Soud zprostil Babiše i Nagyovou obžaloby

Městský soud v Praze vynese rozsudek v kauze Čapí hnízdo. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Městský soud v Praze vynese rozsudek v kauze Čapí hnízdo. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Pražský městský soud dnes nepravomocně osvobodil bývalého premiéra a prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách.

Komentář Jana Moláčka: Je výsostné právo soudů zhodnotit soulad Babišova počínání se zákonem, ale výsostné právo voličů zhodnotit soulad jeho počínání se svými představami o hlavě státu.

Glosa: Andrej Babiš vstupuje do volebního týdne s dvěma trumfy v rukávě. Soud ho zprostil obžaloby a zítra se v Elysejském paláci setká s Emmanuelem Macronem. Proč se ho jeden z nejmocnějších evropských politiků rozhodl přijmout?

Když se státní zástupce Šaroch vzdá práva na odvolání, případ kauzy Čapí hnízdo definitivně končí. Jestliže se odvolá, bude spor pokračovat u vrchního soudu. Pokud by však expremiér Andrej Babiš vyhrál prezidentské volby, a získal tak imunitu, soudy by spor řešily po skončení jeho mandátu.

Soudce Šott necítil při rozhodování o Čapím hnízdě tlak. Politickými kroky Babiše se nezabýval a se společenskou atmosférou se vyrovnal, řekl.

Šéf odborů Josef Středula podle expremiéra Andreje Babiše šokoval svým nedělním rozhodnutím odstoupit z volby prezidenta a podporou pravicové kandidátky Danuše Nerudové zklamal levicové voliče. Zda mu tak v souboji o Hrad pomohl, neví.

Prohlásil to na tiskové konferenci poté, co ho pražský městský soud stejně jako někdejší poradkyni Janu Nagyovou nepravomocně osvobodil v kauze kolem financování farmy Čapí hnízdo.

Nagyová bude řešit s právníky, zda v případě pravomocného osvobození bude žádat o nějakou satisfakci. Rozhodně jsem z toho nevyšla bez úhony, řekla.

Soude Šott má za to, že se Státní zastupitelství kauzou zabývalo pečlivě, podrobně a s mimořádnou zodpovědností, ale že konstrukce případu byla taková, jak ji vyšetřovala policie. „Jsme vázáni skutkem, jsme povinni přezkoumat podezření, jak ho má policie, ale nemohli jsme zavrhnout variantu, která vycházela z obžaloby. Šli jsme po podstatě.“

Soudce Jan Šott. Foto: Zdislava Pokorná, Deník N

Původní podezření policie nebylo potvrzeno, prohlásil na tiskové konferenci soudce Šott.

Babišův obhájce Eduard Bruna řekl, že je s výsledkem velmi spokojený. „Upřímně řečeno jsem to nečekal, já jsem řešil ty evropské peníze, že nedošlo k podvodu, a podařilo se, že je zproštěno oboje,“ řekl.

Na dotaz, jak to vnímá Andrej Babiš, řekl: „Klient je známý tím, že si vše rozhoduje sám, takže počkám na něj, ale předpokládám, že se neodvolá.“

„Zkrátka jsem tam nechtěl být,“ reagoval Babiš na to, proč si u soudu nevyslechl rozsudek ve své kauze. „Po šesti letech, když bojujete za pravdu, máte nějaké emoce. Já jsem si je vyřídil ve své ložnici,“ vysvětlil šéf hnutí ANO.

Andrej Babiš na tiskové konferenci neodpověděl na otázku týkající se rozporu kolem podpisu svého syna. Podle soudu totiž Babiš mladší nemohl podepsat dokumenty o převodu akcií. „Já už se k tomu nechci vracet,“ řekl Babiš a začal kritizovat média.

Babiš řekl, že se v Paříži možná staví i u Kunderových. „Je známé, že když jsem tam byl v roce 2015, Milan Kundera i díky tomu, že jsem to inicioval, dostal zpět české občanství,“ řekl.

Andrej Babiš řekl, že zítra letí z Brna do Paříže, kde ho na půl hodiny přijme francouzský prezident Emmanuel Macron. „Je to dnes lídr Evropy, určitě mě bude zajímat, o čem se bavil s Bidenem, vážím si toho, že s ním budu zítra mluvit jako s kolegou z frakce v Evropském parlamentu, kterou on založil.“

Babiš se na tiskové konferenci omluvil, že se o soudu vyjádřil jako o politickém procesu. „Za to se omlouvám, ale trvám na tom, že to bylo politické trestní stíhání. Politický proces to nebyl, omlouvám se za to, že jsem to jednou řekl.“

„Můžu jenom říct, že pokud bych se stal prezidentem, budu lidem k dispozici, abych je vyslechl, pokud měli nějaké zkušenosti z hlediska nějakých věcí,“ řekl dále.

Andrej Babiš na tiskové konferenci: „Je to dobrá zpráva pro celou Českou republiku, pro všechny občany ČR, že žijeme v právním státě a že máme nezávislou justici a že máme soud, který nezávisle rozhodl o tom, že paní Nagyová a já jsme byli zproštěni viny.“

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch řekl, že nyní nebude komentovat, zda se v soudu o kauze Čapího hnízda odvolá. Rozhodne se až po písemném vyhotovení rozsudku. K dalším dotazům se nyní vyjadřovat nechtěl

Soudce Šott si vzal na vypracování písemného odůvodnění rozsudku tři měsíce. Dnes vystoupí na tiskové konferenci.

Soudce Šott nyní reaguje na slova Andreje Babiše, že byl stíhán kvůli tomu, že odešel do politiky. „Obžalovaný nebyl stíhán kvůli své politické aktivitě, ale kvůli podezření ze závažného ekonomického trestného činu,“ řekl soudce.

Spis a vyšetřování bylo podle něj vedené profesionálně a ve spise neviděl žádné známky ovlivnění.

Soudce Jan Šott se v rámci propojení farmy a holdingu Agrofert dostal také k případu údajného krácení daně. Policie to po třech letech uzavřela s tím, že se trestný čin nestal. „Byl to vztah sponzoringu,“ říká soudce ke vztahu Čapího hnízda a Agrofertu.

Koncern platil Čapímu hnízdu za reklamu miliony – díky tomu farma zvládala splácet své závazky.

Výpověď bankéře Filipa Koutného označil soudce Šott za „zcela věrohodnou“. „Úvěr u banky dojednala finanční ředitelka Agrofertu Procházková. Nad rámec ručení a zástavy, by Agrofert úvěr nedostal,“ uvedl soudce.

U finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové stejně jako u svědka Švingera by měla policie zvážit stíhání pro křivou výpověď, uvedl soudce Šott.

Bankéř Filip Koutný se nyní soudí se svým bývalým zaměstnavatelem – bankou HSBC. Tvrdí totiž, že byl vyhozen poté, co policii v roce 2020 řekl, že se v bance mluvilo o tom, že farma je Babišovou privátní investicí.

U soudu se snaží prokázat, že vyhazov zdůvodněný jako výpověď pro nadbytečnost dostal v listopadu 2020 neoprávněně. „Banka neměla žádný důvod vypovědět pracovní smlouvu,“ tvrdí Koutný. Jeho advokátka Nataša Randlová soudkyni také řekla, že ačkoliv byl Koutný vyhozen pro nadbytečnost, v jeho oddělení k dalším odchodům nedošlo.

Soudce Jan Šott zhodnotil i svědeckou výpověď někdejšího šéfa představenstva Farmy Čapí hnízdo Tomáše Raka, kterého soud vnímá jako nedůvěryhodného. Rak totiž v rámci vyšetřování změnil svou výpověď, ve které zcela otočil.

A to poté, co po Agrofertu požadoval 350 tisíc korun, které mu firma měla dlužit. „Výpověď svědka Raka a její naprosté změnění hodnotím jako nedůvěryhodnou.“

Více jsme o případu psali zde.

Podle soudce Andrej Babiš mladší zřejmě nepodepsal dokument na převod akcií k Čapímu hnízdu. „Nic takového rozhodně podepsat nemohl,“ uvedl Šott s tím, že Babiš byl v té době v USA, kde studoval.

Jako jeden z důkazů jsou transakce z bankovních karet Andreje Babiše mladšího, které se v dané době uskutečňovaly kontinuálně v USA.

Soud podle Šotta ale nemůže konstatovat, že by převod akcií na Babiše mladšího podepsal sám expremiér. „Nečiníme závěr, že by převody akcií podepsal Andrej Babiš starší,“ řekl. Podle soudce ale Babiš starší musel vědět, kdo ve skutečnosti listiny podepsal. „Pokud to nepodepsal, tak ta osoba, co to učinila, to musela udělat s jeho vědomím,“ řekl.

„Je potřeba zdůraznit, že znalec přinesl závěr, že zřejmě nejde o pravé podpisy Andreje Babiše mladšího. Učinil to s vyšší mírou pravděpodobnosti,“ řekl soudce s tím, že bývalý premiér ale odmítl poskytnout své podpisy na další zkoumání. „Je to právem obžalovaného.“

Současně ale uvedl, že možné zfalšované podpisy nemohly ovlivnit celou kauzu. „Byla by to sice ostuda, ale z hlediska právního by to nemělo význam,“ uvedl soudce.

Soud uznal výpověď Andreje Babiš mladšího za věrohodnou. „Soud ji vnímal jako logickou, konzistentní a přesvědčivou,“ řekl Šott. Podle něj se výpověď Babiš mladšího shodla se znaleckým zkoumáním Aleše Čulíka, který popsal, že podpis při převodu akcií zřejmě nebyl jeho. Stejně tak mluvil pravdu o svých finančních výdajích.

Soudce nyní rekapituluje závěry znalkyní – psychiatričky Gabriely Leblové a psycholožky Jindřišky Záhorské. Obě posuzovaly zdravotní stav Andreje Babiše mladšího. Leblová zjistila, že od roku 2015 trpí paranoidní schizofrenií.

Podle psycholožky Jindřišky Záhorské, která zpracovávala psychologickou část znaleckého posudku, nebyly zjištěny „žádné znaky, které by svědčily o přítomnosti halucinací či bludů“. Podle ní není u Babiše mladšího narušen kontakt s realitou.

Soudce uvedl, že v době výslechu byl stabilizovaný a kompenzovaný, nebyly zjištěny sklony ke lhavosti.

Soudce Jan Šott nyní popisuje znalecký posudek písmoznalce Aleše Čulíka, který u soudu naznačil, že podpis pod nabytím akcií farmy Čapí hnízdo nemusí patřit Andreji Babišovi mladšímu, ale právě jeho otci.

Syn šéfa ANO totiž loni řekl, že dokument nemohl podepsal, protože v té době, tedy v roce 2008, byl mimo Evropu. Závěr byl už tehdy nejednoznačný, protože Čulík neměl dostatek srovnávacího materiálu, tedy Babišových podpisů, aby mohl tento závěr definitivně potvrdit.

Soud mu proto dal za úkol vyhotovit nový znalecký posudek. Problém se ale nevyřešil, Babiš mu žádné podpisy neposkytl.

Soudce Jan Šott vysvětluje, proč se nepřiklonil k tomu, že projekt byl účelový a byl připravený k tomu, aby byla získána dotace. Znovu se odkázal na svědka Jana Bareše, který řekl, že se jednalo o projekt určený pro Babišovy děti.

„Pokud tady byl přístup pana Babiše takový, že důvodem byla rodina, která ho přemluvila, nejde to jednání kvalifikovat jako účelové. Babišovi to bylo poměrně jedno,“ řekl soudce. „Je tak zjevné, že ten hlavní účel v tu dobu nebyl takový a není možné to jednání kvalifikovat jako účelové za primárním získáním dotace,“ dodal.

Soudce Jan Šott říká, proč je svědecká výpověď Jana Bareše klíčová. U soudu totiž během října řekl například to, že Nagyová řešila dotační výzvu daleko dříve, a to ještě předtím, než měla být vyhlášena. „Jsou to velmi podstatné a důležité informace,“ říká k jeho výpovědi soudce.

Podle soudce totiž mluvil přímo s Babišem o jeho motivaci k projektu farmy. Babiš mu tehdy řekl, že se jedná o projekt určený mimo jiné pro jeho dceru, která chtěla dle jeho tvrzení začít podnikat. K tomuto Barešovu tvrzení Šott říká, že je „absurdní představa, že by si Babiš svědka připravil“.

Soudce Šott prohlásil, že v procesu byl klíčovým svědkem stavební technik Jan Bareš. Jeho výpověď označil soudce za „věrohodnou a konzistentní.“

Marketingový specialista Jan Bareš u soudu řekl, že měl prý zprávy od Babiše, že shání půjčku od banky HSBC. To se nakonec i stalo – banka se zárukou v podobě Agrofertu půjčila na stavby několik stovek milionů.

„Věděl jsem, že se zajišťuje půjčka pro Čapí hnízdo. Pan Babiš říkal, že zajistí úvěr a že to zaručí Agrofert, takže půjčku farma určitě dostane. Pan Babiš také věděl, že dotaci dostane pouze malý a střední podnik, to věděli všichni,“ zdůraznil na podzim u soudu s tím, že si i Babiš s Nagyovou byli vědomi toho, že nemají na dotaci nárok.

Babišova obhajoba podle soudce dokázala vyvrátit, že by se Andrej Babiš zajímal o výzvu na přidělení dotace pro Farmu Čapí hnízdo ještě předtím, než byla dotační výzva zveřejněna.

„Pokud už paní Nagyová řešila výzvu a řešila seminář ohledně podmínek, řešila dotaci už v době, kdy Čapí hnízdo nebylo ještě vyčleněno jako samostatný podnik. Výpověď paní Nagyové není příliš konzistentní ani logická,“ vysvětlil soudce.

Soudce Jan Šott zkritizoval výpovědi Andreje Babiše i Jany Nagyové, protože nebyly „věrohodné“.

„Pokud už paní Nagyová řešila výzvu a řešila seminář ohledně podmínek, řešila dotaci už v době, kdy Čapí hnízdo nebylo ještě vyčleněno jako samostatný podnik. Výpověď paní Nagyové není příliš konzistentní ani logická,“ vysvětlil soudce.

Soudce Jan Šott v odůvodnění svého rozhodnutí mimo jiné uvedl, že „nesouhlasí s koncepcí obžaloby“. Poukázal na to, že žalobce se v obžalobě soustředil na posouzení relevantnosti trhu, ačkoliv bylo zjevné, že bude čelit důkazní nouzi.

„Babiš u soudu opakovaně uváděl, že o dotaci se dozvěděl až po vyhlášení výzvy. To je poměrně zvláštní, když si vzpomíná takto přesně na něco, co se odehrálo tak dávno,“ podotkl soudce Jan Šott.

Soudce Šott řekl, že výpovědi Babiše i Nagyové ke kauze Čapí hnízdo byly kusé a nekonzistentní. „Nepůsobí příliš konzistentně, byly příliš kusé a neumožnily soudu získat odpovědi,“ řekl.

„Ve své druhé výpovědi pan obžalovaný uvedl, že o zasedání ZZN Pelhřimov nic nevěděl a nic neinicioval, protože je to pod jeho rozlišovací možnosti,“ řekl soudce a rekapituloval některé další Babišovy výroky. Šott rekapituluje i Babišovy výroky například z jeho projevů v Poslanecké sněmovně.

Babiš k věci během soudního jednání vypovídal jen třikrát, řekl soudce Šott. „V hlavním líčení nejprve vypovídal monologicky. A k věci samotné mluvil jen ve třech případech,“ řekl soudce. Babiš během soudního jednání opakovaně tvrdil, že se jedná o politickou kauzu.

Protikandidáti i další politici respektují rozhodnutí soudu, který osvobodil Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Petr Pavel i Danuše Nerudová slibují, že expremiéra ve volbách porazí. Na verdikt reagoval i předseda vlády Petr Fiala.

„Pokud paní Nagyová část skutku popsala v závěrečné řeči, nešlo to už brát v potaz. A soud už to nemohl hodnotit,“ dodal soudce Jan Šott.

„Oba obžalovaní nikdy neodpovídali na otázky policie nebo soudu,“ řekl soudce Jan Šott s tím, že na to Andrej Babiš i Jana Nagyová mají právo.

Podle prezidentské kandidátky Danuše Nerudové je potřeba dnešní rozsudek v kauze Čapí hnízdo respektovat. „Máme nezávislou justici a tato kauza nebyla zpolitizovaná, jak sám Andrej Babiš tvrdil. Nic to ale nemění na tom, že Andrej Babiš v politice dlouhodobě prosazuje pouze své vlastní zájmy, přispívá k rozvracení demokracie,“ napsala.

„Ve druhém kole Andreje Babiše porazím,“ dodala.

„Je patrné, že došlo k zásadnímu nedorozumění mezi policií a státními zástupci,“ řekl soudce Šott s odkazem na požadavek nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby se vyšetřovatelé zaměřili na propojenost podniků a relevantní a sousedící trhy, na nichž Čapí hnízdo působí.

Dnešní rozsudek v kauze Čapí hnízdo může být jedním z důležitých faktorů pro snahy šéfa hnutí ANO Babiše v prezidentské volbě. Zejména ve druhém kole by si mohl vést lépe, pro vlažné voliče může totiž odpadnout jedna z překážek, proč jej nevolit.

To, že Čapí hnízdo nekonkurovalo na relevantním trhu žádné další společnosti holdingu Agrofert, už minulý týden před soudem tvrdil soudní znalec, kterého si najali Babišovi obhájci.

„Nebudete se rozhodovat, zda půjdete do Olbramovic, nebo do Špindlerova mlýna,“ řekl minulý týden před soudem znalec. Podle něj jde o místa v jiných krajích a s jinou atraktivitou. „Ani Sokolovna Průhonice nekonkuruje Farmě Čapí hnízdo,“ reagoval znalec.

Odmítl srovnání, protože Babišova Sokolovna je sice ve Středočeském kraji jako Čapí hnízdo, nicméně je podle něj prakticky v Praze.

Soudce Šott se nyní v odůvodnění vypořádává s tím, zda si Farma Čapí hnízdo nekonkurovala například s rekreačním objektem v Labské u Špindlerova Mlýna, který ve druhé polovině 90. let získal Agrofert.

Podle Šotta si žalobce sám není jist, jestli společnosti Agrofertu vůbec působily na stejném nebo relevantním trhu. Žalobce si sám nebyl jistý v této věci při podání obžaloby.

Šott: „Jsou značné pochybnosti, zda Imoba (spadající pod Agrofert pozn. red.) a Čapí hnízdo chtěly působit na stejném nebo relevantním trhu.“

„Rozsudek v kauze Čapí hnízdo mj. prokázal, jak důležité a praktické je ctít presumpci neviny,“ napsal ministr spravedlnosti Pavel Blažek na Twitteru. Trestní právo se podle něj nemá a nesmí stát součástí politického diskurzu.

Jana Nagyová, kterou soud zprostil obžaloby v kauze Čapí hnízdo, pro Radiožurnál řekla: „Jsem neskonale šťastná, jsem velice ráda, že naše justice dokáže rozhodovat nezávisle i v takto náročné, dlouhé a komplikované kauze, jako bylo Čapí hnízdo.“

Rozsudek je třeba respektovat, sdělil k rozhodnutí o Čapím hnízdu premiér Petr Fiala. Politické zápasy se odehrávají ve volbách, nikoli u soudu, míní. (ČTK)

Soudce Jan Šott ve svém odůvodnění k osvobození Andreje Babiše a Jany Nagyové řekl, že vyšetřovatelé se kauzou Čapí hnízdo zabývali opakovaně a dostatečně.

Předseda trestního senátu Šott zatím stále rekapituluje případ a argumentaci vyšetřovatelů. Nyní se věnuje i argumentaci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který na konci roku 2019 znovu nařídil obvinit Andreje Babiše a Janu Nagyovou.

Soudce Jan Šott opakuje argumentaci žalobce Jaroslava Šarocha, podle kterého se nepodařilo prokázat, že Čapí hnízdo nebylo podnikem závislým na Agrofertu. „Podnik může ztratit svoji pozici nezávislého podniku jen v případě, že působí na stejném nebo sousedním trhu,“ řekl soudce s odvoláním na příručky Evropské komise.

Soud zprostil Andreje Babiše a Janu Nagyovou obžaloby. Přečtěte si, kdo je rázný soudce Jan Šott, který na sebe upozornil už v dalších mediálně sledovaných kauzách.

Soudce Šott přečetl důvody, proč dozorující státní zástupce původně zastavil trestní stíhání Andreje Babiše. Nyní rekapituluje, proč někdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v roce 2019 trestní stíhání znovu zahájil.

Nové články Deníku N

00:16Státy uvádějí do pohotovosti armády, státníci vydávají mimořádná prohlášení 00:08Izrael se spojenci likviduje íránské drony, výbuchy zní i nad Jeruzalémem. Ohledně raket zatím panuje nejistotaVčera 22:11Živě: Írán podle svého vyjádření vyslal drony a rakety na IzraelVčera 22:07Volební dárečky dávat nebudeme, říká StanjuraVčera 14:22My Češi se umíme radovat z mála, ale komunismus nás nenaučil dávat, říká šéfka českého muzea v USAVčera 13:23Prozápadní vláda není samozřejmost, prohlásil Fiala. ODS povede další dva rokyVčera 13:04Slovenským celebritám ukončují firmy komerční spolupráce. Vadí jim jejich podpora PellegrinihoVčera 13:00Petr Fiala obhájil post předsedy ODS, neměl protikandidátaVčera 12:10Fiala: Vláda zatím splnila 60 procent toho, co si předsevzala. Lidé nás volí v těžkých časechVčera 09:49Velká část české společnosti stojí bezvýhradně za Izraelem a odmítá jakoukoliv jeho kritiku. Co ji k tomu vede?Včera 08:06Přijímačky na střední školy | Předseda antimonopolního úřadu na svatbě vlivného advokáta | Otočil Fico ohledně války?Včera 08:00Ani vlk, ani pes, ale vlkopes. Expert vysvětluje, zda přibývající kříženci ohrožují vlka, psa nebo člověkaVčera 06:30Nahlédněte do Klementina, jak jste ho ještě neviděli. Nejkrásnější barokní knihovnu teď můžete navštívit klidně doma z obývákuVčera 06:00Režisérka Daniela Špinar se svým týmem připravila pro vršovický Vzlet pohybově-obrazovou inscenaci vycházející z nezveřejněných deníků Petra Lébla12.04 23:28„Bez nich bych skončila v ústavu.“ Sehnat pečovatele mimo větší města je velmi obtížné12.04 21:00„Právně nezávazný dokument.“ Bezpečnostní dohoda s Ukrajinou nebude obsahovat vyslání vojáků12.04 20:11„Matematika mi nepřipadala jako od Cermatu, struktura se změnila.“ Pět deváťáků hodnotí první den přijímaček12.04 19:46Češi jsou štědřejší. Stát ale může pomoci tomu, aby se to vyplácelo i chudším, ukazuje studie12.04 19:26Akcie Tesly klesají, investory naopak zaujal příchod nového čínského konkurenta Xiaomi12.04 19:01Boje v Myanmaru: junta ztrácí půdu pod nohama, její vojáci prchají a porážka stíhá porážku12.04 18:47Nepříjemné inflační překvapení poslalo dolů cenu amerických akcií12.04 18:45Deváťáci mají za sebou první test z matematiky. Zkusili jsme ho spočítat a nabízíme naše řešení (teď už správně)12.04 17:47V kůži deváťáků: Zkusili jsme zodpovědět všech třicet úloh z češtiny a vysvětlujeme náš postup12.04 17:45Politická Pointa N: Kongres ODS potvrdí Fialu ve funkci. Udělají totéž i voliči?12.04 17:40Autoritáři vládnou světu. Přesvědčte se o tom sami v ukázce z nové knihy Věk autoritářů12.04 17:25Nejistotě nejspíš křivdíme. A je to velká škoda12.04 17:15Vývoj bojů (778. den): Rusové se ve čtvrtek pokusili vyřadit obrovské zásobníky plynu sto kilometrů od Slovenska12.04 15:56Rusko po více než 30 letech mění názor na zločin v polské Katyni. Vrací se k sovětské verzi12.04 15:20Studio N: Niterná a produktivní. Co všechno je kreativita?12.04 14:47Věta „nikdo nechce jednat o míru“ neplatí. Rozebíráme švýcarský, ruský i Trumpův návrh