PiS v polských volbách vede, šanci na sestavení vlády by ale mohla mít opozice

Lídr opoziční KO Donald Tusk a místopředseda polské vlády Jarosław Kaczyński a premiér Mateusz Morawiecki z PiS. Foto: Damian Burzykowski, ABACAČTK a úřad polské vlády
Lídr opoziční KO Donald Tusk a místopředseda polské vlády Jarosław Kaczyński a premiér Mateusz Morawiecki z PiS. Foto: Damian Burzykowski, ABACAČTK a úřad polské vlády

Jaké bude Polsko po nedělních volbách? Řekla země ne Jarosławu Kaczyńskému? A proč jsou tyto volby zásadní i pro Česko? Ve Studiu N přinášíme analýzu polských voleb s Vítem Dostálem, ředitelem AMO.

Ve volbách do polského Sejmu je sečteno 90 procent okrsků. Vede budoucí vítěz Právo a spravedlnost (36,4 %), Občanská koalice náskok na čelo postupně stahuje (29,7 %). Polská opozice tak směřuje k získání většiny v dolní komoře, případná vládní změna ale nemusí být rychlou záležitostí. (Wybory)

Komentář Petra Janyšky: Polsko zažilo politické zemětřesení, je téměř jisté, že Kaczyńského strana Právo a spravedlnost ztratila po osmi letech vládu nad zemí a ta teď může výrazně změnit kurs doma i vůči zahraničí. Málokdy mohou jedny volby tolik změnit. Otázkou je, jestli se šéf PiS vzdá moci tak jednoduše.

Polsko se z chudého člena EU stalo jedním z nejrychleji se rozvíjejících evropských států. Výrazně zbrojí, razantně ale klesá počet narozených dětí. V grafech vysvětlujeme, jak se Polsko v posledních letech mění.

V Polsku je sečteno 75 procent volebních okrsků. Sčítání voleb, které provázel rekordní zájem voličů, probíhá velmi pomalu. Hlasovat přišlo přes 20 milionů lidí, ti kromě poslanců vybírali i senátory a mohli rozhodovat v referendu o otázkách spojených s migrací. Finální výsledky by mohly být známé možná až zítra.

V Polsku je sečteno 63 procent volebních okrsků. Odhady i samotné sčítání přitom jasně naznačují, že by současná sestava Práva a spravedlnosti mohla po osmi letech zamířit do opozice. Analyzujeme, co nyní zemi čeká a jaké kroky by mohla nejdříve udělat budoucí vládní koalice opozičních stran.

Ohlášené německé kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem platí ode dneška po dobu deseti dní, mohou být ale o dva měsíce prodlouženy. (ČTK)

Podle zpřesněných odhadů Ipsos by měla polská opozice získat ve volbách 249 křesel. Většina v dolní komoře je 231 křesel. Vítězná strana Právo a spravedlnost by měla dosáhnout na 196 mandátů a Konfederace na 15 mandátů.

Nejnovější data popisují, že PiS vyhraje volby se ziskem 36,1 procenta. Občanská koalic zaostává o pět procentních bodů.

Koalice Třetí cesta by měla získat celkově 14 procent hlasů, Levici mělo v polských volbách podpořit 8,6 procenta lidí a Konfederaci 6,8 procenta. (TVN24/Ipsos)

V polských volbách do Sejmu je sečteno přes 60 procent okrsků, první Právo a Spravedlnost kleslo na 37,67 procenta hlasů, druhá Občanská koalice posílila na 28,43 procenta. Do Sejmu by se nadále dostaly také Třetí cesta, Levice a Konfederace. (Wybory)

Polský prezident Andrzej Duda zatím neřekl, koho designuje premiérem a pověří sestavením vlády. „Je třeba v klidu vyčkat na konečné výsledky voleb,“ řekl novinářům v Římě, kde je na oslavě 45. výročí zvolení Jana Pavla II. papežem. (Business Insider)

Po sečtení poloviny okrsků vede v polských volbách do Sejmu Právo a spravedlnost s 38,32 procenta, druhá Občanská koalice má 27,81 procenta. Následují Třetí cesta s 14,37 procenta, Levice s 8,23 procenta a Konfederace se 7,34 procenta.

Rozdíl mezi PiS a Občanskou koalicí se postupně snižuje. Průběžné výsledky a trendy zatím poměrně přesně odpovídají zveřejněným odhadům výsledků. (Wybory)

Polský prezident Andrzej Duda bude po volbách dělat přesně to, co říká ústava a zákony, ujistil vedoucí jeho kanceláře Paweł Szrot. „Dosud bylo zvykem, že premiéra jmenoval klub, který měl největší počet poslanců. Tedy uskupení, které mělo největší klub. Situace, jak jsem pochopil, může být tentokrát komplikovaná,“ dodal. (Wprost)

Polské trhy reagují pozitivně na průběžné výsledky voleb. Akciový index WIG20 posílil o 3,2 procenta, výrazně si polepšily akcie bank. Posílil také kurz zlotého vůči euru, a to na úroveň 4,4. Je tak nejsilnější od srpna. (Reuters)

V polských volbách do Sejmu je sečteno 30 procent okrsků. Stále vede Právo a spravedlnost, těsně kleslo pod 40 procent. Druhá je Občanská koalice se ziskem 26,4 procenta. Podle zpřesněného exit pollu by se měl rozdíl mezi oběma stále snižovat s přibývajícími hlasy z velkých měst. (Wybory)

Jaroslaw Kaczynski vyhrožuje a odposlouchává, podporuje ty, kteří jsou k němu loajální, říká Magda Vášáryová. Mění, přesazuje, dělá všechno to, co dělali komunisté, popisuje v rozhovoru bývalá slovenská velvyslankyně v Polsku.

Magda Vášáryová se už nechce vrátit do politiky. Foto: Vladimír Šimíček, Denník N

V polských volbách je sečteno přes 20 procent okrsků. Právo a spravedlnost je první s 40,5 procenta, Občanská koalice druhá s 26 procenty. Následuje Třetí cesta s bezmála 14 procenty, Levice s 8 procenty a Konfederace se 7,5 procenta. (Wybory)

Další odhad výsledků polských voleb do Sejmu potvrzuje vítězství Práva a spravedlnosti, ale nemělo by podle něj vládní většinu. Podle late pollu agentury Ipsos by skončilo první s 36,6 procenta, Občanská koalice druhá s 31 procenty. Odhad se ale může od skutečných výsledků lišit.

Hlasování ve volbách se na některých místech v Polsku protáhlo, lidé odevzdávali svůj hlas i po deváté hodině. V jedné volební místnosti ve Vratislavi se volilo až zhruba do tří do rána. Na možnost odevzdat svůj hlas tam lidé čekali i šest a půl hodiny. (Rzeczpospolita)

V polských volbách je sečteno přes 10 procent volebních okrsků. Vládní Právo a spravedlnost (PiS) je první se 40 procenty hlasy, Občanská koalice druhá s 26,5 procenta, Třetí cesta je na třetím místě s 13,7 procenta, čtvrtá Levice s 8,3 procenta a pátá Konfederace se 7,3 procenta. Dosavadní výsledky ale pravděpodobně nadhodnocují PiS. (Wybory)

Z polských voleb zatím přicházejí první dílčí výsledky, sečteno je asi pět procent volebních okrsků. Očekává se, že sčítání hlasů se protáhne, státní volební komise předpokládá, že finální výsledky budou známy do úterního rána. (Gazeta Wyborcza)

„Je to tradice, že prezident pověří sestavením vlády stranu s nejvyšším výsledkem,“ řekl v televizi TVP polský premiér Mateusz Morawiecki z PiS. „Vytvoříme stabilní vládu, která bude schopna vést Polsko přes různá protivenství,“ prohlásil k prvním odhadům výsledků voleb, podle nichž by PiS skončila první, nezískala by ale vládní většinu.

Účast v polských parlamentních volbách byla pravděpodobně nejvyšší od pádu komunismu v roce 1989, oznámil ředitel volební komise Sylwester Marciniak. Podle odhadů by mohla dosáhnout 72,9 procenta. (Reuters)

Parlamentní volby na polském venkově podle odhadů vyhrálo Právo a spravedlnost s více než 48 procenty. Pro Občanskou koalici (KO) tam hlasovalo 21,5 procenta voličů. KO měla podle exit pollu Ipsos největší podporu ve městech nad 500 000 obyvatel. (TVP)

Podle odhadů agentury Ipsos je referendum, které se konalo s polskými volbami, neplatné. Účastnilo se ho pouze 40 procent voličů, k platnosti je třeba 50. Lidé v referendu odpovídali na otázky ohledně migrace, bariéry na hranici s Běloruskem, zvýšení věku odchodu do důchodu a privatizace státního majetku. (PAP)

První odhad výsledků polských voleb naznačuje praktické vítězství opozice. Vládní Právo a spravedlnost sice získalo nejvíce hlasů, sestavit většinu by ale podle exit pollu pro něj mohlo být problematické. Hlasy se ovšem teprve začaly sčítat; skutečné výsledky budou známy až zítra nebo dokonce v úterý.

„Polsko zvítězilo, demokracie zvítězila! Odstavili jsme je od moci,“ řekl lídr opoziční Občanské koalice Donald Tusk směrem k vládní PiS v reakci na teprve první předběžné odhady z průzkumů exit polls. (Gazeta wyborcza)

„Ať už budeme ve vládě, nebo v opozici, náš projekt bude pokračovat,“ řekl ve štábu strany PiS k prvním odhadům výsledků voleb její lídr Jaroslaw Kaczynski. „Nepřipustíme, aby Polsko bylo ohroženo. Naším zájmem je nezávislost. Ještě nás čeká boj. Uděláme vše proto, abychom zvítězili.“

Nejsilnější stranou v Polsku podle odhadů výsledků dnešních voleb do Sejmu zůstává Právo a spravedlnost, strana však nedosáhla na vládní většinu. Polská proevropská opozice má podle odhadů výsledků šanci sestavit vládu. Odhady se ale mohou od skutečných výsledků lišit.

Podle odhadů institutu Ipsos pro televizi TVN24 obsadí opoziční Občanská koalice, středová Třetí cesta a Nová levice ve 460členném Sejmu 248 křesel. Právu a spravedlnosti připadne 200 mandátů. Ultrapravicová Konfederace bude mít 12 poslanců. (ČTK)

Celý Visegrád je zakomplexovaný, všichni se cítíme být jako oběti, protože to je pohodlné, říká bývalá slovenská velvyslankyně v Polsku Magda Vášáryová. Když se nezměníme, Západ si podle ní řekne: „Nechme ty Středoevropany se v tom plácat.“

Ve dvou volebních místnostech ve Varšavě byl nahlášen bombový poplach, policie je uzavřela. Není jasné, zda bude hlasování v těchto místech prodlouženo. (Onet)

Volební účast v parlamentních volbách v Polsku je zatím vyšší než v těch minulých. K 17. hodině činila 57,54 procenta. Ve volbách před čtyřmi lety byla účast v tuto dobu 45,94 procenta. Volební místnosti se uzavřou ve 21 hodin. (Onet)

Podle polské státní volební komise zatím přišlo hlasovat 22,6 procenta voličů. Při posledních parlamentních volbách se volební účast ve stejnou dobu pohybovala kolem 18 procent. Největší volební účast je na severovýchodě země v Podleském vojvodství. (Onet) Předvolební náladu v Polsku popsal Deník N zde.

V dnešních polských parlamentních volbách mohou Poláci svůj hlas odevzdat i na dvou místech v Praze a po jednom v Brně a Ostravě. Na polské ambasádě ve Valdštejnské ulici v Praze 1 je o volby zájem, lidé čekali na ulici už před otevřením volební místnosti v 7.00 a zhruba do 9.30 jich dorazila asi stovka.

V Praze mohou Poláci žijící v České republice a polští turisté s voličským průkazem svůj hlas odevzdat na ambasádě a také na polském konzulátu v Truhlářské ulici. Na Moravě mohou k urnám na konzulátech v Brně a Ostravě. Hlasování skončí dnes ve 21:00, Poláci na rozdíl od České republiky volí jen v jednom dnu.

Polská konzulka Katarzyna Rytko-Bednareková sdělila, že v Praze se k volbám zaregistrovalo 2460 voličů. Podle Českého statistického úřadu v Praze loni trvale žilo 3359 polských občanů. „Je třeba vzít v úvahu, že někteří lidé budou volit s voličským průkazem, hlavně turisté, kteří nemají povinnost se předem registrovat,“ dodala konzulka. Na Moravě se pak podle generální konzulky Polské republiky v Ostravě Izabelly Wołłejko-Chwastowiczové zaregistrovalo v Brně a Ostravě zhruba po 300 voličích.

V budově polské ambasády v Praze je podle místopředsedy volební komise Dariusze Piotra Blaszczyka zájem o volby velký a na ulici již při otevření uren v 7.00 čekalo asi 15 lidí. Voliči musí u vchodu projít bezpečnostním rámem, zhruba za deset minut po 9.00 jich podle zpravodaje ČTK dorazilo nejméně deset.

Podle volebních průzkumů se očekává, že dosud vládnoucí PiS volby vyhraje, není však jisté, zda se straně podaří dosáhnout v Sejmu na většinu potřebnou k sestavení vlády. Naděje na návrat k moci po osmi letech v opozici si dělá proevropská Občanská koalice, která by k vládní spolupráci přizvala Novou levici a středovou Třetí cestu.

Pis prosadila, aby se spolu s volbami konalo referendum týkající se privatizace státního majetku, věku odchodu do důchodu, zachování bariéry na hranici s Běloruskem a migrační politiky. Volbám předcházela vyhrocená volební kampaň, ve které PiS obviňovala předsedu Občanské koalice a někdejšího předsedu Evropské rady Donalda Tuska, že se proti současné vládě ve Varšavě spikl s Německem a Bruselem a snaží se ji odstavit od moci. (ČTK)

Výsledky polských voleb ovlivní zejména kurz koruny a ceny pohonných hmot. V polském pohraničí by mohly po volbách zdražit, shodují se analytici. Aktuální cena benzinu i nafty se v Polsku pohybuje kolem 32 korun za litr, což je téměř o osm korun méně než v Česku. (České noviny)

V Polsku se v 7.00 otevřely volební místnosti, večer budou první exit polls. Odhad výsledků ale může být velmi těsný, a tudíž ještě nepřesný. Kampaň trvala až do páteční noci, Deník N vyrazil na finále vládního PiS na poloprázdném náměstí v Sandoměři.

Aktuálně nejčtenější

Izrael se spojenci zlikvidoval stovky íránských dronů a raket. Úlomky zranily dítě, škody jsou malé, napětí obrovskéIzraelská protivzdušná obrana sestřeluje íránské drony a rakety nad Jeruzalémem. Foto: ČTKAni vlk, ani pes, ale vlkopes. Expert vysvětluje, zda přibývající kříženci ohrožují vlka, psa nebo člověkaKřížení vlků a psů - takzvaná hybridizace - není novým fenoménem. Jeho rozšiřování by pro vlky mohlo být problematické. Foto: Karel Brož, Hnutí Duha„Matematika mi nepřipadala jako od Cermatu, struktura se změnila.“ Pět deváťáků hodnotí první den přijímačekPro žáky devátých tříd dnes začaly přijímací zkoušky na střední školy. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NStáty uvádějí do pohotovosti armády, státníci vydávají mimořádná prohlášeníÍránská a a izraelská vlajka. Grafika: Ruma, Adobe StockKryl mi vyčítal, že neumím rýmovat. Nohavica je udavač a Zeman ožrala. Pravda je nejdůležitější, říká písničkář Jaroslav HutkaJaroslav Hutka letos oslaví 77. narozeniny. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NVývoj bojů (778. den): Rusové se ve čtvrtek pokusili vyřadit obrovské zásobníky plynu sto kilometrů od SlovenskaRuský letoun MiG-31 s podvěšenou řízenou střelou Kinžal. Bez komponentů z EU by ji Rusové nedokázali v požadované kvalitě vyrobit. Foto: Kancelář pro tisk a informace prezidenta Ruské federaceV kůži deváťáků: Zkusili jsme zodpovědět všech třicet úloh z češtiny a vysvětlujeme náš postupŽáci měli na test z češtiny šedesát minut (snímek je z pražského Gymnázia Nad Štolou) Foto: Ludvík Hradilek, Deník NDeváťáci mají za sebou první test z matematiky. Zkusili jsme ho spočítat a nabízíme naše řešení (teď už správně)Začaly přijímací zkoušky na střední školy, deváťáky čekají ještě v pondělí. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NMy Češi se umíme radovat z mála, ale komunismus nás nenaučil dávat, říká šéfka českého muzea v USACecília Rokusek při obdržení ceny Gratias Agit od ministra zahraničí Jana Lipavského, který ji uděluje významným osobnostem a organizacím za šíření dobrého jména ČR v zahraničí. Foto: Michaela Říhová, ČTKRežisérka Daniela Špinar se svým týmem připravila pro vršovický Vzlet pohybově-obrazovou inscenaci vycházející z nezveřejněných deníků Petra LéblaPředstavení Objal mě bůh a nic. Zdroj: VzletSlovenským celebritám ukončují firmy komerční spolupráce. Vadí jim jejich podpora PellegrinihoZvolený prezident Peter Pellegrini, zápasník Atilla Végh a rapper Patrik Vrbovský. Foto: Denník N, TASRAntibabiš versus Antifiala i faktor Nerudová. Popisujeme, co nebo kdo rozhodne eurovolbyvolby, eurovolby, ano, babiš, fialaObrací člověka zpět k přírodě. Ve snaze odhalovat „pravdy“ ale Václav Cílek utápí své hluboké znalosti v asociacích a banalitáchFoto: Mirek Chaloupka, ČTK

Nové články Deníku N

00:16Státy uvádějí do pohotovosti armády, státníci vydávají mimořádná prohlášení 00:08Izrael se spojenci zlikvidoval stovky íránských dronů a raket. Úlomky zranily dítě, škody jsou malé, napětí obrovskéVčera 22:11Živě: Írán podle svého vyjádření vyslal drony a rakety na IzraelVčera 22:07Volební dárečky dávat nebudeme, říká StanjuraVčera 14:22My Češi se umíme radovat z mála, ale komunismus nás nenaučil dávat, říká šéfka českého muzea v USAVčera 13:23Prozápadní vláda není samozřejmost, prohlásil Fiala. ODS povede další dva rokyVčera 13:04Slovenským celebritám ukončují firmy komerční spolupráce. Vadí jim jejich podpora PellegrinihoVčera 13:00Petr Fiala obhájil post předsedy ODS, neměl protikandidátaVčera 12:10Fiala: Vláda zatím splnila 60 procent toho, co si předsevzala. Lidé nás volí v těžkých časechVčera 09:49Velká část české společnosti stojí bezvýhradně za Izraelem a odmítá jakoukoliv jeho kritiku. Co ji k tomu vede?Včera 08:06Přijímačky na střední školy | Předseda antimonopolního úřadu na svatbě vlivného advokáta | Otočil Fico ohledně války?Včera 08:00Ani vlk, ani pes, ale vlkopes. Expert vysvětluje, zda přibývající kříženci ohrožují vlka, psa nebo člověkaVčera 06:30Nahlédněte do Klementina, jak jste ho ještě neviděli. Nejkrásnější barokní knihovnu teď můžete navštívit klidně doma z obývákuVčera 06:00Režisérka Daniela Špinar se svým týmem připravila pro vršovický Vzlet pohybově-obrazovou inscenaci vycházející z nezveřejněných deníků Petra Lébla12.04 23:28„Bez nich bych skončila v ústavu.“ Sehnat pečovatele mimo větší města je velmi obtížné12.04 21:00„Právně nezávazný dokument.“ Bezpečnostní dohoda s Ukrajinou nebude obsahovat vyslání vojáků12.04 20:11„Matematika mi nepřipadala jako od Cermatu, struktura se změnila.“ Pět deváťáků hodnotí první den přijímaček12.04 19:46Češi jsou štědřejší. Stát ale může pomoci tomu, aby se to vyplácelo i chudším, ukazuje studie12.04 19:26Akcie Tesly klesají, investory naopak zaujal příchod nového čínského konkurenta Xiaomi12.04 19:01Boje v Myanmaru: junta ztrácí půdu pod nohama, její vojáci prchají a porážka stíhá porážku12.04 18:47Nepříjemné inflační překvapení poslalo dolů cenu amerických akcií12.04 18:45Deváťáci mají za sebou první test z matematiky. Zkusili jsme ho spočítat a nabízíme naše řešení (teď už správně)12.04 17:47V kůži deváťáků: Zkusili jsme zodpovědět všech třicet úloh z češtiny a vysvětlujeme náš postup12.04 17:45Politická Pointa N: Kongres ODS potvrdí Fialu ve funkci. Udělají totéž i voliči?12.04 17:40Autoritáři vládnou světu. Přesvědčte se o tom sami v ukázce z nové knihy Věk autoritářů12.04 17:25Nejistotě nejspíš křivdíme. A je to velká škoda12.04 17:15Vývoj bojů (778. den): Rusové se ve čtvrtek pokusili vyřadit obrovské zásobníky plynu sto kilometrů od Slovenska12.04 15:56Rusko po více než 30 letech mění názor na zločin v polské Katyni. Vrací se k sovětské verzi12.04 15:20Studio N: Niterná a produktivní. Co všechno je kreativita?12.04 14:47Věta „nikdo nechce jednat o míru“ neplatí. Rozebíráme švýcarský, ruský i Trumpův návrh