Opozice a odbory kritizují vládní konsolidační balíček

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

„Nikdo s námi neprobíral, jestli existuje definiční rozdíl mezi časopisem, novinami a knihou,“ řekl Deníku N ekonom Aleš Rod, který vládě jako expert radil s úsporným balíčkem. Podle návrhu bude na časopisy a noviny rozdílná sazba DPH.

Rod dále řekl, že rozdělení položek mezi daňovými sazbami je striktně politické rozhodnutí.

„Sám jsem si dohledával, jestli je v zákoně o daních vůbec nějaké rozlišení. Týká se to asi periodicity. Nikdo s námi neprobíral, jaké konkrétní položky budou v jaké sazbě DPH ani jaká ta snížená sazba DPH bude,“ sdělil po skončení odpolední tiskové konference.

„Měl jsem informační náskok pár desítek minut, kdy jsem se dozvěděl, že jsou daňové sazby de facto tři, ale třetí je nulová jenom na knihy, a že ta druhá je dvanáct procent,“ dodal Rod.

Rozhodnutí ministra financí Zbyňka Stanjury jej překvapilo. „Chápu, proč to udělali, ale myslím si, že DPH skutečně není nástroj sociální politiky státu. DPH neslouží k tomu, aby zlevňovala potraviny,“ doplnil.

Ekonom dále řekl, že se nebudou snižovat daně z loterií.

Opoziční hnutí ANO již dříve odmítalo odložení odchodu do důchodu ze současné hranice 65 let na vyšší věk. Přesto je to součástí reformy penzí, kterou ve čtvrtek vláda Petra Fialy (ODS) představila veřejnosti.

Pokud změnu schválí parlament, měl by každý padesátník jasně stanoveno, kdy půjde do penze, což by se odvíjelo od předpokládaného věku dožití. Průměrná doba pobírání důchodu v budoucnu by byla 21,5 roku.

„Pro mne je důležitá veličina věk dožití ve zdraví. Byl bych nerad, aby lidé šli z práce rovnou do hrobu nebo do LDN. Měli bychom zůstat u zastropování věku odchodu do důchodu a měli bychom to řešit jinak,“ říká opoziční poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka.

Ten je expertem této strany na témata v gesci ministerstva práce a sociálních věcí a tedy i důchodů. Podle něj existují profese, které lze těžko vykonávat třeba ve věku 67 let. A nejde přitom jen o fyzicky náročné práce.

„Nevím, jestli chcete, aby vaše dítě vezl na výlet řidič autobusu starý 67 let, nebo ho zachraňoval stejně starý neurochirurg či kardiochirurg. Mohu hrát divadlo do 95ti let, ale určitě nemůžete dělat práci vyžadující velkou koncentraci jakou potřebují třeba strojvůdci, piloti nebo kardiochirurg, zkrátka u ti, kdo mají zodpovědnost za jiné lidi,“ jmenuje chyby reformy Juchelka.

Jedno penále stačí, pozastavení valorizace je chyba. Tak lze shrnout komentář k předčasným odchodům do penzí opozičního poslance ANO Aleše Juchelky. Je stínovým ministrem práce a sociálních věcí tohoto hnutí a jeho postoj a hodnocení nově zveřejněné reformy penzí tak bude pro jeho stranické kolegy důležité.

Kabinet se rozhodl nově zkrátit dobu, kdy lze jít dříve do penze na maximálně tři roky. V takovém případě senioři přijdou o valorizace a příjem se jim bude krátit podle toho, jak brzy odejdou z práce. Pokud se vejdou do jednoho roku přijdou o 0,9 procenta důchodu, do dvou let o 1,2 procenta, pokud spadnou do úseku dva až tři roky bude jejich příjem o 1,5 procenta nižší.

Upravit předčasné odchody do důchodu a zpřísnit pravidla je podle Juchelky zapotřebí, nicméně mělo vypadat jinak než jak ho navrhl ministr práce a sociálních věcí lidovec Marian Jurečka.

„Je nespravedlivé, aby člověk, který se rozhodne jít do důchodu o rok o dva dříve měl být dvakrát penalizovaný, jak navrhuje tato vláda. To budu absolutně proti,“ zdůraznil Juchelka a dodal: „Myslím, že to je částečně protiústavní. Není správné, pokud za každý rok někdo přijde o jeden a půl procenta a navíc by se mu neměl důchod valorizovat. Když zaplatím nějaké penále, mělo by se na mne hledět jako na starobního důchodce a měli bychom na tom být stejně.“

Právě loňský rok ukázal, že stát neměl optimálně nastavené parametry předčasných důchodů. Loni se totiž kvůli vysokým mimořádným valorizacím mnoha lidem vyplatilo jít do penze dříve, protože dostali důchod vyšší, než kdyby ještě v roce 2023 pracovali.

Fakt, že vláda spojila důchodovou reformu a konsolidační balíček a obojí ve čtvrtek oznámila společně, je podle opozičního stínového ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky (ANO) chyba. „Strašně mě na tom štve, že máme penzijní reformu jako součást motivace této vlády ke konsolidaci veřejných financí,“ řekl Juchelka.

„To s tím nemá mít žádnou souvislost. Nemůžeme říci, že starobní důchodci by měli být součástí konsolidace veřejných financí. Důchodová reforma by měla být dělaná na desítky let, a ne tak, že teď budeme lepit státní rozpočet tím, že změníme parametry třeba výpočtů valorizací či pravidla u předčasných důchodů jen proto, abychom ve státním rozpočtu lepily díry, za které může inflace a předtím covid,“ doplnil Juchelka.

Myslí si, že rétorika vlády společnost rozděluje a vytváří dojem, že senioři nejvíce odebírají ze společných peněz, když kabinet opakovaně hlásá, že na penze vyplácí největší díl rozpočtu země.

Poslanci ANO vadí hned několik bodů nové důchodové reformy ministerstva práce a sociálních věcí. Mnohé z nich podle jeho předpokladu povedou k chudnutí českých penzistů a rozevírání nůžek mezi důchody a průměrnými mzdami.

„Nesouhlasím s tím, aby se měnil vzorec u řádných valorizací tak, že základ pro výpočet klesne z poloviny na třetinu reálných mezd,“ poukázal, když pro Deník N hodnotil plán ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

„Začne nám více starobních důchodců padat pod hranici chudoby,“ varoval Juchelka. A kromě toto vládě vyčítá, že z úst ministra nezaznělo nic o tom, jak má vypadat druhý pilíř z hlediska zaměstnavatelů. „Součástí plánu by měl být také nějaký třetí pilíř, v němž bychom si měli šetřit do penzijních fondů. Ale to si nemůže dovolit každý. Jsou drahé bydlení, potraviny, energie,“ dodal.

Premiér Petr Fiala: Prognóza je, že bychom dokázali snižovat strukturální deficit, bez těchto opatření by to ale nešlo. Jen příští rok chceme snížit deficit o 70 miliard. (ČT24)

Podle poslance za ANO Patrika Nachera by opozice měla konsolidační balíček kritizovat a snažit se o změny, nepokládá ho ale za věc vhodnou k obstrukci. Na rozdíl od penzijní reformy, pokud vláda nepřistoupí na změny.

Premiér Petr Fiala ke konsolidačnímu balíčku: Pokud bychom něco neudělali, tak dostaneme Českou republiku do problémů, protože nám rekordně roste zadlužení. Z dlouhodobého hlediska by nebyl dostatek financí na důstojné důchody. (ČT24)

Od roku 2026 do roku 2035 chce vláda postupně zpomalit růst penzí. Jenže to je změna, která bude mít podle stínového ministra práce a sociálních věcí za opoziční hnutí ANO Aleše Juchelky mnohem větší dopad než několik set korun ročně, protože výpočet ministerstva nezohledňuje inflaci.

Proto tuto změnu ve Sněmovně nepodpoří. „Nesouhlasím s tím, aby se nějakým způsobem snižoval výpočet výměry důchodů, protože to je podané na základě současných cen a ne těch, co budou za 10 let. Oni sice tvrdí, že důchodci přijdou o pár set korun, ale v cenách za 10 let to bude jiné a reálně tak důchody dle mého odhadu klesnou o osm až deset procent,“ řekl Juchelka Deníku N, když hodnotil výsledek reformy. 

„Aby průměrné nové důchody nerostly rychleji než průměrná mzda, budou upraveny parametry výpočtu nových důchodů,“ vysvětluje tuto část důchodové reformy ministerstvo práce a sociálních věcí s tím, že ročně se bude jednat o zpomalení růstu o 150 až 200 korun.

Premiér Petr Fiala řekl, že bez důchodové reformy by v budoucnu na penze nebyly peníze. „Nemůžeme žít na dluh,“ zdůraznil Fiala v rozhovoru na ČT24.

Shrnujeme klíčové body vládního balíčku: Dvě sazby DPH, změny v daních z příjmu fyzických i právnických osob, škrty v dotacích i dražší alkohol či dálniční známky.

Širší vedení ODS vnímá konsolidační balíček a důchodovou reformu jako nutný krok a kompromis, řekl po jednání místopředseda strany Martin Kupka. (ČTK)

Zástupci opozice a odborů tvrdě kritizují vládní balíček reforem. „Nejde o reformu, ale deformu,“ řekl odborový lídr Josef Středula. Zatímco ANO by podpořilo zvýšení daní z alkoholu, SPD nesouhlasí ani s tímto návrhem.

Dvě sazby DPH, vyšší daně u tabáku a alkoholu nebo levnější potraviny a léky. Vláda dnes ohlásila velké škrty. Jaké změny přinesou? A koho budou nejvíce bolet? Hostem Studia N je ekonomický redaktor Deníku N Michal Tomeš.

Vláda rozhodla o zvýšení daňové sazby pro noviny, časopisy přitom zůstanou ve snížené. Podle premiéra Fialy nešlo vyhovět všem, někdejší vládní zmocněnec pro média se však domnívá, že jde o nesmysl a že vláda podlehla lobbingu.

Vládou navrhované zrušení tzv. školkovného by podle školských odborů bylo asociálním krokem, který odporuje rodinné politice a podpoře mladých rodin. (ČTK)

Vláda Petra Fialy slibovala, že konsolidace veřejných financí se běžných lidí dotkne jen minimálně. Jenže na základě představených opatření státu více zaplatí většina obyvatel.

Náklady Všeobecné zdravotní pojišťovny, která eviduje 60 procent obyvatel, vzrostou po změně DPH na léky a zdravotnické prostředky zhruba o miliardu korun. Více o zdanění léků píšeme zde. (ČTK)

Exministr Karel Havlíček (ANO) považuje vládní opatření za „popravu živnostníků“. „Snížení konkurenceschopnosti podniků, nepříjemné zprávy pro zaměstnance, smutná budoucnost pro důchodce,“ napsal na Twitteru k dnes představenému konsolidačnímu balíčku.

Zástupci nakladatelů i ministr kultury Martin Baxa vítají nulové DPH na knihy. Vláda ho dnes oznámila při představování konsolidačního balíčku.

„Snížení DPH vítáme, jsme rádi zejména za naše čtenáře, nebudeme totiž muset navzdory inflačním tlakům plánované knižní novinky dále zdražovat,“ sdělil ředitel nakladatelství Host Tomáš Reichel.

„Tak, jak se v posledních měsících zvyšovaly náklady na tisk knih, jejich dopravu, energie nebo mzdy, museli jsme tohle všechno promítnout do ceny jednotlivých titulů, kterou zaplatil koncový zákazník, jakkoli jsme se snažili část nákladů kompenzovat na naší straně. V tuhle chvíli můžeme tedy i opatrně odhadnout zlevňování knih v jednotkách procent. Konsolidační balíček začne ale platit až od příštího roku, navíc ještě čekáme na všechny legislativní náležitosti,“ řekl Reichel.

Změnu kvituje i ministr kultury Martin Baxa. Nulová sazba DPH na knihy je výbornou zprávou pro všechny jejich milovníky – profesionály i čtenáře,“ řekl. „Česká republika je zemí s bohatou knižní tradicí a také zemí čtenářů. Jsem velmi rád, že se do konsolidačního balíčku nulovou sazbu DPH na knihy podařilo po mnohých jednáních prosadit,“ dodal ministr kultury.

V současné době mají nulovou sazbu na knihy Irsko, Norsko a Velká Británie.

Léky zlevní, řekl dnes premiér Fiala. Ve skutečnosti to bude naopak. Z dosavadní desetiprocentní sazby DPH se daň zvýší na 12 procent. Rozdíl u volně prodejných léků zaplatí pacient. Léčiva na recept pak půjdou na vrub zdravotním pojišťovnám.

Národní rozpočtová rada uvítala snahu zpomalit tempo zadlužování. Objem konsolidačního balíčku podle ní odpovídá ekonomické i fiskální situaci. (ČTK)

Odbory nesouhlasí s vládním úsporným balíčkem a kritizují, že jejich zástupci nebyli přizvaní do jednání. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula balíček nazval jako „deformační“. Nejvíce podle něj dopadne na zaměstnance a seniory. Odbory se v pondělí sejdou na společném jednání a zváží vyhlášení stávkové pohotovosti.

Vládní koalice se rozhodla lidem zdražit život, řekl k vládnímu balíčku předseda SPD Tomio Okamura. Za nepřijatelný považuje mimo jiné nižší růst důchodů. (ČTK)

Navrhované zvýšení DPH u denního tisku z deseti na 21 procent znamená podle Unie vydavatelů ohrožení novinového trhu v Česku, řekla její zástupkyně Libuše Šmuclerová. (ČTK)

Ministr Stanjura zdůvodnil, proč jsou do snížené sazby DPH zařazeny časopisy, a ne noviny. „Jsou vědecké časopisy, to je hlavně ta podpora. Časopisy jsou společensky významné, proto je zařazujeme do nižší sazby DPH. Známe vědecké časopisy, vědecké noviny neznáme,“ řekl.

U stavebního spoření vláda navrhuje snížit příspěvek ze dvou tisíc na tisíc korun, je to rozumným kompromisem, řekl ministr financí Stanjura.

Stát nezavede spotřební daň na tichá vína. Podle premiéra Fialy převážil argument, že v okolních státech tato daň neplatí. Ostatní alkohol zdanění podléhá. (ČTK)

Vyšší daň z příjmů zaplatí více fyzických osob. Zvýšenou 23% sazbu budou odvádět ti, jejich mzda dosahuje trojnásobku průměrné mzdy, nyní je to čtyřnásobek. Na tiskové konferenci to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Vláda zvýší cenu roční dálniční známky na 2300 korun ze současných 1500 korun, píše se v konsolidačním balíčku. Později se bude cena valorizovat. (ČT24)

Z daňových úlev vláda navrhuje snížení slevy na dani na manželku, zrušení školkovného nebo zrušení osvobození nepeněžních benefitů zaměstnancům. (ČTK)

Část důchodové reformy, která není v legislativním procesu, vláda projedná v druhé polovině roku, Parlament v prvním pololetí 2024, řekl ministr Jurečka. (ČTK)

Vládní konsolidační balíček musí být platný a účinný k lednu 2024, řekl ministr Stanjura. Chce, aby návrhy prošly prvním čtením před sněmovními prázdninami. (ČTK)

Snížená sazba DPH dál bude platit pro bezlepkové výrobky, vodné a stočné, teplo, dopravu cestujících nebo ubytovací služby, vyjmenoval ministr financí Zbyněk Stanjura.

Dále také pro stravovací služby s výjimkou točeného piva, vstupenky do divadel, zoo, bazény, posilovny, časopisy, léky, farmaceutické výrobky, všechny potraviny, sedačky do aut a pohřební služby. Ostatní položky budou v základní sazbě.

Vláda znovu zavede nemocenské pojištění zaměstnanců, sazba bude 0,6 procenta. Státu to příští rok vynese dodatečných 11,9 miliardy korun. (ČTK)

Konsolidační balíček zvýší odvody živnostníků. Příští rok odvedou státu navíc tři miliardy korun, v roce 2025 dalších 4,5 miliardy korun. (ČTK)

Konsolidační balíček snižuje během dvou let státní výdaje o 78,3 miliardy korun. Hlavní část tvoří rušení dotací, klesnou o 54,4 miliardy korun. (ČTK)

Rozpočtové příjmy se v příštích dvou letech zvýší o 69,2 miliardy korun. Největší podíl bude mít růst firemní daně na 21 procent, vynese to 22 miliard korun, řekl ministr Stanjura. (ČTK)

Stát zvýší spotřební daně z tabáku a alkoholu i daň z hazardu. Za dva roky to vynese státu 10,9 miliardy korun, většinu v příštím roce. (ČTK)

Vláda zvýší daň z příjmů firem z 19 na 21 procent. Zvýšit se má i daň z nemovitosti, stát z ní chce vybrat devět miliard korun. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura.

Objem státních dotací se v příštích dvou letech sníží o 54,4 miliardy korun. Z toho o 45,6 miliardy korun se dotace zkrátí už v příštím roce, řekl dnes ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Většinu zkrácení dotací budou tvořit podpory v rezortech průmyslu a obchodu a zemědělství.

V oblasti průmyslu a obchodu se vyplácené dotace sníží za dva roky o 20 miliard korun, v zemědělství o 10,2 miliardy korun. Dotace v dopravě klesnou o šest miliard korun, v oblasti místního rozvoje o 2,8 miliardy korun a ve školství o dvě miliardy korun.

Rušení dotací tvoří hlavní část konsolidačního balíčku pro výdajovou stranu rozpočtu. Celkem chce stát za dva roky na výdajích ušetřit 78,3 miliardy korun. (ČTK)

Daň z přidané hodnoty by měla mít nově pouze dvě sazby na úrovni 21 a 12 procent. Do nižší budou patřit například potraviny. Jedinou výjimkou bude nulová daň na knihy. Na tiskové konferenci to potvrdil ministr financí Zbyněk Stanjura.

Konsolidační balíček příští rok přinese úsporu 94 miliard korun ve státním rozpočtu, v roce 2025 to bude 147 miliard, potvrdil ministr financí Stanjura.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) doufá, že 11. květen letošního roku bude bodem obratu, kdy stát začne směřovat k nižším schodkům rozpočtu a veřejných financí.

Důchodová reforma počítá se společným základem pro výpočet penze manželů i větším zohledněním péče o děti. Zmírnit se mají podmínky penze vdov a vdovců. (ČTK)

Garantovaný důchod by měl nově dosahovat 20 procent průměrné mzdy, řekl ministr práce Jurečka. Z toho 10 procent je základní část a na 10 procent se zvedne zásluhový díl. (ČTK)

Minimální odvody OSVČ by v příštích letech měly vzrůst na úroveň minimální mzdy. Upravit by se měly limity pro odvody dohodářů, řekl Jurečka. (ČTK)

Ekonomka Danuše Nerudová řekla, že současné změny přicházejí za pět minut dvanáct, možná minutu po dvanácté. Kdyby stát ke změnám nepřistoupil, v roce 2050 by musel najít 350 miliard, aby důchodový systém ufinancoval.

Současný důchodový systém je podle ekonomky Heleny Horské neudržitelný, systém míří ke schodku minimálně pěti procent HDP. Je ráda, že se našla odvaha řešit problémy důchodového i daňového systému.

Nové důchody by měly být o něco nižší než dnes. Část příjmu ve stáří by si člověk měl zajistit ze spoření, na které přispívá stát, řekl ministr práce Jurečka. (ČTK)

Průměrná doba pobírání důchodu má být 21,5 roku, podle ministra práce Jurečky je na tom shoda. Penzijní věk by se měl nastavit podle vývoje doby dožití každý rok lidem, kterým je 50 let. Zpřísní se pravidla pro odchod do předčasného důchodu. (red., ČTK)

Aktuálně nejčtenější

Kryl mi vyčítal, že neumím rýmovat. Nohavica je udavač a Zeman ožrala. Pravda je nejdůležitější, říká písničkář Jaroslav HutkaJaroslav Hutka letos oslaví 77. narozeniny. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N„Matematika mi nepřipadala jako od Cermatu, struktura se změnila.“ Pět deváťáků hodnotí první den přijímačekPro žáky devátých tříd dnes začaly přijímací zkoušky na střední školy. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NDeváťáci mají za sebou první test z matematiky. Zkusili jsme ho spočítat a nabízíme naše řešení (teď už správně)Začaly přijímací zkoušky na střední školy, deváťáky čekají ještě v pondělí. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NV kůži deváťáků: Zkusili jsme zodpovědět všech třicet úloh z češtiny a vysvětlujeme náš postupŽáci měli na test z češtiny šedesát minut (snímek je z pražského Gymnázia Nad Štolou) Foto: Ludvík Hradilek, Deník NVývoj bojů (778. den): Rusové se ve čtvrtek pokusili vyřadit obrovské zásobníky plynu sto kilometrů od SlovenskaRuský letoun MiG-31 s podvěšenou řízenou střelou Kinžal. Bez komponentů z EU by ji Rusové nedokázali v požadované kvalitě vyrobit. Foto: Kancelář pro tisk a informace prezidenta Ruské federaceObrací člověka zpět k přírodě. Ve snaze odhalovat „pravdy“ ale Václav Cílek utápí své hluboké znalosti v asociacích a banalitáchFoto: Mirek Chaloupka, ČTKFico otočil: Válka je nevyprovokovaná, Krym a Donbas patří Ukrajině. Na čem se shodl s ukrajinským premiéremPremiéři Ukrajiny a Slovenska Šmyhal a Fico na mezivládním jednání v Michalovcích. Foto: Peter Lazár, Denník NŠéf ÚOHS byl na svatbě právníka, který před úřadem zastupuje významné klientyPředseda ÚOHS Petr Mlsna a advokát Martin Janoušek (vpravo). Koláž: Deník NVěta „nikdo nechce jednat o míru“ neplatí. Rozebíráme švýcarský, ruský i Trumpův návrhNa nápadu svolat mezinárodní mírovou konferenci se v lednu v Bernu dohodl Volodymyr Zelenskyj se švýcarskou prezidentkou Violou Amherd a ministrem zahraničí Ignaziem Cassisem. Foto: Béatrice Devénes, úřad švýcarské vládyNepříjemné inflační překvapení poslalo dolů cenu amerických akciíRůst cen v USA se zrychluje. Graf: Denník N / DatawrapperCo si myslí, koho nenávidí a jak žijí Rusové v ostřelovaném BělgoroduRuští hasiči při zásahu u hořících zásobníků paliva v Bělgorodu. Snímek pořídilo ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Foto: ČTK/APBoje v Myanmaru: junta ztrácí půdu pod nohama, její vojáci prchají a porážka stíhá porážkuNa myanmarské frontě: voják karenských odbojových sil monitoruje pohyb nepřátelských jednotek vládní junty z města na hranicích s Thajskem. Odboj to místo dobyl po měsíc trvající operaci. Foto: Thu Myae, SOPA Images via ReutersCo v testech určitě nebude a co má ještě smysl trénovat? S přijímačkami radí vedoucí češtinářů Cermatu„Bylo by záslužné vysvětlit učitelům, že děti nemusí znát všechny termíny v učebnici,“ říká Gabriela Baumgartnerová. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N„Právně nezávazný dokument.“ Bezpečnostní dohoda s Ukrajinou nebude obsahovat vyslání vojákůSchůzka ukrajinské a české delegace na summitu iniciativy Trojmoří v litevském Vilniusu. Foto: Účet ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na sociální síti X

Nové články Deníku N

21:00„Právně nezávazný dokument.“ Bezpečnostní dohoda s Ukrajinou nebude obsahovat vyslání vojáků 20:11„Matematika mi nepřipadala jako od Cermatu, struktura se změnila.“ Pět deváťáků hodnotí první den přijímaček 19:46Češi jsou štědřejší. Stát ale může pomoci tomu, aby se to vyplácelo i chudším, ukazuje studie 19:26Akcie Tesly klesají, investory naopak zaujal příchod nového čínského konkurenta Xiaomi 19:01Boje v Myanmaru: junta ztrácí půdu pod nohama, její vojáci prchají a porážka stíhá porážku 18:47Nepříjemné inflační překvapení poslalo dolů cenu amerických akcií 18:45Deváťáci mají za sebou první test z matematiky. Zkusili jsme ho spočítat a nabízíme naše řešení (teď už správně) 17:47V kůži deváťáků: Zkusili jsme zodpovědět všech třicet úloh z češtiny a vysvětlujeme náš postup 17:45Politická Pointa N: Kongres ODS potvrdí Fialu ve funkci. Udělají totéž i voliči? 17:40Autoritáři vládnou světu. Přesvědčte se o tom sami v ukázce z nové knihy Věk autoritářů 17:25Nejistotě nejspíš křivdíme. A je to velká škoda 17:15Vývoj bojů (778. den): Rusové se ve čtvrtek pokusili vyřadit obrovské zásobníky plynu sto kilometrů od Slovenska 15:56Rusko po více než 30 letech mění názor na zločin v polské Katyni. Vrací se k sovětské verzi 15:20Studio N: Niterná a produktivní. Co všechno je kreativita? 14:47Věta „nikdo nechce jednat o míru“ neplatí. Rozebíráme švýcarský, ruský i Trumpův návrh 13:14Tiká tu ekologická bomba? Námořní katastrofy nejsou jen Titanic a Sewol, ale i nebezpečná ruská flotila 11:32Šéf ÚOHS byl na svatbě právníka, který před úřadem zastupuje významné klienty 11:13Opomíjený summit: Zelenskyj jednal s Pavlem o bezpečnostní dohodě, hotová může být do léta 10:06Fico otočil: Válka je nevyprovokovaná, Krym a Donbas patří Ukrajině. Na čem se shodl s ukrajinským premiérem 08:09Co je třeba umět k zápisu a na co dítě připravit? Učitelé odpovídají 07:22Ranních pět minut: Dva měsíce před eurovolbami je v čele preferencí ANO | Začínají jednotné přijímací zkoušky na SŠ | Pavel se sešel se Zelenským 06:30Jak přežít padesátku? 3+1 tip na aktuální knihy, které vám (možná) pomohou překonat krizi středního věku 06:30Dev Patel jako mytický Opičí muž svádí třídní boj. Jeho cestu k divákům to ale zkomplikovalo na Netflixu i v Indii 06:14Obrací člověka zpět k přírodě. Ve snaze odhalovat „pravdy“ ale Václav Cílek utápí své hluboké znalosti v asociacích a banalitách 06:00Pořád doufám, že se Izrael začne chovat racionálně, říká historik Avi ŠlaimVčera 21:42Pokud oběť projeví vůli nemít pohlavní styk, bude to trestné, vysvětluje advokát redefinici znásilněníVčera 20:13Pointa N: Eurovolby mohou Babišovi a extremistům vykolíkovat cestu do StrakovkyVčera 17:31Vývoj bojů (777. den): V Rusku se mluví o mobilizaci dalších 300 tisíc vojáků, kteří by mohli zaútočit na CharkovVčera 17:30Světový unikát: Řecko přispěje na dovolenou evakuovaným před rhodoským požárem. V zemi už ale opět hoříVčera 17:30Hodně lidí žije v Putinově područí docela spokojeně. Přitažlivost totalitních režimů Evropané podceňují