U soudu k Čapímu hnízdu promluvil Babiš i znalci, soudce hlavní líčení odročil

Andrej Babiš se účastní soudního jednání ke kauze Čapí hnízdo. Foto: Gabriel Kuchta
Andrej Babiš se účastní soudního jednání ke kauze Čapí hnízdo. Foto: Gabriel Kuchta

Soud odročil hlavní líčení ke kauze Čapí hnízdo na 4. ledna. Soudce Šott tak vyhověl žádostem obhajoby, aby se výslechy obžalovaných a také dodaných soudních znalců uskutečnily až v novém roce.

Babiš se omluvil, že se při jednání občas chová emotivně a agresivně. Děje se tak podle něj kvůli tomu, že je to pro něj těžká situace. „Protože jsme měli se synem krásný vztah,“ řekl. „Byl jsem dobrý táta, jsem dobrý táta a osobně se mě to dotýká,“ dodal Babiš se slzami v očích.

Babiš v emotivním projevu prohlásil, že ho jeho syn nenávidí proto, že veřejně mluvil o jeho schizofrenii. „Byla to chyba, neměl jsem to dělat,“ řekl.

Andrej Babiš si vzal u soudu slovo poté, co sál opustily znalkyně. Svou řeč začal tím, že se „jedná o politický proces“. Následně dodal, že nesouhlasí se závěry psycholožky o stavu jeho syna, a to proto, že s Babišem mladším mluvila pouze pět hodin.

„A já mohu doložit fotky, iks fotek, které dokládají, že jsme měli hezký vztah,“ řekl. „Je to pro mě rodinná tragédie, nepřál bych to nikomu zažít,“ dodal.

Dění v soudní síni sledujeme v online reportáži.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Soudce Šott napomenul Andreje Babiše, který kladl dotazy znalkyni. Babiš totiž znalkyni řekl, že nemluví pravdu.

Expremiér vstal a řekl: „Žádný rodič na světě by nechtěl zažít to, co teď já.“ Narážel tím na to, že se zdravotní stav jeho syna probírá u soudu před veřejností.

Andrej Babiš během proslovu psycholožky kroutí hlavou a v některých okamžicích tiše mluví sám pro sebe. Slovo si berou Babišovi obhájci, kteří se znalkyně ptají, jaký vliv mělo na výpovědi Babiše mladšího to, když nebral léky. „Není jasné, zda léky skutečně bral, nebo ne. Není také jasné, jak dlouho,“ odpověděla znalkyně.

Slovo si vzal Babišův obhájce, který se ptal na věrohodnost Babiše mladšího. „On se domnívá, že se otec dopustil trestného činu a chce přispět jen k tomu, aby vše bylo řádně prověřeno,“ říká znalkyně.

Soudní senát se ptá psycholožky Záhorské na to, zda by urovnání vztahů Andreje Babiše s jeho synem napomohlo k tomu, aby se zdravotní stav Babiše mladšího zlepšil. Záhorská to potvrdila.

„Je možné, že pokud by se někdy vztahy upravily, pokud by otec hledal tu cestu smíru, pochopení a odpuštění, došlo by ke zlepšení?“ ptala se členka senátu.

Záhorská na to řekla, že by se stav určitě zlepšil. „Jestliže jsou konflikty v rodině, tak ve chvíli, kdy obě dvě strany pracují na tom, aby se odstranily, tak to ten psychický stav stabilizuje, to samozřejmě,“ řekla.

Následně dodala, že v rámci šetření nebylo zjištěno, že by Babiš mladší měl snahu poškodit svého otce.

Po téměř hodině skončila výpověď expertky z oboru psychiatrie Leblové. Před soudní „ohrádku“ nyní předstoupila psycholožka Jindřiška Záhorská, která se zabývala dvěma typy věrohodnosti.

„Nebyly zjištěny žádné znaky, které by svědčily o přítomnosti halucinací či bludů,“ řekla v úvodu svého proslovu. „Obecnou věrohodnost jsem posoudila jako sníženou,“ dodala. U věrohodnosti specifické (Andreje Babiše mladšího) podle ní převažují faktory, které ji podporují.

Psycholožka Jindřiška Záhorská. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Slovo si vzal Andrej Babiš, který se znalkyně zeptal na to, zda jí jeho syn řekl, že jezdil na dovolené s Petrem Protopopovem a jeho manželkou Ditou. „Řekl vám, že jsou jeho druhá rodina? Že s nimi trávil dovolené?“ ptal se u soudu Babiš. Znalkyně odpověděla, že dělala pouze posudek. „Nešlo o žádné výslechy Babiše mladšího,“ reagovala.

Babiš se následně zeptal na to, zda jí jeho syn řekl, že přestal brát léky.

„On měl pocit, že bere léků více, než měl, což je těžké vyhodnotit,“ odvětila a dodala, že lidi trpící touto nemocí tento pocit mohou mít.

Podle Leblové se pojmem stabilizovaný stav rozumí to, že je Babiš mladší schopen fungovat, komunikovat a chápat, co se kolem něj děje. Znalkyně také řekla, že propuknutí nemoci Babiše mladšího by datovala k polovině roku 2014. Není jasné, zda nemoc propukla dříve, nebyly o tom totiž žádná data. Leblová se následně opakovaně odmítla vyjádřit k věrohodnosti Babiše mladšího.

Další Babišův obhájce Bruna se ptá znalkyně na vztah Andreje Babiše mladšího se svým otcem. „Jedna věc je negativní nastavení vůči rodičům a druhá věc je chorobnost. Já sleduju chorobnost,“ odpověděla znalkyně.

Následoval další dotaz, zda nemoc Babiše mladšího mohla ovlivnit jeho výpověď před soudem. Na to expertka řekla, že je Andrej Babiš mladší aktuálně zaléčen.

„Je negativní, ale není chorobný. Je negativně nastaven, ale ne na úrovni bludů,“ řekla. Následně dodala, že se Babiš mladší bojí Petra Protopopova, který ho měl v roce 2017 odvézt na Ruskem okupovaný Krym.

Babišův obhájce se také zeptal, zda je běžné, že si lidé trpící touto nemocí myslí, že jsou zdraví. „Řada schizofrenních pacientů si myslí, že jsou zdraví, je to jeden ze základních problémů,“ odpověděla znalkyně.

Slovo si vzal Babišův obhájce, který se znalkyně zeptal, jak se na zdravotním stavu člověka, který má schizofrenii, podepíše to, když přestane brát léky. „Tato nemoc vyžaduje dlouhodobé užívání medikace,“ řekla. „Vysazení medikace je rizikové a znovu platí akutní symptomatiky,“ dodala.

Soudní senát se znalkyně zeptal, jestli nemoc u Andreje Babiše mladšího spustila kauza Čapího hnízda v roce 2015. „To je veliká spekulace,“ řekla znalkyně Leblová, která následně dodala, že Andrej Babiš mladší je v současné době zaléčen a je schopen účastnit se soudu. „V současné době je jeho nemoc velmi dobře kompenzována,“ prohlásila.

Podle expertky se Andrej Babiš mladší přikláněl spíše k tomu, že má simplexní druh schizofrenie, která má charakteristický plíživý průběh, při kterém se postupně rozvíjí prapodivné chování. Babiš mladší má podle Leblové ale paranoidní schizofrenii, při které nemocný trpí především halucinacemi.

Před soudem vystoupila expertka z oboru psychiatrie Gabriela Leblová. Ta řekla, že Andrej Babiš mladší má paranoidní schizofrenii. „Je zcela jistě schizofrenní,“ řekla u soudu. „On ví, že má psychické potíže, polemizuje s tou diagnózou, což je u pacientů těchto typů velmi běžné,“ dodala Leblová.

Znalkyně Gabriela Leblová u soudu ke kauze Čapí hnízdo. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Nyní si vzal slovo Babišův obhájce Eduard Bruna a požádal o desetiminutovou přestávku. Soudce požadavku vyhověl.

Soudce Jan Šott zamítl návrh Babišových obhájců, aby byla veřejnost vyloučena z projednávání dvou svědkyň, které budou odpovídat na dotazy soudu ohledně zdravotního stavu Andreje Babiše mladšího.

Znalec Aleš Čulík řekl, že přichází v úvahu, že autorem podpisů na listinách k nabytí akcií Farmy Čapí hnízdo je Andrej Babiš starší. Zmínil, že vyhotovení posudků bylo komplikované.

Zhruba po patnácti minutách výslech Čulíka skončil. Podle něj u listin nešlo o klasický podpis, který se podobá psanému textu obžalovaného Babiše. Dodal také, že genetika nemá žádný vliv na společné rysy psaného textu.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Čulík na začátku své výpovědi řekl, že vyhotovení posudku bylo komplikované, neboť mu Andrej Babiš neposkytl více svých podpisů. Následně u soudu odpovídal na otázky ohledně pravosti podpisu Babiše mladšího pod převodem čtyř akcií společnosti Farma Čapí hnízdo. Syn šéfa ANO loni řekl, že dokument nemohl podepsal, protože byl v té době (v roce 2008) mimo Evropu.

Před soudem začal vypovídat znalec Aleš Čulík, který měl na starosti vyhotovit posudek v oblasti písmoznalectví. Ten má objasnit pravost podpisu Andreje Babiše mladšího pod nabytím akcií farmy.

Po téměř dvouměsíční odmlce začal pražský městský soud znovu projednávat kauzu Čapí hnízdo. Přítomni jsou obžalovaní Andrej Babiš i Jana Nagyová.

Během pondělního jednání zazní výslechy znalců, řekl na úvod soudního jednání soudce Jan Šott. Poté přijdou na řadu obžalovaní, není však jasné, zda již budou mít závěrečné proslovy.

Andrej Babiš se účastní soudního jednání ke kauze Čapí hnízdo. Foto: Gabriel Kuchta

Nové články Deníku N

06:30Znovu se musí schovávat, spisovatel Salman Rushdie je ale odvážný i po útoku 06:30Sylvester Stallone patří do starého železa. Nebo ještě ne? Čtvrtí Expendables marně hledají mladé nástupce akčních legend 06:00Pětadvacátý Designblok startuje již tento týden. Nabídne designové novinky evropských etablovaných hvězd i mladých talentů, edukační program i technologické inovace. Co nesmíte minout?Včera 20:16Zemřel podnikatel Horák, který měl blízko k Mynářovi. Kromě katarské mise byl spojen i s kauzou DozimetrVčera 19:55Jak se ze sedmičky opět stala dvojka. Ficův věrný Kaliňák může mít v jednáních o vládě klíčovou roliVčera 18:37Anketa: Jak si vedl Petr Dvořák v čele České televize?Včera 15:46Progresivní Slovensko se nechce vzdát, ale ví, že Pellegrinimu musí dát nabídku, která se neodmítáVčera 12:50Co může Fico udělat po volbách, když už viděl Kaliňáka za mřížemiVčera 11:42ANO výrazně vede, podle STEM ale nedokáže přetahovat voliče vládní koaliciVčera 09:05O Ficově vládě rozhodne Pellegrini. Jeho Hlas přitahovaný Směrem se pokusí zlomit ŠimečkaVčera 08:45Sněmovna zakládá oddělení marketingu, preferuje specialisty na „rychloobrátkové zboží“Včera 08:23Do slovenského Parlamentu se vrací SNS. Už se vidí ve vládě, poslanecký klub bude plný konspirátorů a rusofilůVčera 07:34Není to konec světa. Fico vyhrál, ale Slovensko mu nepatříVčera 06:30Zemřela na tyfus, nebo to byla vražda? Urozená Lucrezia Medicejská jako tragická hrdinkaVčera 06:30Komik Russell Brand čelí podezření ze sexuálních útoků. Zastali se ho Elon Musk a Andrew Tate, mluví o „obvinění šílených mrch“Včera 02:47Fico vyhrál. Jak může vypadat jeho vládní koalice?Včera 00:44Projekce Denníku N otáčí očekávání z exit polls: podle ní slovenské volby vyhraje Směr30.09 23:22Podle slovenských exit polls vyhrálo Progresivní Slovensko, experti radí nepodcenit Směr30.09 20:46Živě: Fico ovládl slovenské volby, jeho Směr skončil první s výrazným náskokem30.09 14:56„Nechci se vrátit do časů Mečiara.“ Volební vlak vezl z Česka stovky slovenských voličů, hlavně studentů30.09 14:32Lidé nečekají, až umřou žízní. Dají se do pohybu, říká šéf vodních projektů. Zdroje vysychají30.09 09:22Slováci volí: Kdy budou výsledky, v čem jsou slovenské volby jiné a další odpovědi30.09 07:14Umění nakradené nacisty dodnes nebylo zcela vráceno. Proč a jaké šance mají potomci majitelů?30.09 06:30Večer plný překvapení: Šanci na výročních třicátých Cenách Thálie má Ivan Trojan, jistou jubilantkou je Daniela Kolářová30.09 06:30Konec básníků v Čechách? Patos je past, přesto vzpomínáme na nezapomenutelné Café Fra29.09 20:33Vývoj bojů (583. den): „Postupujeme pomalu? Kdybyste věděli, jak to šlo u Chersonu, chytali byste se za hlavu“29.09 20:20Obrana za vodou, regiony tak tak nad ní, Bekovi pomůže finta s platy, Síkelovi vy. Pitváme Stanjurův čtvrtbilionový schodek29.09 19:04Příběh sněmovních obstrukcí: grafy ukazují, jak moc se dolní komora v tomto volebním období zasekla29.09 18:24Boj bude pokračovat. Ať už Fico vyhraje, nebo prohraje, rozdělení Slováků neskončí, varuje šéfredaktor Bárdy29.09 18:16Dozorčí rada osud obřího tendru na metro D nezvrátila. Hřib: Pokud zůstane stín pochybností, bude audit