Sněmovna projednává zpomalení valorizace penzí a konsolidační balíček

Předáci opozice ve Sněmovně kritizují vládu premiéra Petra Fialy. Foto: Tomáš Linhart, Deník N
Předáci opozice ve Sněmovně kritizují vládu premiéra Petra Fialy. Foto: Tomáš Linhart, Deník N

Vládní úsporný balíček není definitivní. Veřejná debata na půdě parlamentu ještě pořádně nezačala a zástupci koalice už připouštějí, že ho budou upravovat. Podle zjištění Deníku N chystají společný pozměňovací návrh, a znovu tak otevřou kritické části jako například zdanění vína, DPH na tiskoviny, školkovné nebo daň z nemovitosti.

Lídr SPD Tomio Okamura řekl, že jeho hnutí předloží deset pozměňovacích návrhů k novele zákona o důchodovém pojištění.

Podle svých slov souhlasí s tím, že je třeba důchodovou reformu provést. Nesouzní však se změnami, které se vládní pětikoalice snaží prosadit.

„Hnutí SPD požaduje zachování stávající podoby valorizace důchodů a navrhuje zachování podmínek k odchodu do důchodu,“ řekl Okamura. „Podpořit zpřísnění podmínek odchodu do důchodu v předložené podobě je pro nás nemyslitelné,“ uvedl. Poznamenal však, že o valorizaci důchodů jsou poslanci SPD ochotni jednat.

Krom toho dodal, že by stát měl snížit ceny energií a zestátnit ČEZ. „Vláda by tak mohla přijmout odpovědnost za distribuci a cenovou politiků energií, což by se občanům vyplatilo,“ poznamenal.

Ministr práce Marian Jurečka přiblížil novelu zákona o důchodovém pojištění. Ta se podle něj týká dvou oblastí – předčasných starobních důchodů a zpomalení valorizací penzí.

Pracující by tak do předčasného důchodu mohli jít nejdřív o tři roky dřív. Důchody by měly být vždy plně valorizovány o inflaci. „Bude platit, že vždy k 1. lednu budou starobní důchody navyšovány o inflaci,“ řekl Jurečka. Zároveň pokud inflace ve třech po sobě jdoucích měsících překročí 5 %, bude důchodcům vyplácen mimořádný příspěvek.

Cílem podle lidoveckého ministra je, aby byl systém udržitelný pro budoucí generace. Zároveň ujistil, že nejde o celkovou důchodovou reformu. „Celý balík změn v rámci důchodové reformy přijde do Sněmovny v první polovině příštího roku,“ řekl.

Změny projednával rovněž Výbor pro sociální politiku.

Sněmovna schválila program mimořádné schůze. Poslanci tak začínají projednávat změny v důchodech a následně mají na programu i vládní konsolidační balíček. Již zkraje dnešního dne Sněmovna rozhodla, že může dnes jednat i hlasovat i po půlnoci. Pro bylo 97 vládních poslanců, proti 79 zástupců opozičních hnutí ANO a SPD.

Podle Andreje Babiše by bylo vhodné, aby Sněmovna nyní konsolidační balíček vůbec neprojednávala. Ve svém projevu řekl, že nechce obstruovat. „Chceme občanům říct naše návrhy,“ řekl šéf ANO.

Expremiér Andrej Babiš kritizoval Fialovu vládu, která podle něj neplní vlastní programové prohlášení.

„Měli bychom jít domů, neplacená dovolená červenec, srpen. Vláda by měla přijít s novým programovým prohlášením a požádat o důvěru,“ řekl Babiš.

Odmítl, že by hnutí ANO chtělo vládní návrh konsolidačního balíčku obstruovat.

Předseda ANO je přitom už čtvrtým řečníkem hnutí s přednostním právem, který k dnešnímu jednání vystoupil dříve, než se vůbec začaly projednávat konkrétní návrhy.

Sněmovna zahájila jednání v 10 hodin, doposud neotevřela jednání o důchodové reformě, která je na programu jako první. Prozatím poslanci pouze odhlasovali na návrh koalice, že o návrzích lze jednat i v noci.

„Úsporný vládní balíček je nesmyslný. Pouze navyšuje daně,“ řekl Babiš. „Je to jen útok na lidi,“ řekl předseda hnutí ANO.

Mluvil také o tom, že občanští demokraté v minulosti obstruovali EET nebo tendr na Dukovany.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová označila vládní konsolidační balíček jako „největší jednorázové zvýšení daní v novodobé historii ČR“. Podle Schillerové vláda selhává ve výběru daní. „Ministr financí má troufalost přijít s tím, že chce 70 miliard daní navíc,“ řekla.

Šéfka klubu ANO kritizovala, že stát není schopen vybírat daně. Podle ní se to ukazuje na tom, že řada obchodníků nově vyžaduje platbu v hotovosti.

„Nejedná se o trend pouze v malých lokálních zařízeních, ale kartou máte problém zaplatit i ve vyhlášených restauracích v centrech velkých měst,“ řekla Schillerová.

Podle jejího názoru se finanční správa pod vedením Zbyňka Stanjury stala nesmělou organizací, která se zabývá podružnostmi. Hlavním úkolem je podle ní sestavit rozpočet a vybrat daně, ani jedno ministr financí dle mínění Schillerové Stanjura nezvládá.

Předsedkyně klubu ANO vyzvala koalici, aby nejprve zajistila analýzu hotovostních plateb u obchodníků. Až poté má před poslance přijít s návrhem na zvyšování daní.

Sněmovna ani téměř dvě hodiny po začátku schůze nezačala projednávat změny v penzích a konsolidační balíček. Vládní návrhy i kabinet celkově kritizují předáci opozice. Poslanci zatím odhlasovali, že mohou jednat i po dnešní půlnoci.

Předáci opozice ve Sněmovně kritizují vládu premiéra Petra Fialy. Foto: Tomáš Linhart, Deník N

Hnutí SPD podle Tomia Okamury udělá vše, aby konsolidační balíček nebyl schválen. Okamura vládní návrh kritizoval, podle něj kabinet předkládá nejvyšší zvýšení daní v historii.

„Vláda potrestá všechny pracující lidi v České republice,“ řekl v Poslanecké sněmovně předseda hnutí SPD. „Zdražíte životy všem,“ tvrdí Okamura. „Jediní, komu vláda pomáhá, jsou americké zbrojní firmy a Ukrajinci,“ řekl předseda SPD.

Opoziční hnutí má nyní připraveno podle předsedy SPD zhruba 20 pozměňovacích návrhů, které chce k projednávanému konsolidačnímu balíčku předložit.

Po otevření rozpravy navrhne hnutí SPD zamítnutí předloženého balíčku již v prvním čtení.

Stínový premiér ANO Karel Havlíček ve Sněmovně řekl, že jednání o konsolidačním balíčku bude extrémně náročné. „Vaše takto předložené balíčky jsou pro nás nepřijatelné. Pojďme diskutovat, co v nich změnit,“ řekl Havlíček.

Podle Havlíčka je Česko ve špatné ekonomické situaci, která se nezlepšuje navzdory slibům vlády.

„Máme třetí nejvyšší inflaci v celé EU. Je to jeden ze zásadních důvodů, proč se připravuje konsolidační balíček. My mu říkáme daňový balíček,“ řekl ve svém vystoupení Karel Havlíček.

Fialova vláda podle něj dělá „marketingovou ekonomii“, snaží se špatné výsledky hodit na předchozí kabinet.

„Tato vláda není přímým viníkem inflace, stejně jako nebyla přímým viníkem naše vláda,“ řekl statutární místopředseda hnutí ANO. Ekonomické problémy mají podle něj kořeny zejména v roce 2022, kdy kabinet otálel s řešením hospodářských problémů.

Problémy s rozpočtem

„Do toho všeho se nám začal hroutit rozpočet. První signály byly již loni, ale to jste hodili na nás,“ vytknul vládě Havlíček.

„Vzpomeňme si na to, jak se tu čarovalo se zdroji, varovali jsme před tím. Uznávám, přišla válka, museli jste řešit i jiné věci. Ale to jsme museli řešit i my za covidu,“ popsal místopředseda ANO.

Za nynější problémy s rozpočtem ale vláda už může sama. Havlíček si myslí, že kabinet se díval na bilanci hospodaření optimisticky, do příjmů státu navrhoval věci, které byly nereálné.

Jmenoval 50 miliard korun, které kabinet do zákona o státním rozpočtu zavedl z modernizačního fondu. Sama vláda následně přiznala, že to není možné, peníze jako příjem rozpočtu využít nelze.

„Nedivme se tomu, že nikdo z gramotných lidí vám nevěří, že konsolidace bude fungovat,“ řekl místopředseda ANO. „Konsolidační balíček je zcela postaven na vodě,“ vytknul kabinetu.

Proti balíčku

Havlíček si myslí, že vláda nechápe, proč je ekonomika v problémech. Kritizoval, že kabinetu chybí v jeho řadách lidé s ekonomickým vzděláním.

„Máte tam jediného ekonoma a to už je dnes bankéř na útěku. Už se těší do Bruselu,“ kritizoval Havlíček ambice ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN), který se chce ucházet o post příštího českého evropského komisaře.

Předložený balíček podle něj narazí i z důvodu chybějící důvěry veřejnosti.

Hnutí ANO podle něj navrhuje postupnou konsolidaci veřejných financí. „Musím objektivně říct, že navzdory hospodaření vlády není situace stále kritická. Česká republika není před bankrotem,“ řekl Havlíček.

ANO tak chce postupně strukturální schodek snižovat o 40 až 50 miliard korun ročně. Zhruba 20 miliard by mělo jít na vrub provozních výdajů, pět miliard by stát získal z vyššího zdanění neřestí. Zbytek by pak ANO chtělo získat na vyšším výběru daní. Opět by zavedlo EET.

Po vládě bude ANO chtít, ať během jednání jasně ukáže, které dotační tituly bude chtít zrušit. Jen tak podle něj může být debata férová.

„Nemůžete chtít vše. My se hlásíme k 50 miliardám ročně. Nestrašíme, nezabíjíme růst a nejsme asociální. Vy nemůžete zvyšovat kobercově daně a tvářit se, že se moc nezvyšují. Výdaje snižujete jen na papíře,“ kritizoval Havlíček.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Předseda klubu pirátů Jakub Michálek předložil ve Sněmovně pozměňovací návrh, aby poslanci z úsporného balíčku vyškrtli růst renty, kterou pravidelně dostávají exprezidenti. V Česku se to týká Václava Klause a Miloše Zemana. Michálek pozměňovací návrh vysvětlil tím, že na růstu této renty se v koalici nedohodli.

V kapitole Omezení a rušení daňových výjimek, která je součástí vládního konsolidačního balíčku, je i krátká pasáž týkající se příjmů bývalých prezidentů. Těm materiál slibuje výrazné navýšení této měsíční renty, a to z nynějších 50 000 na 102 300 korun.

„Jde o milion ročně. To my nepodporujeme a nepodporuje to ani několik dalších kolegů v koalici,“ řekl Michálek. Dopad na rozpočet je podle něj minimální, nicméně z reakce Pirátů je jasné, že jim velmi záleží na tom, aby tato změna v balíčku nebyla.

Na dotaz, jak se růst renty do balíčku dostal, Michálek odpověděl, že není tím, koho by se novináři měli ptát, a odkázal na ministra financí ODS Zbyňka Stanjuru. „My jsme dali jasný návrh. Na vládě jsme chtěli, aby to bylo vypuštěno, ale byli jsme přehlasováni,“ dodal Michálek.

Původně si přitom koalice slíbila, že nebude podávat pozměňovací návrhy. Podle Michálka ale jeho krok tuto dohodu neporušuje. „To je návrh, který odpovídá tomu, na čem jsme se dohodli. A my jsme se nedohodli na tom, že dojde ke zvýšení renty exprezidentů,“ řekl Michálek Deníku N.

Připustil však, že s ODS se v tomto neshodují. „S ODS se na tomto návrhu skutečně neshodujeme a nechceme se dostat do situace, kdy ODS bude prosazovat návrhy navzdory našim. Nevidíme důvod, proč bychom pro záležitost, na níž jsme se nedomluvili, hlasovali. Náš návrh naopak uvádí do souladu to, na čem jsme se dohodli,“ dodal Michálek.

Sněmovna odhlasovala, že může jednat a hlasovat o návrzích zákonů i v noci. S návrhem přišel za koalici šéf klubu ODS Marek Benda. Poslanci mají na programu první čtení změn v systému penzí a také konsolidační balíček.

Vládní úsporný balíček je souborem škodlivých opatření a plošným zvýšením daní, tvrdí šéf poslanců SPD Radim Fiala. Hnutí udělá vše, aby zabránilo schválení. (ČTK)

Sněmovně předkládaný konsolidační balíček je daleko horším materiálem, než který vláda představila v květnu, řekla šéfka klubu hnutí ANO Alena Schillerová. (ČTK)

Ministr financí Zbyněk Stanjura věří, že konsolidační balíček získá podporu v obou parlamentních komorách. Podle šéfa sněmovního rozpočtového výboru Josefa Bernarda je balíček reakcí na neudržitelný stav veřejných financí. (ČTK)

Nové články Deníku N

Včera 20:06Dítě může mít z čerta trauma jako dospělý po přepadení, varuje psycholog. Jak si užít Mikuláše a neublížit?Včera 19:43Pointa N: Potraviny měly zlevnit, ale zdraží. A co chystají komunisté a SPDVčera 19:25Nová cesta k lepší penzi? Rozebíráme plusy i minusy dlouhodobého investičního produktuVčera 18:41Další napětí v Muzeu paměti: Marvanová v rozporu s pravidly prosadila ředitele, na protest rezignují zaměstnanciVčera 17:35Vývoj bojů (649. den): Rusové zavraždili zajatce, dříve bombardovali nemocnici – všechno omlouvajíVčera 16:23Premiér jinak proruských Bulharů stojí jasně na straně Ukrajiny. Doma je ale jen loutkou, říká novinářVčera 16:23Bartoše vyzve europoslankyně Gregorová. Do souboje o vedení Pirátů ji vysílají kritici účasti na vláděVčera 16:10Střední Evropa se propadá do bažin své minulostiVčera 14:54Policejní zásah označoval za „boží požehnání“. Detektivové teď obvinili jeho i samotnou firmu XIXOIOVčera 14:48Vyhřezlá ploténka v deseti letech. U dětí se množí „dospělácké“ potížeVčera 14:33Studio N: Příští stanice –⁠ kulturní válka. Co si odnést z kauzy Hlavák?Včera 14:22Izrael chystá dlouhou válku s Hamásem. Tajné služby chtějí pozabíjet jeho lídry v zahraničíVčera 13:08Japonští pátrači našli u havarovaného amerického letounu ostatky. Tokiu se nelíbí, jak USA postupujíVčera 12:37Útočníci napadli v Budějovicích muže s duhovou vlajkou. „Politici předsudečné násilí vědomě ignorují,“ říká právničkaVčera 11:27Nohavicův životopisec se vzepjal k životnímu skoku do slepé uličkyVčera 11:27Všichni naši NohavicovéVčera 09:53Válka předsedů v TOP 09: Dva rivalové se spojili proti společnému nepříteli, utrpět může strana i SpoluVčera 06:30Stalin ji nenáviděl, v pražské Státní opeře teď Šostakovičova Lady Macbeth Mcenského újezdu sbírá zasloužené ovaceVčera 06:30Nejtvrdohlavější z Tvrdohlavých sdílí své Apokalypsy a vize. U Jaroslava Róny umí být i monstra dojemná03.12 17:54Život v Nizozemsku bude pokračovat jako dosud, skutečnou cenu zaplatí Ukrajina03.12 08:17Připadala jsem si jako hyena. Pud byl ale silnější, říká odsouzená bazarová podvodnice03.12 06:30Jaká tajemství mají cestující na letištním přestupu? Vyšel nový soubor povídek Biancy Bellové Transfer03.12 01:32Pražská vila ruského železničního kmotra je na prodej. Sankce mu zatím nehrozí02.12 19:22Nové návraty Tří oříšků, Saxany a Pyšné princezny. Co Česku přinesou coververze dávných hitů?02.12 11:19Americký deník: Rodiče se tu o své děti někdy bojí tak, že je nepustí ani na školní výlety02.12 10:55„Tvrdil mi, že spadl z barové židle. A byl viditelně pod parou. Jak jinak.“ Vzpomínka na zesnulého irského velikána Shanea McGowana02.12 09:00„V naší zemi potřebujeme víc lásky.“ Reportáž o odchodu mladých lidí z Bosny a Hercegoviny01.12 20:14„Když je někdo rasista v hospodě, asi bude rasista i na internetu.“ O digitálních životech s Marií Heřmanovou01.12 19:12Hala nádraží se náhle objevila v seznamu památek. Účelové, odmítá to Praha a Správa železnic01.12 19:07Politická Pointa N: Fiala úřaduje ve zdravotnictví, Válek si léčí rány. A Kalousek se směje