Premiér Petr Fiala pogratuloval britskému králi Karlu III. ke korunovaci. „Rád vzpomínám na naše setkání v Brně a Londýně. V roce 2010 jsem mu jako rektor předal Velkou zlatou medaili Masarykovy univerzity,“ napsal na Twitteru.
Ve Westminsterském opatství skončila korunovace krále Karla III. a královny Camilly. Královský pár se v procesí vydá zpět do Buckinghamského paláce. Ceremoniál jsme sledovali živě.
Karel III. byl právě za slavnostního zvolání „God Save the King“ korunován. Arcibiskup z Canterbury mu nasadil korunu svatého Eduarda používanou při korunovacích od 17. století.
Následovala hymna God Save The King. Krátce předtím byly panovníkovi, který seděl na dubovém trůnu krále Eduarda z 13. století, v rámci investitury předány symboly jako meč, žezlo a jablko.
Korunována byla také královna manželka Camilla. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby jí nasadil korunu královny Marie z Tecku, která byla vyrobena v roce 1911.
Okázalý a starobylý obřad vyvrcholil jen několik minut po poledni londýnského času (13:00 SELČ), kdy arcibiskup z Canterbury Justin Welby Karlovi III. na hlavu nasadil korunu svatého Eduarda. Krátce nato byla korunována i panovníkova manželka, královna Camilla, které arcibiskup na hlavu nasadil korunu královny Marie, upravenou speciálně pro ni.
Korunovaci v 11:20 SELČ zahájil slavnostní průvod, ve kterém královský pár ve státním kočáru zamířil z Buckinghamského paláce přes hlavní třídu The Mall a Trafalgarské náměstí až do vládní čtvrti Whitehall a Westminsterského opatství. Tam král přísahal věrnost bohu a slíbil spravedlivě vládnout lidem v Británii i v zámořských teritoriích, kde je hlavou státu. Mimo zraky veřejnosti byl pomazán posvěceným olejem a pak mu usazeném na dubovém trůnu krále Eduarda z 13. století v rámci investitury byly předány symboly jako meč, žezlo a jablko. (ČTK)
Král Karel III. byl mimo zraky veřejnosti pomazán posvěceným olejem, který poprvé pochází z Jeruzaléma. Při ceremonii byla použita lžíce, která je jediným dochovaným korunovačním klenotem ze středověkých časů.
Stejně jako v roce 1953, kdy byla korunována královna Alžběta, se tato „nejposvátnější“ část obřadu odehrála v soukromí, neboť nad korunovačním křeslem byla vztyčena clona, za níž byl král o samotě s představiteli církve. Ceremonii doprovázel zpěv hymny God Save the King.
Král Karel III. před pomazáním složil slavnostní přísahu, že bude vládnout lidu Spojeného království „spravedlivě a milosrdně“ a podporovat prostředí, kde mohou svobodně žít lidé všech vyznání a přesvědčení. Poprvé se korunovace účastní buddhističtí, hinduističtí, židovští či muslimští náboženští představitelé.
Britský premiér Rishi Sunak, který je hinduista, po slavnostní přísaze krále předčítal z biblického Listu Kolosanům. Zaznělo také několik hudebních vystoupení a skladeb složených speciálně pro tuto příležitost. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby přednesl své kázání, v němž pochválil dobrovolníky a charitativní pracovníky, kteří „žijí své životy pro druhé“.
Po pomazání následuje investitura, při níž jsou panovníkovi předány symboly jako meč, žezlo a jablko, načež arcibiskup z Canterbury Karlovi III. nasadí korunu svatého Eduarda používanou při korunovacích od 17. století. Korunovace bude dvojí, jelikož korunu (královny Marie) Welby nasadí také králově manželce Camille. (ČTK)
Británie na korunovační ceremoniál nepozvala zástupce Ruska, Běloruska, Íránu, Sýrie, Myanmaru, Afghánistánu a Venezuely, řekl britský zdroj Reuters. Kvůli situaci na Ukrajině se ceremoniálu nezúčastní ani ukrajinský prezident Zelenskyj, i když pozván byl. Zastupuje ho první dáma Olena Zelenska.
Pozvánky dostali údajně i vysocí diplomaté Nikaraguy a Severní Koreje. (Reuters)
Korunovace začíná. Karel III. dorazil do Westminsterského opatství v Londýně. Ceremonie bude trvat zhruba dvě hodiny. V momentě, kdy si Karel III. nasadí korunu, se rozezní zvony. Na místě už sedí na 2200 hostů, včetně členů královské rodiny, zahraničních představitelů, britských politiků i celebrit.
Kočár s britským králem Karlem III. a jeho chotí Camillou právě dorazil před budovu Westminsterského opatství.
Na korunovaci vyrazil už i prezident Petr Pavel s manželkou.
Šaty první dámy vznikly ve spolupráci stylistky a hlavní koordinátorky garderoby první dámy Lenky Bernardes da Silva, módní návrhářky Beaty Rajské a stylistky Štěpánky Pivcové.
Slavnostní průvod s králem Karlem III. a jeho chotí Camillou se vydal z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství, kde je korunuje arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Královský pár jede kočárem, který poprvé použila Alžběta II. při svém diamantovém jubileu.
Karel má na sobě roucho svého dědečka krále Jiřího VI. z jeho korunovace v roce 1937 a Camilla roucho své tchyně královny Alžběty II. z roku 1953.
Karel a Camilla pojedou po hlavní třídě The Mall, kolem oblouku Admirality a budou pokračovat přes Trafalgarské náměstí až do vládní čtvrti Whitehall a Westminsterského opatství, kde ve 12:00 začne obřad. (ČTK)
Anglikánská církev změnila text slibu věrnosti, který podle předchozí výzvy měli pronést občané na závěr korunovace Karla III. V dubnu vyzval arcibiskup z Canterbury veřejnost, aby při sledování bohoslužby nebo jejího přímého přenosu nahlas slíbila věrnost králi a jeho potomkům.
Jednalo se o odklon od tradice, protože v minulosti tuto přísahu skládali dědiční šlechtici.
Jak informoval zpravodajský server CNN, arcibiskup z Canterbury prezentoval snahu zapojit veřejnost do ceremonie jako demokratickou iniciativu. Proti jeho výzvě se ale zvedla vlna kritiky, a proto se nyní arcibiskup rozhodl dát lidem možnost volby – buď odříkat plný slib, anebo jen říci: „Bůh ochraňuj krále Karla.“
Podle dnes zveřejněného revidovaného textu liturgie pro korunovační obřad arcibiskup pronese: „Nyní vyzývám ty, kteří chtějí vyjádřit svou podporu, aby tak učinili a na závěr se připojili k modlitbě ‚Bůh ochraňuj krále Karla‘, nebo aby ti, kteří mají tato slova před sebou, je přednesli v plném znění.“
Úplné znění slibu zní: „Přísahám, že budu Vašemu Veličenstvu a vašim dědicům a nástupcům podle zákona zachovávat věrnost. K tomu mi dopomáhej Bůh.“ (ČTK)
Na Trafalgarské náměstí v centru Londýna, kudy vede trasa korunovačního průvodu, dnes dorazili také odpůrci monarchie, aby volali po přechodu Británie ke zřízení s volenou hlavou státu. „Karel není můj král,“ skandují.
Monarchii považují za nedemokratickou a netransparentní instituci a akce, jako je dnešní korunovace Karla III., za plýtvání veřejnými prostředky, řekli v rozhovorech s ČTK. Po smrti velmi populární královny Alžběty II. prý cítí šanci získat ve společnosti širší podporu.
Hlavním heslem protestu jsou slova „Not my King“, kterými lidé dávají najevo, že Karel III. „není jejich král“. Slogan mají demonstranti na tričkách, cedulkách či nálepkách a krátce po osmé hodině místního času (09:00 SELČ) se začal rozléhat z jihovýchodního rohu Trafalgarského náměstí, kde se odpůrci monarchie shromáždili. Na místě jich ráno byly desítky, přičemž postupně přicházeli další.
Na korunovaci Karla III. čekají například herečka Emma Thompson nebo zpěvák Nick Cave. Příznivci se fotí společně s odpůrci monarchie. BBC přináší fotogalerii z místa.
Prezident Pavel si na návštěvě Británie připomněl památku československých parašutistů Gabčíka s Kubišem. Navštívil Porchester Gate, kde sídlila exilová vojenská zpravodajská služba a kde byla naplánována operace Anthropoid. Prezident s první dámou do země letěli, aby byli přítomni dnešní korunovaci krále Karla III.
Britská policie zatkla při protestech na Trafalgarském náměstí vůdce antimonarchistického hnutí a pět dalších členů této skupiny, píše agentura AFP.
Podél londýnské třídy The Mall vedoucí od Buckinghamského paláce k oblouku Admirality už stojí davy příznivců krále Karla III. Britský panovník touto cestou za dvě hodiny projede v kočáře se svou chotí Camillou směrem do Westminsterského opatství, kde bude korunován.
Také zde se již scházejí první hosté a zaujímají svá místa, napsal list The Guardian.
Podél trasy korunovačního průvodu již v týdnu vyrostlo stanové městečko s obyvateli z celého světa. Mnozí fanoušci královské rodiny zde také stáli celou noc ve frontě, aby získali dobré místo. Dnes se ale nescházejí jen příznivci monarchie, na Trafalgarském náměstí se shromáždila také malá skupina protestujících, kteří usilují o její zrušení.
Ve Westminsterském opatství se pomalu začínají scházet první hosté, mezi pozvanými jsou mimo jiné zahraniční představitelé, britští politici a členové královské rodiny. Řada z nich se setkala již v pátek večer na recepci pořádané Buckinghamským palácem.
Král a jeho žena Camilla vyrazí v kočáře z Buckinghamského paláce v 11:20 SELČ, zhruba o 40 minut později začne obřad ve Westminsterském opatství, kde Karla III. korunuje arcibiskup z Canterbury Justin Welby.
Panovník odpřisáhne věrnost Bohu a slíbí, že bude spravedlivě vládnout lidem v Británii i jejích zámořských teritoriích. Po slavnostní přísaze Karel usedne na dřevěný korunovační trůn ze 13. století. Mimo zraky veřejnosti pak bude pomazán posvěceným olejem.
Po pomazání následuje investitura, při níž jsou panovníkovi předány symboly jako meč, žezlo a jablko, načež arcibiskup z Canterbury Karlovi nasadí korunu svatého Eduarda používanou při korunovacích od 17. století. Korunovace bude dvojí, jelikož korunu Welby nasadí také královně Camille.
O dvě hodiny později se královský pár v procesí vydá zpět do Buckinghamského paláce po stejné trase vedoucí kolem sídla britského parlamentu a přes Trafalgarské náměstí. Následně zazní salva na počest královského páru, který kolem 15:15 SELČ vystoupí po boku dalších členů královské rodiny na balkoně svého sídla. (ČTK)
Dva blízcí rodinní příslušníci krále Karla III. dnes nebudou mít žádnou oficiální roli ve slavnostní korunovaci. Princové Harry i Andrew se zúčastní obřadu ve Westminsterském opatství, budou však chybět ve slavnostním průvodu i na tradičním vystoupení královské rodiny na balkoně.
Princ Harry ani princ Andrew již oficiálně nevykonávají žádné královské povinnosti, i když z rozdílných důvodů.
Harry se před lety vzdal královských povinností a přestěhoval se s manželkou Meghan do USA. Od té doby osmatřicetiletý princ opakovaně kritizoval královskou rodinu a vznesl závažná obvinění na adresu svého staršího bratra prince Williama a své nevlastní matky královny Camilly. O jeho účasti se dlouho diskutovalo. Meghan zůstala doma v Kalifornii s jejich dětmi princem Archiem, který dnes oslaví čtvrté narozeniny, a princeznou Lilibet.
Princ Andrew se v roce 2020 rovněž stáhl ze své oficiální role v návaznosti na obvinění ze sexuálního zneužití nezletilé ženy. Třiašedesátiletý princ se s Virginií Giuffre dohodl na mimosoudním vyrovnání, podle médií patrně za miliony dolarů. Žena tvrdila, že princ ji několikrát sexuálně zneužil, když jí bylo 17 let. Přestože Andrew všechna obvinění odmítá, byl zbaven vojenských hodností, oficiálních povinností a nyní žije spíše v ústraní.
Král Karel dnes bude slavnostně korunován ve Westminsterském opatství. Korunovaci k výkonu své funkce nepotřebuje, ceremoniál je považován za symbolické potvrzení pouta se státem a anglikánskou církví. Korunována bude také Karlova žena Camilla. Přímo v opatství bude obřad sledovat na 2200 hostů, včetně českého prezidenta Petra Pavla a dalších státníků. (ČTK)
Karel III. dnes bude korunován na krále. Bude to už 40. korunovace ve Westminsterském opatství od potvrzení krále Viléma Dobyvatele v roce 1066. Může být i poslední? O obřadu a Karlovi III., který se pokusí britskou monarchii udržet, píše z Londýna Ivan Kytka.