Zelenskyj v Haagu: Putin musí být za své zločiny souzen

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu v Haagu. Foto: Yves Herman, ČTK/AP
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu v Haagu. Foto: Yves Herman, ČTK/AP

Fiala považuje za zásadní zachovat jednotný postoj EU vůči ruské agresi na Ukrajině, ČR podle něj také musí být zapojena do tvorby evropské politiky.

Třináctiletá ukrajinská zpěvačka Sofija Samoljuk odmítla vystoupit na stejném pódiu jako ruský umělec. Účinkovat měla včera na pěvecké soutěži v Itálii. „Nebudu vystupovat na jednom pódiu s ruskými teroristy, kteří zabíjejí ukrajinské děti,“ prohlásila.

Pěveckou soutěž organizuje Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF). Zpěvaččin tým sdělil, že festival účast ruského umělce oznámil jen několik hodin před jejím plánovaným vystoupením. Třináctiletá Samoljuk tak na pódiu namísto vystoupení pronesla krátký projev, ve kterém vyzvala k podpoře Ukrajiny.

„Doufám, že příští rok nebude na tomto pódiu vystupovat teroristický stát. Prosím, podpořte Ukrajinu,“ řekla na pódiu. (Ukrajinská pravda)

Martin M. Šimečka nahlédl do mentálního světa stran, které plánují rozvrátit slovenskou demokracii. „Chtějí ve svých voličích vyvolat panický strach z budoucnosti a nenávist ke všem, kdo nejsou jako oni,“ píše ve svém komentáři.

Nejméně 23 mrtvých zůstalo po ruském brutálním útoku na město Cherson. Rusové navíc včera do světa vysílali zprávu o údajném napadení samotného Kremlu ukrajinskými drony. Ale válka byla jinde.

Trváme na vzniku tribunálu, který bude Rusko soudit za napadení Ukrajiny, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Haagu. Jen tak dosáhneme spravedlnosti, dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin si zaslouží být za své zločiny souzen v Haagu a jsem si jistý, že na to dojde, až vyhrajeme, prohlásil dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při své návštěvě Nizozemska. Zelenskyj také v projevu v Haagu opět prosazoval zřízení tribunálu, který by Rusko soudil za jeho agresi vůči Ukrajině. Je to podle něj jediná cesta, jak dosáhnout spravedlnosti.

„Všichni chceme v Haagu vidět jiného Vladimíra, který si zaslouží, aby byl za své zločinné činy potrestán zde, v hlavním městě mezinárodního práva. Jsem si jistý, že se tak stane, až zvítězíme,“ řekl Zelenskyj s odkazem na Putina. Jeho poznámka sklidila potlesk.

Ukrajina podle svého prezidenta nevyhraje jen na bitevním poli a má podporu národů po celém světě, protože bojuje za svobodu a mír. Ostatní země vědí, že ve hře je více než osud jedné země, míní Zelenskyj.

Jen během dubna na Ukrajině zemřelo 206 civilistů, z toho 11 dětí, řekl Zelenskyj. Připomněl také sestřelení letu MH17 nad okupovanou částí Ukrajiny, které si v létě 2014 vyžádalo 298 životů, většinou Nizozemců. Poté prezident vyzval k držení minuty ticha za za všechny, kteří zemřeli ruskou vinou.

Zelenského v sále přivítal nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra, který připomněl nizozemskou zkušenost z druhé světové války a slíbil další pomoc Ukrajině jak dodávkami zbraní, tak humanitární pomocí a při rekonstrukci země.

Zelenskyj přijel do Nizozemska nečekaně ve středu večer, dnes promluvil k zákonodárcům a krátce navštívil sídlo Mezinárodního trestního soudu (ICC). (ČTK)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu v Haagu. Foto: Yves Herman, ČTK/AP

Bilance včerejšího ostřelování Chersonu a okolí ruskou armádou činí 23 mrtvých a bezmála 50 zraněných. Rusové podle ukrajinské strany útočili děly a salvovými raketomety na obchodní i obytné domy, čerpací stanici či nádraží, pod palbu se dostala i sanitka. (Ukrinform)

Rusko v noci na dnešek zaútočilo bezpilotními letouny íránské výroby na Kyjev a Oděskou oblast, většinu z nich ale protiletecká obrana zničila.

Ruskojazyčný servis BBC uvádí, že v některých dalších regionech Ukrajiny byl také vyhlášen letecký poplach, kromě Kyjevské a Oděské oblasti šlo také o Sumskou nebo Záporožskou oblast.

Na Oděsu Rusové zaútočili drony Šáhed-136, dvanáct se jich podařilo zneškodnit. Tři se zřítily na na studentské koleje, řekl mluvčí vojenské správy Oděské oblasti Serhij Bratčuk. BBC píše, že podle nepotvrzených informací šířících se na sociálních sítích šlo o kolej vojenské akademie. Bratčuk informoval, že nikomu se nic nestalo a požár byl uhašen. (ČTK, BBC)

Ruská opozice se na srazu v Berlíně shodla na tom, že Putinova válka je zločinná. Má toto prohlášení vůbec nějaký význam? Proč jim to trvalo tak dlouho? A co na to Putin? Filip Titlbach ve Studiu N mluví s reportérkou Petrou Procházkovou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijel do Nizozemska, kde se setká s premiérem Markem Ruttem a ministryní obrany Kajsou Ollongrenovou. V Haagu vystoupí s projevem. (NYT)

Část ropné rafinérie v Krasnodarském kraji na jihu Ruska dnes zachvátil požár poté, co ji zasáhl dron, uvedla ruská agentura TASS. Hasiči požár po několika hodinách uhasili, nikomu se nic nestalo. (TASS)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude mít zítra projev v Nizozemsku. Podle agentury Reuters to oznámila nizozemská vláda. Dnes byl prezident země, která čelí ruské agresi, na návštěvě ve Finsku.

Nizozemské ministerstvo zahraničí v pozvánce informovalo, že Zelenskyj má v Nizozemsku pronést projev pod názvem „Žádný mír bez spravedlnosti pro Ukrajinu“.

Dnešek strávil ukrajinský prezident v Helsinkách, kde se zúčastnil setkání s vysokými představiteli evropských severských zemi. Ty se shodly na pokračující podpoře Ukrajiny, včetně její snahy stát se členem Evropské unie a NATO. Mezi významné podporovatele Ukrajiny patří i Nizozemsko, které zemi čelící ruské agresi poskytlo tanky Leopard 2 či systém protivzdušné obrany Patriot. (ČTK)

Aktualizováno: Počet mrtvých v důsledku ruského ostřelování Chersonu a přilehlé oblasti stoupl na 21. Informoval o tom ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zraněných je bezmála 50. (ČTK)

Bílý dům nemůže potvrdit, zda Ukrajina zaútočila na Kreml s bezpilotními letouny, informovala Bidenova mluvčí Karine Jean-Pierre. (ČTK)

Aktualizováno: Při ruském ostřelování jihoukrajinského města Cherson a jeho okolí přišlo o život nejméně 18 lidí a další více než čtyři desítky jich byly zraněny. Informoval o tom to šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

„Ruské útoky na Cherson pokračují. Zasahují civilisty. Zatím víme o 18 mrtvých a 46 zraněných,“ uvedl Jermak na Telegramu.

Odpoledne zveřejněná bilance zemřelých při dnešní sérii ruského ostřelování Chersonské oblasti činila podle ukrajinské prokuratury 16 lidí a nejméně 22 zraněných.

Severně od Chersonu se pod palbu dostal tým energetiků, který opravoval předchozím ruským ostřelováním poškozenou elektrickou síť. Zabiti byli tři zaměstnanci. Další člověk pak zemřel ve vesnici severovýchodně od města, uvedla prokuratura, která věc vyšetřuje jako válečný zločin. (ČTK)

Proč se vlajka nad Kremlem po výbuchu nezachvěla? Novináři rozebírají videa s údajným útokem na Kreml, ruští politici vyhrožují a straší. Co víme o noční akci v centru Moskvy?

Roman Pataj ve Vývoji bojů popisuje nejdojemnější momenty, které zažil během cesty se sanitkami na frontu. „Medik Žeňa, velmi milý, stydlivý a vděčný. Nebýt války, měl by jít večer na rande s přítelkyní, místo toho ho čekal návrat na frontu,“ líčí.

Při ruském ostřelování v Chersonu na jihu Ukrajiny a jeho okolí přišlo od dnešního časného rána o život nejméně 16 lidí a další více než dvě desítky jich byly zraněny. Uvedla to ukrajinská generální prokuratura.

Na 12 lidí bylo zabito při ruském ostřelování samotného města Chersonu a dalších 22 jich tam utrpělo různě závažná zranění. Severně od Chersonu se pod palbu dostal tým energetiků, který opravoval předchozím ruským ostřelováním poškozenou elektrickou síť. Zabiti byli tři zaměstnanci. Další člověk pak zemřel ve vesnici severovýchodně od města, uvedla prokuratura, která věc vyšetřuje jako válečný zločin.

Ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko dříve během dneška napsal, že ruské ostřelování nákupního centra v Chersonu nepřežili tři lidé a další čtyři lidé byli zraněni. Oběťmi jsou podle něj zaměstnanci i návštěvníci. Podle šéfa místní vojenské správy Oleksandra Prokudina šlo o jediný fungující hypermarket ve městě. (ČTK)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj popřel, že Ukrajina poslala drony na Kreml. Bojujeme na svém území, neútočíme na Moskvu, řekl podle Reuters. (ČTK, Reuters)

Ruská opozice se na srazu v Berlíně shodla na tom, že Putinova válka je zločinná. Má toto prohlášení vůbec nějaký význam? Proč jim to trvalo tak dlouho? A co na to Putin? Filip Titlbach ve Studiu N mluví s Petrou Procházkovou.

Začíná ukrajinská ofenziva? Výbuchů a dalších incidentů za frontou, tedy na její ruské straně, se za posledních pár desítek hodin objevilo nemálo. Možná sledujeme první fázi dlouho očekávaného protiútoku. Možná Ukrajině jde o to, aby Rusku zhořklo jeho oblíbené výročí. A platit může obojí.

Velvyslanci zemí EU schválili rozhodnutí podpořit ukrajinskou armádu vynaložením miliardy eur na společné nákupy munice, oznámilo švédské předsednictví v Radě EU.

Evropská komise chce zvýšit produkci dělostřelecké munice pro Ukrajinu na milion kusů ročně. V rámci plánu, který dnes představila, hodlá finančně podpořit její výrobu v třinácti členských státech včetně Česka.

Poradce ukrajinského prezidenta Podoljak uvedl, že Kyjev nemá nic společného s údajným dronovým útokem na Kreml, z něhož Rusko obvinilo Ukrajinu. (ČTK)

Vojenská přehlídka na Rudém náměstí v Moskvě 9. května proběhne navzdory údajným dronovým útokům na Kreml, ze kterých Rusko obviňuje Ukrajinu. (AFP)

Finský deník vytvořil do populární hry Counter-Strike mapu s tajnou místností, kde se ruští hráči mohou dozvědět nezávislé informace o válce na Ukrajině. Tato online počítačová hra je populární celosvětově i mezi mladými ruskými muži. Putinův režim potlačil nezávislou žurnalistiku.

Největší finský deník Helsingin Sanomat nechal k příležitosti Mezinárodního dne svobody tisku vytvořit mapu blíže neurčeného slovanského města zničeného válkou. Na mapě je skryta tajná místnost, kde hráči mohou narazit na fotografie a texty o ruské agresi na Ukrajině.

Místnost obsahuje přehled civilních cílů, které Rusové na Ukrajině zasáhli, zprávy o ruském masakru v Buči nebo příběhy obětí ruské agrese.

„Pokud někteří mladí muži v Rusku díky této hře začnou na pár sekund přemýšlet o tom, co se děje na Ukrajině, pak to mělo cenu,“ řekl k tomuto kroku šéfredaktor deníku Antero Mukka.

Moskva po zahájení invaze na Ukrajinu potlačila nezávislá média a Rusům také zakázala přístup k sociálním sítím jako Instagram, Facebook nebo Twitter. Hra Counter-strike vznikla ve Spojených státech a v Rusku zakázána není. (Reuters, HS)

Informace o ruských zločinech v CS:GO. Foto: Helsingin Sanomat

Kreml tvrdí, že v noci na dnešek se Ukrajina pomocí dvou dronů pokusila spáchat atentát na prezidenta Vladimira Putina. Podle prohlášení armáda a speciální síly elektronického boje vyřadily z provozu dva drony u hradeb Kremlu, což se obešlo bez škod a zranění.

Kreml doplnil, že si vyhrazuje právo přijmout odvetná opatření, kde a kdy uzná za vhodné.

Podle Kremlu šlo o „naplánovanou teroristickou akci“ a „atentát na ruského prezidenta“. Mluvčí Dmitrij Peskov doplnil, že Putinův program zůstává beze změn. Starosty Moskvy Sergej Sobjanin následně oznámil, že se v metropoli ode dneška zakazuje jakékoli používání dronů. Ukrajinská strana se k údajnému incidentu nijak nevyjádřila. (Dožď)

Kreml, chrám Vasila Blaženého a Rudé náměstí v Moskvě. Foto: Aide, Adobe Stock

Evropská komise navrhla plán pro navýšení produkce dělostřelecké munice na milion kusů ročně. Na tiskové konferenci v Bruselu to oznámil komisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Plán by se mohl dotknout i České republiky.

Návrh (ve zkratce ASAP) počítá s tím, že se zvýší produkce munice v 13 členských státech, kde se již v minulosti vyráběla. Breton v minulých týdnech objížděl jednotlivé členské země, poslední dvě navštíví v nejbližších dnech.

Podle Bretona by se měla Evropa během jednoho roku dostat do stavu, kdy bude schopna vyrábět milion kusů dělostřelecké munice. „Je potřeba zaměřit produkci na to, co přesně nyní potřebuje Ukrajina,“ řekl Breton.

Právě nutnost podpořit Ukrajinu zdůraznila v souvislosti s dnes přijatým návrhem i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.

„Ukrajina se hrdinně brání brutálnímu ruskému útočníkovi. Stojíme si za svým slibem, že budeme Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak to bude nutné,“ napsala von der Leyen.

„Stateční ukrajinští vojáci však potřebují k obraně své země dostatečné vojenské vybavení,“ řekla.

Podle komisaře pro vnitřní trh je důležité přímo podpořit jednotlivé průmyslové projekty, rozšířit a modernizovat výrobní linky nebo se také zaměřit na úpravu munice, kterou mají členské státy ve skladech.

Komise na tento plán navrhuje vyčlenit přímo 500 milionů eur, celý plán by měl vyjít na jednu miliardu eur. Na financování se totiž mají podílet i členské státy nebo jednotlivé podniky.

Bretonem oznámený plán navazuje na dohodu ministrů zahraničí a obrany z konce března. Ti se dohodli, že Ukrajině během jednoho roku poskytnou právě milion kusů munice.

Tato dohoda počítala s třemi fázemi. V první měly a mají členské státy dodat obráncům dělostřeleckou munici ze svých skladů a případně i již dohodnutých objednávek.

Druhá část počítala se společnými objednávkami munice, kterou by členské státy měly nakupovat u zbrojovek. To mělo podle představ unijních představitelů snížit ceny a urychlit termíny dodávek.

Tato část plánu ale stále vázne, členské státy, které se k celému plánu přihlásily, se totiž stále neshodly na detailech. Podle serveru Politico za tím stojí odpor Francie. Ta prosazuje, aby byly společné nákupy realizováno pouze ve zbrojovkách v členských státech Unie.

V poslední části šlo o navýšení produkce munice v samotné Unii. Konkrétní obrysy dnes oznámil Breton.

155milimetrová munice do houfnice. Foto: bbsferrari, Adobe Stock

V ukrajinském Chersonu byl nečekaně vyhlášen zákaz vycházení na celých 58 hodin. Lidé mají zůstat doma od 20.00 hodin 5. května do 6.00 hodin 8. května. Město bude uzavřeno a nebude možné jej ani opustit.

Hlava oblastní vojenské administrativy Olexandr Prokudin vyzval občany, aby si udělali dostatečné zásoby jídla, pití a léků. Komunální služby i lékaři budou pracovat v běžném režimu.

Dnes dopoledne tři civilisté zahynuli v jediném otevřeném obchodním centru ve městě, které zasáhlo ruské dělostřelectvo. (24tv.ua)

Vladimira Putina tlačí čas, píše v komentáři Edward Lucas. „Kyjev a Moskva nejsou jen v různých časových pásmech; jejich rozhodující činitelé pracují v jiném tempu. Putin jakožto vězeň vlastní propagandy spěchá.“

Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: kremlin.ru

Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zatkla skupinu lidí, kteří připravovali sérii atentátů na Krymu. Oběťmi měli být i šéf okupační správy Krymu Sergej Aksjonov nebo starostka Jalty Janina Pavlenko.

Zatčeno bylo údajně zatím sedm lidí – občané Ukrajiny, Ruska a jeden zadržený měl kromě ukrajinského i pas bulharský. Právě tento muž, kterého FSB nazývá „D. Petranovem“, nebyl zadržen na Krymu, ale v nejmenovaném jiném místě. Měl dopravit na okupovaný ukrajinský poloostrov výbušninu, kterou ukryl ve sporácích dovážených z Bulharska přes Turecko a Gruzii do Ruska. Ve zprávě FSB se objevily dokonce názvy dopravců, kteří zboží dováželi – SDEK a Vozovoz.

Kromě atentátů na vysoce postavené členy okupační správy Krymu měli připravovat i diverze, jejichž cílem byla likvidace dopravní infrastruktury.

Podle FSB, která zveřejnila dokonce video ze zadržení podezřelých, měli někteří z nich u sebe výbušniny.

V tiskové zprávě FSB je zdůrazněno, že koordinátorem akcí a organizátorem atentátů je šestačtyřicetiletý Roman Mašovec, důstojník ukrajinské vojenské rozvědky. Dříve byl Mašovec zástupcem šéfa prezidentské kanceláře Volodymyra Zelenského. Zda jde o stejnou osobu, ale není jasné, i když to FSB tvrdí.

U všech zatčených ruští agenti údajně našli pět bomb a šest kilogramů výbušniny pocházející z Velké Británie, rozbušky a přístroje určené ke sledování osob.

Ruská propagandistická televize NTV zveřejnila rozhovor s údajným ukrajinským agentem Viktorem Podvalným, který na kameru popisuje, jak byl naverbován na tuto akci Mašovcem, se kterým se poprvé sešel na území Polska ve městě Krakov.

Pětapadesátiletý Podvalnyj byl zastaven policisty, když řídil Ford Transit.

Stejná skupina měla 23. února 2023 měla vyhodit do povětří železnici u Bachčisaraje na Krymu.

Ve zprávě FSB, zveřejněné na stránkách tajné služby, jsou uvedena celá jména všech zatčených včetně jejich dat narození a detaily jimi připravovaných akcí. (Mediazona)

Ruská tajná služba. Foto: SGr, Adobe Stock

Požár rezervoárů s ropnými produkty u přístavu Tamaň v obci Volna v ruském Krasnodarském kraji se stále nedaří uhasit. Podle ruských zdrojů tady útočil ukrajinský dron. Jde o několikátou diverzi v ruském týlu za posledních 48 hodin.

Hoří na ploše 1200 metrů čtverečních. Požár se snaží zlikvidovat 23 posádek hasičů.

Útoky hlásí v posledních dvou dnech i ruská Brjanská oblast sousedící s Ukrajinou. Tady nešlo o drony, ale výbuchy na železnici a následné vykolejení nákladních vlaků. V jednom případě opět s cisternami s palivem.

V noci na dnešek hořelo i na teritorii letiště v Leningradské oblasti u obce Gostilice. Jde o největší vojenské letiště v Severozápadním federálním okruhu Ruské federace. Oheň se v tomto případě podařilo rychle zlikvidovat a letadla nebyla podle ruských zdrojů poškozena.

Velký požár o víkendu vypukl i v Sevastopolu na Krymu, kde sídlí ruská Černomořská flotila. Podle obyvatel města nejdřív bylo slyšet dva výbuchy, pak se objevil kouř a oheň v oblasti Kozáckého zálivu. Podle okupační správy města šlo o následky útoku „cizích dronů“. Kozácký záliv leží asi 15 kilometrů od centra města a dva kilometry od sevastopolského letiště.

Drony včera útočily i na ruskou Brjanskou oblast, konkrétně na elektrickou rozvodnu v obci Repjachovka. Podle ruských médií žádné velké škody útok nezpůsobil. Ukrajinské zdroje podobné operace nekomentují.

Analytici upozorňují, že tyto akce mohou být součástí přípravy na ukrajinskou ofenzivu. Cílem diverzních akcí jsou nyní hlavně zásobovací trasy důležité pro ruské jednotky operující na okupovaném ukrajinském území a sklady s pohonnými hmotami. (Kavkaz Realii)

Ukrajincům se pomocí dronů podařilo zasáhnout palivové nádrže v Sevastopolu, které slouží k zásobování Černomořské flotily. Reprofoto: Intel Crab

Ukrajinské drony zaútočily na ruské vojenské letiště v Brjanské oblasti sousedící s Ukrajinou. Poškozeno bylo jedno letadlo An-124. Do útoku mělo být nasazeno pět dronů, pouze jeden dosáhl cíle, dva byly zničeny, jeden se ztratil.

Ukrajinští novináři se odvolávají na telegramový kanál Baza, který přinesl zprávu dnes ráno jako první. Podle jeho zdrojů nebyl při útoku nikdo zabit ani zraněn. Oficiálně zprávu zatím nikdo nepotvrdil. (Baza)

Válečná stezka: Zatímco se čeká na ukrajinský útok, Čína v OSN hlasovala pro rezoluci, která označuje Rusko za válečného agresora. Neznamená to, že se Peking od Moskvy úplně odvrací, ale přátelství, při němž od kamaráda vůbec nechcete nerostné bohatství Sibiře, vypadá jinak.

Barevné šipky znázorňují výraznější útoky pozemních sil v posledním týdnu. Mapa nezobrazuje dělostřelecké útoky ani útoky řízenými střelami. Mapa: Deník N, podklad: Kikos, Wikimedia CC-BY-SA 3.0.

Aktuálně nejčtenější

Válka předsedů v TOP 09: Dva rivalové se spojili proti společnému nepříteli, utrpět může strana i SpoluBývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NVšichni naši NohavicovéV Nohavicovi navazuje Houda tam, kde skončila jeho předchozí kniha Normalizační festival. Foto: ČTK / Šálek VáclavDalší napětí v Muzeu paměti: Marvanová v rozporu s pravidly prosadila ředitele, na protest rezignují zaměstnanciZastupitelka Hana Kordová Marvanová byla vyloučená z klubu Spolu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPřipadala jsem si jako hyena. Pud byl ale silnější, říká odsouzená bazarová podvodniceFoto: Unspash„Poslali mi to kamarádi.“ Pronikli jsme do skupiny, kde děti vidí násilí, porno i hákové křížeKoláž: Deník NNová cesta k lepší penzi? Rozebíráme plusy i minusy dlouhodobého investičního produktuNa novou formu podporovaného spoření nebude už stát přispívat přímo, ale pomocí daňových úlev. Foto: Adobe StockNohavicův životopisec se vzepjal k životnímu skoku do slepé uličkyPodstatou příběhu Jaromíra Nohavici ani veřejné diskuze nad ním není souboj o jednu „Pravdu“. Foto: ČTK / Doležal MichalStudio N: Příští stanice –⁠ kulturní válka. Co si odnést z kauzy Hlavák?Nejviditelnějším novým prvkem hlavního nádraží bude dřevěná střecha nad prostranstvím před ním. Foto: Henning Larsen ArchitectsStavíme bungalovy v polích, kde budou v budoucnu opuštění vdovci a vdovy závislí na vnoučatech s auty, říká urbanistaFoto: Gabriel Kuchta, Deník NZpůsobí v těle miliardy výbuchů za sekundu, buňkám je špatně a odumřou, popisuje spoluautorka léku proti rakoviněLék proti rakovině prostaty z laboratoře jaderné chemičky Martiny Benešové schválila americká FDA. Foto: Audioteka.czNejtvrdohlavější z Tvrdohlavých sdílí své Apokalypsy a vize. U Jaroslava Róny umí být i monstra dojemnáJaroslav Róna jako kurátor Mikulovského výtvarného sympozia. Foto: ČTK / Šálek VáclavStřední Evropa se propadá do bažin své minulostiČeská republika zatím prokletí pádu do nejpatologičtějších aspektů své minulosti odolává. Ilustrace: Adobe stock, zpracováno pomocí AIIzrael chystá dlouhou válku s Hamásem. Tajné služby chtějí pozabíjet jeho lídry v zahraničíLídři Hamásu Jahjá Sinvár, pod ním Ismaíl Haníja a vpravo Chálid Mašál. Foto: Wikimedia Commons, ruská Rada federace a Khamenei.irÚtočníci napadli v Budějovicích muže s duhovou vlajkou. „Politici předsudečné násilí vědomě ignorují,“ říká právničkaNárůst lidí, kteří se počítají do komunity LGBTQ+, posilují mladí lidé, kteří svou sexualitu častěji vnímají jinak než pouze heterosexuálně. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPolicejní zásah označoval za „boží požehnání“. Detektivové teď obvinili jeho i samotnou firmu XIXOIONěkdejší šéf firmy XIXOIO Richard Watzke, jemuž herec Jaroslav Dušek přezdívá Velký tetřev. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Nové články Deníku N

Včera 20:06Dítě může mít z čerta trauma jako dospělý po přepadení, varuje psycholog. Jak si užít Mikuláše a neublížit?Včera 19:43Pointa N: Potraviny měly zlevnit, ale zdraží. A co chystají komunisté a SPDVčera 19:25Nová cesta k lepší penzi? Rozebíráme plusy i minusy dlouhodobého investičního produktuVčera 18:41Další napětí v Muzeu paměti: Marvanová v rozporu s pravidly prosadila ředitele, na protest rezignují zaměstnanciVčera 17:35Vývoj bojů (649. den): Rusové zavraždili zajatce, dříve bombardovali nemocnici – všechno omlouvajíVčera 16:23Premiér jinak proruských Bulharů stojí jasně na straně Ukrajiny. Doma je ale jen loutkou, říká novinářVčera 16:23Bartoše vyzve europoslankyně Gregorová. Do souboje o vedení Pirátů ji vysílají kritici účasti na vláděVčera 16:10Střední Evropa se propadá do bažin své minulostiVčera 14:54Policejní zásah označoval za „boží požehnání“. Detektivové teď obvinili jeho i samotnou firmu XIXOIOVčera 14:48Vyhřezlá ploténka v deseti letech. U dětí se množí „dospělácké“ potížeVčera 14:33Studio N: Příští stanice –⁠ kulturní válka. Co si odnést z kauzy Hlavák?Včera 14:22Izrael chystá dlouhou válku s Hamásem. Tajné služby chtějí pozabíjet jeho lídry v zahraničíVčera 13:08Japonští pátrači našli u havarovaného amerického letounu ostatky. Tokiu se nelíbí, jak USA postupujíVčera 12:37Útočníci napadli v Budějovicích muže s duhovou vlajkou. „Politici předsudečné násilí vědomě ignorují,“ říká právničkaVčera 11:27Nohavicův životopisec se vzepjal k životnímu skoku do slepé uličkyVčera 11:27Všichni naši NohavicovéVčera 09:53Válka předsedů v TOP 09: Dva rivalové se spojili proti společnému nepříteli, utrpět může strana i SpoluVčera 06:30Stalin ji nenáviděl, v pražské Státní opeře teď Šostakovičova Lady Macbeth Mcenského újezdu sbírá zasloužené ovaceVčera 06:30Nejtvrdohlavější z Tvrdohlavých sdílí své Apokalypsy a vize. U Jaroslava Róny umí být i monstra dojemná03.12 17:54Život v Nizozemsku bude pokračovat jako dosud, skutečnou cenu zaplatí Ukrajina03.12 08:17Připadala jsem si jako hyena. Pud byl ale silnější, říká odsouzená bazarová podvodnice03.12 06:30Jaká tajemství mají cestující na letištním přestupu? Vyšel nový soubor povídek Biancy Bellové Transfer03.12 01:32Pražská vila ruského železničního kmotra je na prodej. Sankce mu zatím nehrozí02.12 19:22Nové návraty Tří oříšků, Saxany a Pyšné princezny. Co Česku přinesou coververze dávných hitů?02.12 11:19Americký deník: Rodiče se tu o své děti někdy bojí tak, že je nepustí ani na školní výlety02.12 10:55„Tvrdil mi, že spadl z barové židle. A byl viditelně pod parou. Jak jinak.“ Vzpomínka na zesnulého irského velikána Shanea McGowana02.12 09:00„V naší zemi potřebujeme víc lásky.“ Reportáž o odchodu mladých lidí z Bosny a Hercegoviny01.12 20:14„Když je někdo rasista v hospodě, asi bude rasista i na internetu.“ O digitálních životech s Marií Heřmanovou01.12 19:12Hala nádraží se náhle objevila v seznamu památek. Účelové, odmítá to Praha a Správa železnic01.12 19:07Politická Pointa N: Fiala úřaduje ve zdravotnictví, Válek si léčí rány. A Kalousek se směje