Slovenské volby: Vládu na Slovensku bude jako první skládat Ficův Směr. Čaputová ho zítra pověří

Tisková konference Roberta Fica po volbách. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Tisková konference Roberta Fica po volbách. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Návrat Roberta Fica a jeho Směru k moci bude mít dopady i mimo Slovensko a může narušit jednotu podporovatelů Ukrajiny. Na sociální síti X to napsala poslankyně německých liberálních svobodných demokratů (FDP) Renata Altová.

„Volební výsledek na Slovensku bude mít dopady i za hranicemi země. Aliance podporovatelů Ukrajiny by mohla dostat další trhliny, pokud Fico dostojí svým prohlášením,“ podotkla Altová, která pochází ze Slovenska a v minulosti působila v československých a slovenských diplomatických službách.

Vláda spolkového kancléře Olafa Scholze ani představitelé jeho sociálních demokratů (SPD) zatím Ficovo volební vítězství nekomentovali.

Fico v předvolební kampani hovořil o zátěži protiruských sankcí na slovenské hospodářství a o tom, že místo vyzbrojování Ukrajiny, která vzdoruje ruské invazi, je potřeba s Moskvou jednat o mírovém řešení.

Německá média popisují Fica jako levicového populistu a k jeho volebnímu triumfu uvádějí, že Slovensko pod jeho vedením ukončí zbrojní podporu Ukrajiny. Zastavení zbrojní pomoci Ukrajině očekává také analytik Milan Nič z Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP). V dnešním rozhovoru s německou veřejnoprávní stanicí pro vysílání do zahraničí Deutsche Welle (DW) to ale označil za nepříliš podstatné, protože slovenské vojenské sklady jsou již prázdné.

Dosluhující slovenská vládní koalice poskytla Ukrajině značnou vojenskou podporu, mimo jiné stíhačky MiG-29, systém protivzdušné obrany S-300, bojová vozidla pěchoty, odminovávací zařízení či vrtulníky a v rámci komerčního kontraktu také samohybné houfnice Zuzana 2.

Altová pochází ze západoslovenské Skalice u hranic s Českem, v německém Spolkovém sněmu je tak jedním z mála zákonodárců s kořeny v někdejším Československu. Ke svému původu se liberálka hlásí, v minulosti mimo jiné vedla parlamentní skupinu Slovensko-Česko-Maďarsko a v roce 2021 doprovázela spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera během jeho návštěvy České republiky. Steinmeier tehdy v Praze jako první německý prezident uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. (ČTK)

Volební víkend na Slovensku ukázal také to, že se do politického života naplno vrací bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák. Ve Směru má opět silnou pozici a politický důchod je už minulostí.

Robert Kaliňák ve volebním štábu Směru během počítání výsledků. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Ficova vláda ještě není jistá, šanci na vládní koalici bez Směru má i Progresivní Slovensko, které ve volbách skončilo druhé. Muselo by ale na svou stranu získat Pellegriniho Hlas a také křesťanské demokraty.

Směr vyhrál v celkem 1651 obcích a městech. Ukazuje to interaktivní mapa Denníku N.

Slovenských parlamentních voleb se zúčastnilo 68,1 procenta voličů, oznámila tamní státní volební komise. Propadlo 16,5 procenta hlasů, příspěvek za volby dostane devět stran. (Denník N)

Vůli občanů je třeba respektovat, sdělil po Ficově výhře ve slovenských volbách prezident Petr Pavel. Podle něj je v zájmu Česka udržet se Slováky nadstandardní vztahy. (ČTK)

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že zítra pověří sestavením vlády vítěze voleb. Tím se s náskokem stal Směr expremiéra Roberta Fica. Čaputová to napsala na Facebooku. Volby podle ní byly svobodné a demokratické, vytvořily reálný obraz současné slovenské společnosti.

„Vysoká volební účast ukazuje, že nám budoucnost Slovenska není lhostejná a že naše úsilí o spravedlivou, demokratickou a dobře spravovanou společnost bude pokračovat i po volbách,“ napsala Čaputová.

Státní volební komise na Slovensku podle svého šéfa potvrdila výsledky sobotních parlamentních voleb, které vyhrála strana Směr-SD expremiéra Roberta Fica. (ČTK)

Věra Jourová sdělila, že Evropská komise respektuje výsledky slovenských voleb, provázela je ale podle ní bezprecedentní dezinformační masáž. Řekla to v České televizi. (ČTK)

Pokud bude Směr ve slovenské vládě, první dvě pozice, které čeká výměna, je policejní prezident a speciální prokurátor, ohlásil Robert Fico. Šéfem policie na Slovensku je Štefan Hamran, speciálním prokurátorem Daniel Lipšic.

Jedním z prvních rozhodnutí vlády se Směrem bude obnovit hraniční kontroly mezi Slovenskem a Maďarskem na zelené hranici, avizoval Robert Fico. Varuje, že při potlačení nelegální migrace bude potřeba použít i sílu. „Nebudou to pěkné obrázky,“ řekl.

Fico na tiskové konferenci kritizoval, že Slovensko vytváří s Českem společné patroly, aby migranti neutekli do Česka, ale podle něj nechrání vlastní hranici. (Denník N)

Předseda vítězného Směru Robert Fico se bude ucházet o post slovenského premiéra. Potvrdil to na první povolební tiskové konferenci Směru. Získat ústavní většinu podle něj nikdy nebylo prioritou, většina 79 hlasů je podle něj pohodlnou většinou. (Denník N)

Tisková konference Roberta Fica po volbách. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Slovensko a lidé na Slovensku mají větší problémy, než je Ukrajina, prohlásil Robert Fico. Zdůraznil, že pokud bude Směr sestavovat vládu, udělá všechno pro to, a to i na půdě EU, aby byl co nejdříve vyjednaný mír. Podle Fica tak strana bude postupovat bez ohledu na to, „zda bude mít Směr předsedu vlády“. (Denník N)

Vítěz slovenských voleb Směr bude jednat o sestavení nové vlády až poté, co dostane pověření od hlavy státu, řekl předseda strany Robert Fico. Zuzana Čaputová před volbami avizovala, že sestavením vlády pověří vítěze voleb.

„Budeme sedět tady v centrále Směru, budeme čekat na telefonát od paní prezidentky, a pokud nedostaneme pověření k sestavení vlády, nevidíme důvod k tomu vést nějaká jednání,“ řekl Fico. (ČTK, Denník N)

Podívali jsme se na to, jak by Robert Fico mohl zablokovat korupční případy z doby vládnutí Směru. Na zásahy mu stačí 76 poslanců. Před dvěma lety se vrcholní politici vítězné strany Směr domlouvali na pomstě a zrušení protikorupční prokuratury a soudu.

Robertu Ficovi gratuloval maďarský premiér Viktor Orbán. „Hádejte, kdo je zpátky!“ zveřejnil na síti X spolu s fotkou, na níž si s Ficem potřásá rukou. Ficovo vítězství ve slovenských volbách označil za nesporné.

Zahraniční politika Slovenska po volbách bude pravděpodobně umírněnější, než byla předvolební rétorika, domnívají se politologové. Slovensko podle nich nebude vystupovat z mezinárodních organizací, nemusí se změnit ani vztahy s Českem.

Zahraniční politika Slovenska bude po volbách nejspíše umírněnější, než předvolební rétorika předsedy vítězných sociálních demokratů Roberta Fica. Myslí si to politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Ani spoluzakladatel Cevro Institutu Ladislav Mrklas neočekává, že by země například vystupovala z mezinárodních organizací. Nemusí se podle něj měnit ani vztahy s Českou republikou.

Sobotní parlamentní volby na Slovensku vyhrála Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD), získala hlasy více než 23 procent voličů. S výrazným odstupem skončilo druhé Progresivní Slovensko, které má přes 17 procent. Třetí je zhruba s 15 procenty strana Hlas-sociální demokracie, jejíž šéf Peter Pellegrini gratuloval Ficovi a mluvil o možné povolební spolupráci.

Podle obou politologů bude muset Fico nasadit pragmatičtější zahraniční politiku i kvůli koaličním partnerům. „Nemyslím si tedy, že Slovensko úplně změní orientaci. Ale dobrá zpráva pro příznivce Ukrajiny to není,“ řekl ČTK Mlejnek. Mrklas dodal, že Směr nebude mít ve vládě kritika NATO a EU – stranu Republika, která ve volbách neuspěla. Zejména Hlas bude podle něj držet Fica zpátky.

Šéf slovenských sociálních demokratů bude ale podle Mrklase pro domácí publikum nadále uplatňovat poměrně radikální rétoriku směrem k Ukrajině i Bruselu. Pokud se čeští politici nebudou snažit Fica „vychovávat a říkat mu, co má dělat,“ nebude podle něj důvod, aby se změnily vzájemné vztahy mezi zeměmi. Vztahy ale asi nebudou tak srdečné, s bývalým premiérem Andrejem Babišem (ANO) si byl předseda nejsilnější slovenské strany bližší.

Ve volbách se voliči podle Mlejnka rozhodovali spíše na základě nespokojenosti s ekonomikou než podle toho, zda se strany orientují provýchodně nebo prozápadně. „Výsledek voleb byl primárně dán špatnou ekonomickou situací na Slovensku,“ prohlásil. Lidé si podle něj stěžovali na školství či zdravotnictví, minulá vládní sestava se pak zcela rozložila.

„Ukázalo se, že Slováci a Slovensko si přejí návrat Roberta Fica. Je to opravdu fenomén, dokázal vyhrát páté volby,“ řekl ČTK Mrklas. Progresivní Slovensko mělo podle něj nakonec horší výsledek, než mnozí očekávali. Bere to jako poučení, že nelze vyhrát volby pouze vítězstvím ve velkých městech jako Bratislava nebo Košice. Strana podle něj měla špatné výsledky v odlehlých částech země.

Směr nebude mít problém po volbách sestavit koalici, myslí si politologové. Pravděpodobně se dohodne s Hlasem a Slovenskou národní stranou (SNS). „Pellegrini už avizoval, že je pro něj Fico hlavním koaličním partnerem,“ uvedl Mlejnek. Jako možný koaliční partner podle něj připadá v úvahu i Křesťanskodemokratické hnutí (KDH). (ČTK)

Výsledky povolebních jednání se Slovensko nedozví dnes ani zítra. Řekl to šéf třetí nejsilnější strany Hlas-SD Pellegrini, jehož postoj zřejmě bude klíčový. (ČTK)

„Respekt k vítězi patří k demokracii stejně jako respekt k nalezení vládní většiny,“ napsal předseda Senátu Miloš Vystrčil na sociální síti X. Slovensko je podle něj náš nejbližší partner a Vystrčil věří, že i zdroj poučení, což pro budoucnost Česka považuje za zásadní.

Směr může sestavit vládu, Hlas říká, že má blíže k němu než k Progresivnímu Slovensku. Fico ale potřebuje ještě třetí stranu. Má dvě varianty: jedna může být značně problematická, ta klidnější strana zase zatím tvrdí, že ho nechce.

Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Uděláme vše pro to, aby Robert Fico na Slovensku nevládl, řekl předseda Progresivního Slovenska Michal Šimečka. Podle něj existují dvě možné koalice. Jednu vede Směr, druhá by se skládala z PS a dalších partnerů a měla by více mandátů než ta, kterou by vytvořil Směr, popsal Šimečka.

„Rozhodující bude, jak se k tomu postaví Hlas,“ dodal. Podle něj je to civilizační volba, před kterou Hlas stojí. Zároveň Šimečka oznámil, že se nyní sejde s předsedy ostatních stran.

Předseda PS poděkoval voličům. „Osmnáct procent přes půl milionu hlasů, to je tolik, kolik dostala Liberální strana. Stalo se tak navzdory mnoha útokům, navzdory hoaxům a deepfakeům.“

Podle Šimečky je dobrým zvykem, že premiérem je nejsilnější strana koalice. „A nevidím důvod to měnit,“ odpověděl předseda PS na otázku, zda si dovede představit, že by funkci předsedy nabídl Petru Pellegrinimu. Podle něj však není taktické ani korektní říkat, co by nabídka Hlasu obsahovala.

„Chceme to zkusit,“ řekl Šimečka. (Denník N)

Předseda Progresivního Slovenska Michal Šimečka ve volebním štábu strany během volební noci. Foto: Vladimír Šimíček, Denník N

Premiér Petr Fiala popřál Slovensku, ať povolební vyjednávání povedou k sestavení dobré vlády. „Věřím, že budeme na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ku prospěchu obou našich zemí,“ napsal na sociální síti X. Česko podle něj se Slovenskem pojí historické vazby, blízkost i přátelství.

Bývalý slovenský premiér Fico, jehož strana Směr vyhrála sobotní parlamentní volby, má šanci sestavit vládu, a vrátit se tak k moci. Podle slovenského tisku o podobě kabinetu rozhodne třetí nejsilnější strana Hlas-sociální demokracie někdejšího premiéra Petera Pellegriniho.

„Robert Fico porazil Slovensko, tu podobu země, jakou si po sametové revoluci představovala většina národa. Dnes mu dostatek lidí uvěřilo, že liberalismus a lidská práva mohou být pro občana větší hrozba než rozvětvená korupce a sympatie k Putinovu režimu,“ napsal list Sme. Reagoval tak na názory trojnásobného expremiéra Fica, který před volbami vystupoval proti vojenské pomoci Ukrajině čelící ruské agresi a proti sankcím Západu vůči Rusku, v jehož čele stojí prezident Vladimir Putin.

„Dnes po moci sahá jiný Fico. Motivovanější trestními stíháními svých spolupracovníků a sponzorů Směru a podporovaný extrémnějšími voliči. Šíření strachu mu nakonec přineslo vítězství. Přinese mu i izolaci, zejména v demokratické Evropě, protože je málo pravděpodobné, že změní svou rétoriku o podmínkách míru na Ukrajině,“ napsal deník Sme.

Podle listu Pravda Směr-SD suverénně vyhrál volby a šéf Hlasu-SD Pellegrini ví, že rozhodne o budoucí vládě.

„Bez ohledu na první místo ve volbách bude stabilita koalice záviset zřejmě na dvou stranách. Jednou z nich je Pellegriniho Hlas, který se dlouhodobě nevymezoval ani na jednu, ani na druhou stranu politického spektra,“ napsal nejčtenější list Nový čas. Dodal, že v posledních dnech předvolební kampaně bylo možné z Pellegriniho vyjádření pozorovat, že je vysoce pravděpodobné, že si vybere Směr-SD.

„Robert Fico vyhrál volby a už to nepustí. Demokratické Slovensko prohrálo,“ napsal list Denník N.

Také listy Plus jeden deň a Hospodárske noviny poznamenaly, že podoba příští vládní koalice bude záležet na Hlasu-SD. (ČTK)

V novém desetičlenném poslaneckém klubu Slovenské národní strany bude ze SNS paradoxně jen její předseda a exšéf parlamentu Andrej Danko, muž známý spojením s kauzou Kočner a sympatiemi k Rusku. Další složení klubu bude zajímavé – rozebíráme ho.

„Není to konec světa,“ píše v komentáři k výsledku slovenských voleb šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný. „Fico nebude tak silný, aby celé Slovensko zavřel a zakázal psát, zpívat, tancovat a snít. Demokratičtí voliči i politici by však měli pochopit, že nyní začíná skutečný zápas o Slovensko. Tato země nepatří Ficovi. Nedáme mu ji.“

Oslava volebního vítězství v centrále Směru. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Téměř definitivní výsledky slovenských voleb (sečteno přes 99 procent okrsků):

Zdroj: Denník N

Předčasné volby vyhrál Fico. Jeho Směr výrazně porazil Progresivní Slovensko a může sestavovat vládu. Popisujeme, jaké povolební koalice připadají v úvahu. Matematicky má šanci sestavit kabinet i lídr PS Michal Šimečka, jehož hnutí za Ficovým Směrem výrazně zaostalo.

Ve štábu Směru slaví výsledek voleb. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Ve slovenských volbách jsou sečteny téměř všechny hlasy. Vítězí Směr s více než 23 procenty, druhé končí Progresivní Slovensko s bezmála 17 procenty, třetí je Hlas s 15 procenty. Do parlamentu proniklo sedm subjektů – kromě zmíněných také OLaNO, KDH, SaS a SNS.

Sobotní exit polly měly oproti skutečným výsledkům slovenských voleb výrazné odchylky. Chybně předpověděly vítězství Progresivního Slovenska, přičemž exit poll Focusu pro TV Markíza ho nadhodnotil o více než šest procentních bodů, exit poll Medianu pro RTVS o více než tři procentní body.

Naopak Směr oba exit polly podhodnotily. Focus mu přisoudil o zhruba jedna a půl procentního bodu méně, Median o více než čtyři procentní body méně, než Směr ve skutečnosti získal.

V centrále Směru propukly oslavy. Robert Fico se straníky na balkoně hlučně zpíval Na Kráľovej holi. Směr volby ovládl s výrazným náskokem. (Denník N)

Lídr Hlasu Peter Pellegrini oznámil, že bude jednat se všemi stranami. Očekává důstojnou nabídku. Řekl to na tiskové konferenci. Jeho strana bude důležitá pro utvoření koalice.

Proces tvorby nové koalice bude podle Pellegriniho trvat několik dní a možná i týdnů. Očekává, že se mu předseda Směru Robert Fico ozve jako první. Koalici se Směrem ani vládu s Ficem v čele nevyloučil. „Jsem stále přesvědčený, že dva bývalí premiéři by neměli sedět v jedné vládě,“ řekl s tím, že to ale neznamená, že by taková koalice nemohla vzniknout.

Peter Pellegrini na tiskové konferenci Hlasu během volební noci. Foto: Tomáš Pobuda, Denník N

Možné povolební koalice podle Denníku N (po sečtení více než 90 procent okrsků). K většině je nutných alespoň 76 mandátů, k ústavní většině 90.

  • Směr, Hlas, SNS, KDH – 92 mandátů
  • PS, Hlas, KDH, SaS – 81 mandátů
  • Směr, Hlas, SNS – 79 mandátů
  • PS, Hlas, KDH – pouze 70 mandátů

Do slovenského Parlamentu se podle projekce Denníku N dostane sedm subjektů. Výrazným vítězem bude Směr, druhé Progresivní Slovensko, třetí Hlas, čtvrté OLaNO, páté KDH, šestá SaS a sedmá SNS. Na pětiprocentní hranici nedosáhnou Republika, Aliance, Demokraté ani Jsme rodina.

Progresivní Slovensko se v průběžném sčítání hlasů dostalo na druhé místo, když předběhlo Hlas. Po sečtení 88 procent okrsků má 15,58 procenta hlasů, Hlas má 15,42 procenta. První zůstává Směr s 23,67 procenta.

Zda by KDH jako koaličního partnera preferovalo Směr, nebo PS, nechtěl jeho lídr Milan Majerský sdělit. „S kýmkoliv, kdo bude vítězem těchto voleb, si ze slušnosti sedneme za stůl a rozhodnutí mu řekněme z očí do očí. Nebudeme ho vzkazovat přes média.“ KDH má zatím asi sedm procent hlasů.

Pod klíčovou pětiprocentní hranici po Republice klesla i Aliance. Sečteno je nyní 84,50 procenta okrsků.

Slovenské radikální hnutí Republika kleslo pod pět procent, po sečtení více než 80 procent okrsků má 4,99 procenta. Hranice pět procent je klíčová pro vstup do parlamentu.

„Voliči takto rozhodli. Mohlo to být lepší, je to tak, jak to je,“ řekl na tiskové konferenci lídr Sas Richard Sulík. Straně Demokrati vyčetl, že kvůli ní propadly hlasů voličů prodemokratických stran, Igora Matoviče (OĽaNO) označil za „pako“. Slovensko podle něj putuje na „chvost Evropy“. Strana Sas má zatím 5,41 procenta hlasů.

Po sečtení více než 75 procent okrsků vede Směr s 23,73 procenta, druhý je Hlas s 15,57 procenta, třetí PS s 14,87 procenta. Těsně nad pětiprocentní hranicí zatím zůstávají Republika a Aliance.

Směr vyhraje slovenské předčasné volby, ukazují předběžné výsledky i predikce. Pokud se SNS vrátí do parlamentu, spolu s Hlasem by tyto tři strany měly většinu. Směr má po 68 procentech sečtených okrsků 23,77 procenta, Hlas 15,66 procenta, SNS 5,74 procenta.

Zdroj: Denník N

„Mrzí mě, jak dlouho počítání trvá a že se tam zjevně dějí věci, které by se dít neměly. V minulých volbách jsme byli v tuto dobu mnohem dál,“ řekl Šimečka (Progresivní Slovensko). Konkrétní důvody dlouhotrvajícího sčítání podle svých slov nezná a se závěry chce počkat na zpětnou analýzu.

K výsledku PS se Šimečka chce blíže vyjádřit ráno nebo k poledni, až budou známé konkrétnější výsledky.

Ve slovenských volbách je sečtena více než polovina okrsků. První zůstává Směr s 23,86 procenta, mírně tak klesá. Druhý je Hlas s 15,90 procenta, který také klesá, třetí Progresivní Slovensko s 14,23 procenta, jež roste. Sečteno je 54 procent okrsků.

Straně SaS se podle předběžných výsledků podařilo překročit hranici pěti procent, která je potřebná pro vstup do parlamentu. Sečteno je nyní přes 46 procent volebních okrsků. Těsně nad pětiprocentní hranicí jsou také Republika, Aliance a SNS.

Po sečtení více než 40 procent okrsků vede nadále Směr (24,27 %), který mírně klesá. Druhý prozatím zůstává Hlas (16,31 %), který rovněž mírně klesá. Třetí je Progresivní Slovensko (13,63 %), jež naopak sílí.

Podle aktualizované projekce Denníku N roste Progresivní Slovensko rychleji, než model původně naznačoval. Nadále to vypadá tak, že vyhraje Směr s více než 20 procenty, odstup PS je stále okolo čtyř procentních bodů. (Denník N)

Průběžná účast ve volbách na Slovensku se podle televize ta3 pohybuje kolem 66,5 procenta. Sečteno je přes 36 procent okrsků.

Vícero členů okrskových komisí na Slovensku říká, že jim nešlo odeslat elektronické zápisy. To může být podle slovenského Denníku N jedním z vysvětlení, proč se výsledky počítají výrazně pomaleji, než se očekávalo. Ředitelka odboru voleb Eva Chmelová podle Aktualit ve vysílání Markízy řekla, že sčítání jde plynule. (Denník N)

Na Slovensku je sečteno přes 30 procent volebních okrsků, nadále vede Směr s více než 24,67 procenta, druhý je Hlas s 16,72 procenta, třetí Progresivní Slovensko s 12,58 procenta.

Podle aktualizované projekce Denníku N to nadále vypadá tak, že volby vyhraje Směr s více než 20 procenty. Druhé by bylo Progresivní Slovensko se ztrátou čtyř nebo pěti procentních bodů. Pokud by se předběžné výsledky vyvíjely podobně jako v minulosti, třetí by skončil Hlas a do parlamentu by se dostalo i OLaNo, SaS či KDH. (Denník N)

Podle projekce serveru Aktuality.sk míří k vítězství ve slovenských volbách strana Směr. Pravděpodobně by získala 22 procent hlasů. Progresivní Slovensko podle modelu zaostává, skončit by mělo na druhém místě. Hlas je třetí. (Aktuality)

Nové články Deníku N

13:17live! Romantické romány od lidských autorů si už moc nepřečtete, specialistkou je na ně umělá inteligence 12:22Začíná podcast Romancov a spol. Budeme v něm rozplétat zamotaný svět 12:21Výročí Pearl Harboru: Co všechno se od Hollywoodu nedozvíte? 11:53Lékaři podepsali dohodu s Válkem, mají tak ukončit protesty 10:51Nechtěli jsme vypadat hamižně, lékaři nedostali peníze na úkor ostatních, hodnotí protest jeho mluvčí 09:18„Jedeme rychle, aby nás drony nestihly doletět.“ Reportáž z cesty až k frontové linii 09:16„Nikdo nás nezachrání. Za změnu je důležité bojovat.“ O mladé generaci v Česku s Adélou Kundrátovou 09:15Unikátní síla podzemního impéria. Amerika získala bezkonkurenční geoekonomickou moc 09:00Od mazlíčkářství po „rozmnož a utrať“. Pohybujeme se mezi dvěma extrémy, říká šéf pražské zoo Bobek 06:30Všechny moje baráky naštěstí pořád žijí, říká osmdesátiletý architekt Kotík 06:30Pravicový vepřový řízek, Zemanův gothaj s cibulí, Babišův štrúdl. A pivo. Jak politici bojují jídlem na kulinární barikádě 06:20O tom, co Karel Schwarzenberg jako jediné nesl opravdu těžce 05:43Nenechal se svazovat limity vědy, pouhá logika mu k chápání světa nestačila. Jako „Olga“ psal Havlovi dopisy do krimináluVčera 19:02Pointa N: Na válku na Ukrajině už nemyslíme. Ona ale myslí na násVčera 18:24Vývoj bojů (652. den): Kulka letěla devět vteřin. Ukrajinský odstřelovač tvrdí, že překonal světový rekord v nejdelší úspěšné střelběVčera 17:32Česko prohrálo soud ve Štrasburku. V případu zemřelého pacienta psychiatrie selhali jednotlivci i systémVčera 17:30Koalice v Brně zrušila rozšíření spalovny, teď potichu řeší, co dál. Zvažuje – rozšíření spalovnyVčera 17:28Chanuka nejsou židovské Vánoce. Letošní Svátek světel právě začalVčera 17:11Výsledek je pro mě facka, celé se to přetočilo na peníze, změna nepřišla. Lékaři, primáři a ředitelé hodnotí dohodu s vládouVčera 16:02Spor o Kalouska pokračuje: Když TOP 09 nesplní domácí úkoly, ohrožuje koalici, říká VondraVčera 15:02Studio N: Co Izrael věděl o plánech HamásuVčera 13:07„Ať šílený Řehka zaleze do bunkru a mlčí.“ Kam opoziční ANO směruje debatu o obraně zeměVčera 12:09Poslední příležitost předplatit si Deník N za současné nižší cenyVčera 10:40Stoupající cena uranu potvrzuje, že jádro je zpět ve hřeVčera 06:30Postcovidový syndrom hudební scény. České hudební kluby bojují o přežití, z krize je můžete vyvést jen vyVčera 06:30Juraj byl génius. Všechno měl v hlavě a už začal psát i třetí Perinbabu, říká producentka Deana JakubiskováVčera 06:25Dezinformacím se daří tam, kde se rozpadá důvěra ve stát. Vládo, probuď se!Včera 06:00Do Divadla BRAVO! se v nové podobě vrátili legendární THE LOSERS06.12 20:45Evidujeme desítky případů porušování sankcí, u velké části jde o neznalost, říká šéf cifršpionů06.12 20:34Tak náhlý příchod zimy se vymyká průměru, tuhé mrazy budou výjimečnější, říká meteoroložka