Zelenského kancelář popřela, že by Bachmut padl do rukou Ruska. Ukrajinský prezident citovaný novináři podle svého mluvčího odpovídal na jinou část otázky, píše CNN. Ve městě se podle Ukrajiny stále bojuje.
„Myslím, že ne,“ odpověděl ukrajinský prezident Zelenskyj na otázku novináře, zda se domnívá, že je Bachmut ještě v rukou Ukrajinců, přičemž novinář zmínil také tvrzení Rusů, že město dobyli.
Zelensky denied the information about the capture of Bakhmut – Nikiforov#BakhmutHolds pic.twitter.com/BC7OXKS3Sr
— just a fella 🇬🇧🇺🇲🇺🇦🇪🇺🇯🇵🇮🇱🇹🇼🇨🇦 (@fdd_th) May 21, 2023
Zelenského kancelář poté sdělila, že Zelenskyj svou odpovědí mířil právě k ruským výrokům o dobytí města, nikoliv k původní otázce.
„Prezident popřel, že by byl Bachmut dobyt,“ sdělil Zelenského mluvčí Sergej Nikiforov.
Zelenskyj zároveň zdůraznil, že z Bachmutu nic nezůstalo. „Není tam nic, zničili všechno. Nejsou tam žádné budovy. Je to tragédie, ale dnes je Bachmut jen v našich srdcích,“ řekl ukrajinský prezident na společné tiskové konferenci s americkým prezidentem Joem Bidenem v Hirošimě. (ČTK, CNN)
Aktualizace: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu G7 podle médií nepřímo potvrdil ruské obsazení Bachmutu, jeho kancelář tvrzení později vyvrátila. Zelenskyj zdůraznil, že město je zničené a dnes už je jen v srdcích Ukrajinců. Východoukrajinský Bachmut je jedním ze symbolů ruské invaze na Ukrajinu.
Podle agentury AFP ukrajinský prezident řekl, že z města „nic nezůstalo“. „Musíte pochopit, že tam nic není,“ řekl Zelenskyj.
Zelenského kancelář poté popřela, že by Bachmut zcela padl do rukou Ruska. Ukrajinský prezident citovaný novináři podle svého mluvčího odpovídal na jinou část otázky.
Ofenzivní operaci u Bachmutu dosud vedly jednotky ruské soukromé vojenské Vagnerovy skupiny. Jejich šéf Jevgenij Prigožin v sobotu oznámil pomyslné stržení ukrajinské vlajky z města. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová reagovala prohlášením, že situace je kritická a že ukrajinští obránci se drží jen v jedné čtvrti na jihozápadě města.
V pozdních večerních hodinách v sobotu prohlásilo ruské ministerstvo obrany, že se ruským jednotkám společně s Vagnerovci podařilo Bachmut dobýt. Ukrajinské ministerstvo několik hodin předtím uvádělo, že obránci mají pod kontrolou některé průmyslové a infrastrukturní objekty a také rezidenční oblast ve čtvrti přezdívané Letadlo, která je podle ruského nezávislého portálu Meduza na kopci. (ČTK)
Aktualizováno v 9.46 po vyjádření Zelenského kanceláře.
Americký prezident Joe Biden oznámil nový balík vojenské pomoci Ukrajině, když se v Hirošimě na okraj summitu skupiny G7 setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Zmínil poskytnutí dodatečné munice, dělostřelectva a obrněných vozidel.
Podle dřívějších informací Washington hodnotu nové podpory odhadoval na 375 milionů dolarů (přes osm miliard korun).
„Stojíme za Ukrajinou a nikam neodcházíme,“ řekl podle agentury AP Biden, čímž potvrzoval poselství zahrnuté ve společných prohlášeních summitu. „Jsme velmi vděční. Nikdy to nezapomeneme,“ odpověděl Zelenskyj.
Možná ještě významnější než Bidenem oznámená dodávka zbraní je pro Ukrajinu rozhodnutí Washingtonu neblokovat dodávky stíhaček F-16, které Kyjev dlouhodobě od západních zemí požaduje. Biden toto stanovisko podle Bílého domu v pátek oznámil partnerům s tím, že USA se chtějí také podílet na výcviku ukrajinských pilotů na těchto strojích.
Spojené státy od loňské ruské invaze připravily pro Ukrajinu desítky balíků vojenského vybavení a na pomoc napadené zemi vynaložily desítky miliard dolarů. Přesnou hodnotu vojenské pomoci je však obtížné stanovit, neboť přichází v různých formách, navíc americké ministerstvo obrany tento týden přiznalo chybu ve svém účetnictví. Cenu vybavení poskytnutého Kyjevu nadhodnotilo nejméně o tři miliardy dolarů. (ČTK)
Účast Zelenského na summitu lídrů zemí skupiny G7 znervózňuje brazilskou delegaci, která se cítí pod tlakem, že by měla přijmout ukrajinský pohled na konflikt s Ruskem, píší brazilská média. Lula ruský útok na Ukrajinu kritizoval, Moskvu ale dosud nevyzval ke stažení jednotek. (DPA)
Summit skupiny zemí G7 je podle francouzského prezidenta Macrona příležitostí, jak přesvědčit země, jako je Indie a Brazílie, o změně postoje vůči Ukrajině. Oba státy jsou zatím velmi zdrženlivé v pomoci východoevropské zemi napadené Ruskem.
O slovech Macrona na okraj summitu v japonské Hirošimě informovala agentura Reuters.
Právě situace na Ukrajině je jedním z hlavních témat schůzky prezidentů a šéfů vlád, které se účastní také ukrajinská hlava státu Volodymyr Zelenskyj. Ta dnes nebude chybět ani na širším jednání, kde budou kromě zemí G7 právě také zástupci Indie a Brazílie. Od těch by si Západ přál jasnou podporu Ukrajiny, která už téměř 15 měsíců čelí ruské agresi. Obě země ale nadále udržují s Ruskem dobré vztahy a k válce se snaží stavět neutrálně.
Na okraj summitu se dnes vyjádřil i německý kancléř Olaf Scholz, který nepočítá s tím, že by Ukrajina brzy dostala stíhačky F-16. Ochotu je dodat daly v týdnu najevo některé evropské země a Washington přislíbil podporu s výcvikem. Podle Scholze půjde ale právě i kvůli nutnosti výcviku o dlouhodobější projekt. Vyjádření vnímá do značené míry jako signál Rusku, že podpora Ukrajiny neoslabí ani s narůstající délkou války.
Zelenskyj už na okraj summitu jednal z řadou lídrů, dnes také s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, a to především o další obranné spolupráci a výcviku ukrajinských vojáků. (ČTK)
Ruským jednotkám se spolu s vagnerovci podařilo dobýt Bachmut, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Putin jim k tomu pogratuloval. Kyjev dobytí ještě dnes popíral, když předtím totéž tvrdil šéf soukromé vojenské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Přiznal ale, že situace ve městě, o které se dlouhé měsíce bojuje, je kritická. (ČTK)
Vystoupení Volodymyra Zelenského na summitu G7 vyslalo Rusku „neuvěřitelně silnou zprávu,“ že západní vůdci stojí za ním, řekl britský premiér Rishi Sunak. Spojené království naznačilo, že během několika příštích měsíců začne s výcvikem ukrajinských stíhacích pilotů, aby létali na F-16. (Guardian)
Ukrajinci stále drží malou část města Bachmut, ale nejspíš se i odsud stáhnou, protože se zde nemohou krýt před nepřátelskou palbou. Velitel Východní skupiny ukrajinských vojsk Čerevatyj tak reagoval na tvrzení vůdce Vagnerovy skupiny Prigožina o úplném obsazení Bachmutu.
Čerevatyj rovněž prohlásil, že nyní je nejdůležitější soustředit se na operaci, jejímž cílem je obklíčení Bachmutu.
Náměstkyně ministra obrany Anna Maljar potvrdila, že Bachmut není zcela pod kontrolou Rusů, ale zároveň přiznala, že situace je „kritická“ a v jihozápadní části města stále probíhají těžké boje.
Ukrajinské sdělovací prostředky komentují Prigožinovo tvrzení o obsazení Bachmutu jako „taktickou lež“, která mu má pomoci zachránit reputaci. Oznámil totiž, že 25. května chce předat město pravidelné ruské armádě a své lidi stáhnout na základny Vágnerovců. Poté již nebude zodpovědný za neúspěchy na frontě a veškerou odpovědnost ponese ministr obrany Ruska Sergeje Šojgu, kterého Prigožin mnohokrát veřejně urážel a obvinil ho ze smrti tisíců svých mužů. (24tv.ua)
Šéf ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin ohlásil dobytí města Bachmut, Kyjev informaci popřel ve vyjádření agentuře Reuters. Ukrajinská agentura Unian nedlouho před Prigožinovým oznámením napsala, že ruská strana šíří o vývoji bojů v Bachmutu falešné zprávy. (České noviny)