U soudu k Čapímu hnízdu promluvil Babiš i znalci, soudce hlavní líčení odročil

Andrej Babiš se účastní soudního jednání ke kauze Čapí hnízdo. Foto: Gabriel Kuchta
Andrej Babiš se účastní soudního jednání ke kauze Čapí hnízdo. Foto: Gabriel Kuchta

Soud odročil hlavní líčení k Čapímu hnízdu na 4. ledna

Soud odročil hlavní líčení ke kauze Čapí hnízdo na 4. ledna. Soudce Šott tak vyhověl žádostem obhajoby, aby se výslechy obžalovaných a také dodaných soudních znalců uskutečnily až v novém roce.

Babiš u soudu mluvil se slzami v očích

Babiš se omluvil, že se při jednání občas chová emotivně a agresivně. Děje se tak podle něj kvůli tomu, že je to pro něj těžká situace. „Protože jsme měli se synem krásný vztah,“ řekl. „Byl jsem dobrý táta, jsem dobrý táta a osobně se mě to dotýká,“ dodal Babiš se slzami v očích.

Babiš v emotivním projevu prohlásil, že ho jeho syn nenávidí proto, že veřejně mluvil o jeho schizofrenii. „Byla to chyba, neměl jsem to dělat,“ řekl.

Babiš u soudu vystupuje s projevem

Andrej Babiš si vzal u soudu slovo poté, co sál opustily znalkyně. Svou řeč začal tím, že se „jedná o politický proces“. Následně dodal, že nesouhlasí se závěry psycholožky o stavu jeho syna, a to proto, že s Babišem mladším mluvila pouze pět hodin.

„A já mohu doložit fotky, iks fotek, které dokládají, že jsme měli hezký vztah,“ řekl. „Je to pro mě rodinná tragédie, nepřál bych to nikomu zažít,“ dodal.

Dění v soudní síni sledujeme v online reportáži.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Soudce Šott napomenul Andreje Babiše, který kladl dotazy znalkyni. Babiš totiž znalkyni řekl, že nemluví pravdu.

Expremiér vstal a řekl: „Žádný rodič na světě by nechtěl zažít to, co teď já.“ Narážel tím na to, že se zdravotní stav jeho syna probírá u soudu před veřejností.

Andrej Babiš během proslovu psycholožky kroutí hlavou a v některých okamžicích tiše mluví sám pro sebe. Slovo si berou Babišovi obhájci, kteří se znalkyně ptají, jaký vliv mělo na výpovědi Babiše mladšího to, když nebral léky. „Není jasné, zda léky skutečně bral, nebo ne. Není také jasné, jak dlouho,“ odpověděla znalkyně.

Slovo si vzal Babišův obhájce, který se ptal na věrohodnost Babiše mladšího. „On se domnívá, že se otec dopustil trestného činu a chce přispět jen k tomu, aby vše bylo řádně prověřeno,“ říká znalkyně.

Soudní senát se ptá psycholožky Záhorské na to, zda by urovnání vztahů Andreje Babiše s jeho synem napomohlo k tomu, aby se zdravotní stav Babiše mladšího zlepšil. Záhorská to potvrdila.

„Je možné, že pokud by se někdy vztahy upravily, pokud by otec hledal tu cestu smíru, pochopení a odpuštění, došlo by ke zlepšení?“ ptala se členka senátu.

Záhorská na to řekla, že by se stav určitě zlepšil. „Jestliže jsou konflikty v rodině, tak ve chvíli, kdy obě dvě strany pracují na tom, aby se odstranily, tak to ten psychický stav stabilizuje, to samozřejmě,“ řekla.

Následně dodala, že v rámci šetření nebylo zjištěno, že by Babiš mladší měl snahu poškodit svého otce.

Po téměř hodině skončila výpověď expertky z oboru psychiatrie Leblové. Před soudní „ohrádku“ nyní předstoupila psycholožka Jindřiška Záhorská, která se zabývala dvěma typy věrohodnosti.

„Nebyly zjištěny žádné znaky, které by svědčily o přítomnosti halucinací či bludů,“ řekla v úvodu svého proslovu. „Obecnou věrohodnost jsem posoudila jako sníženou,“ dodala. U věrohodnosti specifické (Andreje Babiše mladšího) podle ní převažují faktory, které ji podporují.

Psycholožka Jindřiška Záhorská. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Slovo si vzal Andrej Babiš, který se znalkyně zeptal na to, zda jí jeho syn řekl, že jezdil na dovolené s Petrem Protopopovem a jeho manželkou Ditou. „Řekl vám, že jsou jeho druhá rodina? Že s nimi trávil dovolené?“ ptal se u soudu Babiš. Znalkyně odpověděla, že dělala pouze posudek. „Nešlo o žádné výslechy Babiše mladšího,“ reagovala.

Babiš se následně zeptal na to, zda jí jeho syn řekl, že přestal brát léky.

„On měl pocit, že bere léků více, než měl, což je těžké vyhodnotit,“ odvětila a dodala, že lidi trpící touto nemocí tento pocit mohou mít.

Podle Leblové se pojmem stabilizovaný stav rozumí to, že je Babiš mladší schopen fungovat, komunikovat a chápat, co se kolem něj děje. Znalkyně také řekla, že propuknutí nemoci Babiše mladšího by datovala k polovině roku 2014. Není jasné, zda nemoc propukla dříve, nebyly o tom totiž žádná data. Leblová se následně opakovaně odmítla vyjádřit k věrohodnosti Babiše mladšího.

Další Babišův obhájce Bruna se ptá znalkyně na vztah Andreje Babiše mladšího se svým otcem. „Jedna věc je negativní nastavení vůči rodičům a druhá věc je chorobnost. Já sleduju chorobnost,“ odpověděla znalkyně.

Následoval další dotaz, zda nemoc Babiše mladšího mohla ovlivnit jeho výpověď před soudem. Na to expertka řekla, že je Andrej Babiš mladší aktuálně zaléčen.

„Je negativní, ale není chorobný. Je negativně nastaven, ale ne na úrovni bludů,“ řekla. Následně dodala, že se Babiš mladší bojí Petra Protopopova, který ho měl v roce 2017 odvézt na Ruskem okupovaný Krym.

Babišův obhájce se také zeptal, zda je běžné, že si lidé trpící touto nemocí myslí, že jsou zdraví. „Řada schizofrenních pacientů si myslí, že jsou zdraví, je to jeden ze základních problémů,“ odpověděla znalkyně.

Slovo si vzal Babišův obhájce, který se znalkyně zeptal, jak se na zdravotním stavu člověka, který má schizofrenii, podepíše to, když přestane brát léky. „Tato nemoc vyžaduje dlouhodobé užívání medikace,“ řekla. „Vysazení medikace je rizikové a znovu platí akutní symptomatiky,“ dodala.

Soudní senát se znalkyně zeptal, jestli nemoc u Andreje Babiše mladšího spustila kauza Čapího hnízda v roce 2015. „To je veliká spekulace,“ řekla znalkyně Leblová, která následně dodala, že Andrej Babiš mladší je v současné době zaléčen a je schopen účastnit se soudu. „V současné době je jeho nemoc velmi dobře kompenzována,“ prohlásila.

Podle expertky se Andrej Babiš mladší přikláněl spíše k tomu, že má simplexní druh schizofrenie, která má charakteristický plíživý průběh, při kterém se postupně rozvíjí prapodivné chování. Babiš mladší má podle Leblové ale paranoidní schizofrenii, při které nemocný trpí především halucinacemi.

Před soudem vystoupila expertka z oboru psychiatrie Gabriela Leblová. Ta řekla, že Andrej Babiš mladší má paranoidní schizofrenii. „Je zcela jistě schizofrenní,“ řekla u soudu. „On ví, že má psychické potíže, polemizuje s tou diagnózou, což je u pacientů těchto typů velmi běžné,“ dodala Leblová.

Znalkyně Gabriela Leblová u soudu ke kauze Čapí hnízdo. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Nyní si vzal slovo Babišův obhájce Eduard Bruna a požádal o desetiminutovou přestávku. Soudce požadavku vyhověl.

Soudce Jan Šott zamítl návrh Babišových obhájců, aby byla veřejnost vyloučena z projednávání dvou svědkyň, které budou odpovídat na dotazy soudu ohledně zdravotního stavu Andreje Babiše mladšího.

Znalec připustil, že podpis na listinách patří Babišovi staršímu

Znalec Aleš Čulík řekl, že přichází v úvahu, že autorem podpisů na listinách k nabytí akcií Farmy Čapí hnízdo je Andrej Babiš starší. Zmínil, že vyhotovení posudků bylo komplikované.

Zhruba po patnácti minutách výslech Čulíka skončil. Podle něj u listin nešlo o klasický podpis, který se podobá psanému textu obžalovaného Babiše. Dodal také, že genetika nemá žádný vliv na společné rysy psaného textu.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Čulík na začátku své výpovědi řekl, že vyhotovení posudku bylo komplikované, neboť mu Andrej Babiš neposkytl více svých podpisů. Následně u soudu odpovídal na otázky ohledně pravosti podpisu Babiše mladšího pod převodem čtyř akcií společnosti Farma Čapí hnízdo. Syn šéfa ANO loni řekl, že dokument nemohl podepsal, protože byl v té době (v roce 2008) mimo Evropu.

Před soudem začal vypovídat znalec Aleš Čulík, který měl na starosti vyhotovit posudek v oblasti písmoznalectví. Ten má objasnit pravost podpisu Andreje Babiše mladšího pod nabytím akcií farmy.

Soud znovu projednává kauzu Čapí hnízdo

Po téměř dvouměsíční odmlce začal pražský městský soud znovu projednávat kauzu Čapí hnízdo. Přítomni jsou obžalovaní Andrej Babiš i Jana Nagyová.

Během pondělního jednání zazní výslechy znalců, řekl na úvod soudního jednání soudce Jan Šott. Poté přijdou na řadu obžalovaní, není však jasné, zda již budou mít závěrečné proslovy.

Andrej Babiš se účastní soudního jednání ke kauze Čapí hnízdo. Foto: Gabriel Kuchta

Nové články Deníku N

Včera 14:42České politické strany se roky melou v jednom mixéru. Zejména mladí jako by pro ně neexistovaliVčera 14:40Fiala se střetl s Babišem. „Řízení vlády přenechte hejtmanovi Kubovi,“ řekl šéf ANOVčera 06:05Česká soda slaví třicátiny. Mohl by pořad, kterému se „může smát jenom choromyslný mozek“, pokračovat?Včera 06:05„Nač ten brek? Byl to srandy kotec.“ (Nejen) Čtvrtníček, Šteindler a Vávra po 30 letech vzpomínají na Českou soduVčera 06:04Fotogalerie: Jak vznikala Česká soda03.06 07:16Nejhorší indická vlaková nehoda století. Zemřelo nejméně 288 lidí, 900 jich bylo zraněno03.06 06:46„Maďaři pláčou, i když se radují.“ Proč je v zemi vyhlášené paprikou a lázněmi tolik smutku03.06 06:20Zakázaná láska za časů pádu WTC: Všechny řeky předkládají tak trochu jinou povinnou četbu03.06 06:19Temný život nejznámější zlatokopky světa. Sexsymbol 90. let Annu Nicole Smith zničily drogy a sláva02.06 19:16Turecko je už na cestě k Íránu a Rusku, s Erdoganem uměl jednat jen Trump, říká turecký novinář02.06 18:26Vývoj bojů (463. den): Přípravy pokračují – Ukrajinci vylepšili pozice u Vuhledaru, v Berďansku vybuchl přístav02.06 18:11Unesou naše mosty tíhu nových tanků? Zkoumali jsme, jak obstojí Leopard v boji s letitým mýtem02.06 18:07Trpělivost. Vyvíjení tlaku ze všech stran způsobí, že to praskne, míní ruský ekonom Milov02.06 17:29Je to vyhlášení války, omezíme počet úředníků na přepážkách. Obce a kraje si stěžují na Stanjurův nový návrh škrtů02.06 17:16Politická Pointa N: Stabilní vládní koalici čekají těžké testy02.06 17:15Panika, za Rusy přišla jejich válka. Shánějí zbraně i informace o azylu v EU. Putin poslouchá básně02.06 16:03Studio N: Elon Musk jako slon v informačním porcelánu02.06 15:36live! Weeknd a Lily-Rose Depp startují s Idolem, podaří se jim zopakovat úspěch Euforie?02.06 15:25Dokud to bude potřeba, budu o svém znásilnění mluvit, říká instruktorka sebeobrany Jasmína Houdek02.06 15:11Knihkupec čelil kvůli podpoře Ukrajiny úbytku zákazníků, teď je zavalený objednávkami z celého Česka02.06 15:04ODS nebude řešit poslancova slova o teplárnách, ale Benda s ním promluví. „Je to nevhodné,“ říká02.06 14:55Peking by zřejmě dokázal zničit jeden z amerických symbolů moci. Umíme potopit vaši námořní chloubu, vzkazuje02.06 12:02Aréna N: Když je třeba, jsme rebelové, jindy zase konsenzuální vyjednavači, říká Pirátka Richterová02.06 11:01Přibývá útoků kosatek na lodě u pyrenejského pobřeží. Vědci přišli s teorií pomsty02.06 06:51Nebozí čeští bestselleristé: Michal Viewegh a Radka Třeštíková bojují s láskou02.06 06:50Čerstvé květnové divadelní premiéry: Norbert Lichý bojuje s demencí, Losers s duchovnem a Miřenka Čechová proti krizi02.06 06:22Demokracie, která vyzdvihuje hlavně individualismus, může společnost zničit, varoval po návratu z amerického exilu02.06 06:12Život je těžký. Nepředstírejte opak02.06 06:06Jak si mocná Sparta sama pod sebou podřízla větev02.06 06:00Proč někteří Slováci věří Ficovi