Zelenskyj podle médií připustil ztrátu Bachmutu, jeho kancelář to vyvrací

Zelenskyj a Biden na summitu G7. Foto: Susan Walsh, ČTK/AP
Zelenskyj a Biden na summitu G7. Foto: Susan Walsh, ČTK/AP

Zelenského kancelář popřela, že by Bachmut padl do rukou Ruska. Ukrajinský prezident citovaný novináři podle svého mluvčího odpovídal na jinou část otázky, píše CNN. Ve městě se podle Ukrajiny stále bojuje.

„Myslím, že ne,“ odpověděl ukrajinský prezident Zelenskyj na otázku novináře, zda se domnívá, že je Bachmut ještě v rukou Ukrajinců, přičemž novinář zmínil také tvrzení Rusů, že město dobyli.

Zelenského kancelář poté sdělila, že Zelenskyj svou odpovědí mířil právě k ruským výrokům o dobytí města, nikoliv k původní otázce.

„Prezident popřel, že by byl Bachmut dobyt,“ sdělil Zelenského mluvčí Sergej Nikiforov.

Zelenskyj zároveň zdůraznil, že z Bachmutu nic nezůstalo. „Není tam nic, zničili všechno. Nejsou tam žádné budovy. Je to tragédie, ale dnes je Bachmut jen v našich srdcích,“ řekl ukrajinský prezident na společné tiskové konferenci s americkým prezidentem Joem Bidenem v Hirošimě. (ČTK, CNN)

Aktualizace: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu G7 podle médií nepřímo potvrdil ruské obsazení Bachmutu, jeho kancelář tvrzení později vyvrátila. Zelenskyj zdůraznil, že město je zničené a dnes už je jen v srdcích Ukrajinců. Východoukrajinský Bachmut je jedním ze symbolů ruské invaze na Ukrajinu.

Podle agentury AFP ukrajinský prezident řekl, že z města „nic nezůstalo“. „Musíte pochopit, že tam nic není,“ řekl Zelenskyj.

Zelenského kancelář poté popřela, že by Bachmut zcela padl do rukou Ruska. Ukrajinský prezident citovaný novináři podle svého mluvčího odpovídal na jinou část otázky.

Ofenzivní operaci u Bachmutu dosud vedly jednotky ruské soukromé vojenské Vagnerovy skupiny. Jejich šéf Jevgenij Prigožin v sobotu oznámil pomyslné stržení ukrajinské vlajky z města. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová reagovala prohlášením, že situace je kritická a že ukrajinští obránci se drží jen v jedné čtvrti na jihozápadě města.

V pozdních večerních hodinách v sobotu prohlásilo ruské ministerstvo obrany, že se ruským jednotkám společně s Vagnerovci podařilo Bachmut dobýt. Ukrajinské ministerstvo několik hodin předtím uvádělo, že obránci mají pod kontrolou některé průmyslové a infrastrukturní objekty a také rezidenční oblast ve čtvrti přezdívané Letadlo, která je podle ruského nezávislého portálu Meduza na kopci. (ČTK)

Aktualizováno v 9.46 po vyjádření Zelenského kanceláře.

Americký prezident Joe Biden oznámil nový balík vojenské pomoci Ukrajině, když se v Hirošimě na okraj summitu skupiny G7 setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Zmínil poskytnutí dodatečné munice, dělostřelectva a obrněných vozidel.

Podle dřívějších informací Washington hodnotu nové podpory odhadoval na 375 milionů dolarů (přes osm miliard korun).

„Stojíme za Ukrajinou a nikam neodcházíme,“ řekl podle agentury AP Biden, čímž potvrzoval poselství zahrnuté ve společných prohlášeních summitu. „Jsme velmi vděční. Nikdy to nezapomeneme,“ odpověděl Zelenskyj.

Možná ještě významnější než Bidenem oznámená dodávka zbraní je pro Ukrajinu rozhodnutí Washingtonu neblokovat dodávky stíhaček F-16, které Kyjev dlouhodobě od západních zemí požaduje. Biden toto stanovisko podle Bílého domu v pátek oznámil partnerům s tím, že USA se chtějí také podílet na výcviku ukrajinských pilotů na těchto strojích.

Spojené státy od loňské ruské invaze připravily pro Ukrajinu desítky balíků vojenského vybavení a na pomoc napadené zemi vynaložily desítky miliard dolarů. Přesnou hodnotu vojenské pomoci je však obtížné stanovit, neboť přichází v různých formách, navíc americké ministerstvo obrany tento týden přiznalo chybu ve svém účetnictví. Cenu vybavení poskytnutého Kyjevu nadhodnotilo nejméně o tři miliardy dolarů. (ČTK)

Zelenskyj a Biden na summitu G7. Foto: Susan Walsh, ČTK/AP

Účast Zelenského na summitu lídrů zemí skupiny G7 znervózňuje brazilskou delegaci, která se cítí pod tlakem, že by měla přijmout ukrajinský pohled na konflikt s Ruskem, píší brazilská média. Lula ruský útok na Ukrajinu kritizoval, Moskvu ale dosud nevyzval ke stažení jednotek. (DPA)

Summit skupiny zemí G7 je podle francouzského prezidenta Macrona příležitostí, jak přesvědčit země, jako je Indie a Brazílie, o změně postoje vůči Ukrajině. Oba státy jsou zatím velmi zdrženlivé v pomoci východoevropské zemi napadené Ruskem.

O slovech Macrona na okraj summitu v japonské Hirošimě informovala agentura Reuters.

Právě situace na Ukrajině je jedním z hlavních témat schůzky prezidentů a šéfů vlád, které se účastní také ukrajinská hlava státu Volodymyr Zelenskyj. Ta dnes nebude chybět ani na širším jednání, kde budou kromě zemí G7 právě také zástupci Indie a Brazílie. Od těch by si Západ přál jasnou podporu Ukrajiny, která už téměř 15 měsíců čelí ruské agresi. Obě země ale nadále udržují s Ruskem dobré vztahy a k válce se snaží stavět neutrálně.

Na okraj summitu se dnes vyjádřil i německý kancléř Olaf Scholz, který nepočítá s tím, že by Ukrajina brzy dostala stíhačky F-16. Ochotu je dodat daly v týdnu najevo některé evropské země a Washington přislíbil podporu s výcvikem. Podle Scholze půjde ale právě i kvůli nutnosti výcviku o dlouhodobější projekt. Vyjádření vnímá do značené míry jako signál Rusku, že podpora Ukrajiny neoslabí ani s narůstající délkou války.

Zelenskyj už na okraj summitu jednal z řadou lídrů, dnes také s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, a to především o další obranné spolupráci a výcviku ukrajinských vojáků. (ČTK)

Ruským jednotkám se spolu s vagnerovci podařilo dobýt Bachmut, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Putin jim k tomu pogratuloval. Kyjev dobytí ještě dnes popíral, když předtím totéž tvrdil šéf soukromé vojenské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Přiznal ale, že situace ve městě, o které se dlouhé měsíce bojuje, je kritická. (ČTK)

Vystoupení Volodymyra Zelenského na summitu G7 vyslalo Rusku „neuvěřitelně silnou zprávu,“ že západní vůdci stojí za ním, řekl britský premiér Rishi Sunak. Spojené království naznačilo, že během několika příštích měsíců začne s výcvikem ukrajinských stíhacích pilotů, aby létali na F-16. (Guardian)

Ukrajinci stále drží malou část města Bachmut, ale nejspíš se i odsud stáhnou, protože se zde nemohou krýt před nepřátelskou palbou. Velitel Východní skupiny ukrajinských vojsk Čerevatyj tak reagoval na tvrzení vůdce Vagnerovy skupiny Prigožina o úplném obsazení Bachmutu.

Čerevatyj rovněž prohlásil, že nyní je nejdůležitější soustředit se na operaci, jejímž cílem je obklíčení Bachmutu.

Náměstkyně ministra obrany Anna Maljar potvrdila, že Bachmut není zcela pod kontrolou Rusů, ale zároveň přiznala, že situace je „kritická“ a v jihozápadní části města stále probíhají těžké boje.

Ukrajinské sdělovací prostředky komentují Prigožinovo tvrzení o obsazení Bachmutu jako „taktickou lež“, která mu má pomoci zachránit reputaci. Oznámil totiž, že 25. května chce předat město pravidelné ruské armádě a své lidi stáhnout na základny Vágnerovců. Poté již nebude zodpovědný za neúspěchy na frontě a veškerou odpovědnost ponese ministr obrany Ruska Sergeje Šojgu, kterého Prigožin mnohokrát veřejně urážel a obvinil ho ze smrti tisíců svých mužů. (24tv.ua)

Šéf ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin ohlásil dobytí města Bachmut, Kyjev informaci popřel ve vyjádření agentuře Reuters. Ukrajinská agentura Unian nedlouho před Prigožinovým oznámením napsala, že ruská strana šíří o vývoji bojů v Bachmutu falešné zprávy. (České noviny)

Aktuálně nejčtenější

Válka předsedů v TOP 09: Dva rivalové se spojili proti společnému nepříteli, utrpět může strana i SpoluBývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NVšichni naši NohavicovéV Nohavicovi navazuje Houda tam, kde skončila jeho předchozí kniha Normalizační festival. Foto: ČTK / Šálek VáclavDalší napětí v Muzeu paměti: Marvanová v rozporu s pravidly prosadila ředitele, na protest rezignují zaměstnanciZastupitelka Hana Kordová Marvanová byla vyloučená z klubu Spolu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPřipadala jsem si jako hyena. Pud byl ale silnější, říká odsouzená bazarová podvodniceFoto: Unspash„Poslali mi to kamarádi.“ Pronikli jsme do skupiny, kde děti vidí násilí, porno i hákové křížeKoláž: Deník NNová cesta k lepší penzi? Rozebíráme plusy i minusy dlouhodobého investičního produktuNa novou formu podporovaného spoření nebude už stát přispívat přímo, ale pomocí daňových úlev. Foto: Adobe StockNohavicův životopisec se vzepjal k životnímu skoku do slepé uličkyPodstatou příběhu Jaromíra Nohavici ani veřejné diskuze nad ním není souboj o jednu „Pravdu“. Foto: ČTK / Doležal MichalStudio N: Příští stanice –⁠ kulturní válka. Co si odnést z kauzy Hlavák?Nejviditelnějším novým prvkem hlavního nádraží bude dřevěná střecha nad prostranstvím před ním. Foto: Henning Larsen ArchitectsStavíme bungalovy v polích, kde budou v budoucnu opuštění vdovci a vdovy závislí na vnoučatech s auty, říká urbanistaFoto: Gabriel Kuchta, Deník NZpůsobí v těle miliardy výbuchů za sekundu, buňkám je špatně a odumřou, popisuje spoluautorka léku proti rakoviněLék proti rakovině prostaty z laboratoře jaderné chemičky Martiny Benešové schválila americká FDA. Foto: Audioteka.czNejtvrdohlavější z Tvrdohlavých sdílí své Apokalypsy a vize. U Jaroslava Róny umí být i monstra dojemnáJaroslav Róna jako kurátor Mikulovského výtvarného sympozia. Foto: ČTK / Šálek VáclavStřední Evropa se propadá do bažin své minulostiČeská republika zatím prokletí pádu do nejpatologičtějších aspektů své minulosti odolává. Ilustrace: Adobe stock, zpracováno pomocí AIIzrael chystá dlouhou válku s Hamásem. Tajné služby chtějí pozabíjet jeho lídry v zahraničíLídři Hamásu Jahjá Sinvár, pod ním Ismaíl Haníja a vpravo Chálid Mašál. Foto: Wikimedia Commons, ruská Rada federace a Khamenei.irÚtočníci napadli v Budějovicích muže s duhovou vlajkou. „Politici předsudečné násilí vědomě ignorují,“ říká právničkaNárůst lidí, kteří se počítají do komunity LGBTQ+, posilují mladí lidé, kteří svou sexualitu častěji vnímají jinak než pouze heterosexuálně. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPolicejní zásah označoval za „boží požehnání“. Detektivové teď obvinili jeho i samotnou firmu XIXOIONěkdejší šéf firmy XIXOIO Richard Watzke, jemuž herec Jaroslav Dušek přezdívá Velký tetřev. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Nové články Deníku N

Včera 20:06Dítě může mít z čerta trauma jako dospělý po přepadení, varuje psycholog. Jak si užít Mikuláše a neublížit?Včera 19:43Pointa N: Potraviny měly zlevnit, ale zdraží. A co chystají komunisté a SPDVčera 19:25Nová cesta k lepší penzi? Rozebíráme plusy i minusy dlouhodobého investičního produktuVčera 18:41Další napětí v Muzeu paměti: Marvanová v rozporu s pravidly prosadila ředitele, na protest rezignují zaměstnanciVčera 17:35Vývoj bojů (649. den): Rusové zavraždili zajatce, dříve bombardovali nemocnici – všechno omlouvajíVčera 16:23Premiér jinak proruských Bulharů stojí jasně na straně Ukrajiny. Doma je ale jen loutkou, říká novinářVčera 16:23Bartoše vyzve europoslankyně Gregorová. Do souboje o vedení Pirátů ji vysílají kritici účasti na vláděVčera 16:10Střední Evropa se propadá do bažin své minulostiVčera 14:54Policejní zásah označoval za „boží požehnání“. Detektivové teď obvinili jeho i samotnou firmu XIXOIOVčera 14:48Vyhřezlá ploténka v deseti letech. U dětí se množí „dospělácké“ potížeVčera 14:33Studio N: Příští stanice –⁠ kulturní válka. Co si odnést z kauzy Hlavák?Včera 14:22Izrael chystá dlouhou válku s Hamásem. Tajné služby chtějí pozabíjet jeho lídry v zahraničíVčera 13:08Japonští pátrači našli u havarovaného amerického letounu ostatky. Tokiu se nelíbí, jak USA postupujíVčera 12:37Útočníci napadli v Budějovicích muže s duhovou vlajkou. „Politici předsudečné násilí vědomě ignorují,“ říká právničkaVčera 11:27Nohavicův životopisec se vzepjal k životnímu skoku do slepé uličkyVčera 11:27Všichni naši NohavicovéVčera 09:53Válka předsedů v TOP 09: Dva rivalové se spojili proti společnému nepříteli, utrpět může strana i SpoluVčera 06:30Stalin ji nenáviděl, v pražské Státní opeře teď Šostakovičova Lady Macbeth Mcenského újezdu sbírá zasloužené ovaceVčera 06:30Nejtvrdohlavější z Tvrdohlavých sdílí své Apokalypsy a vize. U Jaroslava Róny umí být i monstra dojemná03.12 17:54Život v Nizozemsku bude pokračovat jako dosud, skutečnou cenu zaplatí Ukrajina03.12 08:17Připadala jsem si jako hyena. Pud byl ale silnější, říká odsouzená bazarová podvodnice03.12 06:30Jaká tajemství mají cestující na letištním přestupu? Vyšel nový soubor povídek Biancy Bellové Transfer03.12 01:32Pražská vila ruského železničního kmotra je na prodej. Sankce mu zatím nehrozí02.12 19:22Nové návraty Tří oříšků, Saxany a Pyšné princezny. Co Česku přinesou coververze dávných hitů?02.12 11:19Americký deník: Rodiče se tu o své děti někdy bojí tak, že je nepustí ani na školní výlety02.12 10:55„Tvrdil mi, že spadl z barové židle. A byl viditelně pod parou. Jak jinak.“ Vzpomínka na zesnulého irského velikána Shanea McGowana02.12 09:00„V naší zemi potřebujeme víc lásky.“ Reportáž o odchodu mladých lidí z Bosny a Hercegoviny01.12 20:14„Když je někdo rasista v hospodě, asi bude rasista i na internetu.“ O digitálních životech s Marií Heřmanovou01.12 19:12Hala nádraží se náhle objevila v seznamu památek. Účelové, odmítá to Praha a Správa železnic01.12 19:07Politická Pointa N: Fiala úřaduje ve zdravotnictví, Válek si léčí rány. A Kalousek se směje