Pokračuje soud s Ferim. Za zavřenými dveřmi vypovídají soudní znalci a další poškozené

Dominik Feri u soudu. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Dominik Feri u soudu. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Hlavní líčení v kauze Feriho odročeno na 25. dubna

Hlavní líčení v kauze exposlance Dominika Feriho bylo odročeno na 25. dubna. Důvodem je nutnost dalšího dokazování. „Všechny mé klientky jsou neskutečně statečné a já je obdivuji,“ uvedla zmocněnkyně poškozených Adéla Hořejší. „Já bych to nezvládla,“ dodala. Feri odešel bez komentáře.

Feriho se na chodbě soudu pokusil napadnout muž, vykřikoval rasistické urážky

Bývalého poslance Dominika Feriho se na chodbě soudu pokusil napadnout muž, vykřikoval rasistické urážky. Justiční stráž ho zpacifikovala a odvedla. (ČTK)

Po výslechu soudních znalců předsedkyně soudu nařídila krátkou přestávku. Po ní bude jednání pokračovat výslechem poškozených. Vynesení rozsudku se dnes neočekává.

Soud s Ferim pokračuje za zavřenými dveřmi

Obvodní soud pro Prahu 3 pokračuje za zavřenými dveřmi v projednávání případu bývalého poslance Dominika Feriho. Vyslýchá znalce, po nich budou vypovídat poškozené ženy. (ČTK)

Obvodní soud projednává kauzu Dominika Feriho

Do jednací síně vstoupil nyní obžalovaný Feri v doprovodu svých obhájců. Dovnitř vstoupila i zmocněnkyně poškozených Hořejší, státní zástupkyně Gřivnová a soudní znalec, který bude posuzovat psychický stav poškozených žen. Na jejich výslech bude stejně jako v úterý vyloučena veřejnost.

Exposlanec Dominik Feri u Obvodního soudu pro Prahu 3. Foto: Linda Bartošová, Deník N

Líčení u soudu s Dominikem Ferim bylo přerušeno do čtvrtka 16. února do 9 hodin

Líčení u soudu s Dominikem Ferim bylo přerušeno do čtvrtka 16. února do 9 hodin. Ve čtvrtek budou vypovídat soudní znalci a zbývající dvě poškozené. Z výslechů bude veřejnost vyloučena.

Bývalý politik Dominik Feri dnes u soudu odmítl vinu, vypovídala také jedna z poškozených i její kamarádka. Přibližujeme, jak dnes vypadalo dění v soudní síni.

Nyní dostává slovo obžalovaný Feri

Nyní dostává slovo obžalovaný Feri. Soudkyně ho napomenula za to, že položil návodnou otázku. „Nebylo to třeba tak, že se do postele nemusela dostávat, protože tam seděla,“ zeptal se. Feri poté už otázku neopakoval.

Feri se dál doptává na rozpor mezi tím, že poškozená uvedla, že si vyčítala, že se víc nebránila, a zároveň svědkyně řekla, že projevila nesouhlas. Svědkyně na to odpověděla, že ví, že už proti líbání vyjádřila nesouhlas.

Podle Feriho vyjádření jsou ve výpovědi svědkyně značné rozpory. Zmiňuje například pocity viny, o kterých se měla své kamarádce zmínit. Poškozená zároveň dříve uvedla, že se jí o pocitech viny nezmiňovala.

Dále Feri poukazuje na to, že nejsou jasné zdánlivě nepodstatné detaily. Například to, zda byla lahev podaná poškozené zavřená, nebo otevřená a zda z ní i Feri nepil. Tím výslech svědkyně skončil.

Svědkyně: Naše ne ale bylo vždycky naše ne

Nyní pokládá další otázky druhý Feriho obhájce Václav Kučera. Ptal se svědkyně například na to, jak se chovala poškozená žena, která vystupuje pod jménem Monika, opilá. Jeho poslední otázka míří na to, jak svědkyně vnímala to, že Monika přespává u Feriho, když dosud u žádných kluků příliš nepřespávala.

Svědkyně odpovídá, že to tak není a byly situace, kdy by byly s někým sami. „Naše ne ale bylo vždycky naše ne,“ uvedla.

Bývalý politik Dominik Feri dnes u soudu zveřejnil jména některých žen, které se obrátily na policii v souvislosti s možným sexuálním zneužíváním. Podle Johanny Nejedlové z Konsentu to není dobrým signálem pro oběti sexuálního násilí, které by chtěly něco takového nahlásit.

„Poskytovala jste někdy Monice alibi, že spí u vás, když spala jinde?“ ptá se nyní obhájkyně Feriho

„Poskytovala jste někdy Monice (jméno je změněné) alibi, že spí u vás, když spala jinde?“ ptá se nyní obhájkyně Feriho Zuzana Smítková. A pokračuje otázkami na vztahy poškozené s jejími rodiči. Doptává se i na to, jak společně trávili víkendy.

„Přišlo vám to pravděpodobné?“ ptá se Smítková na to, jak svědkyně hodnotí výpadky paměti poškozené. Svědkyně odpovídá, že si nemyslí, že by se Monika přivedla do takového rozpoložení, kdyby se to nestalo. Konkrétně mluví o telefonátu, který svědkyně vedla s poškozenou večer po události.

O nepříjemných zkušenostech s Ferim slyšela svědkyně i od dalších dívek. „Byla jsem znechucená, ale ne překvapená,“ doplňuje na otázku, jak vnímala články v médiích.

„Nikdy se jí (poškozené) nelíbil, imponoval jí, ale nikdy s ním nic mít nechtěla,“ popisuje svědkyně. Dále se vyjadřuje v reakci na otázky obhajoby o povahových rysech poškozené, především zdůrazňuje její upřímnost i schopnost odmítnout.

Svědkyně: Poškozená měla strach a bála se reakce veřejnosti

Vydané články byly impulzem pro nahlášení, odpovídá svědkyně druhé poškozené na otázku soudkyně Hájkové, proč se rozhodla nahlásit, co se stalo. Také uvádí, že poškozená žena, která vystupuje pod jménem Monika, měla strach a bála se reakce veřejnosti.

Z její strany tam byla podle svědkyně snaha to nějak uzavřít a mluvit o tom, co se stalo s obžalovaným, proto byli podle ní v kontaktu i po tom, co k posuzovanému jednání došlo.

„Monika se bála, aby neočekával něco víc,“ popisuje svědkyně, Feri na to měl odpovědět, co by jako měl očekávat, s narážkami na to, že má pubertální problémy.

„Jak byste popsala psychický stav poškozené?“ ptá se nyní státní zástupkyně Gřivnová. Svědkyně vypovídá, že měla dřív poruchy příjmu potravy, ale v době, kdy ke znásilnění mělo dojít, už to měla vyřešené.

O údajném znásilnění věděli i všichni její důležití partneři, popisuje dále svědkyně, tentokrát v reakci na dotaz zmocněnkyně poškozených Adély Hořejší.

Svědkyně poškozené: Já vím jen to, že Monika co nejrychleji utekla

Jako další vypovídá svědkyně druhé poškozené. S Ferim se zná osobně z jednoho koncertu, je ale především blízkou přítelkyní jedné z poškozených, konkrétně dívky, která v textu Deníku N a Alarmu vystupuje jako Monika.

Svědkyně vypovídá, že jí Monika řekla, že s ním byla v pokoji a on ji začal líbat a ona projevila jasný nesouhlas. Poté popisuje, že jí kamarádka vyprávěla o tom, že jí podal pití, po kterém měla výpadky paměti. „Já vím jen to, že Monika co nejrychleji utekla,“ řekla k jejímu odchodu z Feriho bytu. Feri dnes již dříve odmítl, že by používal drogy.

„Připouštěla, že by tam přespala,“ odpověděla na otázku předsedkyně senátu, zda počítala s tím, že by mohla u Dominika Feriho přespat.

„Vím, že ji líbal, že ji osahával, sahal jí pod triko, že ji orálně uspokojoval a strkal jí prsty do vaginy. „Od začátku tam byl nesouhlas,“ doplňuje svědkyně.

Po čtyřech hodinách skončil výslech první poškozené u soudu s Dominikem Ferim

Po čtyřech hodinách skončil výslech první poškozené u soudu s Dominikem Ferim. Výslech byl neveřejný.

Výslech první poškozené u soudu s exposlancem Dominikem Ferim trvá už tři hodiny

Výslech první poškozené u soudu s exposlancem Dominikem Ferim trvá už tři hodiny. Výslech je neveřejný.

Soud nyní vyslýchá poškozenou

Soud nyní vyslýchá první poškozenou ženu bez přítomnosti veřejnosti.

Feri: „Během večera to mezi námi jiskřilo, bych řekl“

Dominik Feri se vyjádřil k výpovědi třetí poškozené, která k němu měla jít na stáž. „Během večera to mezi námi jiskřilo, bych řekl,“ popisuje Feri s tím, že se s poškozenou líbali.

Poškozená pak s ohledem na to, že oba měli partnery, řekla, že nebudou pokračovat. Feri se podle svých slov následně omluvil za své neprofesionální chování.

Feri také uvedl, že ženy o něj měly dostatek zájmu. „Někdy to bylo až nepříjemné,“ dodal s tím, že neměl důvod ženy nutit ke styku násilím.

Dominik Feri se nyní vyjadřuje k příběhu ženy, která vstupuje pod jménem Monika

Dominik Feri se nyní vyjadřuje k příběhu žen, která vystupuje pod jménem Monika, popisuje, že šli společně do vinárny. Podle jeho slov byli domluvení, že poté u něj přespí. To je v rozporu s tím, co žena popsala redaktorům Deníku N a Alarmu.

Poškozená novinářům dříve řekla, že byla domluvená na přespání u své kamarádky a po vypití nealkoholického nápoje u Feriho doma si nic nepamatuje. „Vypila jsem určitě dost a pak nastal ten problém. Tohle je totiž to poslední, co si pamatuju, pak už mám jen útržky vzpomínek,“ uvedla.

Feri u soudu rezolutně odmítl jakékoliv podání látky do pití, to je podle něj odporné. „To je opravdu nechutné obvinění, že se tohle stalo,“ řekl Feri k tomu, že by něco někomu vhodil do pití. Zároveň dodal, že neví, jak drogy sehnat.

S poškozenou se podle jeho slov pouze líbali.

Bývalý poslanec Dominik Feri vypovídá před soudem

Bývalý poslanec Dominik Feri vypovídá před soudem. Rozporuje druhý případ, uvádí, že měl s poškozenou milostný poměr. Popisuje, že se vídali i později, a čte části jejich konverzace.

U poškozené rozporuje její psychický stav a snaží se ji znevěrohodnit. Státní zástupkyně proti tomu podává námitku s odůvodněním, že provádění důkazů bude předmětem až další části hlavního líčení.

Obhajoba na to odpovídá, že na to má právo. Feri při výpovědi uvádí informace ze spisu, proti čemuž se ohradila zmocněnkyně poškozených Adéla Hořejší s ohledem na ochranu poškozených. Obhajoba na to reagovala argumentem, že závěrečná řeč bude také veřejná.

Státní zástupkyně přečetla obžalobu. Ta klade Ferimu za vinu dvě dokonaná znásilnění

Státní zástupkyně přečetla obžalobu. Ta klade bývalému poslanci Ferimu za vinu dvě dokonaná znásilnění. V prvním případě jde o příběh ženy, která v textu Deníku N a serveru Alarm vystupuje jako Monika. Ve druhém případě měl naléhat na další ženu ve svém bytě.

V tomto případě je obžalován ze spáchání znásilnění souloží, což podmiňuje použití vyšší trestní sazby.

Třetí čin byl podle obžaloby spáchán v Poslanecké sněmovně, protože poškozené Feri nabídl místo stážistky. Poškozenou Feri dotlačil ke kuchyňské lince a měl ji osahávat, poškozená během celé doby dávala najevo verbální nesouhlas. Poškozené se poté podařilo z místa odejít. Tento případ kvalifikovala statní zástupkyně jako pokus o znásilnění.

Předsedkyně soudu vydala usnesení, které s ohledem na ochranu poškozených vylučuje veřejnost při jejich výslechu, stejně tak soud bude postupovat při provádění znaleckých posudků, jež se mají týkat například duševního zdraví poškozených. „Ochrana práv poškozených zde převažuje nad veřejností u soudu,“ uvedla soudkyně.

Začal soud s exposlancem Ferim, je obžalován ze znásilnění

Hlavní líčení v kauze Dominik Feri začalo. Exposlanci hrozí trest odnětí svobody až deset let. Na chování bývalého poslance upozornily před více než rokem a půl Deník N a deník Alarm.

V reakci na vážná podezření tehdejší člen TOP 09 rezignoval na svůj mandát poslance, vystoupil ze strany a nekandidoval v blížících se volbách do Poslanecké sněmovny. Státní zástupkyně hned v úvodu navrhuje vyloučit veřejnost i média na nezbytnou část řízení. Návrh odůvodňuje ochranou poškozených. K návrhu se přidává i zmocněnkyně poškozených Adéla Hořejší. Obhajoba nemá k vyloučení veřejnosti námitky.

Dominik Feri u soudu. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Aktuálně nejčtenější

Nové články Deníku N

Včera 19:54Pointa N: Ruského medvěda v Česku střídá čínská „propapanda“Včera 19:37Analýza: Za rok čeká střední školy ještě větší nápor, kraje hledají řešeníVčera 19:37Snažíme se, aby žáci neodcházeli do Prahy. Míjí se nám ale nabídka s poptávkou, říká středočeský radníVčera 19:35Příští rok se systém může zhroutit, deváťáků bude ještě víc, říká pražský radníVčera 19:32„Náš systém je nevýhodný pro všechny.“ Bek chce změnit testy na střední, posílit gymnázia a zavést nový typ školVčera 19:28Umělá inteligence nás přinutí hledat nový smysl života. Konec „společnosti práce“ je pastí i výzvouVčera 19:27Pitná voda, vysoušeče i loďky. Co potřebují lidé u Kachovky a jak přispětVčera 18:06„Premiér Beka a Síkelu doslova seřval.“ Fialu rozčílilo nepřipravené čerpání bruselských miliardVčera 17:42Nový šéf ČT: Kdybych měl mikrofon do ucha moderátora, ve druhé prezidentské debatě bych mu doporučil zmírnitVčera 17:32Do boje o Bílý dům vstoupil Pence: „Trump se už nesmí stát prezidentem.“ Kdo už je ve hře a jak si stojíVčera 17:25Vývoj bojů (469. den): Na jihu vypukly těžké boje, poprvé zřejmě útočí i LeopardyVčera 17:06Rusko je agresor, který musí být v zájmu demokracie poražen, říká Hašek po návštěvě UkrajinyVčera 16:04Česko-slovenské slovo týdne: borůvka vs. čučoriedkaVčera 15:59Nejlepší černozem v Evropě je pryč. Chemik a ekolog vysvětluje, čím vším ji zdevastuje voda z přehradyVčera 15:40Studio N: O kosatkách, které už nás mají plné zubyVčera 15:30Další kolo bitvy mezi princem Harrym a bulvárem bez knock-outu, soudce sčítá body ze vzájemných úderůVčera 15:28Dvacet let Mars Expressu aneb jak jsem se stal „Marťanem“Včera 14:36Koho chce Pavel v Ústavním soudu: chystá se nominovat advokátku Novotnou a soudce FremraVčera 14:01Kauza, která změnila svět. Vychází kniha Když promluvilaVčera 13:49Černá voda ve fontáně a přilepení aktivisté. Pomáhají, nebo škodí takové protesty v boji proti klimatické změně?Včera 13:25Nedopadnout jako Louisiana. Vláda kanadského Québecu přitvrzuje v prosazování francouzštinyVčera 12:33Aréna N: Zvenčí mi přijde nedostatečné, že se kauza Wollner uzavřela jen jeho odchodem, řekl zvolený ředitel ČT SoučekVčera 11:53Čínská propaganda v Česku se vylepšuje. Soudružské fráze a chybná čeština ustupují šikovným útokůmVčera 08:59Obrazem: Fanoušci West Hamu v Praze bujaře slavili triumf, někteří se střetli s těžkooděnciVčera 06:51Anketa s dvacítkou festivalových tipů: kam v červnu míří za hudbou Annabelle, Thom Artway a další čeští hudebníci?07.06 19:56Češi v USA sondují, kolik stojí protivzdušný systém Patriot. Odpověď ani po půl roce nepřišla07.06 19:46Pirátská europoslankyně chce označit Blažka za ohrožení ústavního pořádku. Posílíme tím kolegy ve vládě, vysvětluje07.06 19:30Děti z ledu. Přibývá těhotenství ze zmražených embryí, důvodem je i rostoucí věk rodiček07.06 19:26Pointa N: Kavčí hory čeká po dvanácti letech změna07.06 18:32Vývoj bojů (468. den): Ukrajinci se rozehřívají. Rusové místo Leopardů zničili traktory