Pavel ukončil návštěvu Ukrajiny, v Praze vystoupí před novináři

Petr Pavel ve městě Dnipro. Foto: Petra Procházková, Deník N
Petr Pavel ve městě Dnipro. Foto: Petra Procházková, Deník N

Prezident Petr Pavel ukončil oficiální návštěvu Ukrajiny. Do země čelící ruské agresi přicestoval spolu se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, navštívil Kyjev, Dnipro, Buču či Boroďanku a setkal se s prezidentem Zelenským.

V Ivanivce zrekonstruovali rozstřílenou školu za 5 měsíců, aby dokázali stihnout začátek školního roku, napsala Zuzana Čaputová během návštěvy Ukrajiny. „Před rokem jsem viděla zpustošené domy, silnice, vraky aut i vojenské techniky. Mnohá tato místa jsou dnes už k nepoznání – opravené silnice, mosty, budovy.“

Prezidentka si myslí, že při rekonstrukci a obnově Ukrajiny se mohou etablovat i naše firmy a experti z různých oblastí. „V Černihivě a v jeho okolí je rozsah škod stále velký.“

Mnohé ruiny se podle ní postupně přeměňují na zrekonstruované domy. „Těm šťastnějším rodinám se vrátily i děti, které jim okupanti unesli. Tento posun znamená, že podpora Ukrajině má smysl, přibližuje nás blíž k míru a dál od agresora. Stále si však nemůžeme dovolit odvrátit zrak,“ napsala Čaputová.

„Pamětníci v Novoselivce rozsah bombardování přirovnávali k tomu, které zažili během druhé světové války. Na každém jednom setkání jsem vnímala odhodlání Ukrajinců ubránit svou vlast a vrátit se k normálnímu životu v míru. Jejich odhodlání má však i jinou, pro nás na Slovensku méně viditelnou podobu.“

Na Ukrajinském bulváru v Moskvě vzniklo pietní místo na památku 23 obětí pátečního ruského útoku na obytný dům ve městě Umaň. Moskevská policie při něm v sobotu zadržela mladou ženu, která tam přišla položit květiny.

Už v noci na sobotu se u památníku začali sjíždět lidé, kteří na památku obětí útoku přinášeli květiny. Nikdo nebyl zadržen, ale improvizované pietní místo bylo zdemolováno a květiny odneseny. V sobotu však lidé přinesli další kytice. (Denník N)

„Go home, Russians. Until it’s too late,“ napsal prezident Petr Pavel na techniku, kterou Ukrajině dodalo Česko. Pavlova poslední zastávka byla na tréninkovém polygonu v Dněpropetrovské oblasti, kde se ukrajinské jednotky připravují před odjezdem na frontu.

Návštěva vojáků. Foto: Tomáš Fongus

Zuzana Čaputová na Ukrajině navštívila sklep v obci Jahidne, kde ruští vojáci téměř měsíc drželi 367 lidí. Prezidentka podmínky vesničanů ve sklepě přirovnala ke koncentračním táborům.

Rusové Jahidne obsadili loni krátce po vpádu na Ukrajinu a 367 lidí nahnali do sklepa tamní školy o rozloze méně než 200 čtverečních metrů.

Lidé mohli v místnosti jen sedět nebo stát, protože na jednoho člověka připadalo jen půl čtverečního metru prostoru. Na 24 hodin dostávali příděl jídla o velikosti poloviny malé umělohmotné sklenice. Vesničané včetně šestitýdenního miminka tam strávili téměř měsíc, přičemž 11 z nich zemřelo.

„Těžko se mi hledají slova, protože jsme na místě, které se dá porovnat s koncentračními tábory. Lidé zde přežívali v malých stísněných prostorách, umírali zde, dusili se zde, byly zde maličké děti, staří lidé,“ řekla Čaputová. (TASR, Denník N)

Ruský motorkářský klub Noční vlci, který má úzké vazby na ruského prezidenta Vladimira Putina, dnes vyrazil na „vlasteneckou“ spanilou jízdu z Moskvy do Berlína. Do německé metropole chtějí motorkáři vybavení symboly na podporu války na Ukrajině dojet 9. května.

V Rusku se tento den slaví jako Den vítězství a připomínka porážky nacistického Německa.

Od loňského léta jsou Noční vlci kvůli podpoře války na Ukrajině na sankčním seznamu Evropské unie. Na tom je od roku 2014 kvůli schvalování anexe ukrajinského Krymu Ruskem i jejich vůdce Alexander Zaldostanov, který se označuje za Putinova přítele a dnes stanul v čele spanilé jízdy.

Kolona motorek vyrazila z jižního okraje Moskvy, kde mají Noční vlci své sídlo. Někteří motorkáři na své stroje nalepili písmeno Z, které je symbolem ruské invaze na Ukrajinu, která začala loni v únoru. Objevilo se také několik ruských a sovětských vlajek.

Podle pořadatelů motorkáři 1. května dorazí do Volgorodu, dříve nazývaného Stalingrad, kde došlo ke krvavým bojům během druhé světové války. Po bitvě u Stalingradu získali Sověti a jejich spojenci převahu nad Němci.

Další zastávkou Nočních vlků má být Doněck na Donbase na východě Ukrajiny, kde zuří tvrdé boje. Motorkáři tam plánují rozdávat humanitární pomoc místním obyvatelům a ruským vojákům.

„Obyvatelé Donbasu a my jsme stejný národ,“ řekl AFP 34letý dělník Arťjom, který se účastní jízdy.

V květnu 2019 se členové kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci na své cestě do Berlína zastavili na Olšanských hřbitovech v Praze, aby uctili památku ruských vojáků padlých za druhé světové války.

Noční vlci už několik let pořádají jízdy Evropou do Berlína u příležitosti výročí konce druhé světové války. Některé země tyto výpravy považují za provokaci a hodnotí je jako bezpečnostní riziko. V minulosti jim vstup zakázalo například Polsko, Bosna nebo Gruzie. (ČTK)

Pět ruských vesnic na hranici s Ukrajinou bylo bez proudu v důsledku ukrajinského ostřelování, napsal v sobotu gubernátor ruské jihozápadní oblasti Bělgorod, která hraničí s Ukrajinou. Podle gubernátora Gladkova bezprostředně nebyly hlášeny žádné oběti na životech. (Moscow Times)

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se dnes na Ukrajině setkala s generálním prokurátorem Andrijem Kostinem, od představitelek veřejného sektoru převzala ocenění. Čaputová na Ukrajinu, která se už déle než rok brání ruské vojenské agresi, přicestovala v pátek společně s českým prezidentem Petrem Pavlem.

„Vážená paní prezidentko, děkujeme vám za podporu a pomoc a chceme co nejsrdečněji pozdravit vaše dcery,“ řekla podle agentury TASR prezidentce malá dívka, když jí předala ocenění za pomoc Ukrajincům.

Pavel a Čaputová přijeli na Ukrajinu v pátek ráno vlakem z Polska. Navštívili mimo jiné město Boroďanka, které připomíná hrůzy ruské okupace, v Kyjevě pak uctili památku padlých obránců Ukrajiny a jednali s prezidentem Volodymyrem Zelenským o další podpoře bojujících Ukrajinců.

Prezidentka v pátek také navštívila centrum pro týrané a zneužívané ženy, na jehož provoz přispělo i Slovensko. „Mnoho z jeho současných klientek jsou oběti sexuálních válečných zločinů spáchaných ruskými vojáky na okupovaných územích,“ napsala dnes Čaputová na Faceeboku.

Ve středisku se setkala mimo jiné se ženou, kterou opakovaně znásilnili, bili, drželi v zajetí, ačkoli byla těhotná. „Dítě potratila a muže jí zabili,“ dodala prezidentka, která zároveň upozornila na odvážení ukrajinských dětí do Ruska invazními silami. „V Rusku stále zůstává takto odebraných minimálně 20 000 dětí,“ upozornila slovenská hlava státu.

„Tyto zločiny jsou už dnes vyšetřované Mezinárodním trestním soudem (ICC), který už také vydal první mezinárodní zatykače,“ napsala a připomněla, že Slovensko podporuje zřízení zvláštního tribunálu pro zločin agrese. „Nelze zůstat lhostejným,“ zdůraznila Čaputová, která před vstupem do vysoké politiky působila jako právnička. ICC v březnu vydal kvůli deportacím ukrajinských dětí do Ruska zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a na ruskou zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovou-Bělovou.

Prezident Pavel se dnes mezitím v Dnipru na východě země setkal s oblastním šéfem Serhijem Lysakem, se kterým jednal zejména o české pomoci určené Dněpropetrovské oblasti, nad jejíž obnovou si vzalo Česko patronát. Podle Pavla se zaměří především na humanitární podporu hlavně vnitřně vysídlených lidí, na zdravotnictví, dopravu, energetický sektor a vzdělávání. Prezidentova mluvčí poznamenala, že Pavel je první zahraniční prezident, který se po ruské invazi vydal na východ Ukrajiny.

Čaputová dnes ráno na Twitteru oznámila, že se chystá na návštěvu ukrajinských regionů; podrobnosti nejsou k dispozici. Server Ukrajinska pravda v souvislosti s návštěvou prezidentů Česka a Slovenska poznamenal, že vysoce postavení zahraniční představitelé od začátku ruské invaze jen zřídka zůstávají na Ukrajině přes noc. V pátek odpoledne musela dvojice státníků v metropoli kvůli leteckému poplachu na čas do hotelového krytu. (ČTK)

Prezident Petr Pavel navštívil nemocnici v ukrajinském městě Novomoskovskoje, které česká firma Linet darovala devět lůžek. Prezident na pokojích navštívil i raněné vojáky. Pavel je prvním prezidentem, který jel od začátku války tak daleko na východ Ukrajiny.

Prezident Petr Pavel navštívil nemocnici ve městě Novomoskovskoje. Foto: Petra Procházková, Deník N

Prezident Petr Pavel v ukrajinském městě Dnipro navštívil společnost Škoda Transportation Ukrajina a uprchlíky v tamním centru. Poté si šel prohlédnout dům, který v polovině ledna rozbombardovali Rusové a ve kterém zahynulo 40 lidí včetně dětí.

Petr Pavel ve městě Dnipro. Foto: Petra Procházková, Deník N

Interní přezkum loňské zprávy Amnesty International, ve které organizace uvedla, že Ukrajina dělá z civilních cílů vojenské, údajně dospěl k závěru, že zpráva měla „značné nedostatky“. Loňskou zprávu AI kritizoval i prezident Zelenskyj, podle kterého AI „přenesla odpovědnost z agresora na oběť“. (NYT)

Prezident Petr Pavel byl v Muzeu historie města Dnipro se starostou města Borysem Filatovem. Společně jednali o spolupráci.

Prezident Petr Pavel na návštěvě ukrajinského města Dnipro řekl, že Česko má připraven jeden milion eur na humanitární pomoc. O financích na jednotlivé projekty v oblasti zdravotnictví, energetiky apod. se podle něj jedná. Česko se má zapojit do poválečné obnovy Dněpropetrovské oblasti.

Prezident Petr Pavel navštívil ukrajinské město Dnipro. Foto: Petra Procházková, Deník N

Prezident Petr Pavel je v ukrajinském Dnipru. Sešel se s gubernátorem Serhijem Lisakem, se kterým hovořil o spolupráci. Pavel je první prezident, který od začátku války Dnipro navštívil. Poválečnou obnovu Dněpropetrovské oblasti, která byla i cílem včerejšího ruského raketového útoku, má na starosti Česko.

Prezident Petr Pavel navštívil Dnipro. Foto: Petra Procházková, Deník N

Ruské invazní síly soustředí své úsilí na útoky u měst Lyman, Bachmut, Avdijivka a Marjinka v Doněcké oblasti, uvádí ukrajinský generální štáb. (ČTK)

Prezident Petr Pavel dnes pokračuje v návštěvě Ukrajiny. Jeho program na dnešní den však z bezpečnostních důvodů nebyl zveřejněn. (ČTK)

V Sevastopolu na Ruskem anektovaném ukrajinském Krymu hoří zásobník s palivem, uvedl místní činitel. Požár podle něj zřejmě způsobil útok dronu. (ČTK)

Ruská žoldnéřská Vagnerova skupina by brzy mohla přestat existovat, řekl její zakladatel Jevgenij Prigožin. Jak ale svá slova myslel, není jasné, tento týden prohlásil, že u Bachmutu se plánuje klid zbraní kvůli návštěvě amerických novinářů, později svá slova označil za vtip. (Reuters)

Počet mrtvých po ruském útoku ve městě Umaň na střední Ukrajině stoupl na 23. Bilance se zvýšila poté, co záchranáři nalezli další těla v troskách domu. (ČTK)

Bývalý novinář ukrajinské BBC Oleksandr Bondarenko zemřel při bojích na frontě. Loni v únoru se přidal k teritoriální obraně jako expert na komunikační prostředky, podílel se na výcviku pro média. Posléze se stal i příslušníkem ukrajinské armády. (BBC)

V Kyjevě skončil letecký poplach, prezident Petr Pavel podle zpravodaje ČTK dokončil v hotelovém krytu jednání s krymskými Tatary a z úkrytu odešel.

Vývoj bojů (428. den): V Bachmutu to vypadá špatně, Ukrajinci ustupují a nechávají za sebou zničené budovy. Ještě nelze mluvit o tom, že město padlo, ale pokud by se tak v nejbližších dnech stalo, nikoho by to zřejmě nepřekvapilo.

Tým prezidenta Petra Pavla uspořádal setkání se zástupci krymských Tatarů v krytu. Důvodem je letecký poplach v Kyjevě. Na schůzku s českou hlavou státu tam přišli exiloví vůdci krymských Tatarů Mustafa Džemilev a Refat Čubarov.

Petr Pavel na jednání v kyjevském krytu. Foto: Petra Procházková, Deník N

Souhrn posledních událostí na Ukrajině:

  • Pavel a Čaputová navštívili Kyjev, kvůli leteckému poplachu se večer odebrali do krytu.
  • Oba prezidenti se setkali s Volodymyrem Zelenským a premiérem Šmyhalem.
  • Zelenskyj řekl, že se Ukrajina připravuje na protiofenzivu a potřebuje další dodávky vojenské techniky.
  • Pavel navštívil také známá místa ruského teroru – BoroďankuBuču.
  • Rusové ráno podnikli raketový útok na ukrajinská města, zabili dvě desítky lidí.
  • Nejvíce obětí hlásí Umaň, ruské rakety tam zasáhly obytný dům.
  • Rusko poprvé za 51 dní mířilo také na Kyjev, rakety tam ale zneškodnila protiletecká obrana.
  • Zelenskyj vyhlásil, že na ruské útoky musí přijít spravedlivá odpověď Ukrajiny a světa.
Záchranné operace v Umani, kde Rusové zasáhli obytný dům. Foto: Profimedia

Kvůli leteckému poplachu v Kyjevě se český prezident Petr Pavel a jeho slovenská kolegyně Zuzana Čaputová odebrali do krytu. Informoval o tom zpravodaj ČTK z místa.

Ukrajinské úřady odpoledne vyhlásily varování před rizikem vzdušných útoků pro velkou část země – včetně střední, východní, jižní části Ukrajiny. Časně ráno Rusko podniklo vlnu útoků na cíle na mnoha místech Ukrajiny, včetně Kyjeva.

Ukrajinské úřady vyhlásily letecký poplach pro většinu střední, východní a jižní Ukrajiny. V zemi jsou na návštěvě český prezident Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. (ČTK)

Mimořádná bezpečnostní opatření, program v utajení. Poprvé za války jsou v Kyjevě dva prezidenti. Přesto došlo i na neplánovanou schůzku. Reportérka Petra Procházková popisuje z Ukrajiny návštěvu prezidenta Pavla.

Každý politik potřebuje takovýto kontakt s realitou, prohlásila slovenská prezidentka Čaputová na tiskové konferenci v Kyjevě. „Ukrajina není zlomená, ale je odhodlaná dosáhnout svých cílů a my jsme tady proto, abychom jí alespoň trochu pomohli,“ řekl český prezident Pavel.

„Společná cesta nebyla motivovaná tím, že bychom to lépe zvládli. Ale separátně nás to najednou v Praze a Bratislavě napadlo. Je to poselství. Poselství dvou zemí, které mají společný dlouhý příběh a rozešly se kultivovaným a inspirujícím způsobem. A mají k sobě respekt i dnes,“ řekla na dotaz Respektu, proč jeli oba státníci spolu, Čaputová.

„Vyslechli jsme konkrétní požadavky na to, co Ukrajina potřebuje, hlavně vojenský materiál. Ale i obnovy a rekonstrukce Ukrajiny. Bavili jsme se o regionální spolupráci. Bavili jsme se o místě ambasády ČR v Kyjevě, stávající nevyhovuje,“ odpověděl Pavel na dotaz, co probíral se Zelenským.

Pavel dále řekl, že by vstup Ukrajiny do EU měl být souběžně se západním Balkánem. Ten se podle jeho slov nesmí ignorovat, neboť by se to mohlo Evropě vymstít.
Program mají oba státníci na Ukrajině i zítra, zůstane však zatím z bezpečnostních důvodů nezveřejněn.

Pavel a Čaputová v Kyjevě. Foto: Deník N

Uprchlíci z Ukrajiny musí zatím sami hledat odpověď, zda se do země vrátí hned, nebo později, řekl Zelenskyj v Kyjevě. Počítá s návratem všech po vítězství.

Ukrajinský prezident Zelenskyj označil za vtipné, že prezidenti tří zemí – Ukrajiny, ČR a Slovenska – na společném jednání mluví o Číně. V nedávném telefonickém rozhovoru se Si Ťin-pchingem Zelenskyj podle svých slov pocítil „úctu k principu obnovy hranic Ukrajiny z roku 1991“.

Čínský lídr podle Zelenského pozitivně zareagoval i na varování ohledně rizik spojených s případnými dodávkami zbraní Rusku. Si Ťin-pching také ukrajinskému prezidentovi měl slíbit, že bude určen čínský představitel, který „procestuje evropské státy“ a bude s nimi jednat o možnostech ukončení války na Ukrajině.

Prezident ČR Pavel prohlásil, že zatím ze strany Číny nevidí onu „globální odpovědnost“, která jí jako velmoci náleží. Podle něj by měla vyvinout větší tlak na Rusko a stát se „konstruktivním vyjednavačem“.

„Na to asi ale asi budeme muset ještě chvíli počkat,“ prohlásil český prezident.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se na návštěvě Ukrajiny setkala s ženami znásilněnými ruskými vojáky a s rodinami, kterým byly odvezeny děti do Ruska.

Petr Pavel a Zuzana Čaputová v Boroďance. Foto: Tomáš Fongus, KPR

Prezident Pavel se setkal se svým ukrajinským protějškem Zelenským. Řekl, že bude prosazovat, aby přístupové rozhovory Ukrajiny s EU začaly do konce roku. „Členství Ukrajiny v EU a NATO pro nás není otázkou jestli, ale kdy,“ sdělil.

Prezidenti Česka, Ukrajiny a Slovenska v Kyjevě podepsali deklaraci o spolupráci a partnerství.

„Česko bude hlasem, který připomíná, že Ukrajina si zaslouží být plnohodnotným členem rodiny demokratických zemí se vším všudy,“ doplnil Pavel.

Zelenskyj českého prezidenta ujistil, že Ukrajina je připravena splnit všechny podmínky pro vstup do Evropské unie.

Pavel dále řekl, že bude v Dnipru otevřen český generální konzulát.

Česko má připravených šest klíčových projektů, u nichž je brzy možné provést nejen transfer technologií, ale i výroby na Ukrajinu, řekl Pavel.

Co se týká přímé vojenské pomoci Ukrajině, zmínil Pavel, že se plánuje výroba lehkých letadel bojové podpory na Ukrajinu. Konkrétně jmenoval výrobce Aero Vodochody.

Česko má dále připraveny projekty v pěti klíčových oblastech pro rekonstrukci Ukrajiny, například ve zdravotnictví, energetice či bydlení, řekl český prezident.

Foto: Twitter prezidenta Pavla

Rusku se děje to, před čím odborníci varovali: domů se vracejí přeživší omilostnění vězni, kteří si odsloužili službu ve válce proti Ukrajině. Novináři dokumentují případy vražd a dalších násilných činů, jichž se tito recidivisté dopouštějí.

Ministr Lipavský řekl, že návštěva prezidenta Petra Pavla a slovenské prezidentky Zuzany Čaputové na Ukrajině dokazuje, že oba jsou světovými státníky. Ministr oceňuje zejména to, že nyní vláda i prezident mluví stejným hlasem.

„Prezidentka Čaputová a prezident Pavel dokazují, že jsou opravdu státníci světového formátu,“ reagoval ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na jejich společnou cestu na Ukrajinu.

Pavel s Čaputovou navštívili několik památníků, kde Rusové masakrovali ukrajinské civilisty – Boroďanku nebo Buču.

Petr Pavel a Zuzana Čaputová na cestě do Kyjeva. Foto: Tomáš Fongus, KPR

Aktualizace: Počet obětí ruských útoků v ukrajinských městech Umaň a Dnipro se blíží dvěma desítkám, mezi mrtvými jsou čtyři děti, informují ukrajinské úřady.

Předchozí bilance informovala o 12 mrtvých, mezitím ale záchranáři při rozebírání trosek v Umani nalezli další těla a počet obětí v tomto městě stoupl na 16. Další dvě oběti si vyžádal ruský útok v Dnipru. Rusko dnes časně ráno podniklo vlnu útoků na cíle na mnoha místech Ukrajiny, včetně Kyjeva.

„Z ruin obytného domu jsme vyprostili tělo dalšího mrtvého. Celkem přišlo o život 16 lidí, včetně tří dětí, zraněno je 18 lidí, včetně devíti hospitalizovaných, a zachránit se podařilo 17 lidí, tři z nich děti,“ citovala agentura Unian z vyjádření záchranářů. Prohledávání trosek pokračuje. Na záběrech z Umaně, která leží zhruba 200 kilometrů jižně od Kyjeva, je vidět vážně poničená obytná budova, jejíž část se zřítila.

Ve městě Dnipro si vzdušné útoky vyžádaly dva životy a tři zraněné, sdělil dříve ministr vnitra Ihor Klymenko. Obětí se podle ministra stalo tříleté dítě a mladá žena.

V Kyjevě rakety sestřelila protiletecká obrana

Exploze byly hlášeny také z metropole Kyjeva a měst Kremenčuk, Poltava či Mykolajiv. Nad celou zemí se podle ukrajinské armády podařilo sestřelit 21 z 23 ruských střel s plochou dráhou letu.

Ukrajinskou metropolí zaznělo několik výbuchů. Tamní úřady podle agentury AFP uvedly, že protiletecká obrana sestřelila 11 ruských střel a dva drony. Útok si ale v Kyjevě nevyžádal žádné oběti ani vážnější škody. Podle vojenské správy města šlo o první vzdušný útok na ukrajinskou metropoli za 51 dnů.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsoudil ruský teror a vyzval svět k zesílení globálních sankcí proti Rusku. (ČTK)

Rusové v noci zasáhli obytnou budovu v Umani, několik lidí zabili. Foto: Bernat Armangue, ČTK/AP

Slovenská prezidentka a český prezident položili květiny u Zdi památky padlých obránců Ukrajiny v Kyjevě, na které každý den přibývají nová jména. Oba státníci si prohlédli těžkou ruskou techniku, kterou se povedlo Ukrajincům zničit.

Prezidentka Čaputová a prezident Pavel uctili památku padlých Ukrajinců. Foto: Petra Procházková, Deník N

Rusko bude moci vyhostit obyvatele anektovaných ukrajinských území, kteří odmítnou ruské občanství. Ruský prezident Vladimir Putin podle médií podepsal výnos, který to umožní. ČTK)

Český prezident Petr Pavel spolu se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou položili květiny u památníku Přísahy České družiny 1914 na Sofijském náměstí v Kyjevě.

Petr Pavel a Zuzana Čaputová v Kyjevě. Foto: Petra Procházková, Deník N

„Ruské útoky na civilní cíle jsou jednoznačně záměrné,“ řekl Petr Pavel v Boroďance. Svědčí o tom podle něj jejich velký počet, který vylučuje, že by šlo o chybu. „Je to jasný plán vyvolat chaos a hrůzu mezi civilním obyvatelstvem a na základě toho vyvolat tlak na vládu k ústupkům,“ vysvětlil. Ukrajince to ale nezlomilo, dodal.

Petr Pavel po Boroďance navštívil také Buču, která se stala symbolem ruského masakru civilistů. Položil květiny k místu, kde byl masový hrob, a navštívil kostel sv. Ondřeje. Pavel hovořil s knězem a potkal se s přáteli Ukrajinci, kteří zde žijí.

Pavel od gubernátora Kyjevské oblasti dostal pamětní medaili připomínající tragédii v Buči. „Cením si statečnosti Ukrajinců, kterou projevovali při obraně Kyjeva i kterou projevují teď,“ řekl český prezident.

Město se nachází nedaleko od Kyjeva, který se ruští agresoři po zahájení invaze pokusili dobýt. Reportáž z Buči jsme přinesli zde:

Ve zprávě jsme opravili informaci o návštěvě Čaputové, do Buči nepřijela, pozn. red.

Petr Pavel v Buči. Foto: Petra Procházková, Deník N

Nejméně devět mrtvých a desítky raněných mezi civilisty za sebou zanechala noční vlna ruských útoků na ukrajinská města, hlásí média s odvoláním na úřady.

Ve městě Dnipro si vzdušné útoky vyžádaly dva životy a tři zraněné, uvedl ministr vnitra Ihor Klymenko. Na záběrech z Umaně, která leží zhruba 200 kilometrů jižně od Kyjeva, je zase vidět vážně poničená obytná budova, jejíž část se zřítila. Zásah si podle ministra Klymenka vyžádal sedm mrtvých, včetně dítěte. Ze 17 raněných bylo devět hospitalizováno. Záchranáři na místě pokračují v odstraňování trosek. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsoudil ruský teror.

Obětí útoku na Dnipro se podle Klymenka staly tříleté dítě a mladá žena. Tři lidé byli zraněni. Exploze byly hlášeny také z metropole Kyjeva a měst Kremenčuk, Poltava či Mykolajiv. Nad celou zemí se podle ukrajinské armády podařilo sestřelit 21 z 23 ruských střel s plochou dráhou letu.

Ukrajinskou metropolí zaznělo vícero výbuchů. Zdejší úřady podle agentury AFP uvedly, že protiletecká obrana sestřelila 11 ruských střel a dva drony. Útok si ale v Kyjevě nevyžádal žádné oběti ani vážnější škody. Podle vojenské správy města šlo o první vzdušný útok na ukrajinskou metropoli za 51 dnů.

Zelenskyj: Rusko bude potrestáno

„Na tento ruský teror musí přijít spravedlivá odpověď od Ukrajiny a světa. A tak se i stane. Každý takový útok, každé zlo spáchané na naší zemi a lidech přibližuje teroristický stát pouze k porážce a potrestání a ne naopak, jak se (Rusové) domnívají,“ zdůraznil prezident Zelenskyj podle agentury Unian.

Letecký poplach ukrajinské úřady vyhlásily kolem 04:20 místního času (03:20 SELČ) a odvolaly ho po několika hodinách. Podle agentury Ukrinform byl poplach vyhlášen po celé Ukrajině s výjimkou jejích západních oblastí.

Útoky přišly den poté, co se Moskva nechala slyšet, že by uvítala cokoliv, co by přiblížilo konec konfliktu. Ten přitom Rusko samo vyvolalo svým útokem loni v únoru. (ČTK)

Petr Pavel ke své návštěvě Ukrajiny: Se Zuzanou Čaputovou oba vnímáme hodnotu svobody a spravedlnosti. Je těžké vidět na vlastní oči, že Ukrajinci za ni platí cenu nejvyšší. Krev a životy vlastních občanů. V boji s agresorem chrání to, co je nám společné. Proto za nimi budeme stát.

Petr Pavel a Zuzana Čaputová navštívili ukrajinskou Boroďanku. Tu Rusové zdevastovali raketami odpalovanými z dálky a zabili v ní mnoho civilistů. Pavel si na místě mimo jiné prohlédl graffiti, na němž malý chlapec poráží dospělého muže.

Deník N přinesl reportáž z Boroďanky zde:

Petr Pavel a Zuzana Čaputová v Boroďance. Foto: Petra Procházková, Deník N

Pavel a Čaputová dnes na Ukrajině mají na programu setkání s Volodymyrem Zelenským. Pro Pavla, který byl do funkce uveden letos v březnu, to je první návštěva Ukrajiny od loňského únorového zahájení ruské invaze.

Na termínu cesty se Pavel dohodl krátce po své inauguraci telefonicky se Zelenským. Že se cesta uskuteční společně s Čaputovou, která již na Ukrajině byla dříve, se oba politici domluvili po zvolení Pavla. Prezidenta a prezidentku po příjezdu na nádraží ve městě Nemišajeve, které leží desítky kilometrů severozápadně od Kyjeva, přivítali mimo jiné bývalý ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis a český velvyslanec v Kyjevě Radek Matula.

Pavel i Čaputová zvolili stejný způsob dopravy jako další evropští i světoví státníci, kteří Ukrajinu v posledních měsících navštívili. Vládními speciály se dopravili na polské letiště Rzeszów, odkud je policejní kolona dovezla na vlak do Přemyšle. Cestu doprovázejí přísná bezpečnostní opatření. Několikačlenný tým obou prezidentů střeží ozbrojení ochránci. Termín návštěvy nesměl být předem zveřejněn a cestující ve vlaku museli mít vypnuté mobilní telefony kvůli riziku jejich zaměření.

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii vzdušných útoků na ukrajinská města a infrastrukturu. Protiletecký poplach několik hodin platil pro celou Ukrajinu s výjimkou západních oblastí. Podle ukrajinských úřadů si útoky pomocí raket a dronů vyžádaly nejméně pět mrtvých a několik zraněných; exploze byly hlášeny i z Kyjeva, ale bez výraznějších škod či obětí.

Ukrajinu po jejím napadení Ruskem navštívilo již několik českých politiků. Premiér Petr Fiala se do Kyjeva vydal necelé tři týdny po zahájení ruské invaze, v říjnu pak v zemi navštívila část české vlády. Na Ukrajině byli i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský nebo ministryně obrany Jana Černochová.

Česko patří v přepočtu na obyvatele k významným podporovatelům napadené země. Černochová v únoru řekla, že loni ministerstvo obrany Ukrajině poskytlo mimo jiné 38 tanků, 55 bojových vozidel pěchoty, čtyři kusy letecké techniky a 13 samohybných kanónových houfnic. Podle Fialy česká vládní vojenská pomoc Ukrajině činila do poloviny letošního února deset miliard korun. Podle poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara poslal zbraně a vybavení za dalších 30 miliard korun český obranný průmysl. (ČTK)

Do Kyjeva v ranních hodinách dorazil český prezident Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Během dnešní noci, kterou oba státníci strávili ve vlaku, Rusko podniklo další raketový útok na Ukrajinu. Mrtví jsou v Umani i Dnipru. Hlavy obou států tak dorazily s více než dvouhodinovým zpožděním.

Od roku 2013 jde o první návštěvu české hlavy státu na Ukrajině. Tentokrát návštěvu prezidentů doprovázejí sirény oznamující protivzdušný poplach. V noci Rusové podnikli další raketové útoky na několik ukrajinských měst.

V Kyjevě ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 11 raket a dva drony. V jiných městech tak úspěšná nebyla. V Umani byl zasažen obytný dům a zemřelo tam několik lidí, v Dnipru ruské rakety zabily mladou ženu a tříleté dítě.

Petr Pavel a Zuzana Čaputová na cestě do Kyjeva. Foto: Tomáš Fongus

Český prezident a slovenská prezidentka vystoupili z vlaku v Kyjevě jen několik hodin poté, co skončil raketový útok na Ukrajinu.

V plánu je setkání se Zelenským

Pavel a Čaputová se setkají s ukrajinským prezidentem Zelenským i s premiérem Šmyhalem a stejně jako většina státních návštěv v Kyjevě navštíví některá místa v okolí hlavního města, která byla poničena při pokusu ruské armády ovládnout Kyjev.

V plánu je rovněž jednání se zástupci Krymských Tatarů Mustafou Džemiljevem a Refatem Čubarovem.

Poslední z českých prezidentů, který navštívil Ukrajinu, byl v říjnu 2013 prezident Zeman, který jednal s tehdejším ukrajinským lídrem Viktorem Janukovyčem. Ten byl ovšem za několik měsíců svržen během občanského povstání pojmenovaného podle místa, kde se odehrávaly nejtěžší střety lidí s policií Majdan (náměstí Nezávislosti v Kyjevě).

Zajímavé na Zemanově návštěvě bylo, že během ní zajel do východoukrajinského centra Doněck, odkud pocházel Janukovyč. Město se v roce 2014 stalo sídelním pro ukrajinské separatisty, kteří za pomoci ruské armády odtrhli část Donbasu od Ukrajiny a později ho prezident Vladimir Putin připojil k Rusku, což neuznal žádný stát na světě.

Návštěva míst ruského teroru

Pavel a Čaputová na úvod navštívili ukrajinskou Boroďanku. Tu Rusové zdevastovali raketami odpalovanými z dálky a zabili v ní mnoho civilistů.

Petr Pavel a Zuzana Čaputová v Boroďance. Foto: Deník N

„Ruské útoky na civilní cíle jsou jednoznačně záměrné,“ řekl Pavel v Boroďance. Svědčí o tom podle něj jejich velký počet, který vylučuje, že by šlo o chybu. „Je to jasný plán vyvolat chaos a hrůzu mezi civilním obyvatelstvem a na základě toho vyvolat tlak na vládu k ústupkům,“ vysvětlil. Ukrajince to ale nezlomilo, dodal.

Petr Pavel v Buči. Foto: Deník N

Pavel po Boroďance navštívil také Buču, která se stala symbolem ruského masakru civilistů. Položil květiny k místu, kde byl masový hrob, a navštívil kostel sv. Ondřeje. Pavel hovořil s knězem a potkal se s přáteli Ukrajinci, kteří zde žijí.

Od gubernátora Kyjevské oblasti dostal pamětní medaili připomínající tragédii v Buči. „Cením si statečnosti Ukrajinců, kterou projevovali při obraně Kyjeva i kterou projevují teď,“ řekl český prezident.

Petr Pavel a Zuzana Čaputová v Kyjevě. Foto: Petra Procházková, Deník N

Pavel s Čaputovou následně přicestovali do Kyjeva, kde položili květiny u památníku Přísahy České družiny 1914 na Sofijském náměstí.

Květiny položili také u Zdi památky padlých ukrajinských obránců, na které každý den přibývají nová jména. Oba státníci si prohlédli těžkou ruskou techniku, kterou se Ukrajincům povedlo zničit.

Aktualizováno v 12:43.

Prezident Petr Pavel v Kyjevě. Foto: Petra Procházková, Deník N

Rusové při nočním raketovém útoku v Umani zabili tři lidi, dalších osm zranili. Oznámily to místní ukrajinské úřady. (BBC)

Rusové v noci podnikli další raketové útoky na několik ukrajinských měst. V Kyjevě ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 11 raket a dva drony. V jiných městech tak úspěšná nebyla. V Dnipru ruské rakety zabily mladou ženu a tříleté dítě.

V Umani Rusové zabili tři lidi, dalších osm zranili. Oznámily to místní ukrajinské úřady. (BBC)

Aktuálně nejčtenější

Válka předsedů v TOP 09: Dva rivalové se spojili proti společnému nepříteli, utrpět může strana i SpoluBývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NVšichni naši NohavicovéV Nohavicovi navazuje Houda tam, kde skončila jeho předchozí kniha Normalizační festival. Foto: ČTK / Šálek VáclavDalší napětí v Muzeu paměti: Marvanová v rozporu s pravidly prosadila ředitele, na protest rezignují zaměstnanciZastupitelka Hana Kordová Marvanová byla vyloučená z klubu Spolu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPřipadala jsem si jako hyena. Pud byl ale silnější, říká odsouzená bazarová podvodniceFoto: Unspash„Poslali mi to kamarádi.“ Pronikli jsme do skupiny, kde děti vidí násilí, porno i hákové křížeKoláž: Deník NNová cesta k lepší penzi? Rozebíráme plusy i minusy dlouhodobého investičního produktuNa novou formu podporovaného spoření nebude už stát přispívat přímo, ale pomocí daňových úlev. Foto: Adobe StockNohavicův životopisec se vzepjal k životnímu skoku do slepé uličkyPodstatou příběhu Jaromíra Nohavici ani veřejné diskuze nad ním není souboj o jednu „Pravdu“. Foto: ČTK / Doležal MichalStudio N: Příští stanice –⁠ kulturní válka. Co si odnést z kauzy Hlavák?Nejviditelnějším novým prvkem hlavního nádraží bude dřevěná střecha nad prostranstvím před ním. Foto: Henning Larsen ArchitectsStavíme bungalovy v polích, kde budou v budoucnu opuštění vdovci a vdovy závislí na vnoučatech s auty, říká urbanistaFoto: Gabriel Kuchta, Deník NZpůsobí v těle miliardy výbuchů za sekundu, buňkám je špatně a odumřou, popisuje spoluautorka léku proti rakoviněLék proti rakovině prostaty z laboratoře jaderné chemičky Martiny Benešové schválila americká FDA. Foto: Audioteka.czNejtvrdohlavější z Tvrdohlavých sdílí své Apokalypsy a vize. U Jaroslava Róny umí být i monstra dojemnáJaroslav Róna jako kurátor Mikulovského výtvarného sympozia. Foto: ČTK / Šálek VáclavStřední Evropa se propadá do bažin své minulostiČeská republika zatím prokletí pádu do nejpatologičtějších aspektů své minulosti odolává. Ilustrace: Adobe stock, zpracováno pomocí AIIzrael chystá dlouhou válku s Hamásem. Tajné služby chtějí pozabíjet jeho lídry v zahraničíLídři Hamásu Jahjá Sinvár, pod ním Ismaíl Haníja a vpravo Chálid Mašál. Foto: Wikimedia Commons, ruská Rada federace a Khamenei.irÚtočníci napadli v Budějovicích muže s duhovou vlajkou. „Politici předsudečné násilí vědomě ignorují,“ říká právničkaNárůst lidí, kteří se počítají do komunity LGBTQ+, posilují mladí lidé, kteří svou sexualitu častěji vnímají jinak než pouze heterosexuálně. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPolicejní zásah označoval za „boží požehnání“. Detektivové teď obvinili jeho i samotnou firmu XIXOIONěkdejší šéf firmy XIXOIO Richard Watzke, jemuž herec Jaroslav Dušek přezdívá Velký tetřev. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Nové články Deníku N

Včera 20:06Dítě může mít z čerta trauma jako dospělý po přepadení, varuje psycholog. Jak si užít Mikuláše a neublížit?Včera 19:43Pointa N: Potraviny měly zlevnit, ale zdraží. A co chystají komunisté a SPDVčera 19:25Nová cesta k lepší penzi? Rozebíráme plusy i minusy dlouhodobého investičního produktuVčera 18:41Další napětí v Muzeu paměti: Marvanová v rozporu s pravidly prosadila ředitele, na protest rezignují zaměstnanciVčera 17:35Vývoj bojů (649. den): Rusové zavraždili zajatce, dříve bombardovali nemocnici – všechno omlouvajíVčera 16:23Premiér jinak proruských Bulharů stojí jasně na straně Ukrajiny. Doma je ale jen loutkou, říká novinářVčera 16:23Bartoše vyzve europoslankyně Gregorová. Do souboje o vedení Pirátů ji vysílají kritici účasti na vláděVčera 16:10Střední Evropa se propadá do bažin své minulostiVčera 14:54Policejní zásah označoval za „boží požehnání“. Detektivové teď obvinili jeho i samotnou firmu XIXOIOVčera 14:48Vyhřezlá ploténka v deseti letech. U dětí se množí „dospělácké“ potížeVčera 14:33Studio N: Příští stanice –⁠ kulturní válka. Co si odnést z kauzy Hlavák?Včera 14:22Izrael chystá dlouhou válku s Hamásem. Tajné služby chtějí pozabíjet jeho lídry v zahraničíVčera 13:08Japonští pátrači našli u havarovaného amerického letounu ostatky. Tokiu se nelíbí, jak USA postupujíVčera 12:37Útočníci napadli v Budějovicích muže s duhovou vlajkou. „Politici předsudečné násilí vědomě ignorují,“ říká právničkaVčera 11:27Nohavicův životopisec se vzepjal k životnímu skoku do slepé uličkyVčera 11:27Všichni naši NohavicovéVčera 09:53Válka předsedů v TOP 09: Dva rivalové se spojili proti společnému nepříteli, utrpět může strana i SpoluVčera 06:30Stalin ji nenáviděl, v pražské Státní opeře teď Šostakovičova Lady Macbeth Mcenského újezdu sbírá zasloužené ovaceVčera 06:30Nejtvrdohlavější z Tvrdohlavých sdílí své Apokalypsy a vize. U Jaroslava Róny umí být i monstra dojemná03.12 17:54Život v Nizozemsku bude pokračovat jako dosud, skutečnou cenu zaplatí Ukrajina03.12 08:17Připadala jsem si jako hyena. Pud byl ale silnější, říká odsouzená bazarová podvodnice03.12 06:30Jaká tajemství mají cestující na letištním přestupu? Vyšel nový soubor povídek Biancy Bellové Transfer03.12 01:32Pražská vila ruského železničního kmotra je na prodej. Sankce mu zatím nehrozí02.12 19:22Nové návraty Tří oříšků, Saxany a Pyšné princezny. Co Česku přinesou coververze dávných hitů?02.12 11:19Americký deník: Rodiče se tu o své děti někdy bojí tak, že je nepustí ani na školní výlety02.12 10:55„Tvrdil mi, že spadl z barové židle. A byl viditelně pod parou. Jak jinak.“ Vzpomínka na zesnulého irského velikána Shanea McGowana02.12 09:00„V naší zemi potřebujeme víc lásky.“ Reportáž o odchodu mladých lidí z Bosny a Hercegoviny01.12 20:14„Když je někdo rasista v hospodě, asi bude rasista i na internetu.“ O digitálních životech s Marií Heřmanovou01.12 19:12Hala nádraží se náhle objevila v seznamu památek. Účelové, odmítá to Praha a Správa železnic01.12 19:07Politická Pointa N: Fiala úřaduje ve zdravotnictví, Válek si léčí rány. A Kalousek se směje