Pokračuje soud s Ferim. Za zavřenými dveřmi vypovídají soudní znalci a další poškozené

Dominik Feri u soudu. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Dominik Feri u soudu. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Hlavní líčení v kauze exposlance Dominika Feriho bylo odročeno na 25. dubna. Důvodem je nutnost dalšího dokazování. „Všechny mé klientky jsou neskutečně statečné a já je obdivuji,“ uvedla zmocněnkyně poškozených Adéla Hořejší. „Já bych to nezvládla,“ dodala. Feri odešel bez komentáře.

Bývalého poslance Dominika Feriho se na chodbě soudu pokusil napadnout muž, vykřikoval rasistické urážky. Justiční stráž ho zpacifikovala a odvedla. (ČTK)

Po výslechu soudních znalců předsedkyně soudu nařídila krátkou přestávku. Po ní bude jednání pokračovat výslechem poškozených. Vynesení rozsudku se dnes neočekává.

Obvodní soud pro Prahu 3 pokračuje za zavřenými dveřmi v projednávání případu bývalého poslance Dominika Feriho. Vyslýchá znalce, po nich budou vypovídat poškozené ženy. (ČTK)

Do jednací síně vstoupil nyní obžalovaný Feri v doprovodu svých obhájců. Dovnitř vstoupila i zmocněnkyně poškozených Hořejší, státní zástupkyně Gřivnová a soudní znalec, který bude posuzovat psychický stav poškozených žen. Na jejich výslech bude stejně jako v úterý vyloučena veřejnost.

Exposlanec Dominik Feri u Obvodního soudu pro Prahu 3. Foto: Linda Bartošová, Deník N

Líčení u soudu s Dominikem Ferim bylo přerušeno do čtvrtka 16. února do 9 hodin. Ve čtvrtek budou vypovídat soudní znalci a zbývající dvě poškozené. Z výslechů bude veřejnost vyloučena.

Bývalý politik Dominik Feri dnes u soudu odmítl vinu, vypovídala také jedna z poškozených i její kamarádka. Přibližujeme, jak dnes vypadalo dění v soudní síni.

Nyní dostává slovo obžalovaný Feri. Soudkyně ho napomenula za to, že položil návodnou otázku. „Nebylo to třeba tak, že se do postele nemusela dostávat, protože tam seděla,“ zeptal se. Feri poté už otázku neopakoval.

Feri se dál doptává na rozpor mezi tím, že poškozená uvedla, že si vyčítala, že se víc nebránila, a zároveň svědkyně řekla, že projevila nesouhlas. Svědkyně na to odpověděla, že ví, že už proti líbání vyjádřila nesouhlas.

Podle Feriho vyjádření jsou ve výpovědi svědkyně značné rozpory. Zmiňuje například pocity viny, o kterých se měla své kamarádce zmínit. Poškozená zároveň dříve uvedla, že se jí o pocitech viny nezmiňovala.

Dále Feri poukazuje na to, že nejsou jasné zdánlivě nepodstatné detaily. Například to, zda byla lahev podaná poškozené zavřená, nebo otevřená a zda z ní i Feri nepil. Tím výslech svědkyně skončil.

Nyní pokládá další otázky druhý Feriho obhájce Václav Kučera. Ptal se svědkyně například na to, jak se chovala poškozená žena, která vystupuje pod jménem Monika, opilá. Jeho poslední otázka míří na to, jak svědkyně vnímala to, že Monika přespává u Feriho, když dosud u žádných kluků příliš nepřespávala.

Svědkyně odpovídá, že to tak není a byly situace, kdy by byly s někým sami. „Naše ne ale bylo vždycky naše ne,“ uvedla.

Bývalý politik Dominik Feri dnes u soudu zveřejnil jména některých žen, které se obrátily na policii v souvislosti s možným sexuálním zneužíváním. Podle Johanny Nejedlové z Konsentu to není dobrým signálem pro oběti sexuálního násilí, které by chtěly něco takového nahlásit.

„Poskytovala jste někdy Monice (jméno je změněné) alibi, že spí u vás, když spala jinde?“ ptá se nyní obhájkyně Feriho Zuzana Smítková. A pokračuje otázkami na vztahy poškozené s jejími rodiči. Doptává se i na to, jak společně trávili víkendy.

„Přišlo vám to pravděpodobné?“ ptá se Smítková na to, jak svědkyně hodnotí výpadky paměti poškozené. Svědkyně odpovídá, že si nemyslí, že by se Monika přivedla do takového rozpoložení, kdyby se to nestalo. Konkrétně mluví o telefonátu, který svědkyně vedla s poškozenou večer po události.

O nepříjemných zkušenostech s Ferim slyšela svědkyně i od dalších dívek. „Byla jsem znechucená, ale ne překvapená,“ doplňuje na otázku, jak vnímala články v médiích.

„Nikdy se jí (poškozené) nelíbil, imponoval jí, ale nikdy s ním nic mít nechtěla,“ popisuje svědkyně. Dále se vyjadřuje v reakci na otázky obhajoby o povahových rysech poškozené, především zdůrazňuje její upřímnost i schopnost odmítnout.

Vydané články byly impulzem pro nahlášení, odpovídá svědkyně druhé poškozené na otázku soudkyně Hájkové, proč se rozhodla nahlásit, co se stalo. Také uvádí, že poškozená žena, která vystupuje pod jménem Monika, měla strach a bála se reakce veřejnosti.

Z její strany tam byla podle svědkyně snaha to nějak uzavřít a mluvit o tom, co se stalo s obžalovaným, proto byli podle ní v kontaktu i po tom, co k posuzovanému jednání došlo.

„Monika se bála, aby neočekával něco víc,“ popisuje svědkyně, Feri na to měl odpovědět, co by jako měl očekávat, s narážkami na to, že má pubertální problémy.

„Jak byste popsala psychický stav poškozené?“ ptá se nyní státní zástupkyně Gřivnová. Svědkyně vypovídá, že měla dřív poruchy příjmu potravy, ale v době, kdy ke znásilnění mělo dojít, už to měla vyřešené.

O údajném znásilnění věděli i všichni její důležití partneři, popisuje dále svědkyně, tentokrát v reakci na dotaz zmocněnkyně poškozených Adély Hořejší.

Jako další vypovídá svědkyně druhé poškozené. S Ferim se zná osobně z jednoho koncertu, je ale především blízkou přítelkyní jedné z poškozených, konkrétně dívky, která v textu Deníku N a Alarmu vystupuje jako Monika.

Svědkyně vypovídá, že jí Monika řekla, že s ním byla v pokoji a on ji začal líbat a ona projevila jasný nesouhlas. Poté popisuje, že jí kamarádka vyprávěla o tom, že jí podal pití, po kterém měla výpadky paměti. „Já vím jen to, že Monika co nejrychleji utekla,“ řekla k jejímu odchodu z Feriho bytu. Feri dnes již dříve odmítl, že by používal drogy.

„Připouštěla, že by tam přespala,“ odpověděla na otázku předsedkyně senátu, zda počítala s tím, že by mohla u Dominika Feriho přespat.

„Vím, že ji líbal, že ji osahával, sahal jí pod triko, že ji orálně uspokojoval a strkal jí prsty do vaginy. „Od začátku tam byl nesouhlas,“ doplňuje svědkyně.

Po čtyřech hodinách skončil výslech první poškozené u soudu s Dominikem Ferim. Výslech byl neveřejný.

Výslech první poškozené u soudu s exposlancem Dominikem Ferim trvá už tři hodiny. Výslech je neveřejný.

Soud nyní vyslýchá první poškozenou ženu bez přítomnosti veřejnosti.

Dominik Feri se vyjádřil k výpovědi třetí poškozené, která k němu měla jít na stáž. „Během večera to mezi námi jiskřilo, bych řekl,“ popisuje Feri s tím, že se s poškozenou líbali.

Poškozená pak s ohledem na to, že oba měli partnery, řekla, že nebudou pokračovat. Feri se podle svých slov následně omluvil za své neprofesionální chování.

Feri také uvedl, že ženy o něj měly dostatek zájmu. „Někdy to bylo až nepříjemné,“ dodal s tím, že neměl důvod ženy nutit ke styku násilím.

Dominik Feri se nyní vyjadřuje k příběhu žen, která vystupuje pod jménem Monika, popisuje, že šli společně do vinárny. Podle jeho slov byli domluvení, že poté u něj přespí. To je v rozporu s tím, co žena popsala redaktorům Deníku N a Alarmu.

Poškozená novinářům dříve řekla, že byla domluvená na přespání u své kamarádky a po vypití nealkoholického nápoje u Feriho doma si nic nepamatuje. „Vypila jsem určitě dost a pak nastal ten problém. Tohle je totiž to poslední, co si pamatuju, pak už mám jen útržky vzpomínek,“ uvedla.

Feri u soudu rezolutně odmítl jakékoliv podání látky do pití, to je podle něj odporné. „To je opravdu nechutné obvinění, že se tohle stalo,“ řekl Feri k tomu, že by něco někomu vhodil do pití. Zároveň dodal, že neví, jak drogy sehnat.

S poškozenou se podle jeho slov pouze líbali.

Bývalý poslanec Dominik Feri vypovídá před soudem. Rozporuje druhý případ, uvádí, že měl s poškozenou milostný poměr. Popisuje, že se vídali i později, a čte části jejich konverzace.

U poškozené rozporuje její psychický stav a snaží se ji znevěrohodnit. Státní zástupkyně proti tomu podává námitku s odůvodněním, že provádění důkazů bude předmětem až další části hlavního líčení.

Obhajoba na to odpovídá, že na to má právo. Feri při výpovědi uvádí informace ze spisu, proti čemuž se ohradila zmocněnkyně poškozených Adéla Hořejší s ohledem na ochranu poškozených. Obhajoba na to reagovala argumentem, že závěrečná řeč bude také veřejná.

Státní zástupkyně přečetla obžalobu. Ta klade bývalému poslanci Ferimu za vinu dvě dokonaná znásilnění. V prvním případě jde o příběh ženy, která v textu Deníku N a serveru Alarm vystupuje jako Monika. Ve druhém případě měl naléhat na další ženu ve svém bytě.

V tomto případě je obžalován ze spáchání znásilnění souloží, což podmiňuje použití vyšší trestní sazby.

Třetí čin byl podle obžaloby spáchán v Poslanecké sněmovně, protože poškozené Feri nabídl místo stážistky. Poškozenou Feri dotlačil ke kuchyňské lince a měl ji osahávat, poškozená během celé doby dávala najevo verbální nesouhlas. Poškozené se poté podařilo z místa odejít. Tento případ kvalifikovala statní zástupkyně jako pokus o znásilnění.

Předsedkyně soudu vydala usnesení, které s ohledem na ochranu poškozených vylučuje veřejnost při jejich výslechu, stejně tak soud bude postupovat při provádění znaleckých posudků, jež se mají týkat například duševního zdraví poškozených. „Ochrana práv poškozených zde převažuje nad veřejností u soudu,“ uvedla soudkyně.

Hlavní líčení v kauze Dominik Feri začalo. Exposlanci hrozí trest odnětí svobody až deset let. Na chování bývalého poslance upozornily před více než rokem a půl Deník N a deník Alarm.

V reakci na vážná podezření tehdejší člen TOP 09 rezignoval na svůj mandát poslance, vystoupil ze strany a nekandidoval v blížících se volbách do Poslanecké sněmovny. Státní zástupkyně hned v úvodu navrhuje vyloučit veřejnost i média na nezbytnou část řízení. Návrh odůvodňuje ochranou poškozených. K návrhu se přidává i zmocněnkyně poškozených Adéla Hořejší. Obhajoba nemá k vyloučení veřejnosti námitky.

Dominik Feri u soudu. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Nové články Deníku N

00:12Protestovat proti partnerství není jen malichernost, má ale jiná varianta šanci?Včera 20:46Setkával bych se s problémovými lídry, Putin a Lukašenko jsou ale jiná kategorie, říká kandidát na slovenského prezidenta KorčokVčera 20:15Válečná stezka: Na bojišti padají letadla, na Západě se hlavně mluví a Scholz nechce eskalovatVčera 18:52„Může se to týkat všech.“ Jak český tenis hodnotí velkou policejní raziiVčera 18:04Vývoj bojů (733. den): Ukrajinci ztratili první Abrams. Ještě horší zpráva je, jak se to staloVčera 17:37Fiala a Tusk proti Ficovi s Orbánem. Pražský summit ukázal, jak válka rozdělila VisegrádVčera 17:28Ruské tajné služby pronikly do Kongresu. Skrze republikány podnítily pokus o sesazení prezidentaVčera 16:37Scholz zdůvodnil, proč nepošle Taurusy Ukrajině. Nehne s ním ani jeho vládaVčera 16:34Jsme připraveni rozdat tolik žalob, až se budete divit, říká Kaderka. O co jde v tenisové kauzeVčera 15:40Studio N: Jaká práva má mít embryo?Včera 15:39Desítky Rusů a 17 diplomatů přihlíželo boji, který byl předem prohraný. Dva a půl roku vězení pro Olega OrlovaVčera 15:23Macronova bomba: Kdo a proč zvedl možné vyslání evropských vojáků na UkrajinuVčera 14:52Vysypali ukrajinské obilí, někteří chválí Putina. Sílící polské protiukrajinské postoje ohrožují naděje Ukrajiny na EUVčera 14:51Tucker Carlson není první „novinář“, který chce ruskou „realitou“ radikalizovat své spoluobčanyVčera 13:17Jen název, nebo i práva dětí? Sněmovna rozhodne, co vše amputuje rovnému manželství pro gaye a lesbyVčera 10:12Razie v tenisovém svazu: koho policie obvinilaVčera 07:30Sami spolu proti konformitě: Paul Giamatti, Da’Vine Joy Randolph a nováček Dominic Sessa bojují o OscaryVčera 06:30Mám raka, ne chřipku. Seriál Smysl pro tumor představil rakovinu jako lék na život26.02 20:47Kauza krajských nemocnic: žalobce vyčíslil škodu, která měla vzniknout Evropské unii26.02 20:16Rok a půl tiché práce, obrovský vojenský význam. Co víme o českém plánu na dodávky munice Ukrajině26.02 19:58Sebevědomý obr s drtivým úderem. Teenager Menšík pobláznil tenisový svět26.02 19:58Dokud budete žít lépe než okupanti, budete pro ně nepřáteli26.02 18:27Pointa N: Nepoučujme proruského Fica. Jen se s ním nekamaraďme26.02 17:57Ruská ekonomika po dvou letech války příliš nekrvácí, zakládá si ale na budoucí problémy26.02 17:50Menší zdanění nízkopříjmových může nakopnout pracovní trh i celou ekonomiku, říkají experti26.02 17:44„Papouškování ruské propagandy.“ Čeští ministři Fica tvrdě kritizují, Fiala ale pozvání nezrušil26.02 17:31Studio N: Jak se z Pásma Gazy stalo „pohřebiště dětí“26.02 17:21Vývoj bojů (732. den): Rusům padá jedno důležité letadlo za druhým a už se nedá věřit tomu, že si je sestřelují jen sami26.02 16:53Umělá inteligence Gemini má dočasně zakázáno kreslit obrázky lidí. Černoši v uniformě Wehrmachtu vyvolávají výsměch26.02 16:50Pády na ledovaté Sněžce? Lidé nepoužívají hlavu a vhodné vybavení, říká mluvčí horské služby