Ve středočeských Průhonicích ve čtvrtek někdo přelepil cedule s názvem obce, nápisy byly namířeny proti Andreji Babišovi. Jeho vliv je velký, řekl v nedávném rozhovoru tamní starosta. Místní podle něj ze spojování obce s expremiérem nadšení nejsou.
První den druhého kola prezidentských voleb svůj hlas odevzdalo 54 procent oprávněných voličů z řad vězňů, tedy 8 833 lidí, informovala na Twitteru Vězeňská služba ČR.
V Jihomoravském kraji odvolilo do 21 hodiny 51,8 procenta voličů. To je o víc než 3 procentní body více než ve stejném čase v 1. kole. Nejvyšší volební účast zaznamenali v Boskovicích, 57 procent. Nejnižší hlásí Hrušovany nad Jevišovkou, 44,8 procenta. Uvedl to krajský úřad.
Skončil první volební den druhého kola prezidentských voleb. Volila asi polovina voličů, často to bylo víc než v 1. kole, zjistila ČTK. Voliči mohou rozhodovat, jestli se novou hlavou státu stane Petr Pavel, nebo Andrej Babiš, ještě zítra od 8:00 do 14:00.
V Brně přišlo k urnám ve 2. kole prezidentské volby do 21 hodin 54,4 procenta lidí. Je to o 5,5 procentních bodů více než v 1. kole a o 4,5 procentního bodu více než ve stejném čase v roce 2018. Nejvyšší účast, 66 procent, hlásí nejmenší městská část Útěchov. Nejméně voličů pak přišlo v největší městské části Brno-střed, 31 procent. Sdělil to Magistrát města Brna.
Volební účast na Praze 5 byla v pátek dvě hodiny před zavřením volebních místností 54,7 procenta.
Všechny obce, které během pátku oslovil Deník N, hlásí mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb nárůst zájmu o voličské průkazy, a to až o desítky procent. Analýzy statistiků ukazují, že volební účast by nyní mohla být podobně vysoká.
Prezidentský kandidát Petr Pavel odvolil v Černoučku v Ústeckém kraji, kde žije. Prohlédněte si, jak volební den v obci pod Řípem zachytil fotoreportér Deníku N Gabriel Kuchta.
Na uklidnění společnosti rozjitřené kampaní bude mít vliv nejen to, kdo se stane prezidentem, ale i s jakým náskokem, řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). (ČTK)
Prezidentská Pointa N: Česko vybírá novou hlavu státu. Stane se jí Pavel, nebo Babiš. Ti si spolu s miliony spoluobčanů prošli v posledních dvou týdnech kampaní, která připomínala spíše zápasy v bahně, a to zejména ze strany jednoho kandidáta.
V Jihomoravském kraji přišlo k volbám do 16:30 hodin 24,8 procenta voličů. To je skoro o 3 procentní body více než ve stejný čas v 1. kole prezidentské volby. Nejvyšší účast je v Rousínově, 28,3 procenta. Ve zprávě to uvedl krajský úřad JMK.
K 16:30 hod. přišlo v Brně k volebním urnám 27,3 procenta lidí. Je to asi o 3 procentní body víc než v 1. kole a také než ve 2. kole prezidentské volby v roce 2018. Nejvíc, 35 procent voličů přišlo v městské části Kníničky. Nejméně, 15 procent, na Brně-střed. Uvedl to magistrát města.
Petr Pavel a Andrej Babiš se střetli v poslední debatě, která skončila jen minutu před otevřením volebních místností. Část diskuse věnovali kultuře, Babiš v závěru přiznal chybu svého marketingového týmu.
Českému mediálnímu prostoru už několik týdnů panují prezidentské volby. Jak si počínají oba kandidáti, ale i sami novináři? Na otázky Deníku N odpovídal sociolog médií Jaromír Volek z agentury Focus.
Po dvou hodinách prezidentské volby se účast většinou pohybuje mezi 20 a 30 procenty, zjistila ČTK. V prvním kole byla v téže době často kolem 20 procent.
Matematik Karel Janeček ve druhém kole volil Petra Pavla. Janeček se v letošních volbách neúspěšně snažil kandidovat, ministerstvo vnitra ho ale nezaregistrovalo kvůli nedostatku uznaných občanských podporovatelů.
Stejně jako v prvním kole přeškrtl jméno kandidáta na volebním lístku, tentokrát však nenapsal na volební lístek své jméno. Volit dorazil ve flanelové košili. „Flanelovou košili jsem si půjčil od své ženy. Sedí mi přece jenom o trochu lépe než tyto volby,“ řekl k tomu Janeček podle tiskové zprávy.
Českého prezidenta volí občané také v Kyjevě nebo Lvově. „Přejeme našim kolegům, aby se volby uskutečnily bez komplikací,“ napsali zástupci českého ministerstva zahraničí na Twitteru.
Andrej Babiš řekl, že jedním z jeho prvních kroků v prezidentském úřadu by byla návštěva zemí V4. Dále by se chtěl zaměřit na analýzu zákonů a komunikaci, kterou by podle svých slov založil na diskusi s premiérem Petrem Fialou. „V tomto směru nechci být aktivistický,“ prohlásil.
Prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) naznačil, že by jako prezident chtěl přispívat k tomu, aby společnost „nebyla rozdělená“. Chtěl by na tom spolupracovat s premiérem Petrem Fialou (ODS). „Jsem na to připraven, pokud bych uspěl,“ sdělil novinářům.
Prezidentský kandidát Andrej Babiš po odevzdání hlasu řekl, že volby jsou referendem o něm. Doufá v „obrovskou“ volební účast, lidé by měli jít volit, protože rozhodují o budoucnosti země. Věří, že by byl dobrým prezidentem.
V Paříži i Londýně je o druhé kolo prezidentských voleb velký zájem. V britské metropoli se před volební místností s hodinovým předstihem tvořila fronta. Na Twitteru to sdělily české ambasády v těchto metropolích.
Petr Pavel řekl, že by i jako prezident chtěl dál bydlet v Černoučku. „Někdy nebude možné každý večer jezdit domů, ale kdykoliv to půjde, určitě budu radši tady než jinde, protože tady se cítíme doma,“ sdělil v Černoučku, kde s manželkou Evou odevzdali hlas.
„Když jsem věděl, kdo bude mým soupeřem, čekal jsem, že to bude horší,“ odpověděl Pavel na otázku, zda ho překvapila vyhrocenost kampaně před druhým kolem prezidentských voleb.
Petr Pavel je podle svých slov rád, že poslední dvě předvolební debaty byly klidnější. „Volby nás nemají rozeštvat, i když musí být trošku vyhrocené. Ale v okamžiku, kdy soutěž končí a je znám výsledek, je potřeba se zase vrátit k normálnímu životu,“ řekl.
Petr Pavel řekl, že jeho první kroky v prezidentském úřadu by směřovaly k přípravě summitu NATO, který podle něj bude důlěžitý pro bezpečnost v Evropě. Zaměřil by se také na problém inflace v Česku.
Prezidentský kandidát Petr Pavel po odevzdání hlasu řekl, že by prezidentský úřad zastával důstojně, komunikoval s veřejností i médii a popisoval realitu takovou, jaká je. „A hlavně se budu orientovat na řešení, která jsou prospěšná pro tuto zemi, ne pro prezidenta jako jednotlivce,“ dodal.
Prezidentský kandidát Petr Pavel očekává, že by volební účast mohla být vyšší než v prvním kole. „Možná se dočkáme i rekordu přes 70 procent,“ řekl. Mezi ním a Andrejem Babišem je podle něj propastný rozdíl, každý nabízí něco jiného.
Premiér Petr Fiala (ODS) očekává vysokou volební účast. Věří, že voliče neodradila tvrdá předvolební kampaň, s vítězem se chce brzy sejít. Budoucí prezident by podle něj měl zklidnit situaci ve společnosti. Sám dal hlas Petru Pavlovi. (ČTK)
Od listopadu loňského roku sledoval Deník N cestu šesti původně nerozhodnutých voličů, kteří dlouho váhali, komu v prezidentských volbách dají svůj hlas. Nyní přinášíme celou sérii přehledně na jednom místě.
Prezident Miloš Zeman vyzval své voliče z voleb před pěti lety, aby v nynějších volbách hlasovali stejně jako on. Sám naznačil, že dal hlas Andreji Babišovi, jak dříve avizoval. Zdůraznil také, že je rád, že jsou svobodné volby.
„Pokud jde o to, jak jsem volil, to asi víte, jsem velmi konzervativní a neměním své názory během čtrnácti dnů,“ řekl ve volbení místnosti novinářům.
„K řádu a klidu mě naposledy vyzývali za normalizace a vím, že v posledních volbách v druhém kole před druhým kolem mně dalo hlas 2 850 000 voličů. Chtěl bych je poprosit, aby tentokrát volili stejně jako já,“ dodal.
Neúspěšná kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová odvolila. Podporuje Petra Pavla, předpokládá jeho výhru v poměru 55 procent proti 45 procentům Andreje Babiše. (ČTK)
Komentovaná analýza Radky Smejkalové: Mír je válka, okupace je osvobození, demokracie je nová totalita, padouch se stává světcem, zabít je uspět, zlo je fajn a naše vnímání reality prostřednictvím jazyka dostává na frak. Žijeme v postfaktické době, která devalvuje slova i jejich významy a vytváří paralelní světy.
Premiér Petr Fiala na sociálních sítích vyzval, aby lidé přišli k volbám. „Volte ve prospěch dobré budoucnosti České republiky. Já volím Petra Pavla,“ napsal.
Druhé kolo prezidentských voleb začalo ve Špindlerově Mlýně za velkého zájmu voličů. Před volební místnosti čekaly před otevřením desítky lidí.
Ve Špindlerově Mlýně, stejně jako v dalších krkonošských střediscích, tradičně zvyšují zájem o volby rekreanti, kteří volí na voličské průkazy. Návštěvnost střediska tentokrát zvyšuje i světový poháru ve slalomu žen, který se uskuteční o víkendu.
„Volební účast očekáváme ještě vyšší než při prvním kole, kdy dosáhla téměř 85 procent. Je velký zájem, už teď je lidí více než touto dobou při prvním kole. Těsně před otevřením volební místnosti čekalo tady více než sto lidí. Vyšší zájem souvisí určitě i se světovým pohárem,“ řekla zapisovatelka Ivana Nocarová.
Oprávněných voličů je podle ní ve Špindlerově Mlýně 794. „Lidí, kteří ve středisku volí na na voličský průkaz, je více než 2000,“ řekla.
Starosta Špindlerova Mlýna Martin Jandura tento týden upozornil návštěvníky střediska, kteří se zde chystají volit, že v sobotu bude kvůli konání světového poháru ve Svatém Petru omezen vjezd osobních aut do centra města. „Volební místnost v městské knihovně, která je v centru, bude v tento den bezproblémově dosažitelná pěšky nebo skibusem,“ řekl ČTK Jandura. (ČTK)
Pavel zopakoval, že pokud prohraje, uzná výsledky voleb a vyzve i své voliče, aby je respektovali. „Museli bychom se smířit s tím, že dalších pět let budeme žít s jinou realitou, neznamená to konec světa,“ podotkl.
Babiš nyní uvedl, že by deklaroval, že je Pavel jeho prezident. Na stejný dotaz Deníku N Babiš před časem neodpověděl.
Poslední předvolební debata skončila. S otevřením volebních místností skončila hodinová diskuse v Českém rozhlase.
V Česku právě začalo druhé kolo prezidentské volby. Otevřelo se téměř 15 000 volebních místností, v nichž mohou lidé hlasovat až do 22.00. Zítra budou volby pokračovat od 8.00 do 14.00.
Babiš přiznal, že jeho předvolební billboard o válce se nepovedl. „Marketéři to nezvládli, omluvil jsem se za to,“ odpověděl na otázku, zda byla předvolební kampaň v mezích zákona.
Pavel by případnou Babišovu nabídku na spolupráci v oblasti armády odmítl. „Raději bych si jako důchodce užíval v lese,“ vyjádřil se.
Babiš se vyhnul odpovědi na otázku, které kulturní odvětví by si zasloužilo pozornost hlavy státu. Místo toho vyjmenoval, co pro kulturu udělala jeho vláda. Pavel by se zaměřil na ta odvětví, která jsou součástí národního kulturního dědictví.
Babiš vidí jako klíč k rozvoji regionů vzdělávání. „Bylo by fajn, kdyby střední vzdělávání podle toho, o jaký typ školy jde, přešlo pod ministerstva, pod jednotlivé resorty,“ myslí si.
„Je to roztříštěné, těžko se hledají synergie. Nemocnice mají města, kraje, každý to má jinak,“ dodal Babiš.
Pavel na otázku, jak předcházet rozevírání nůžek mezi regiony, zmínil využití fondů spravedlivé transformace. „Je také třeba sdílet zkušenosti, podobné jako my mají regiony v Německu, Velké Británii, Belgii,“ odpověděl.
Z hlediska agendy životního prostředí bylo podle Babiše české předsednictví v Radě EU katastrofou. „Ministryně Hubáčková se tam ani nedokázala domluvit anglicky,“ řekl v narážce na exministryni životního prostředí za KDU-ČSL. Pavel na Babišovu poznámku reagoval slovy, že bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) taky ne.
Petr Pavel podle svých slov odmítá dělat z takzvaného Green Dealu strašáka. „Je škoda, že Green Deal démonizujeme, mnoho lidí nezná obsah, jen ví, že to je špatně,“ vyjádřil se.
„Když ale řeknete, že je to soubor opatření na ochranu životního prostředí, s tím se ztotožní,“ dodal Pavel. Andrej Babiš odmítá Green Deal. „Po agresi Putina je potřeba Green Deal přehodnotit, ohrožuje Evropu a náš průmysl, je potřeba jasně říct, ne, uhlí jede dál,“ myslí si.
Analýza odbornice na grafiku a marketing: To, jaké písmo na billboardech a dalších propagačních materiálech zvolí prezidentský kandidát či politická strana, o nich může prozradit přinejmenším tolik co slova. Co styl písma vypovídá o Pavlovi a Babišovi?
Andrej Babiš znovu osočil Petra Pavla z toho, že podceňuje Českou republiku. Mírový summit v Praze je podle něj reálný, zmínil, že jej v minulosti uspořádalo také pětimilionové Norsko.
„I počtem obyvatel malý národ může iniciovat mírová jednání,“ tvrdí Babiš. Pavel se ohradil proti tomu, že by Česko podceňoval. „Řekl jsem, že v tuto dobu nejsou pro jednání s Ruskem vytvořeny ani základní podmínky, s Putinem nikdo nebude ani jednat. Dokud nebude výhled na možné příměří, není možné mluvit o mírových jednáních,“ pronesl.
Andrej Babiš se znovu ohradil proti slovům náčelníka generálního štábu Karla Řehky. „Řehka řekl, připravme se na válku velkého rozsahu, to je jaká? Třetí světová. Ať nestraší,“ pronesl expremiér. Pavel se Řehky zastal.
„Jeho role není strkat hlavu do písku, ale připravit obranyschopnost země,“ oponoval.