění. Především popisoval, jak se do cen domácností projevil energetický tarif.

Soudci se ho ptali, jak rychle dokážou spočítat inflaci daného měsíce. „Jsme jedni z nejrychlejších v Evropě. Máme na ten proces asi 10 dní. Nyní uvažujeme o zavedení flash inflace, ale to bude index podléhající revizím. Na tom pracujeme,“ dodal. Tento flash index by ČSÚ mohl mít spočítaný na konci daného měsíce.

„Výsledky voleb dokážete spočítat podstatně rychleji,“ řekl pro zlehčení výslechu předseda soudu Baxa.

Ústavní soudci zahájili výslech zástupce České národní banky, ředitele měnové sekce Petra Krále. Podle Krále ČNB stejně jako všechny relevantní instituce čekala, že inflace bude v roce 2022 narůstat

„V létě 2022 jsme čekali kulminaci na podzim. V roce 2023 to mělo být dvouciferné číslo a ke snížení mělo dojít v polovině roku 2023,“ řekl Král s tím, že ale inflaci v roce 2022 zpomalilly kroky vlády do 3,5 procenta. Šlo konkrétně o zrušený poplatek na obnovitelné zdroje energie a vládní energetický tarif.

Král podobně jako před ním Hampl čelil kritickým otázkám soudců ohledně toho, zda mohli vývoj cen čekávat. Například ústavní soudce Šámal se do Krále obul, když se ptal, zda mohli čekat, že index cen důchodců bude vyšší.

Král mu na to řekl, že se to dalo vysledovat, ale že by se na to museli zaměřit. „Neděláme to my ani jiná instituce v Česku, protože to historicky nebylo třeba, protože se ty řady v minulosti vyvíjely podobně,“ upozornil Král.

Následně zažertoval, že by také mohli sledovat dopady inflace v Praze. „Taky to nikdo nesleduje, což asi tady v Brně rádi slyšíte,“ poznamenal s tím, že nebyl rozumný důvod tento index cen důchodců sledovat a prokazovat.

Na dotaz ministra Jurečky pak dodal, že ČNB ani v minulosti neuvažovala nad tím, že by s tím začala.

Předsedu Národní rozpočtové rady Mojmíra Hampla začal po soudcích Ústavního soudu vyslýchat právník hnutí ANO David Rašovský. Zajímal se především o to, zda bylo možné vývoj ekonomiky lépe odhadnout dopředu.

Například z toho, že energetický tarif se v říjnu 2022 do inflace promítl třemi procentními body nebo z toho, že v lednu běžně dochází k přeceňování zboží v obchodech, což se zase promítne do indexů ovlivňujících výši mimořádné valorizace.

„Když je cenová stabilita, nikdo to řešení. Inflace byla vyšší než očekávání těch tří, kteří by to mělo mít pod kontrolou,“ uvedl v reakci Hampl.

Konkrétní údaj, konkrétní inflaci v lednu 2023 podle mého názoru nebylo možné takto predikovat, řekl soudu Mojmír Hampl, předseda Národní rozpočtové rady.

Když pak Národní rozpočtová rada viděla výsledná čísla v lednu 2023, byla podle jejího předsedy Hampla v šoku. „Psal jsem pan ministrovi SMS, že číslo bude mimořádně vysoké a mimořádná valorizace bude mimořádně vysoká,“ řekl Hampl.

U Ústavního soudu začal hovořit Mojmír Hampl, předseda Národní rozpočtové rady. Ten řekl, že v časech vysoké inflace jsou čísla obtížně predikovatelná. „Ale bylo možné v čase roku 2022 predikovat, že ten parametr překročen bude,“ uvedl s tím, že bylo možné to očekávat třeba na základě predikce ministerstva financí.

Dokonce podle něj mohlo dojít k překročení parametrů inflace dříve v roce 2022, ve skutečnosti k tomu došlo až později.

„Bylo to možné očekávat, ale nebylo možné rozumně kalkulovat výši inflace v roce 2023. Ta byla mimořádně vysoká,“ dodal.

Soud přečetl vyjádření předsedkyně Sněmovny Markéry Pekarové Adamové z TOP 09. Pekarová v textu upozornila, že na debatu ve sněmovně měli poslanci přibližně 95 hodin času – po odečtení přestávek šlo o asi 67 hodin „čistého“ času).

„Prakticky po celou uvedenou dobu vystupovali jen zástupci sněmovní opozice, která tedy měla dostatek času k vyjádření svého stanoviska a výhrad k projednávanému zákonu. Po několika dnech jednání však bylo zřejmé, že cílem opozice je absolutní blokování přijetí tohoto zákona. Z tohoto důvodu nezbylo, než aby sněmovní většina přistoupila k některým opatřením,“ napsala soudu Pekarová.

Obstrukce opozice pak podle jejích slov vyvrcholily obsazením řečnického pultu. „To je nutné považovat za zcela nepřijatelný postup, popírající samotné principy parlamentní demokracie,“ uvedla předsedkyně, když hájila to, že zákon poslanci schvalovali ve zrychleném režimu nouze.

Po advokátovi ANO vystoupil ministr práce a sociálních věcí lidovec Marian Jurečka. Ten argumentoval především hospodařením státu a připomněl soudu, že vláda má povinnost respektovat pravidla rozpočtové odpovědnosti a dbát o udržitelné veřejné finance.

„Finanční dopad by hrozil nejen v krátkodobém, ale především v dlouhodobém horizontu. Vláda se tedy chová odpovědně,“ řekl Jurečka. V roce 2023 vyčíslil tento dopad na více než 19 miliard, v dalších letech by šlo podle Jurečky 400 miliard.

„Kupní síla důchodců v roce 2023 nepoklesla v porovnání s kupní silou v roce 2022,“ dodal ministr.

„Legitimní očekávání musí mít konkrétnější podobu, než je naděje,“ reagoval na výhrady poslanců ANO ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Podle něj tento nárok vzniká vydáním konkrétní právní úpravy, princip právní jistoty neznamená neměnnost právní úpravy.

Právník poslanců hnutí ANO David Rašovský ve své řeči argumentoval tím, že Sněmovna neměla právo využít rychlejšího schvalování zákona v režimu stavu nouze. Takový institut se podle něj využívá jen výjimečně. „Kdy závažnost situace odpovídá stavu ohrožení nebo válečnému stavu,“ uvedl kromě jiného Rašovský.

Sněmovní síň je zaplněná, lidé přicházeli postupně už od 7.00, jsou mezi nimi studenti i senioři, právníci i politici. Návrh na zrušení právní úpravy podala skupina 71 poslanců hnutí ANO. U soudu za ně bude jednat bývalá ministryně financí Alena Schillerová s advokátem Davidem Rašovským. Pozice vlády hájí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Předseda Ústavního soudu zahájil jednání a oznámil, že zástupci Parlamentu předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová a předseda Senátu Miloš Vystrčil se omluvili na pracovní zaneprázdněnost a nepřijdou. Opozici zastupuje předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová a vládní stanovisko hájí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ústavní soud začal v plném sněmovním sále jednat o zkrácené valorizaci penzí. K jednání již dorazila exministryně financí Alena Schillerová (ANO) i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Aktuálně nejčtenější

„Matematika mi nepřipadala jako od Cermatu, struktura se změnila.“ Pět deváťáků hodnotí první den přijímačekPro žáky devátých tříd dnes začaly přijímací zkoušky na střední školy. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NKryl mi vyčítal, že neumím rýmovat. Nohavica je udavač a Zeman ožrala. Pravda je nejdůležitější, říká písničkář Jaroslav HutkaJaroslav Hutka letos oslaví 77. narozeniny. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NAni vlk, ani pes, ale vlkopes. Expert vysvětluje, zda přibývající kříženci ohrožují vlka, psa nebo člověkaKřížení vlků a psů - takzvaná hybridizace - není novým fenoménem. Jeho rozšiřování by pro vlky mohlo být problematické. Foto: Karel Brož, Hnutí DuhaVývoj bojů (778. den): Rusové se ve čtvrtek pokusili vyřadit obrovské zásobníky plynu sto kilometrů od SlovenskaRuský letoun MiG-31 s podvěšenou řízenou střelou Kinžal. Bez komponentů z EU by ji Rusové nedokázali v požadované kvalitě vyrobit. Foto: Kancelář pro tisk a informace prezidenta Ruské federaceV kůži deváťáků: Zkusili jsme zodpovědět všech třicet úloh z češtiny a vysvětlujeme náš postupŽáci měli na test z češtiny šedesát minut (snímek je z pražského Gymnázia Nad Štolou) Foto: Ludvík Hradilek, Deník NDeváťáci mají za sebou první test z matematiky. Zkusili jsme ho spočítat a nabízíme naše řešení (teď už správně)Začaly přijímací zkoušky na střední školy, deváťáky čekají ještě v pondělí. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NSlovenským celebritám ukončují firmy komerční spolupráce. Vadí jim jejich podpora PellegrinihoZvolený prezident Peter Pellegrini, zápasník Atilla Végh a rapper Patrik Vrbovský. Foto: Denník N, TASRCo v testech určitě nebude a co má ještě smysl trénovat? S přijímačkami radí vedoucí češtinářů Cermatu„Bylo by záslužné vysvětlit učitelům, že děti nemusí znát všechny termíny v učebnici,“ říká Gabriela Baumgartnerová. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NŠéf ÚOHS byl na svatbě právníka, který před úřadem zastupuje významné klientyPředseda ÚOHS Petr Mlsna a advokát Martin Janoušek (vpravo). Koláž: Deník NObrací člověka zpět k přírodě. Ve snaze odhalovat „pravdy“ ale Václav Cílek utápí své hluboké znalosti v asociacích a banalitáchFoto: Mirek Chaloupka, ČTKMy Češi se umíme radovat z mála, ale komunismus nás nenaučil dávat, říká šéfka českého muzea v USACecília Rokusek při obdržení ceny Gratias Agit od ministra zahraničí Jana Lipavského, který ji uděluje významným osobnostem a organizacím za šíření dobrého jména ČR v zahraničí. Foto: Michaela Říhová, ČTKFico otočil: Válka je nevyprovokovaná, Krym a Donbas patří Ukrajině. Na čem se shodl s ukrajinským premiéremPremiéři Ukrajiny a Slovenska Šmyhal a Fico na mezivládním jednání v Michalovcích. Foto: Peter Lazár, Denník NObec změnila územní plán, vydělal i místostarostův syn, který získal pozemek výměnou od státuSyn místostarosty jihomoravského Syrovína staví na pozemcích, které ještě loni v listopadu byly značené jako zemědělská plocha. Obec pak změnila územní plán. Foto: Tobiáš Pospíchal, Deník NNahlédněte do Klementina, jak jste ho ještě neviděli. Nejkrásnější barokní knihovnu teď můžete navštívit klidně doma z obývákuBarokní sál Národní knihovny. Foto: Národní knihovna

Nové články Deníku N

14:22My Češi se umíme radovat z mála, ale komunismus nás nenaučil dávat, říká šéfka českého muzea v USA 13:23Prozápadní vláda není samozřejmost, prohlásil Fiala. ODS povede další dva roky 13:04Slovenským celebritám ukončují firmy komerční spolupráce. Vadí jim jejich podpora Pellegriniho 13:00Petr Fiala obhájil post předsedy ODS, neměl protikandidáta 12:10Fiala: Vláda zatím splnila 60 procent toho, co si předsevzala. Lidé nás volí v těžkých časech 09:49Velká část české společnosti stojí bezvýhradně za Izraelem a odmítá jakoukoliv jeho kritiku. Co ji k tomu vede? 08:06Přijímačky na střední školy | Předseda antimonopolního úřadu na svatbě vlivného advokáta | Otočil Fico ohledně války? 08:00Ani vlk, ani pes, ale vlkopes. Expert vysvětluje, zda přibývající kříženci ohrožují vlka, psa nebo člověka 06:30Nahlédněte do Klementina, jak jste ho ještě neviděli. Nejkrásnější barokní knihovnu teď můžete navštívit klidně doma z obýváku 06:00Režisérka Daniela Špinar se svým týmem připravila pro vršovický Vzlet pohybově-obrazovou inscenaci vycházející z nezveřejněných deníků Petra LéblaVčera 23:28„Bez nich bych skončila v ústavu.“ Sehnat pečovatele mimo větší města je velmi obtížnéVčera 21:00„Právně nezávazný dokument.“ Bezpečnostní dohoda s Ukrajinou nebude obsahovat vyslání vojákůVčera 20:11„Matematika mi nepřipadala jako od Cermatu, struktura se změnila.“ Pět deváťáků hodnotí první den přijímačekVčera 19:46Češi jsou štědřejší. Stát ale může pomoci tomu, aby se to vyplácelo i chudším, ukazuje studieVčera 19:26Akcie Tesly klesají, investory naopak zaujal příchod nového čínského konkurenta XiaomiVčera 19:01Boje v Myanmaru: junta ztrácí půdu pod nohama, její vojáci prchají a porážka stíhá porážkuVčera 18:47Nepříjemné inflační překvapení poslalo dolů cenu amerických akciíVčera 18:45Deváťáci mají za sebou první test z matematiky. Zkusili jsme ho spočítat a nabízíme naše řešení (teď už správně)Včera 17:47V kůži deváťáků: Zkusili jsme zodpovědět všech třicet úloh z češtiny a vysvětlujeme náš postupVčera 17:45Politická Pointa N: Kongres ODS potvrdí Fialu ve funkci. Udělají totéž i voliči?Včera 17:40Autoritáři vládnou světu. Přesvědčte se o tom sami v ukázce z nové knihy Věk autoritářůVčera 17:25Nejistotě nejspíš křivdíme. A je to velká škodaVčera 17:15Vývoj bojů (778. den): Rusové se ve čtvrtek pokusili vyřadit obrovské zásobníky plynu sto kilometrů od SlovenskaVčera 15:56Rusko po více než 30 letech mění názor na zločin v polské Katyni. Vrací se k sovětské verziVčera 15:20Studio N: Niterná a produktivní. Co všechno je kreativita?Včera 14:47Věta „nikdo nechce jednat o míru“ neplatí. Rozebíráme švýcarský, ruský i Trumpův návrhVčera 13:14Tiká tu ekologická bomba? Námořní katastrofy nejsou jen Titanic a Sewol, ale i nebezpečná ruská flotilaVčera 11:32Šéf ÚOHS byl na svatbě právníka, který před úřadem zastupuje významné klientyVčera 11:13Opomíjený summit: Zelenskyj jednal s Pavlem o bezpečnostní dohodě, hotová může být do létaVčera 10:06Fico otočil: Válka je nevyprovokovaná, Krym a Donbas patří Ukrajině. Na čem se shodl s ukrajinským premiérem