Skončil první volební den, svůj hlas odevzdala zhruba polovina voličů

Petr Pavel a Andrej Babiš v debatě na Primě. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Petr Pavel a Andrej Babiš v debatě na Primě. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Ve středočeských Průhonicích ve čtvrtek někdo přelepil cedule s názvem obce, nápisy byly namířeny proti Andreji Babišovi. Jeho vliv je velký, řekl v nedávném rozhovoru tamní starosta. Místní podle něj ze spojování obce s expremiérem nadšení nejsou.

Zájem o prezidentské volby byl i mezi vězni

První den druhého kola prezidentských voleb svůj hlas odevzdalo 54 procent oprávněných voličů z řad vězňů, tedy 8 833 lidí, informovala na Twitteru Vězeňská služba ČR.

V Jihomoravském kraji odvolilo do 21 hodiny 51,8 procenta voličů

V Jihomoravském kraji odvolilo do 21 hodiny 51,8 procenta voličů. To je o víc než 3 procentní body více než ve stejném čase v 1. kole. Nejvyšší volební účast zaznamenali v Boskovicích, 57 procent. Nejnižší hlásí Hrušovany nad Jevišovkou, 44,8 procenta. Uvedl to krajský úřad.

Skončil první volební den druhého kola prezidentských voleb

Skončil první volební den druhého kola prezidentských voleb. Volila asi polovina voličů, často to bylo víc než v 1. kole, zjistila ČTK. Voliči mohou rozhodovat, jestli se novou hlavou státu stane Petr Pavel, nebo Andrej Babiš, ještě zítra od 8:00 do 14:00.

V Brně přišlo k urnám ve 2. kole prezidentské volby do 21 hodin 54,4 procenta lidí. Je to o 5,5 procentních bodů více než v 1. kole a o 4,5 procentního bodu více než ve stejném čase v roce 2018. Nejvyšší účast, 66 procent, hlásí nejmenší městská část Útěchov. Nejméně voličů pak přišlo v největší městské části Brno-střed, 31 procent. Sdělil to Magistrát města Brna.

Volební účast na Praze 5 byla dvě hodiny před zavřením 54,7 %

Volební účast na Praze 5 byla v pátek dvě hodiny před zavřením volebních místností 54,7 procenta.

Všechny obce, které během pátku oslovil Deník N, hlásí mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb nárůst zájmu o voličské průkazy, a to až o desítky procent. Analýzy statistiků ukazují, že volební účast by nyní mohla být podobně vysoká.

Prezidentský kandidát Petr Pavel odvolil v Černoučku v Ústeckém kraji, kde žije. Prohlédněte si, jak volební den v obci pod Řípem zachytil fotoreportér Deníku N Gabriel Kuchta.

Gabriel Kuchta, Deník N

Vystrčil: na uklidnění společnosti bude mít i náskok vítěze voleb

Na uklidnění společnosti rozjitřené kampaní bude mít vliv nejen to, kdo se stane prezidentem, ale i s jakým náskokem, řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). (ČTK)

Prezidentská Pointa N: Česko vybírá novou hlavu státu. Stane se jí Pavel, nebo Babiš. Ti si spolu s miliony spoluobčanů prošli v posledních dvou týdnech kampaní, která připomínala spíše zápasy v bahně, a to zejména ze strany jednoho kandidáta.

V Jihomoravském kraji přišlo k volbám do 16:30 hodin 24,8 % voličů

V Jihomoravském kraji přišlo k volbám do 16:30 hodin 24,8 procenta voličů. To je skoro o 3 procentní body více než ve stejný čas v 1. kole prezidentské volby. Nejvyšší účast je v Rousínově, 28,3 procenta. Ve zprávě to uvedl krajský úřad JMK.

K 16:30 přišlo v Brně k volebním urnám 27,3 % lidí

K 16:30 hod. přišlo v Brně k volebním urnám 27,3 procenta lidí. Je to asi o 3 procentní body víc než v 1. kole a také než ve 2. kole prezidentské volby v roce 2018. Nejvíc, 35 procent voličů přišlo v městské části Kníničky. Nejméně, 15 procent, na Brně-střed. Uvedl to magistrát města.

Petr Pavel a Andrej Babiš se střetli v poslední debatě, která skončila jen minutu před otevřením volebních místností. Část diskuse věnovali kultuře, Babiš v závěru přiznal chybu svého marketingového týmu.

Českému mediálnímu prostoru už několik týdnů panují prezidentské volby. Jak si počínají oba kandidáti, ale i sami novináři? Na otázky Deníku N odpovídal sociolog médií Jaromír Volek z agentury Focus.

Po dvou hodinách prezidentské volby se účast většinou pohybuje mezi 20 a 30 procenty

Po dvou hodinách prezidentské volby se účast většinou pohybuje mezi 20 a 30 procenty, zjistila ČTK. V prvním kole byla v téže době často kolem 20 procent.

Karel Janeček podpořil ve volbách Petra Pavla

Matematik Karel Janeček ve druhém kole volil Petra Pavla. Janeček se v letošních volbách neúspěšně snažil kandidovat, ministerstvo vnitra ho ale nezaregistrovalo kvůli nedostatku uznaných občanských podporovatelů.

Stejně jako v prvním kole přeškrtl jméno kandidáta na volebním lístku, tentokrát však nenapsal na volební lístek své jméno. Volit dorazil ve flanelové košili. „Flanelovou košili jsem si půjčil od své ženy. Sedí mi přece jenom o trochu lépe než tyto volby,“ řekl k tomu Janeček podle tiskové zprávy.

Karel Janeček. Foto: Karel Janeček

Českého prezidenta volí občané také v Kyjevě nebo Lvově. „Přejeme našim kolegům, aby se volby uskutečnily bez komplikací,“ napsali zástupci českého ministerstva zahraničí na Twitteru.

Babiš by jako prezident navšítivil země V4

Andrej Babiš řekl, že jedním z jeho prvních kroků v prezidentském úřadu by byla návštěva zemí V4. Dále by se chtěl zaměřit na analýzu zákonů a komunikaci, kterou by podle svých slov založil na diskusi s premiérem Petrem Fialou. „V tomto směru nechci být aktivistický,“ prohlásil.

Babiš: Chtěl bych spolupracovat s premiérem

Prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) naznačil, že by jako prezident chtěl přispívat k tomu, aby společnost „nebyla rozdělená“. Chtěl by na tom spolupracovat s premiérem Petrem Fialou (ODS). „Jsem na to připraven, pokud bych uspěl,“ sdělil novinářům.

Babiš: Volby jsou referendem o mně

Prezidentský kandidát Andrej Babiš po odevzdání hlasu řekl, že volby jsou referendem o něm. Doufá v „obrovskou“ volební účast, lidé by měli jít volit, protože rozhodují o budoucnosti země. Věří, že by byl dobrým prezidentem.

Babiš odvolil v Průhonicích

Prezidentský kandidát Andrej Babiš odevzdal svůj hlas v druhém kole prezidentských voleb. Za doprovodu manželky Moniky odvolil v Průhonicích.

Prezidentský kandidát Andrej Babiš hlasuje ve volební místnosti ve druhém kole prezidentských voleb. Foto: Michaela Říhová, ČTK

Zájem o volby je i v zahraničí

V Paříži i Londýně je o druhé kolo prezidentských voleb velký zájem. V britské metropoli se před volební místností s hodinovým předstihem tvořila fronta. Na Twitteru to sdělily české ambasády v těchto metropolích.

Petr Pavel řekl, že by i jako prezident chtěl dál bydlet v Černoučku. „Někdy nebude možné každý večer jezdit domů, ale kdykoliv to půjde, určitě budu radši tady než jinde, protože tady se cítíme doma,“ sdělil v Černoučku, kde s manželkou Evou odevzdali hlas.

Pavel o kampani: Čekal jsem, že to bude horší

„Když jsem věděl, kdo bude mým soupeřem, čekal jsem, že to bude horší,“ odpověděl Pavel na otázku, zda ho překvapila vyhrocenost kampaně před druhým kolem prezidentských voleb.

Pavel: Volby nás nemají rozeštvat

Petr Pavel je podle svých slov rád, že poslední dvě předvolební debaty byly klidnější. „Volby nás nemají rozeštvat, i když musí být trošku vyhrocené. Ale v okamžiku, kdy soutěž končí a je znám výsledek, je potřeba se zase vrátit k normálnímu životu,“ řekl.

Petr Pavel řekl, že jeho první kroky v prezidentském úřadu by směřovaly k přípravě summitu NATO, který podle něj bude důlěžitý pro bezpečnost v Evropě. Zaměřil by se také na problém inflace v Česku.

Pavel: Prezidentský úřad bych zastával důstojně

Prezidentský kandidát Petr Pavel po odevzdání hlasu řekl, že by prezidentský úřad zastával důstojně, komunikoval s veřejností i médii a popisoval realitu takovou, jaká je. „A hlavně se budu orientovat na řešení, která jsou prospěšná pro tuto zemi, ne pro prezidenta jako jednotlivce,“ dodal.

Pavel očekává vysokou volební účast

Prezidentský kandidát Petr Pavel očekává, že by volební účast mohla být vyšší než v prvním kole. „Možná se dočkáme i rekordu přes 70 procent,“ řekl. Mezi ním a Andrejem Babišem je podle něj propastný rozdíl, každý nabízí něco jiného.

Fiala věří, že tvrdá kampaň voliče neodradila

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává vysokou volební účast. Věří, že voliče neodradila tvrdá předvolební kampaň, s vítězem se chce brzy sejít. Budoucí prezident by podle něj měl zklidnit situaci ve společnosti. Sám dal hlas Petru Pavlovi. (ČTK)

Pavel odevzdal svůj hlas v prezidentských volbách

Prezidentský kandidát Petr Pavel odevzdal svůj hlas v druhém kole prezidentských voleb. Za doprovodu manželky Evy odvolil v Černoučku.

Petr Pavel odevzdal hlas v druhém kole prezidentských voleb. Foto: Gabriel Kuchta

Devět týdnů s nerozhodnutými voliči. Jak šestice respondentů hledala svého favorita na Hrad

Od listopadu loňského roku sledoval Deník N cestu šesti původně nerozhodnutých voličů, kteří dlouho váhali, komu v prezidentských volbách dají svůj hlas. Nyní přinášíme celou sérii přehledně na jednom místě.

Deník N sleduje cestu šestice voličů od nerozhodnosti až ke konkrétním hlasovacím lístkům. Fotokoláž: Deník N

Zeman vyzval své voliče, aby hlasovali stejně jako on

Prezident Miloš Zeman vyzval své voliče z voleb před pěti lety, aby v nynějších volbách hlasovali stejně jako on. Sám naznačil, že dal hlas Andreji Babišovi, jak dříve avizoval. Zdůraznil také, že je rád, že jsou svobodné volby.

„Pokud jde o to, jak jsem volil, to asi víte, jsem velmi konzervativní a neměním své názory během čtrnácti dnů,“ řekl ve volbení místnosti novinářům.

„K řádu a klidu mě naposledy vyzývali za normalizace a vím, že v posledních volbách v druhém kole před druhým kolem mně dalo hlas 2 850 000 voličů. Chtěl bych je poprosit, aby tentokrát volili stejně jako já,“ dodal.

Zeman odvolil v Lánech

Prezident Miloš Zeman odevzdal svůj hlas v druhém kole prezidentských voleb. Odvolil v Lánech za doprovodu manželky Ivany.

Prezident Miloš Zeman ve volební místnosti ve druhém kole prezidentských voleb. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Nerudová odvolila, očekává Pavlovu výhru

Neúspěšná kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová odvolila. Podporuje Petra Pavla, předpokládá jeho výhru v poměru 55 procent proti 45 procentům Andreje Babiše. (ČTK)

Jak političtí obchodníci s deštěm mění naši sémantickou krajinu

Komentovaná analýza Radky Smejkalové: Mír je válka, okupace je osvobození, demokracie je nová totalita, padouch se stává světcem, zabít je uspět, zlo je fajn a naše vnímání reality prostřednictvím jazyka dostává na frak. Žijeme v postfaktické době, která devalvuje slova i jejich významy a vytváří paralelní světy.

Fiala vyzval k účasti ve volbách

Premiér Petr Fiala na sociálních sítích vyzval, aby lidé přišli k volbám. „Volte ve prospěch dobré budoucnosti České republiky. Já volím Petra Pavla,“ napsal.

Špindlerův Mlýn očekává velký zájem voličů

Druhé kolo prezidentských voleb začalo ve Špindlerově Mlýně za velkého zájmu voličů. Před volební místnosti čekaly před otevřením desítky lidí.

Ve Špindlerově Mlýně, stejně jako v dalších krkonošských střediscích, tradičně zvyšují zájem o volby rekreanti, kteří volí na voličské průkazy. Návštěvnost střediska tentokrát zvyšuje i světový poháru ve slalomu žen, který se uskuteční o víkendu.

„Volební účast očekáváme ještě vyšší než při prvním kole, kdy dosáhla téměř 85 procent. Je velký zájem, už teď je lidí více než touto dobou při prvním kole. Těsně před otevřením volební místnosti čekalo tady více než sto lidí. Vyšší zájem souvisí určitě i se světovým pohárem,“ řekla zapisovatelka Ivana Nocarová.

Oprávněných voličů je podle ní ve Špindlerově Mlýně 794. „Lidí, kteří ve středisku volí na na voličský průkaz, je více než 2000,“ řekla.

Starosta Špindlerova Mlýna Martin Jandura tento týden upozornil návštěvníky střediska, kteří se zde chystají volit, že v sobotu bude kvůli konání světového poháru ve Svatém Petru omezen vjezd osobních aut do centra města. „Volební místnost v městské knihovně, která je v centru, bude v tento den bezproblémově dosažitelná pěšky nebo skibusem,“ řekl ČTK Jandura. (ČTK)

Pavel i Babiš by v případě prohry uznali vítězství toho druhého

Pavel zopakoval, že pokud prohraje, uzná výsledky voleb a vyzve i své voliče, aby je respektovali. „Museli bychom se smířit s tím, že dalších pět let budeme žít s jinou realitou, neznamená to konec světa,“ podotkl.

Babiš nyní uvedl, že by deklaroval, že je Pavel jeho prezident. Na stejný dotaz Deníku N Babiš před časem neodpověděl.

Poslední předvolební debata skončila

Poslední předvolební debata skončila. S otevřením volebních místností skončila hodinová diskuse v Českém rozhlase.

V Česku právě začalo druhé kolo prezidentské volby

V Česku právě začalo druhé kolo prezidentské volby. Otevřelo se téměř 15 000 volebních místností, v nichž mohou lidé hlasovat až do 22.00. Zítra budou volby pokračovat od 8.00 do 14.00.

Babiš uznal, že se jeho předvolební billboard nepovedl

Babiš přiznal, že jeho předvolební billboard o válce se nepovedl. „Marketéři to nezvládli, omluvil jsem se za to,“ odpověděl na otázku, zda byla předvolební kampaň v mezích zákona.

Pavel by odmítl Babišovu nabídku na spolupráci

Pavel by případnou Babišovu nabídku na spolupráci v oblasti armády odmítl. „Raději bych si jako důchodce užíval v lese,“ vyjádřil se.

Babiš se vyhnul kulturní otázce

Babiš se vyhnul odpovědi na otázku, které kulturní odvětví by si zasloužilo pozornost hlavy státu. Místo toho vyjmenoval, co pro kulturu udělala jeho vláda. Pavel by se zaměřil na ta odvětví, která jsou součástí národního kulturního dědictví.

Podle Babiše se musí sjednotit vzdělávací systém

Babiš vidí jako klíč k rozvoji regionů vzdělávání. „Bylo by fajn, kdyby střední vzdělávání podle toho, o jaký typ školy jde, přešlo pod ministerstva, pod jednotlivé resorty,“ myslí si.

„Je to roztříštěné, těžko se hledají synergie. Nemocnice mají města, kraje, každý to má jinak,“ dodal Babiš.

Pavel se chce inspirovat Německem, Británií a Belgií

Pavel na otázku, jak předcházet rozevírání nůžek mezi regiony, zmínil využití fondů spravedlivé transformace. „Je také třeba sdílet zkušenosti, podobné jako my mají regiony v Německu, Velké Británii, Belgii,“ odpověděl.

Babiš: České předsednictví byla katastrofa

Z hlediska agendy životního prostředí bylo podle Babiše české předsednictví v Radě EU katastrofou. „Ministryně Hubáčková se tam ani nedokázala domluvit anglicky,“ řekl v narážce na exministryni životního prostředí za KDU-ČSL. Pavel na Babišovu poznámku reagoval slovy, že bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) taky ne.

Podle Pavla je Green Deal zbytečně démonizován

Petr Pavel podle svých slov odmítá dělat z takzvaného Green Dealu strašáka. „Je škoda, že Green Deal démonizujeme, mnoho lidí nezná obsah, jen ví, že to je špatně,“ vyjádřil se.

„Když ale řeknete, že je to soubor opatření na ochranu životního prostředí, s tím se ztotožní,“ dodal Pavel. Andrej Babiš odmítá Green Deal. „Po agresi Putina je potřeba Green Deal přehodnotit, ohrožuje Evropu a náš průmysl, je potřeba jasně říct, ne, uhlí jede dál,“ myslí si.

Co o kandidátech prozrazuje písmo, které si vybrali na své billboardy? A může jim pomoci vyhrát volby?

Analýza odbornice na grafiku a marketing: To, jaké písmo na billboardech a dalších propagačních materiálech zvolí prezidentský kandidát či politická strana, o nich může prozradit přinejmenším tolik co slova. Co styl písma vypovídá o Pavlovi a Babišovi?

Babiš zopakoval, že Praha může iniciovat mírový summit

Andrej Babiš znovu osočil Petra Pavla z toho, že podceňuje Českou republiku. Mírový summit v Praze je podle něj reálný, zmínil, že jej v minulosti uspořádalo také pětimilionové Norsko.

„I počtem obyvatel malý národ může iniciovat mírová jednání,“ tvrdí Babiš. Pavel se ohradil proti tomu, že by Česko podceňoval. „Řekl jsem, že v tuto dobu nejsou pro jednání s Ruskem vytvořeny ani základní podmínky, s Putinem nikdo nebude ani jednat. Dokud nebude výhled na možné příměří, není možné mluvit o mírových jednáních,“ pronesl.

Babiš se znovu obul do Řehky

Andrej Babiš se znovu ohradil proti slovům náčelníka generálního štábu Karla Řehky. „Řehka řekl, připravme se na válku velkého rozsahu, to je jaká? Třetí světová. Ať nestraší,“ pronesl expremiér. Pavel se Řehky zastal.

„Jeho role není strkat hlavu do písku, ale připravit obranyschopnost země,“ oponoval.

Nové články Deníku N

Včera 18:40Zájem o voličské průkazy je rekordní, někde vyrostl o desítky procentVčera 18:35Obrazem: Odvolit a na pivo. Jak v obci pod Řípem hlasoval Petr Pavel i jeho sousedéVčera 17:48Prezidentská Pointa N: Co nám letošní volby ukázaly o kampaních a přímé volběVčera 17:44Poslední předvolební debata: Babiš přiznal chybu marketérů, Pavlovi nabídl pozici ministra obranyVčera 17:29Ruský dovoz se vrátil na předválečnou úroveň. Výpadky z EU nahradila Čína, sankce se obchází přes třetí zeměVčera 17:12Ruská církev je jako sekta, která přináší lidské oběti k totemu s PutinemVčera 17:11Vývoj bojů (337. den): Úspěchy mu otevírají cestu do Kremlu. Jak Prigožinovi žoldáci bojují na Ukrajině a proč se jim daříVčera 16:59Newsletter live! Česká televize škrtá, koncesionáři by měli platit vícVčera 16:51Američtí vojáci zabili lídra Islámského státu v Somálsku. Proti ISIS zasáhli také v SýriiVčera 16:12Číňané už si World of Warcraft nezahrají. Herní gigant Blizzard za sebou práskl dveřmi obřího čínského trhuVčera 16:00Balák zůstává v lánské lesní správě jako referent, i když manipuloval se zakázkouVčera 15:10Vnitro chystá nové formuláře pro matriky, které počítají i se dvěma otci či matkamiVčera 14:46Studio N: Zeman měl návštěvu. Z tajné službyVčera 14:38Nadšení vyprchalo. Zaměstnanci Tesly v Německu si stěžují na přetěžování a pracovní podmínky, vedení láká i ČechyVčera 14:24Přehledně: Devět týdnů s nerozhodnutými voliči. Jak šestice respondentů hledala svého favorita na HradVčera 13:08Ptali jsme se kandidátů, zda by uznali porážku. Odpověděl jen jedenVčera 12:49Babiš by šířil chaos, Pavel je nepopsaný list. Komu a proč by bývalí premiéři a ministři nejraději svěřili Pražský hrad?Včera 12:42Co o kandidátech prozrazuje písmo, které si vybrali na své billboardy? A může jim pomoci vyhrát volby?Včera 12:16O kolik musí Babiš vést po půlhodině sčítání, aby Pavla porazil? Vysvětlujeme, jak sledovat výsledky volebVčera 11:43Kdy se Babišovi třásly ruce? A v čem Pavlovi překážel vous? Jazykovědci hodnotí finální debatuVčera 11:25Prezidentské volby: Výsledky 2. kola. Sledujte průběžné sčítání i to, zda vyhraje Pavel, nebo BabišVčera 11:12Média dělají z voleb seriál o boji dobra a zla, televizní debaty se přeceňují, míní expertVčera 11:02Štěstí je neposlušnost vůči životu. Nick Cave o ztrátě, traumatu, víře a tvorběVčera 10:29Cibule nad zlato. Proč se ta nejobyčejnější zelenina na světě stala luxusem, po němž prahnou i pašeráciVčera 07:25Film Víly z Inisherinu: Nepřijít na pivo a způsobit tak tragédiiVčera 07:25Zdeňka Lišku produkce často zneužívala. Když šlo do tuhého, uměl napsat hudbu k filmu přes noc, vzpomíná zvukový mistr Ivo ŠpaljVčera 07:17Nezdravý fast-food, nebo hýčkané nehmotné dědictví? Pro Belgičany jsou hranolky národní zlatoVčera 06:20Po únoru 1948 vrátil stranickou legitimaci, protože toužil vidět lepší svět. A pak na tom celý život tvrdě a neokázale pracovalVčera 00:20Ověřili jsme debatu na Nově. Častěji opět klamal Babiš26.01 22:21„Pane Pavle, já s vámi souhlasím.“ Poslední televizní debata přinesla nečekanou harmonii