Řeky v Česku se rozvodnily, na některých místech už hladiny klesají

Hasiči monitorují rozvodněnou řeku Labe v Brodě. Foto: David Taneček / ČTK
Hasiči monitorují rozvodněnou řeku Labe v Brodě. Foto: David Taneček / ČTK

Hladiny rozvodněných řek v Královéhradeckém kraji dnes odpoledne zvolna klesaly. Povodňové stupně byly k 17.30 v kraji na 18 místech, ráno na více než 20.

Na třetím nejvyšším povodňovém stupni bylo ještě Labe ve Vestřevi, ve Stanovicích na Trutnovsku, v Brodu na Náchodsku a také na Orlici v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Na druhém stupni byly odpoledne hladiny řek na pěti místech a na prvním stupni na devíti, vyplynulo z údajů meteorologů k 17.30.

Rozvodněné řeky dnes místy komplikovaly dopravu, někde voda zaplavila silnice. Odpoledne byla například uzavřena silnice Kostelec nad Orlicí – Suchá Rybná.

„Ze břehů se vylilo také Labe u Hradce Králové. Pomohli jsme majiteli zachránit dvě prasata, která uvázla uprostřed vodní laguny a byla ohrožována stoupající vodou,“ uvedli dnes na sociální síti X hasiči.

Na druhém povodňovém stupni byla k 17:30 Úpa ve Zliči na Náchodsku, Labe na přehradě Les Království na Trutnovsku, Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku a Cidlina v Novém Bydžově na Hradecku. První povodňový stupeň byl ráno například na Bystřici v Rohoznici na Jičínsku.

Zatímco hasiči 25. prosince v Královéhradeckém kraji vyjížděli ke 127 událostem, z toho 109 bylo technických pomocí, které všechny souvisely s počasím a povodňovými jevy, dnes ráno nové událost přibývaly ve velmi malé míře, informovala ČTK mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Zástupci Povodí Labe dnes odpoledne uvedli, že očekávají v horních úsecích toků pokles vodních stavů a průtoků a pozvolné odeznění povodňové situace.

V Královéhradeckém kraji má být ve středu polojasno až oblačno, odpoledne od západu přechodně až zataženo. Nejvyšší denní teploty budou do sedmi stupňů, na horách od minus dvou do plus jednoho stupně. Vítr má vát slabý. (ČTK)

Díky zlepšení situace na tocích Praha umožní od středečních 08.00 opět nástup do lodí a výstup z nich v centru města. Náplavky ale ještě zůstanou kvůli vzedmutým hladinám zavřené.

V tiskové zprávě to dnes odpoledne oznámil magistrát. Počet toků, na nichž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) evidoval některý z povodňových stupňů, dnes postupně klesal. V Praze už nebyl po 17.00 povodňový stupeň na žádném místě.

Kvůli situaci na tocích, které v posledních dnech rozvodnilo tání sněhu, dnes odpoledne znovu zasedl Povodňový orgán hlavního města Prahy. „Nyní to vypadá, že se situace uklidňuje, proto přistupujeme k prvnímu drobnému rozvolnění a od zítřejšího (středečního) rána umožníme nástup do lodí a výstup z nich na Dvořákově nábřeží,“ oznámil primátor Bohuslav Svoboda (ODS). S ohledem na plánované upouštění vodních nádrží na Vltavě, kdy bude podle města průtok Vltavy opět zvýšený, ale všechna ostatní opatření zůstávají v platnosti.

Ačkoli tedy budou moci klienti lodních plaveb na Dvořákově nábřeží nastoupit do lodí či z nich vystoupit, tato náplavka i všechny ostatní v Praze 1, 2 a 5 nadále zůstanou uzavřené pro pěší i vozidla. Cestující z lodí se proto ani na Dvořákově nábřeží nebudou moci déle zdržovat. „Na některých místech na náplavce, zejména na Rašínově nábřeží, se totiž voda vylévá z břehů a tvoří se zde laguny,“ doplnil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Kromě uzavření náplavek vedení města preventivně v pondělí kvůli vysokým hladinám toků zastavilo provoz přívozů a nechalo uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce. Podle meteorologů většina hladin rozvodněných toků už dnes kulminuje či mírně klesá. Dnes dopoledne byl podle údajů na webu ČHMÚ povodňový stupeň v Praze pouze na jednom místě – na Botiči v Petrovicích, a to jen na nejnižším, prvním stupni. Vpodvečer ústav neevidoval povodňový stupeň na žádném místě ve městě.

Hladiny řek v Jihomoravském kraji dnes postupně klesají. Povodí Moravy eviduje druhý stupeň povodňové aktivity značící pohotovost už jen na Svratce v Židlochovicích na Brněnsku, vyplývá z jejich webu.

Třetí stupeň upozorňující na ohrožení je na Svratce v brněnské ulici Pořičí. Podle vodohospodářů je to ale ovlivněno stavebními pracemi. Voda tam nicméně zaplavila bagr stojící v korytu.

„V pondělí jsme byli přivolání na Pořičí, kde byla část bagru zatopená. Další nebezpečí ale nehrozilo, a tak jsme zavolali firmu, která má stavbu na starost, aby si s tím poradila,“ řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Jan Dvořák. Bagr v korytě zůstal a dnes byl téměř celý zatopený.

Kromě druhého a třetího stupně je nyní v kraji na několika místech také první stupeň povodňové aktivity, který značí bdělost. Týká se to Svratky ve Veverské Bitýšce na Brněnsku, Svitavy v Bílovicích nad Svitavou na Brněnsku nebo Moravy v Lanžhotě na Břeclavsku a Strážnici na Hodonínsku. V noci výrazně nepršelo, a tak vodohospodáři ráno evidovali pokles průtoků a postupné odeznívání povodňové aktivity. Průtok pozvolna rostl pouze v horní části řeky Moravy, a to v důsledku odtávání sněhu, uvedl jejich mluvčí Petr Chmelař.

Rovněž Dvořák vnímá dnešek jako klidnější. Hasiči od půlnoci do 16.00 vyjížděli ke 14 technickým pomocím, z toho šestkrát odstraňovali spadané stromy a jednou kmen, který se zasekl o most a bránil průtoku. „Od pondělí také pokračujeme s čerpáním vody z jeskyně v Ostrově u Macochy. Dnes ráno hladina poklesla, takže čerpadla postupně omezujeme,“ řekl.

V důsledku zvýšených vodních toků budou ve středu Punkevní jeskyně uzavřené. Lidé, kteří si koupili e-vstupenku na prohlídku, si mohou termín prohlídky přesunout, nebo dostanou zpět peníze, uvedli správci na Facebooku jeskyní. Sloupsko-šošuvské jeskyně a jeskyně Výpustek budou otevřeny standardně. (ČTK)

Třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň dnes odpoledne zůstává na třech místech středních Čech. Na Sázavě platí v Nespekách na Benešovsku a Kácově na Kutnohorsku, na Labi v Kostelci nad Labem.

Naopak ve Zruči již hladina Sázavy klesla na druhý stupeň. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Na druhém stupni je dnes odpoledne v regionu kromě Sázavy ve Zruči také Cidlina v Sánech na Nymbursku, Jizera v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku a nově Labe v Mělníku. Naopak Mrlina ve Vestci na Nymbursku již klesla na úroveň prvního stupně.

V obcích zasedají povodňové komise, v pohotovosti jsou dobrovolní i profesionální hasiči. „V pondělí jsme z preventivních důvodů stavěli spoustu protipovodňových stěn, dnes sledujeme, co voda udělá,“ řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jan Sýkora.

V Kácově Sázava zaplavila silnice a dostala se do pivovaru. „Některé zatopené lokality byly včas odpojeny od elektrického proudu,“ uvedlo vedení městyse na Facebooku. Ve Zruči instalovali protipovodňové zábrany, v Mělníku jsou zavřená protipovodňová vrata v přístavu a na vyústění Pšovky.

Voda uzavřela provoz na některých silnicích a komplikuje stavby

V Neratovicích se vylila řeka z koryta pod železničním mostem na panelové silnici, kde je zákaz vjezdu. Ostatní komunikace jsou podle informací radnice průjezdné a voda neohrožuje žádné obytné objekty. Kromě povodňové komise města zasedá i krizový štáb chemičky Spolana. Podnik postupuje podle povodňového plánu a činí preventivní kroky, aby chemické provozy nebyly ohroženy.

V Kostelci nad Labem musela být uzavřena cesta v chatové oblasti Rudeč. V Mladé Boleslavi Jizera zůstává vylitá z koryta. V Podlázkách voda zaplavila dětské hřiště, vnikla do zahrad a k některým domům. Strážníci uzavřeli komunikaci přes Jizeru do Vince a silnici v Neuberku k Vinci, dále v Podlázkách hlavní průjezdnou komunikaci i silničku podél zahradní kolonie ve směru k Michalovické putně. „Městská policie ve spolupráci se společností Compag zajistila pytle s pískem, které bylo nutné donést k některým domům v Podlázkách i v Neuberku,“ uvedl magistrát.

Krajští cestáři museli podle mluvčí Petry Kučerové kvůli rozlitým hladinám řek uzavřít některé silnice. Voda jim dělá problémy i na stavbách, například v Dobříši, kde opravují historický most. Pilský potok, který je běžně vyschlý, se tam rozlil do celé stavby. (ČTK)

Dnes hasiči z důvodu povodní zasahovali v chatové oblasti Hrobice v Pardubickém kraji. Sbor evakuoval pět osob a dva domácí mazlíčky, využil k tomu tři záchranné čluny. Situaci na místě komplikoval silný proud a nepředvídatelná výška hladiny řeky. (HZS Pardubický kraj)

Foto ze záchranné akce: HZS Pardubický kraj

Řeka Labe v Ústeckém kraji dál stoupá. Třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity platí v Litoměřicích, Ústí nad Labem a v Děčíně. Zaplaveny jsou části silnic. (ČTK)

Lidé sledují Labe u děčínského přístaviště, kde hladina překročila třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity, 26. prosince 2023. Foto: Ondřej Hájek / ČTK

Řeky Jihlava a Sázava do 12.00 klesly na druhý povodňový stupeň. Dnes ráno byly řeky na čtyřech místech kraje Vysočina na třetím, tedy nejvyšším povodňovém stupni. Na druhém povodňovém stupni jsou stále Želivka v Želivě, Svratka v Dalečíně a Oslava v Mostišti.

Vyplývá to z informací hydrologů. Hasiči v kraji měli v pondělí 163 zásahů, většinou kvůli vodě, sdělila novinářům mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. K dnešnímu poledni měli kolem 20 zásahů, většinu z nich kvůli vodě, vyplývá z přehledu jejich výjezdů.

V pondělí museli hasiči na několika místech upouštět kvůli tání vodu z rybníků. V Mrákotíně na Jihlavsku evakuovali 49 obyvatel domů pod hrází rybníku Řibřid. Voda dopoledne narušila hráz. Hasiči ji zpevnili s pomocí téměř 300 tun kamení. Lidé se tak mohli odpoledne vrátit domů. Dopravní potíže byly v Ledči nad Sázavou. Z koryta řeky se valila voda. Hasiči tam monitorovali řeku ještě dnes v noci.

„Hladina klesla. Měli jsme uzavřené silnice podél nábřeží, něco málo se rozvezlo pytlů s pískem, ale evakuace obyvatel nikde nebyla. A je zavřená silnice za areálem bývalé firmy Kovofiniš do obce Sechov, tam je pořád silnice zaplavená,“ řekla dnes kolem poledne ČTK starostka Ledče nad Sázavou Hana Horáková (Nezávislí pro Ledeč).

V pondělí měli hasiči na Vysočině 163 zásahů. Nejčastěji čerpali vodu ze zatopených sklepů, odstraňovali popadané stromy a monitorovali stavy vodních toků. „Nejvíc událostí řešili hasiči na Havlíčkobrodsku a Jihlavsku,“ uvedla mluvčí hasičů.

V kraji budou dnes nejvyšší teploty od sedmi do deseti stupňů Celsia, vyplývá z informací meteorologů. (ČTK)

Většina řek ve Středočeském kraji kulminuje, situace by se měla zlepšovat, uvedla hejtmanka Pecková (STAN) po jednání krajské povodňové komise. (ČTK)

Lavinové nebezpečí v Krkonoších by mohlo ve středu klesnout na 2. stupeň. Sněžku dnes zasáhl orkán, vítr měl přes 130 km/h, horní úsek lanovky nejede.

Uvedla to dnes na webu Horská služba Krkonoše.

Na hřebenech Krkonoš je 100 až 120 centimetrů sněhu, sníh v posledních dnech padal za silného jihozápadního až severozápadního větru, proto je ho více na závětrných svazích, v odtrhových zónách a ve žlabech.

„Teploty se pohybují na hřebenech hor nad nulou a srážky jsou dešťové a sněhová pokrývka je mokrá až podmáčená. Voda v sněhové pokrývce oslabuje její stabilitu. Během dne budou srážky dešťové,“ uvedl dnes Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé. „Uvolnění laviny je možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin velkých a ve výjimečných případech i velmi velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu,“ uvedl Dlouhý.

Silný vítr dnes opět zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku, dolní úsek v Pece pod Sněžkou na Růžovou horu byl v provozu. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 km/h, uvedli na webu zástupci lanové dráhy. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru dopoledne v nárazech dosahovala více než 130 kilometrů za hodinu, tedy síly orkánu. Hranice orkánu činí 117,7 km/h. Kvůli větru nebyl horní úsek v provozu také v pondělí.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byly ráno dva stupně nad nulou, mlha, přes metr sněhu a vítr dosahoval v nárazech přes 60 km/h, uvedla horská služba.

Sněžka s výškou 1603 metrů ční nad krkonošské hřebeny volně do atmosféry a klima na ní je navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Často neodráží celkový ráz počasí v Krkonoších.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Na polské straně to jsou Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar. Ročně v horách sjede několik desítek lavin, které však nezasahují obydlená místa, lyžařské sjezdové tratě a přístupové cesty.

První stupeň lavinového nebezpečí byl v Krkonoších poprvé v této zimní sezoně vyhlášen 26. listopadu. Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo na druhý stupeň 3. prosince a opět kleslo na první stupeň 7. prosince. Na druhý stupeň lavinové riziko vzrostlo opět ve čtvrtek 21. prosince a na třetí 22. prosince. (ČTK)

Ve středních Čechách nově dosáhly třetího stupně Sázava v Nespekách a Labe v Kostelci nad Labem. Ohrožení dál platí na Sázavě v Kácově a Zruči. (ČTK)

V Královéhradeckém kraji byly ráno povodňové stupně na více než 20 místech. Třetí nejvyšší byl na Labi například ve Vestřevi, Stanovicích či Brodu. (ČTK)

Hladina Labe v Ústeckém kraji dál roste, v Děčíně překročila třetí, nejvyšší stupeň, v Ústí nad Labem a Litoměřicích se k němu blíží. Hladina Ohře se už příliš nezvyšuje, druhý stupeň platí na řece nadále v Lounech a také na Bílině v Trmicích nedaleko Ústí nad Labem.

Vyplývá to z informací Povodí LabePovodí Ohře.

Děčín se připravuje na uzavření komunikace od Tyršova mostu směrem do Žlebu. Silnice se zavře, pokud hladina Labe dosáhne šesti metrů, v 07.00 byla na výšce 571 centimetrů. „Strážníci o této možnosti informují tamní obyvatele,“ uvedla radnice na webu. Město žádá občany, aby respektovali dopravní značení, pokyny strážníků, policistů a hasičů. Od pondělí je uzavřen viadukt v Krokově ulici u Libverdy a stojí protipovodňová stěna v ulici U Přístavu.

V Ústí nad Labem voda z Labe zaplavila část silnice v protipovodňové vaně v Přístavní ulici pod mostem Dr. Edvarda Beneše. Motoristé neprojedou úsekem od kruhového obejezdu pod Větruší směrem na Děčín a musí přes centrum.

Město Louny nechalo v pondělí uzavřít stezku okolo Ohře, protože se voda rozlévá a hrozí sesuv půdy. Na řece v Lounech platí nadále druhý stupeň povodňové aktivity.

V Ústeckém kraji platí ještě první stupeň povodňové aktivity na Ohři v Brozanech na Litoměřicku, na stejné řece ve Stranné na Chomutovsku, na Flájském potoce v Českém Jiřetíně a na Chomutovce. Hladina vody klesla na normální stav v Kamenici na Děčínsku. (ČTK)

Dnešní počasí: Dnes bude zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky nebo déšť od severozápadu. Později odpoledne a večer od severozápadu místy polojasno, na severu v polohách nad 900 m srážky sněhové. Nejvyšší teploty dosáhnou 7 až 11 °C. Čerstvý jihozápadní až západní vítr 5 až 10 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. (ČHMÚ)

Řeky Jihlava a Sázava jsou na čtyřech místech kraje Vysočina na třetím, tedy nejvyšším povodňovém stupni. Jihlava v Ptáčově a Bransouzích, Sázava v Chlístově a ve Světlé nad Sázavou. Na druhém povodňovém stupni jsou Želivka v Želivi a v Poříčí, Svratka v Dalečíně a Oslava v Mostišti.

Vyplývá to z informací hydrologů. V kraji bude dnes oblačno až zataženo, nejvyšší teploty od sedmi do deseti stupňů Celsia, vyplývá z informací meteorologů.

V pondělí museli hasiči na několika místech kraje upouštět kvůli tání vodu z rybníků. V Mrákotíně na Jihlavsku evakuovali 49 obyvatel domů pod hrází rybníku Řibřid. Voda dopoledne narušila hráz. Hasiči ji zpevnili s pomocí téměř 300 tun kamení. Lidé se tak mohli odpoledne vrátit domů. Dopravní potíže byly v Ledči nad Sázavou. Z koryta řeky se valila voda. Hasiči tam monitorovali řeku dnes naposledy v 1.32, od té doby v kraji zatím jiný zásah neměli, vyplývá z přehledu jejich zásahů. (ČHMÚ)

Na většině území České republiky platí druhý stupeň povodňového nebezpečí – povodňová pohotovost. Některá místa jsou v mapě vybarvena červeně, která značí nejvyšší stupeň – povodňové ohrožení, který platí v několika oblastech.

Foto: ČHMÚ

Hladiny řek na třech místech jižní Moravě dosáhly druhého povodňového stupně. Konkrétně ve Veverské Bítýšce, Ivančicích a Židlochovicích. Svratka v ulici Poříčí v Brně je na třetím nejvyšším stupni.

„V navazujících úsecích vodních toků dochází vlivem dotoku ještě k nárůstům, ale ve středních částech povodí nejsou rychlé, spíše zpomalují. V dolních úsecích dochází k nárůstům průtoků s dosažením prvního a druhého stupně povodňové aktivity,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. (ČTK)

Jizera dosáhla třetího stupně povodňového nebezpečí. Vzhledem k pokračujícím srážkám různé intenzity v Jizerských horách a v Krkonoších bude vodní stav kolísat i nadále. (ČHMÚ)

Hladiny horní části Labe a Úpy budou v noci nejspíš dále stoupat. Hodnoty očekávají pracovníci povodí Labe vyšší než během dneška. (iRozhlas)

Sázava bude kulminovat, tedy dosahovat svého nejvyššího bodu, nejspíš zítra ráno nebo dopoledne. Radiožurnálu to řekl ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. „Pokud se týká horní části povodí a přítoku Sázavy, tak tam je již po kulminaci,“ uvedl.

„Nicméně na střední a dolní části povodí se kulminace teprve očekává a podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude Sázava kulminovat zhruba v zítřejších ranních nebo dopoledních hodinách. Tam, kde ještě budou dosaženy na Sázavě třetí stupně povodňové aktivity, tak se bude jednat o průtoky odpovídající dvou až pětileté vodě. Výraznou úlohu sehrává i vodárenská nádrž Švihov,“ dodal. (iRozhlas)

Vytrvalé deště způsobují povodně také v Německu. Ve spolkové zemi Durynsko byla zasažena obec Windehausen a bylo z ní evakuováno pět set lidí. V obci dnes byl místy metr vody, přerušeny byly dodávky elektřiny i příjezdové cesty. V některých oblastech deště pokračují.

„Situace je velmi nebezpečná, takový obraz jsem v oblasti ještě neviděl,“ řekl Matthias Marquardt, starosta městečka Heringen, pod které Windehausen spadá.

Zatím není jasné, kdy se lidé budou moci do svých domovů vrátit. Marquardt předpokládá, že současná povodňová situace potrvá ještě několik dní.

Déšť a obleva zasáhly také regiony na Slovensku.

Pod Devínským hradem byl soutok Dunaje a Moravy obehnán policejní páskou – voda z Moravy zalila místní chodník a cyklostezku.

Podle Slovenského hydrometeorologického ústavu tu platí první stupeň povodňové aktivity, ale voda má postupně opadat. Třetí stupeň hydrologické výstrahy platí na toku Žitava v okrese Zlaté Moravce na středním Slovensku.

Na středním Slovensku dnes bylo kvůli víkendovému vydatnému sněžení bez elektrického proudu až devět tisíc odběrných míst, přičemž ještě na Štědrý den ráno jich bylo na 18 tisíc. (ČTK)

Více než polovinu zásahů kvůli počasí a povodním obstarávají dobrovolní hasiči. Výjezdy k zatopeným místům a popadaným stromům jsou nejčastější činností hasičů v posledních dnech.

„Počasí si s námi hraje. Za posledních pět dní evidujeme necelých 10 000 výjezdů. Velkou oporou při více než polovině těchto zásahů jsou nám jednotky dobrovolných hasičů obcí. Patří jim za to obrovské nasazení obzvláště v této době vánočních svátků velké díky,“ uvedl na síti X Hasičský záchranný sbor ČR. (iRozhlas)

Nadcházející čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné, vysoko nad normálem budou teploty hlavně v tomto týdnu. Srážkově by toto období mělo být průměrné. (ČTK)

Na Sázavě v Kácově a ve Zruči nad Sázavou platí třetí povodňový stupeň. V Kácově voda zatopila některé silnice a dostala se do sklepů pivovaru. V Ledči nad Sázavou se řeka začala vylévat z břehů. (ČTK)

Ledeč nad Sázavou. Foto: Lukáš Prchal, Deník N

Hasiči zpevnili hráz rybníka v Mrákotíně. Použili 300 tun kamene. Všech 49 evakuovaných může domů. Situaci posoudil odborník na bezpečí vodních děl. (ČTK)

Déšť a tání sněhu nadále zvyšují hladiny mnoha řek a potoků v Česku. Počet míst, kde toky dosáhly některého ze stupňů povodňové aktivity, se dnes odpoledne pohyboval kolem 170. Nejvyšší, třetí stupeň byl na 20 místech.

V některých oblastech vyhlásili meteorologové takzvaný extrémní stupeň nebezpečí. Vyplývá to z údajů na povodňovém webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Třetí stupeň povodňové aktivity, při kterém už jsou ohroženy životy a majetek v záplavovém území, platil ve 14:00 například na Labi ve stanicích Vestřev, Les Království, Stanovice a Brod, na Orlici v Týništi, na Chrudimce ve stanici Nemošice, na Doubravě v Pařížově, na Sázavě ve Světlé nad Sázavou, Chlístově a Sázavě, na Moravské Dyji v Janově či na Moravě v Moravičanech.

Pro velkou část ČR platí stále varování ČHMÚ před vzestupem hladin řek a potoků. Výjimkou je pouze jižní část Jihočeského kraje a severní část Moravskoslezského kraje. V západní části Čech už by se měla situace na řekách stabilizovat. „Naopak vzestupy, nebo kolísaní hladin očekáváme zejména u toků odvodňujících severovýchodní horské oblasti a Českomoravskou vrchovinu,“ uvedli dopoledne meteorologové.

Voda narušila i hráz rybníku na Jihlavsku

Hasiči v Mrákotíně na Jihlavsku ale museli evakuovat obyvatele domů pod hrází rybníku Řibřid. Voda narušila hráz. Ohrožených je asi 20 domů, situace je podle starosty vážná. Hráz prosakuje i u dalšího rybníku v katastru Mrákotína, rybníku Hamerského.

V Praze nechalo město preventivně zavřít protipovodňová vrata na Čertovce. Od 13:00 nefungují ani přívozy v Praze 1, 2 a 6 a lidé nesmí na náplavky v Praze 1, 2 a 5. Otužilci museli kvůli velkému průtoku ve Vltavě zrušit tradiční Memoriál Alfreda Nikodéma, který se měl konat v úterý.

Dnes by mělo být podle předpovědi zataženo až oblačno. Pršet bude pouze místy, zejména na horách. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi osmi až 12 stupni Celsia, v 1000 metrech na horách kolem pěti stupňů. Vítr může mít v nárazech dosahovat rychlosti až 70 km/h, odpoledne bude slábnout. (ČTK)

Rozvodněná říčka Balinka dosáhla 3. stupně povodňové aktivity, 25. prosince, 2023. Foto: Luboš Pavlíček / ČTK

Řeka Morava v Moravičanech na Šumpersku dnes před polednem dosáhla třetího povodňového stupně, což znamená stav ohrožení. Třetí stupeň se na této stanici vyhlašuje od třímetrové výšky hladiny.

Druhý povodňový stupeň i nadále platí na Moravské Sázavě v obci Lupěné a na Třebůvce v Lošticích na Šumpersku, nově dosáhla stavu pohotovosti také hladina Romže v Polkovicích na Přerovsku. První povodňový stupeň platí na devíti místech Olomouckého kraje, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Třetího povodňového stupně dosáhla Morava v Moravičanech v 11:30, kdy dosáhla 300 centimetrů. Hladina tam stoupá pomalu, v 10:00 dosahovala 295 centimetrů a například v 07:00 vystoupala na 285 centimetrů. V místě stanice jsou nyní čtyři stupně nad nulou, uvedli meteorologové.

Moravská Sázava v Lupěné nyní dosahuje 213 centimetrů a hladina tam už klesá; druhý povodňový stav se vyhlašuje od dosažení dvou metrů. V Lošticích na Třebůvce hladina nyní dosahuje 195 centimetrů, k dosažení třetího povodňového stupně jí zbývá 25 centimetrů. Hladina však ještě nepatrně stoupá. V Polkovicích druhý stupeň, který se počítá od 220 centimetrů hladiny vody, překročila řeka Romže v 11:00, hladina po poledni dosahovala 223 centimetrů.

V Hoštejně dosáhla hladina říčky Březná dnes kolem 03:00 třetího povodňového stupně, tedy 180 centimetrů. Nyní tam hladina sahá do výšky 155 centimetrů, druhý stupeň se vyhlašuje od 165 centimetrů. První povodňový stupeň platí podle informací ČHMÚ také nadále v Habarticích na Šumpersku, v Raškově na Šumpersku, v Dlouhé Loučce, Šternberku a ve Velké Bystřici na Olomoucku, v Kokorách na Přerovsku a ve Stražisku na Prostějovsku. Od 08:30 platí bdělost také na Oskavě v Uničově na Olomoucku. (ČTK)

Hasiči v Mrákotíně na Jihlavsku evakuují obyvatele domů pod hrází rybníka Řibřid. Voda narušila hráz, vyplývá z informací hasičů a policie. Ohrožených je asi 20 domů, situace je vážná, řekl ČTK starosta Mrákotína Miroslav Požár.

Za dnešek od 07.00 do 10.00 zasahovali hasiči v kraji čtyřicetkrát. Ve všech případech čerpali vodu ze zatopených sklepů, odstraňovali stromy a monitorovali rozvodněné toky, nejvíc na Havlíčkobrodsku a Jihlavsku, informovala mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

„Zatím je situace dost vážná. Od oka je to okolo potoka dvacet domů, ale nikdo si nedovede představit, jak daleko se to může rozlít, kdyby se to (hráz) strhlo,“ řekl starosta. Evakuace se týká asi 40 lidí.

Před 10.00 se u prostřední výpusti rybníka podemlela silnice III/40614. V místě je zákaz vjezdu na hráz, hasiči a policisté evakuují domy, informovala krajská policejní mluvčí Jana Kroutilová. Hráz rybníka je narušená, uvedla mluvčí hasičů.

V noci na dnešek chránili hasiči v Dobroníně na Jihlavsku pomocí pytlů s pískem místní domy před rozlitou vodou ze Zlatého potoka. Hladina tam vystoupala na nejvyšší povodňový stupeň. Na Vysočině stouply na nejvyšší povodňový stupeň rovněž Želivka v Poříčí a Želivi a Sázava v Chlístově. Vyplývá to z informací hydrologů. Na Štědrý den měli hasiči v kraji kolem 300 zásahů, většinu z nich kvůli vodě a počasí. Bylo to nejnáročnější za posledních pět let, sdělila Musilová. (ČTK)

Poslední týden letošního roku bude nadprůměrně teplý, maxima se budou držet kolem deseti stupňů Celsia. Občas zaprší, na horách mohou být srážky sněhové. Dnes a ve čtvrtek bude foukat silný vítr.

Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Stálé také platí výstraha před záplavami.

Dnes budou nejvyšší denní teploty mezi osmi až 12 stupni Celsia. Pršet by mělo i na horách. „Vlivem tání sněhu se budou zvedat hladiny toků místy s dosažením stupňů povodňové aktivity,“ uvedli meteorologové. Ráno platil nejvyšší povodňový stupeň na zhruba 15 místech.

Vítr bude v nárazech dosahovat rychlosti až 70 kilometrů za hodinu, odpoledne a večer postupně zeslábne. V úterý už by měl být vítr jen mírný. Nejvyšší teploty se opět dostanou nad deset stupňů. Přeháňky se vyskytnou ojediněle. Podobné počasí bude i ve středu, s výjimkou jihu Česka by ale mělo být o něco chladněji.

Ve čtvrtek vítr v Čechách a ve Slezsku opět zesílí. Bude polojasno až oblačno, v pátek se pak začne od severozápadu zatahovat. Podmračené počasí vydrží i o silvestrovském víkendu, na většině území ČR se objeví občasný déšť nebo přeháňky, od středních poloh mohou být smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty se budou od čtvrtka opět držet kolem deseti stupňů Celsia. (ČTK)

Na jihu Čech a Vysočině vystoupaly dnes ráno toky na pěti místech na nejvyšší povodňový stupeň. Jde o Nežárku v Lásenici a Rodvínově, na Vysočině je to Želivka v Poříčí a Želivi a Sázava v Chlístově.

Vyplývá to z aktuálních informací hydrologů. Výstraha hydrologů platí minimálně do středy. Vzestup řek čekají na Šumavě, řekla dnes ČTK Eva Houbová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

„Roli bude hrát spíš vítr, srážky budou dnes minimální. Výstraha platí minimálně do středy, jde o tání vlivem teploty a větru. Nežárka a Lužnice, tam jsou druhé a třetí stupně, na Nežárce by to mělo dnes kulminovat, na střední a dolní Lužnici také. Vzestupy by se měly oživit na Šumavě, na Otavě se čekají druhé stupně, kulminovat by měly dnes. V podhůří Šumavy to bude klesat. Vzestupy se čekají na Lomnici a Skalici,“ řekla Houbová.

Právě kvůli silnému větru se dnes ráno vzbudilo bez elektřiny v Česku 3700 domácností, nejvíce v Pardubickém a Ústeckém kraji. Poruchy způsobil nejčastěji pád stromu do vedení.

Výstraha platí minimálně do středy

Na jihu Čech dosáhly dnes ráno druhého povodňového stupně, tedy pohotovosti, Lužnice v Bechyni, Černovický potok v Tučapech a Žirovnice v Žirovnici. Na Vysočině se dostaly na druhý stupeň Trnava v Hořepníku na Pelhřimovsku, Sázava ve Žďáru nad Sázavou, v Sázavě u Žďáru, ve Světlé nad Sázavou, v části Světlé s názvem Josefodol a pak Šlapanka v Mírovce na Havlíčskobrodsku.

V jižních Čechách bude dnes zataženo až oblačno, místy slabý občasný déšť. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od osmi do 11 stupňů Celsia. Na Vysočině bude dnes také zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky, nejvyšší odpolední teploty stejné jako na jihu Čech. „Zpočátku dne očekáváme silné nárazy větru až 70 kilometrů v hodině,“ uvedli meteorologové na webu.

Do lipenské přehrady přitéká teď čtyřikrát víc vody, než z ní odtéká. Přesto je kapacita nádrže stále dostačující a Vltava pod Lipnem by se neměla rozvodnit mimo koryto, řekl v neděli ČTK mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Vyšší přítok způsobily srážky z posledních dnů.

Voda narušila i hráz rybníku na Jihlavsku

V Mrákotíně na Jihlavsku hasiči zase evakuují obyvatele domů pod hrází rybníku Řibřid. Voda narušila hráz. Ohrožených je asi 20 domů, situace je vážná, řekl ČTK starosta Mrákotína Miroslav Požár. Více jsme psali zde.

Rozvodněná říčka Balinka dosáhla 3. stupně povodňové aktivity, 25. prosince, 2023. Foto: Luboš Pavlíček / ČTK

Nové články Deníku N

00:16Státy uvádějí do pohotovosti armády, státníci vydávají mimořádná prohlášení 00:08Írán zahájil velký vzdušný útok na Izrael. Ten vyslal letadla, vyhlíží drony a připravuje se na raketyVčera 22:11Živě: Írán vyslal drony a rakety na IzraelVčera 22:07Volební dárečky dávat nebudeme, říká StanjuraVčera 14:22My Češi se umíme radovat z mála, ale komunismus nás nenaučil dávat, říká šéfka českého muzea v USAVčera 13:23Prozápadní vláda není samozřejmost, prohlásil Fiala. ODS povede další dva rokyVčera 13:04Slovenským celebritám ukončují firmy komerční spolupráce. Vadí jim jejich podpora PellegrinihoVčera 13:00Petr Fiala obhájil post předsedy ODS, neměl protikandidátaVčera 12:10Fiala: Vláda zatím splnila 60 procent toho, co si předsevzala. Lidé nás volí v těžkých časechVčera 09:49Velká část české společnosti stojí bezvýhradně za Izraelem a odmítá jakoukoliv jeho kritiku. Co ji k tomu vede?Včera 08:06Přijímačky na střední školy | Předseda antimonopolního úřadu na svatbě vlivného advokáta | Otočil Fico ohledně války?Včera 08:00Ani vlk, ani pes, ale vlkopes. Expert vysvětluje, zda přibývající kříženci ohrožují vlka, psa nebo člověkaVčera 06:30Nahlédněte do Klementina, jak jste ho ještě neviděli. Nejkrásnější barokní knihovnu teď můžete navštívit klidně doma z obývákuVčera 06:00Režisérka Daniela Špinar se svým týmem připravila pro vršovický Vzlet pohybově-obrazovou inscenaci vycházející z nezveřejněných deníků Petra Lébla12.04 23:28„Bez nich bych skončila v ústavu.“ Sehnat pečovatele mimo větší města je velmi obtížné12.04 21:00„Právně nezávazný dokument.“ Bezpečnostní dohoda s Ukrajinou nebude obsahovat vyslání vojáků12.04 20:11„Matematika mi nepřipadala jako od Cermatu, struktura se změnila.“ Pět deváťáků hodnotí první den přijímaček12.04 19:46Češi jsou štědřejší. Stát ale může pomoci tomu, aby se to vyplácelo i chudším, ukazuje studie12.04 19:26Akcie Tesly klesají, investory naopak zaujal příchod nového čínského konkurenta Xiaomi12.04 19:01Boje v Myanmaru: junta ztrácí půdu pod nohama, její vojáci prchají a porážka stíhá porážku12.04 18:47Nepříjemné inflační překvapení poslalo dolů cenu amerických akcií12.04 18:45Deváťáci mají za sebou první test z matematiky. Zkusili jsme ho spočítat a nabízíme naše řešení (teď už správně)12.04 17:47V kůži deváťáků: Zkusili jsme zodpovědět všech třicet úloh z češtiny a vysvětlujeme náš postup12.04 17:45Politická Pointa N: Kongres ODS potvrdí Fialu ve funkci. Udělají totéž i voliči?12.04 17:40Autoritáři vládnou světu. Přesvědčte se o tom sami v ukázce z nové knihy Věk autoritářů12.04 17:25Nejistotě nejspíš křivdíme. A je to velká škoda12.04 17:15Vývoj bojů (778. den): Rusové se ve čtvrtek pokusili vyřadit obrovské zásobníky plynu sto kilometrů od Slovenska12.04 15:56Rusko po více než 30 letech mění názor na zločin v polské Katyni. Vrací se k sovětské verzi12.04 15:20Studio N: Niterná a produktivní. Co všechno je kreativita?12.04 14:47Věta „nikdo nechce jednat o míru“ neplatí. Rozebíráme švýcarský, ruský i Trumpův návrh