U soudu k Čapímu hnízdu promluvil Babiš i znalci, soudce hlavní líčení odročil

Andrej Babiš se účastní soudního jednání ke kauze Čapí hnízdo. Foto: Gabriel Kuchta
Andrej Babiš se účastní soudního jednání ke kauze Čapí hnízdo. Foto: Gabriel Kuchta

Soud odročil hlavní líčení ke kauze Čapí hnízdo na 4. ledna. Soudce Šott tak vyhověl žádostem obhajoby, aby se výslechy obžalovaných a také dodaných soudních znalců uskutečnily až v novém roce.

Babiš se omluvil, že se při jednání občas chová emotivně a agresivně. Děje se tak podle něj kvůli tomu, že je to pro něj těžká situace. „Protože jsme měli se synem krásný vztah,“ řekl. „Byl jsem dobrý táta, jsem dobrý táta a osobně se mě to dotýká,“ dodal Babiš se slzami v očích.

Babiš v emotivním projevu prohlásil, že ho jeho syn nenávidí proto, že veřejně mluvil o jeho schizofrenii. „Byla to chyba, neměl jsem to dělat,“ řekl.

Andrej Babiš si vzal u soudu slovo poté, co sál opustily znalkyně. Svou řeč začal tím, že se „jedná o politický proces“. Následně dodal, že nesouhlasí se závěry psycholožky o stavu jeho syna, a to proto, že s Babišem mladším mluvila pouze pět hodin.

„A já mohu doložit fotky, iks fotek, které dokládají, že jsme měli hezký vztah,“ řekl. „Je to pro mě rodinná tragédie, nepřál bych to nikomu zažít,“ dodal.

Dění v soudní síni sledujeme v online reportáži.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Soudce Šott napomenul Andreje Babiše, který kladl dotazy znalkyni. Babiš totiž znalkyni řekl, že nemluví pravdu.

Expremiér vstal a řekl: „Žádný rodič na světě by nechtěl zažít to, co teď já.“ Narážel tím na to, že se zdravotní stav jeho syna probírá u soudu před veřejností.

Andrej Babiš během proslovu psycholožky kroutí hlavou a v některých okamžicích tiše mluví sám pro sebe. Slovo si berou Babišovi obhájci, kteří se znalkyně ptají, jaký vliv mělo na výpovědi Babiše mladšího to, když nebral léky. „Není jasné, zda léky skutečně bral, nebo ne. Není také jasné, jak dlouho,“ odpověděla znalkyně.

Slovo si vzal Babišův obhájce, který se ptal na věrohodnost Babiše mladšího. „On se domnívá, že se otec dopustil trestného činu a chce přispět jen k tomu, aby vše bylo řádně prověřeno,“ říká znalkyně.

Soudní senát se ptá psycholožky Záhorské na to, zda by urovnání vztahů Andreje Babiše s jeho synem napomohlo k tomu, aby se zdravotní stav Babiše mladšího zlepšil. Záhorská to potvrdila.

„Je možné, že pokud by se někdy vztahy upravily, pokud by otec hledal tu cestu smíru, pochopení a odpuštění, došlo by ke zlepšení?“ ptala se členka senátu.

Záhorská na to řekla, že by se stav určitě zlepšil. „Jestliže jsou konflikty v rodině, tak ve chvíli, kdy obě dvě strany pracují na tom, aby se odstranily, tak to ten psychický stav stabilizuje, to samozřejmě,“ řekla.

Následně dodala, že v rámci šetření nebylo zjištěno, že by Babiš mladší měl snahu poškodit svého otce.

Po téměř hodině skončila výpověď expertky z oboru psychiatrie Leblové. Před soudní „ohrádku“ nyní předstoupila psycholožka Jindřiška Záhorská, která se zabývala dvěma typy věrohodnosti.

„Nebyly zjištěny žádné znaky, které by svědčily o přítomnosti halucinací či bludů,“ řekla v úvodu svého proslovu. „Obecnou věrohodnost jsem posoudila jako sníženou,“ dodala. U věrohodnosti specifické (Andreje Babiše mladšího) podle ní převažují faktory, které ji podporují.

Psycholožka Jindřiška Záhorská. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Slovo si vzal Andrej Babiš, který se znalkyně zeptal na to, zda jí jeho syn řekl, že jezdil na dovolené s Petrem Protopopovem a jeho manželkou Ditou. „Řekl vám, že jsou jeho druhá rodina? Že s nimi trávil dovolené?“ ptal se u soudu Babiš. Znalkyně odpověděla, že dělala pouze posudek. „Nešlo o žádné výslechy Babiše mladšího,“ reagovala.

Babiš se následně zeptal na to, zda jí jeho syn řekl, že přestal brát léky.

„On měl pocit, že bere léků více, než měl, což je těžké vyhodnotit,“ odvětila a dodala, že lidi trpící touto nemocí tento pocit mohou mít.

Podle Leblové se pojmem stabilizovaný stav rozumí to, že je Babiš mladší schopen fungovat, komunikovat a chápat, co se kolem něj děje. Znalkyně také řekla, že propuknutí nemoci Babiše mladšího by datovala k polovině roku 2014. Není jasné, zda nemoc propukla dříve, nebyly o tom totiž žádná data. Leblová se následně opakovaně odmítla vyjádřit k věrohodnosti Babiše mladšího.

Další Babišův obhájce Bruna se ptá znalkyně na vztah Andreje Babiše mladšího se svým otcem. „Jedna věc je negativní nastavení vůči rodičům a druhá věc je chorobnost. Já sleduju chorobnost,“ odpověděla znalkyně.

Následoval další dotaz, zda nemoc Babiše mladšího mohla ovlivnit jeho výpověď před soudem. Na to expertka řekla, že je Andrej Babiš mladší aktuálně zaléčen.

„Je negativní, ale není chorobný. Je negativně nastaven, ale ne na úrovni bludů,“ řekla. Následně dodala, že se Babiš mladší bojí Petra Protopopova, který ho měl v roce 2017 odvézt na Ruskem okupovaný Krym.

Babišův obhájce se také zeptal, zda je běžné, že si lidé trpící touto nemocí myslí, že jsou zdraví. „Řada schizofrenních pacientů si myslí, že jsou zdraví, je to jeden ze základních problémů,“ odpověděla znalkyně.

Slovo si vzal Babišův obhájce, který se znalkyně zeptal, jak se na zdravotním stavu člověka, který má schizofrenii, podepíše to, když přestane brát léky. „Tato nemoc vyžaduje dlouhodobé užívání medikace,“ řekla. „Vysazení medikace je rizikové a znovu platí akutní symptomatiky,“ dodala.

Soudní senát se znalkyně zeptal, jestli nemoc u Andreje Babiše mladšího spustila kauza Čapího hnízda v roce 2015. „To je veliká spekulace,“ řekla znalkyně Leblová, která následně dodala, že Andrej Babiš mladší je v současné době zaléčen a je schopen účastnit se soudu. „V současné době je jeho nemoc velmi dobře kompenzována,“ prohlásila.

Podle expertky se Andrej Babiš mladší přikláněl spíše k tomu, že má simplexní druh schizofrenie, která má charakteristický plíživý průběh, při kterém se postupně rozvíjí prapodivné chování. Babiš mladší má podle Leblové ale paranoidní schizofrenii, při které nemocný trpí především halucinacemi.

Před soudem vystoupila expertka z oboru psychiatrie Gabriela Leblová. Ta řekla, že Andrej Babiš mladší má paranoidní schizofrenii. „Je zcela jistě schizofrenní,“ řekla u soudu. „On ví, že má psychické potíže, polemizuje s tou diagnózou, což je u pacientů těchto typů velmi běžné,“ dodala Leblová.

Znalkyně Gabriela Leblová u soudu ke kauze Čapí hnízdo. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Nyní si vzal slovo Babišův obhájce Eduard Bruna a požádal o desetiminutovou přestávku. Soudce požadavku vyhověl.

Soudce Jan Šott zamítl návrh Babišových obhájců, aby byla veřejnost vyloučena z projednávání dvou svědkyň, které budou odpovídat na dotazy soudu ohledně zdravotního stavu Andreje Babiše mladšího.

Znalec Aleš Čulík řekl, že přichází v úvahu, že autorem podpisů na listinách k nabytí akcií Farmy Čapí hnízdo je Andrej Babiš starší. Zmínil, že vyhotovení posudků bylo komplikované.

Zhruba po patnácti minutách výslech Čulíka skončil. Podle něj u listin nešlo o klasický podpis, který se podobá psanému textu obžalovaného Babiše. Dodal také, že genetika nemá žádný vliv na společné rysy psaného textu.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Čulík na začátku své výpovědi řekl, že vyhotovení posudku bylo komplikované, neboť mu Andrej Babiš neposkytl více svých podpisů. Následně u soudu odpovídal na otázky ohledně pravosti podpisu Babiše mladšího pod převodem čtyř akcií společnosti Farma Čapí hnízdo. Syn šéfa ANO loni řekl, že dokument nemohl podepsal, protože byl v té době (v roce 2008) mimo Evropu.

Před soudem začal vypovídat znalec Aleš Čulík, který měl na starosti vyhotovit posudek v oblasti písmoznalectví. Ten má objasnit pravost podpisu Andreje Babiše mladšího pod nabytím akcií farmy.

Po téměř dvouměsíční odmlce začal pražský městský soud znovu projednávat kauzu Čapí hnízdo. Přítomni jsou obžalovaní Andrej Babiš i Jana Nagyová.

Během pondělního jednání zazní výslechy znalců, řekl na úvod soudního jednání soudce Jan Šott. Poté přijdou na řadu obžalovaní, není však jasné, zda již budou mít závěrečné proslovy.

Andrej Babiš se účastní soudního jednání ke kauze Čapí hnízdo. Foto: Gabriel Kuchta

Aktuálně nejčtenější

Vývoj bojů (733. den): Ukrajinci ztratili první Abrams. Ještě horší zpráva je, jak se to staloAmerický tank M1 Abrams na cvičení v Lotyšsku. Foto: Roberts Ratuts, Adobe StockVývoj bojů (734. den): Jak Rusové uvažují o jaderných zbraních a jak se ukrajinská armáda svými akcemi přiblížila k jejich použitíVojáci v době odpočinku. Foto: 56. brigáda ukrajinské armádyJsme připraveni rozdat tolik žalob, až se budete divit, říká Kaderka. O co jde v tenisové kauzePrezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. Zdroj: Michal Kamaryt, ČTKNepodceňujme ruské tajné služby. Putin se poučil ze Stalinových chyb, říká dlouholetý zpravodajecVrchní ředitel pro vnitřní bezpečnost státu na ministerstvu vnitra Jan Paďourek. Dlouhé roky působil v české zahraniční zpravodajské službě a několik let byl jejím náměstkem pro analytiku. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NMóda (ne)vládne Česku, olympijská módní kolekce tomu odpovídá. Výsměch oblékání běžných Čechů přehlíží důležité faktoryOlympijská kolekce českých sportovců pro letní olympijské hry v Paříži. Foto: Barbora Reichová„Nic, nebo toto.“ Na manželství musejí gayové a lesby počkat, práva jim Sněmovna rozšířila, znevýhodněni dál budou jako rodičeFoto: Gabriel Kuchta, Deník NVytvářeli fiktivní smlouvy, Kaderka ostatní úkoloval, popisuje policie tenisovou kauzuŠéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. Zdroj: ČTK / Krumphanzl Michal.Rodina versus Kreml v boji o hrob. Jak Navalnyj i po smrti straší PutinaRozloučení s Alexejem Navalným se bude konat v pátek v Moskvě. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK„Je to zakódovaný.“ Kaderka podle policie konspiroval, šeptal a citlivé věci psal na papírPrezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka. Foto: ČTKStudio N: Visegrád v rozkladu? Popisujeme neshody mezi premiéryRobert Fico, Donald Tusk, Petr Fiala a Viktor Orbán. Zdroj: FB Petra Fialy„Asi mu to neřekli dost diplomaticky.“ Lidovec Okamura musel z kandidátky, aby nepřeskákal lídryLidovecký poslanec Hayato Okamura. Foto: Adam Hecl, Deník NBerete často antibiotika? Vám už penicilin vůbec nemusí zabrat, říká přednosta kliniky infekčních nemocí BartošCo se týče antibiotik, strkáme hlavy do písku. Jako v případě klimatické krize, říká přednosta infekčního oddělení na Bulovce Hynek Bartoš. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NTenisová kauza: policie zasahovala i v klubu sportovního bosse ČernoškaMiroslav Černošek, Foto: ČTK „Má to Benda chytře vymyšlený.“ O manželství pro všechny může rozhodnout zdánlivá procedurální formalitaFoto: Gabriel Kuchta, Deník N

Nové články Deníku N

20:07Pointa N: Gem, set, podvod? Tenis v éře Kaderky sbírá úspěchy. A teď i ostudu 20:01Méně polotovarů a mléka, více bulguru či pohanky. Školní obědy čeká zásadní proměna 19:34Otec vedl synovi disertaci i habilitaci, oba jsou klavírní virtuosové. AMU zpřísnila pravidla pro střet zájmů 19:07Nejdřív Allegro a Kaufland, letos i Trendyol. Online tržiště mění český trh 18:52„Nic, nebo toto.“ Na manželství musejí gayové a lesby počkat, práva jim Sněmovna rozšířila, znevýhodněni dál budou jako rodiče 18:38„Je to zakódovaný.“ Kaderka podle policie konspiroval, šeptal a citlivé věci psal na papír 17:56Vývoj bojů (734. den): Jak Rusové uvažují o jaderných zbraních a jak se ukrajinská armáda svými akcemi přiblížila k jejich použití 17:29Sněmovna rozšířila práva pro stejnopohlavní svazky, manželství pro všechny neprošlo 16:58„Asi mu to neřekli dost diplomaticky.“ Lidovec Okamura musel z kandidátky, aby nepřeskákal lídry 16:21Vytvářeli fiktivní smlouvy, Kaderka ostatní úkoloval, popisuje policie tenisovou kauzu 16:02Studio N: Visegrád v rozkladu? Popisujeme neshody mezi premiéry 15:43Podnikáte a chcete hypotéku? Paušální daň může žádost zkomplikovat 15:18Tenisová kauza: policie zasahovala i v klubu sportovního bosse Černoška 14:27Nepodceňujme ruské tajné služby. Putin se poučil ze Stalinových chyb, říká dlouholetý zpravodajec 14:06„Má to Benda chytře vymyšlený.“ O manželství pro všechny může rozhodnout zdánlivá procedurální formalita 13:20Rodina versus Kreml v boji o hrob. Jak Navalnyj i po smrti straší Putina 12:58Vlak srazil slona. Bangladéšský soud odpověděl přelomovým zákazem chovu slonů v zajetí 12:30Izrael má na dosah lídra Hamásu a plánuje evakuaci palestinských civilistů. Neznámo kam 12:00Vražda je Stodolův krajní důkaz citu, šeřík utržený z lásky Danu nezajímá, říká herec Jan Hájek 11:27Berete často antibiotika? Vám už penicilin vůbec nemusí zabrat, říká přednosta kliniky infekčních nemocí Bartoš 09:00Případ Goldman: nejslavnější případ francouzské justice právě v kinech 07:02Západ odmítl vyslat své vojáky na Ukrajinu | Jak válka rozdělila V4 | Razie v tenisovém svazu 06:30Bílá Voda Kateřiny Tučkové se dočkala prvního divadelního zpracování, atmosféru románu však přibližuje jen zčásti 06:30Móda (ne)vládne Česku, olympijská módní kolekce tomu odpovídá. Výsměch oblékání běžných Čechů přehlíží důležité faktory 06:00Dovedeme strhnout Bedřicha Smetanu z národního pomníku, nebo i 200 let po narození zůstane v mramoru? 00:12Protestovat proti partnerství není jen malichernost, má ale jiná varianta šanci?Včera 20:46Setkával bych se s problémovými lídry, Putin a Lukašenko jsou ale jiná kategorie, říká kandidát na slovenského prezidenta KorčokVčera 20:15Válečná stezka: Na bojišti padají letadla, na Západě se hlavně mluví a Scholz nechce eskalovatVčera 18:52„Může se to týkat všech.“ Jak český tenis hodnotí velkou policejní raziiVčera 18:04Vývoj bojů (733. den): Ukrajinci ztratili první Abrams. Ještě horší zpráva je, jak se to stalo