Prigožin byl na palubě havarovaného letadla, potvrdily ruské úřady

Foto: Julija Morozova
Foto: Julija Morozova

Šéf žoldnéřské Vagnerovovy skupiny Jevgenij Prigožin je mrtev, napsal podle ruskojazyčného serveru BBC telegramový kanál Grey Zone, spojovaný s vagnerovci, po havárii letadla v Tverské oblasti.

Ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacija následně potvrdila, že na palubě soukromého letounu byl Prigožin a jeden z velitelů jeho žoldnéřů Dmitrij Utkin.

Okolnosti havárie letadla jsou předmětem vyšetřování. Podle ruské agentury Interfax už byla na místě pádu stroje nalezena těla všech deseti lidí, kteří byli na palubě.

Telegramový kanál Grey Zone zveřejnil nejen informaci o úmrtí Prigožina, ale také velitele žoldnéřské skupiny a někdejšího pracovníka ruské vojenské rozvědky GRU Dmitrije Utkina. Toho média označují za Prigožinovu pravou rukou a podle ruských okupačních úřadů na Ukrajině jeho volací značka Vagner posloužila i jako pojmenování pro celou skupinu, píše agentura AP.

Grey Zone u Prigožina i Utkina shodně napsal, že zemřeli v důsledku činů „zrádců Ruska“. Na sídle Vagnerovy skupiny v Petrohradu, které Prigožin otevřel loni v listopadu, se podle petrohradského vydání serveru Bumaga objevil kříž utvořený z rozsvícených oken.

Agentura Reuters večer poznamenala, že přes poslední vyjádření úřadů i zdrojů z Vagnerovy skupiny není stále zcela jisté, zda Prigožin v letadle opravdu zahynul, nebo byl jen uvedený na seznamu pasažérů.

Letadlo Embraer Legacy 600 letělo z moskevského letiště Šeremeťjevo do Petrohradu. Na palubě byli tři členové posádky a sedm pasažérů. „Všichni zahynuli,“ uvedlo už dříve tiskové oddělení ruského ministerstva pro mimořádné záležitosti.

Prigožin před téměř dvěma měsíci vedl ozbrojenou vzpouru proti ruskému armádnímu velení a ministerstvu obrany. Vagnerovci se předtím účastnili jedněch z nejtvrdších bitev při ruské invazi na Ukrajinu a operují i v Africe.

Ať měla dnešní havárie jakoukoliv příčinu, Prigožinovo úmrtí znamená, že se ruský prezident Vladimir Putin zbavil i člověka, který představoval nejvážnější výzvu autoritě ruského vůdce od jeho nástupu k moci v roce 1999, píše agentura Reuters.

Kreml ani ruské ministerstvo obrany dosud záležitost nekomentovaly.

Jednou z verzí dnešní havárie, o které se široce diskutuje na sociálních sítích a v médiích, je podle BBC možnost sestřelení letadla. Ruští vyšetřovatelé podle zdrojů nyní prověřují veškeré scénáře, včetně chyby pilota, technických problémů a vnějších vlivů, což je podle BBC standardní postup.

Hlavním argumentem zastánců verze o sestřelení je způsob, jakým letadlo padalo k zemi, a poničení na troskách havarovaného stroje. Protiletadlové střely podle BBC zanechávají malé otvory po úlomcích střely, na videích zveřejněných na sociálních sítích lze ale takové detaily jen těžko rozeznat. Na základě záběrů padajícího letounu se také zdá, že letadlo před dopadem na zem nehořelo – stroje zasažené protiletadlovou střelou přitom často zachvátí plameny, píše BBC. (ČTK)

„Dokud Prigožin žil a létal po světě, byl hrozbou pro Putina a jeho image,“ říká analytik Doug Klain. Pokud je za pád letadla odpovědný Putin, je to podle experta „vzkaz všem ostatním, že pokud se ho pokusí svrhnout, čeká je totéž“.

Jevgenij Prigožin 21. srpna. Foto: Profimedia

Jevgenij Prigožin se dnes odpoledne setkal s představiteli moskevského regionu, píše portál Meduza. Jeho dva zdroje tvrdily, že je překvapilo, že Prigožin byl i nadále schopný dělat byznys v Rusku.

Nejmenovaný zdroj z prostředí Putinovy administrativy říká, že ho pád Prigožinova letadla nepřekvapil, informuje Meduza. Tvrdí, že v Moskvě „panoval pocit, že to po pokusu o převrat nedopadne dobře a Kreml na něj jen tak brzy nezapomene“. Putin podle zdroje přestal vnímat Prigožina jako spolehlivého. (Meduza)

Z trosek Prigožinova letadla byla vytažena těla všech deseti lidí, kteří byli na palubě. Uvedla to ruská agentura Interfax s odkazem na záchranáře. (Inerfax, BBC)

Na palubě havarovaného letadla byl i Dmitrij Utkin, který je považován za zakladatele Vagnerovy skupiny. Utkin měl přezdívku Vagner, pravděpodobně na počest Richarda Wagnera, oblíbeného skladatele Adolfa Hitlera. (BBC)

Centrum Vagnerovy skupiny v Petrohradě rozsvítilo své budovy do tvarů kříže. Došlo k tomu po potvrzení smrti samotnou skupinou.

Vagnerova skupina sdílela na Telegramu oficiální prohlášení ke smrti Jevgenije Prigožina. „Již brzy se dozvíte, jaké mají vagnerovci pokyny a jaké budou činy skutečných vlastenců země!“

Napsali také, že smrt Prigožina nezastaví akce žoldnéřské skupiny. „Vagnerovce nelze zastavit ani zničit, a to ani lstivým zabitím jejich vůdce.“ Uvádí, že skupina má již propracované systémy a protokol akcí, které se netýkají jen skupiny, ale i Ruska jako celku.

Šéf Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin a jeden z velitelů žoldnéřů Dmitrij Utkin byli na palubě havarovaného letadla, uvádí podle ruské agentury TASS Rosaviacija. (TASS, ČTK)

Jevgenij Prigožin je po smrti, píše podle ruskojazyčného serveru BBC Grey Zone, telegramový kanál napojený na žoldnéře Vagnerovy skupiny. (ČTK)

Foto: ČTK

Americký prezident Joe Biden naznačil, že za pádem Prigožinova letadla u Moskvy mohl stát ruský prezident Vladimir Putin. „V Rusku se toho moc nepřihodí bez vědomí Putina,“ řekl Biden. (CNN)

Na místě, kde spadlo Prigožinovo letadlo, bylo zatím nalezeno osm těl, informuje Russia-24. Ruská státní média uvádějí, že na palubě letadla bylo deset lidí. Žádná z obětí podle ruských představitelů zatím nebyla identifikována. (CNN)

Vagnerovské účty na Telegramu uvádí, že pokud se potvrdí smrt Prigožina, vystoupí velitelé vagnerovců s prohlášením. Některé již dokonce tvrdí, že je Prigožin po smrti. U zprávy s prohlášením také tvrdí, že na videích spadlého letadla jsou vidět stopy po munici protivzdušné obrany.

Pokud jde o Prigožina, musíme počkat, až se rozplyne válečná mlha, řekl Zelenského poradce Mychajlo Podoljak v reakci na pád letadla šéfa vagnerovců. „Je však jasné, že Putin nikomu neodpouští svůj vlastní brutální strach,“ dodal.

Podle Podoljaka Putin na tuto chvíli čekal od června, kdy se vagnerovci vzbouřili.

„Je také zřejmé, že Prigožin si pro sebe podepsal zvláštní rozsudek smrti v momentě, kdy uvěřil v podivné ‚Lukašenkovy záruky‘ a v neméně absurdní ‚čestné slovo’ Putina,“ napsal Podoljak.

To, zda byl Prigožin na palubě zříceného letadla, stále není stoprocentně jasné, přestože byl na seznamu pasažérů. (Guardian)

„Nikdo by neměl být překvapen, pokud se potvrdí zprávy o Prigožinově smrti,“ reaguje Bílý dům na zprávy o pádu Prigožinova letadla. Prezident Joe Biden byl o situaci vyrozuměn. (CNN)

Ruský státní úřad pro letectví Rosaviation uvedl, že speciálně vytvořená komise již „začala vyšetřovat okolnosti a příčiny pádu letadla Embraer-135“. Klíčové bude nalezení černých skříněk. (CNN)

Jevgenij Prigožin, v mládí přezdívaný „Žako“, se v osmnácti letech stal vůdcem zločinecké bandy, pak si odseděl deset let ve vězení. Přes celá záda má vytetovanou ženu, chybí mu článek prsteníčku na levé ruce a s Putinem ho pojí dlouholeté přátelství. Připomeňte si, kdo je Jevgenij Prigožin.

Prigožin byl podle serveru Fontanka na palubě havarovaného letadla. Kromě něj tam bylo i vedení vagnerovců. Podle předběžných údajů bylo na palubě deset lidí, všichni zemřeli. Další letadlo, které se pojí s podnikatelem, podle Flightradaru přistálo na letišti Ostafievo.

Další zprávy naznačují, že na místě havárie Prigožinova letadla bylo nalezeno osm těl, informuje ruská agentura RIA Novosti. Dřívější zprávy uváděly deset obětí. (BBC)

Letadlo, ve kterém měl být i Jevgenij Prigožin, spadlo jen 50 kilometrů od rezidence Vladimira Putina. Zpočátku se objevily informace, že letadlo sestřelila protivzdušná obrana, experti se však přiklánějí k verzi, že na palubě došlo k výbuchu, protože na videích není vidět kouřová clona. (Denník N)

Vše, co víme o havarovaném letadlu Jevgenije Prigožina: Spekulace na kanálech Telegramu naznačovaly, že havarované letadlo bylo letadlo Embraer Legacy se sériovým číslem RA-02795.

Údaje ze sledování na serveru FlightRadar24 – oblíbeném webu pro sledování letů – neukazují, odkud odletělo. Dnes se objevilo poblíž Moskvy, kde vyšplhalo do výšky téměř 8800 m, než data ukázala, že náhle kleslo a skončilo ve výšce 0 stop.

Letadlo je registrováno na Autolex Transport, kterou americká vláda spojila s Jevgenijem Prigožinem a zařadila ji na sankční seznam.

Letové záznamy letadla jsou nyní částečně nepřístupné prostřednictvím serveru FlightRadar24.

V posledních měsících však podniklo několik cest do Moskvy a Petrohradu a zpět a bylo vyfoceno v Bělorusku místními médii, kde se nyní předpokládá, že Vagnerova skupina sídlí. (BBC)

Všech deset lidí na palubě Prigožinova letadla je mrtvých, uvádí ruská agentura Interfax s odkazem na ruské ministerstvo pro mimořádné události. Na palubě bylo sedm cestujících a tři členové posádky. (BBC)

Jevgenij Prigožin podle ruského investigativního novináře Andreje Zacharova ve středu odletěl z Afriky do Ruska. „Co se týká Prigožina, zatím mohu říci: dnes skutečně přiletěl do Ruska z Afriky, byl s ním celý velitelský štáb vagnerovců.“ 

Žádný z účtů na sociálních sítích, o kterých se věří, že jsou spojené s Prigožinem, dosud nepotvrdily, zda je mrtvý, nebo živý. Některé zdroje tvrdí, že v době havárie bylo ve vzduchu také další soukromé letadlo, které vlastní, to také odlétalo z Moskvy. (BBC)

V pondělí večer se Jevgenij Prigožin objevil na videu zveřejněném na sociálních sítích a tvrdil, že je v Africe. V pouštní krajině řekl, že pracuje na tom, aby „Rusko bylo ještě větší na všech kontinentech a Afrika ještě svobodnější“. „Pracujeme. Teplota +50 stupňů. Všechno, co máme rádi,“ řekl šéf Vagnerových žoldáků na kameru. Kdy bylo video natočeno, nelze ověřit. (Le Figaro)

Další zpráva nyní naznačuje, že na místě havárie bylo nalezeno osm těl, uvedla ruská státní tisková agentura RIA Novosti s odkazem na záchranné služby. (BBC)

Podle ruského ministerstva pro mimořádné situace se soukromé letadlo Embraer Legacy zřítilo u obce Kujenkino v Tverské oblasti severozápadně od Moskvy. „Ruské ministerstvo pro mimořádné situace provádí na místě pátrací operace,“ uvádí ministerstvo.

Na několika telegramových kanálech spojených s vagnerovci byla zveřejněna videa, která ukazují hořící trosky na poli a letadlo padající z oblohy. Pravost videí se agentuře AFP nepodařilo potvrdit. (AFP, Le Figaro)

Bývalá mluvčí Volodymyra Zelenského Julia Mendel píše, že druhé Prigožinovo letadlo přistálo podle Flightradaru v Moskvě. Že se jeho druhé letadlo nacházelo nad Moskvou, psal i telegramový účet Grey Zone.

Očitý svědek poznamenal, že předtím, než letadlo začalo klesat, došlo ke dvěma explozím, což odpovídá dalším svědectvím, která byla poskytnuta ruským médiím, uvádí na svém účtu X novinář Bellingcat Aric Toler. Ve svém příspěvku sdílel i video z místa.

Soukromé letadlo, na jehož palubě byl podle seznamu pasažérů i šéf žoldnéřské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, dnes večer havarovalo v ruské Tverské oblasti severně od Moskvy. Na palubě byl i Dmitrij Utkin.

Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na úřady. Zemřelo všech sedm cestujících a tři členové posádky, příčina pádu letadla je předmětem vyšetřování.

Důvody zřícení letadla zatím nejsou jasné, ale telegramový účet blízký vagnerovcům Grey Zone oznámil, že letadlo bylo sestřeleno protivzdušnou obranou v Tverské oblasti severně od Moskvy.

Podle Wall Street Journal byl na palubě i člen vagnerovců Dmitrij Utkin, který je považován za zakladatele skupiny.

Letadlo Embraer Legacy se zřítilo přibližně v 18.40 moskevského času poblíž obce Kuženkino v Tverské oblasti poblíž Moskvy. Podle portálu flightradar24 letoun vlastněný Prigožinem podnikal pravidelný let z Moskvy do Petrohradu, uvádí ruský Kommersant. (ČTK)

Jevgenij Prigožin. Foto: ČTK

Nové články Deníku N

06:30Napoleon jako milenec? Na bitvy a historický exkurz ve filmu Ridleyho Scotta moc času nezbylo 06:30Jaké je žít ve tmě? Netflix v seriálu Jsou světla, která nevidíme ukázal, že hlavní postavy mohou hrát i nevidomí 06:00Umění na dosah? Vstupte do světa Národní galerie Praha s Klubem přátelVčera 20:06Dítě může mít z čerta trauma jako dospělý po přepadení, varuje psycholog. Jak si užít Mikuláše a neublížit?Včera 19:43Pointa N: Potraviny měly zlevnit, ale zdraží. A co chystají komunisté a SPDVčera 19:25Nová cesta k lepší penzi? Rozebíráme plusy i minusy dlouhodobého investičního produktuVčera 18:41Další napětí v Muzeu paměti: Marvanová v rozporu s pravidly prosadila ředitele, na protest rezignují zaměstnanciVčera 17:35Vývoj bojů (649. den): Rusové zavraždili zajatce, dříve bombardovali nemocnici – všechno omlouvajíVčera 16:23Premiér jinak proruských Bulharů stojí jasně na straně Ukrajiny. Doma je ale jen loutkou, říká novinářVčera 16:23Bartoše vyzve europoslankyně Gregorová. Do souboje o vedení Pirátů ji vysílají kritici účasti na vláděVčera 16:10Střední Evropa se propadá do bažin své minulostiVčera 14:54Policejní zásah označoval za „boží požehnání“. Detektivové teď obvinili jeho i samotnou firmu XIXOIOVčera 14:48Vyhřezlá ploténka v deseti letech. U dětí se množí „dospělácké“ potížeVčera 14:33Studio N: Příští stanice –⁠ kulturní válka. Co si odnést z kauzy Hlavák?Včera 14:22Izrael chystá dlouhou válku s Hamásem. Tajné služby chtějí pozabíjet jeho lídry v zahraničíVčera 13:08Japonští pátrači našli u havarovaného amerického letounu ostatky. Tokiu se nelíbí, jak USA postupujíVčera 12:37Útočníci napadli v Budějovicích muže s duhovou vlajkou. „Politici předsudečné násilí vědomě ignorují,“ říká právničkaVčera 11:27Nohavicův životopisec se vzepjal k životnímu skoku do slepé uličkyVčera 11:27Všichni naši NohavicovéVčera 09:53Válka předsedů v TOP 09: Dva rivalové se spojili proti společnému nepříteli, utrpět může strana i SpoluVčera 06:30Stalin ji nenáviděl, v pražské Státní opeře teď Šostakovičova Lady Macbeth Mcenského újezdu sbírá zasloužené ovaceVčera 06:30Nejtvrdohlavější z Tvrdohlavých sdílí své Apokalypsy a vize. U Jaroslava Róny umí být i monstra dojemná03.12 17:54Život v Nizozemsku bude pokračovat jako dosud, skutečnou cenu zaplatí Ukrajina03.12 08:17Připadala jsem si jako hyena. Pud byl ale silnější, říká odsouzená bazarová podvodnice03.12 06:30Jaká tajemství mají cestující na letištním přestupu? Vyšel nový soubor povídek Biancy Bellové Transfer03.12 01:32Pražská vila ruského železničního kmotra je na prodej. Sankce mu zatím nehrozí02.12 19:22Nové návraty Tří oříšků, Saxany a Pyšné princezny. Co Česku přinesou coververze dávných hitů?02.12 11:19Americký deník: Rodiče se tu o své děti někdy bojí tak, že je nepustí ani na školní výlety02.12 10:55„Tvrdil mi, že spadl z barové židle. A byl viditelně pod parou. Jak jinak.“ Vzpomínka na zesnulého irského velikána Shanea McGowana02.12 09:00„V naší zemi potřebujeme víc lásky.“ Reportáž o odchodu mladých lidí z Bosny a Hercegoviny