Živě: Prezidentská debata Deníku N

Jedním z hlavních témat prezidentské Debaty Deníku N byl Andrej Babiš a to, jak ho porazit. Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová a Josef Středula řešili třeba to, zda by případně odstoupili ve prospěch jiného kandidáta.

Prezidentská Debata N skončila. Diskusi v kulturním centru Vzlet s kandidáty a odborníky moderovali Renata Kalenská a Jan Moláček. Záznam celé debaty najdete na našem Facebooku a na YouTube. Všem divákům děkujeme za pozornost.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Babiš si podle Gregora nemůže dovolit odpovídat jednoznačně na témata, která štěpí společnost. „Proto se bojí chodit do debat a na nic neodpovídá, protože by se ukázalo, že nemá žádné hodnoty a jede jen na sebe,“ pronesl.

Nejlepší kampaň má zatím podle Lebedové Danuše Nerudová. Jan Tvrdoň její kampaň také považuje za úspěšnou. „Kampaň Danuše Nerudové je objektivně vydařená,“ dodává. Podle Gregora má nejúčinnější přístup Babiš.

„Pokud bude kampaň mezi Pavlem a Nerudovou ostrá, část jejich voličů si to před druhým kolem neodpustí a druhého z kandidátů volit nebude,“ podotýká Gregor.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Jeden z posledních dotazů směřuje na volební preference samotných odborníků. Politoložka Lebedová zatím rozhodnutá není. „Chci, aby kandidáti bojovali o můj hlas,“ řekla. O svém kandidátovi nemá jasno ani Jan Tvrdoň, těsně před volbami se rozhodne i Gregor.

„Jsem přesvědčen, že to je Danuše Nerudová,“ odpověděl Miloš Gregor na otázku, kdo by byl pro Andreje Babiše ideálním soupeřem ve druhém kole. „U Nerudové pro něj bude snazší než u Pavla říct, že je kandidátkou pražské kavárny,“ myslí si.

V minulých volbách Jiří Drahoš podle Lebedové ztratil velkou část svých podporovatelů v debatách před druhým kolem. „Pokud kandidát v těchto důležitých momentech selže, může to znamenat posun v preferencích,“ připomněla.

Kampaň Karla Janečka považuje Eva Lebedová za „vrchol originality“. Jan Tvrdoň hodnotí moment, kdy byl neuznán Janečkův podpis, za jeden z velmi důležitých, co se týká otevření debaty o volební legislativě a registraci kandidátů.

„Až polovina lidí je nerozhodnutých,“ zdůrazňuje Jan Tvrdoň při hodnocení prezidentských šancí některých kandidátů. Myslí si však, že výrazný vzestup podobný tomu z roku 2013 u Karla Schwarzenberga již nastal, a to u Danuše Nerudové.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Odstoupení senátorů Hilšera a Fischera z prezidentské volby by podle expertů příliš nezvedlo šance na to, že by Babiš nepostoupil do druhého kola. „Těžko u nich hledám jinou motivaci než zviditelnění se před senátními volbami,“ doplnil Gregor.

„Tato strategie asi může fungovat,“ řekla Eva Lebedová v souvislosti s Babišovou neúčastí na debatách. Jan Tvrdoň podotýká, že by Babiš nejspíš byl nucen shazovat svoji masku umírněného kandidáta.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Politologovi Miloši Gregorovi dává neúčast na debatách u Andreje Babiše i Petra Pavla smysl. „Babiš jimi zkrátka nic nezíská, byť mi to přijde zbabělé,“ řekl. U Pavla zase vidí snahu nesklouznout k modelu „všichni proti Babišovi“.

Startuje druhá část Prezidentské debaty Deníku N. Renata Kalenská a Jan Moláček moderují diskusi s politoložkou Evou Lebedovou z Univerzity Palackého v Olomouci, politologem Milošem Gregorem z Masarykovy univerzity a politickým analytikem Deníku N Janem Tvrdoněm.

Druhá část prezidentské debaty Deníku N, v níž odpovídali expeereti. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Část debaty s prezidentskými kandidáty je u konce. Následovat bude diskuse s odborníky, kteří proberou silné a slabé stránky uchazečů o Hrad, jejich šance na vítězství a další témata. Diskusi můžete sledovat na Facebooku nebo na YouTube.

Hilšer, Nerudová a Fischer neodmítli případné rozšíření většinového hlasování v Evropské unii. Pouze Středula možné zrušení práva veta odmítá, považoval by to v současné době za špatný krok.

Středula by za účelem spojení rozdělené společnosti jednal s vládou o pomoci lidem a firmám. „Brzy po volbách začne proces přípravy státního rozpočtu a do toho by měl prezident aktivně vstoupit,“ řekl v debatě Deníku N.

Prezidentský kandidát Josef Středula. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Uchazeči o Hrad se shodují na tom, že by s podporovateli Ruska hovořili. S tvrdým jádrem však podle Nerudové ani prezident nic nesvede, musí ale vystoupit za ty, kteří se ocitají na okraji společnosti.

Fischer by podporovatele Ruska zase varoval před tím, že vystupují proti národním zájmům. „Řekl bych, že vás tady jako prezident musím upozornit, že se chováte vlastizrádně,“ podotkl.

Hilšer dodal, že by při komunikaci s lidmi sázel na přímost a respekt. „Když ty lidi oslovíte, mluvíte s nimi, třeba je nepřesvědčíte, ale oni ocení to, že s nimi mluvíte autenticky, a často jsou ochotni řadu věcí prominout,“ řekl.

„Během éry Miloše Zemana v roli prezidenta se začala v naší zemi studovat ústava. To je skvělý pedagogický počin,“ odpověděl Fischer na otázku, jaké jsou klady Zemanova období na Hradě. Nerudová a Středula ocenili jeho cesty za občany.

Fischer na otázku, zda litoval svého výroku o obchodování s dětmi v případě schválení stejnopohlavních manželství, odpověděl nepřímo. „Bylo mi líto, v jaké souvislosti jsem byl citován,“ řekl. Na Hrad by zástupce LGBTQ+ pozval.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Bývalá rektorka Danuše Nerudová odmítla podíl viny na kauze s rychlotituly na Mendelově univerzitě. „Děkan rezignoval po zralé úvaze po dohodě s rektorem. Rezignoval kvůli tomu, že si je vědom, že nese odpovědnost. Stojím si za tím, co jsem řekla,“ podotkla.

Danuše Nerudová na prezidentské debatě Deníku N. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Otázku, který z kandidátů je pro kandidáty nejméně přijatelný, zodpověděl Středula nepřímo. „Jsou tři kandidáti, kteří mají komunistickou minulost. Pro mě je kandidát s komunistickou minulostí nepřijatelný, to říkám dlouhodobě,“ řekl.

Středula tvrdí, že by svým odstoupením umetl cestu na Hrad Andreji Babišovi. „A to ode mě nikdo nemůže očekávat. Andrej Babiš by mohl přinést změny ve složení České národní banky, Ústavního soudu, v diplomacii,“ varoval šéf odborů.

Nerudová by případné vítězství Andreje Babiše považovala za neštěstí. „Tím by si pouze koupil pět let svobody. Myslím si, že se nedostane ani do druhého kola,“ prohlásila.

Fischer a Hilšer odmítli hlasy, že by nyní měli z volby odstoupit, takový krok ale do budoucna nevyloučili. „Věřte, že se rozhodnu správně v okamžik, kdy to bude potřeba,“ řekl Fischer. Hilšer vyzval, aby lidé tolik nespoléhali na předvolební průzkumy.

Hilšer za důležitější než svoje vítězství považuje prohru Andreje Babiše. „Byl bych radši, aby to nebyl Babiš. To si myslím, že by bylo velké neštěstí,“ řekl. Fischer i Středula za důležitější považují svoje vítězství. Nerudová prohlásila, že kandiduje proto, aby Babiš nevyhrál.

Marek Hilšer v prezidentské debatě Deníku N. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Prezidentští kandidáti na úvod dostali otázku, co by o Česku utajili před zahraniční státní návštěvou nebo za co se stydí. Ve svých odpovědích kritizovali především Miloše Zemana.

„Myslím, že na naši zemi můžeme být hrdí. Že máme prezidenta, který užívá alkohol, to už neutajíme,“ žertovala Danuše Nerudová.

Pavel Fischer řekl, že by věci neutajoval, ale probíral by i složitá témata. Josef Středula prohlásil, že se stydí za špatné kroky předchůdců, Marek Hilšer v této souvislosti zmínil například některé Zemanovy výroky.

Začíná prezidentská debata Deníku N. V pražském kulturním centru Vzlet čtveřici uchazečů Pavla Fischera, Marka Hilšera, Danuši Nerudovou a Josefa Středulu vyzpovídají moderátoři Arény N Renata Kalenská a Jan Moláček. Kandidáti Andrej Babiš a Petr Pavel pozvání nepřijali.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Aktuálně nejčtenější

Válka předsedů v TOP 09: Dva rivalové se spojili proti společnému nepříteli, utrpět může strana i SpoluBývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník NVšichni naši NohavicovéV Nohavicovi navazuje Houda tam, kde skončila jeho předchozí kniha Normalizační festival. Foto: ČTK / Šálek VáclavDalší napětí v Muzeu paměti: Marvanová v rozporu s pravidly prosadila ředitele, na protest rezignují zaměstnanciZastupitelka Hana Kordová Marvanová byla vyloučená z klubu Spolu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPřipadala jsem si jako hyena. Pud byl ale silnější, říká odsouzená bazarová podvodniceFoto: Unspash„Poslali mi to kamarádi.“ Pronikli jsme do skupiny, kde děti vidí násilí, porno i hákové křížeKoláž: Deník NNová cesta k lepší penzi? Rozebíráme plusy i minusy dlouhodobého investičního produktuNa novou formu podporovaného spoření nebude už stát přispívat přímo, ale pomocí daňových úlev. Foto: Adobe StockNohavicův životopisec se vzepjal k životnímu skoku do slepé uličkyPodstatou příběhu Jaromíra Nohavici ani veřejné diskuze nad ním není souboj o jednu „Pravdu“. Foto: ČTK / Doležal MichalStudio N: Příští stanice –⁠ kulturní válka. Co si odnést z kauzy Hlavák?Nejviditelnějším novým prvkem hlavního nádraží bude dřevěná střecha nad prostranstvím před ním. Foto: Henning Larsen ArchitectsStavíme bungalovy v polích, kde budou v budoucnu opuštění vdovci a vdovy závislí na vnoučatech s auty, říká urbanistaFoto: Gabriel Kuchta, Deník NZpůsobí v těle miliardy výbuchů za sekundu, buňkám je špatně a odumřou, popisuje spoluautorka léku proti rakoviněLék proti rakovině prostaty z laboratoře jaderné chemičky Martiny Benešové schválila americká FDA. Foto: Audioteka.czNejtvrdohlavější z Tvrdohlavých sdílí své Apokalypsy a vize. U Jaroslava Róny umí být i monstra dojemnáJaroslav Róna jako kurátor Mikulovského výtvarného sympozia. Foto: ČTK / Šálek VáclavStřední Evropa se propadá do bažin své minulostiČeská republika zatím prokletí pádu do nejpatologičtějších aspektů své minulosti odolává. Ilustrace: Adobe stock, zpracováno pomocí AIIzrael chystá dlouhou válku s Hamásem. Tajné služby chtějí pozabíjet jeho lídry v zahraničíLídři Hamásu Jahjá Sinvár, pod ním Ismaíl Haníja a vpravo Chálid Mašál. Foto: Wikimedia Commons, ruská Rada federace a Khamenei.irÚtočníci napadli v Budějovicích muže s duhovou vlajkou. „Politici předsudečné násilí vědomě ignorují,“ říká právničkaNárůst lidí, kteří se počítají do komunity LGBTQ+, posilují mladí lidé, kteří svou sexualitu častěji vnímají jinak než pouze heterosexuálně. Foto: Gabriel Kuchta, Deník NPolicejní zásah označoval za „boží požehnání“. Detektivové teď obvinili jeho i samotnou firmu XIXOIONěkdejší šéf firmy XIXOIO Richard Watzke, jemuž herec Jaroslav Dušek přezdívá Velký tetřev. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Nové články Deníku N

Včera 20:06Dítě může mít z čerta trauma jako dospělý po přepadení, varuje psycholog. Jak si užít Mikuláše a neublížit?Včera 19:43Pointa N: Potraviny měly zlevnit, ale zdraží. A co chystají komunisté a SPDVčera 19:25Nová cesta k lepší penzi? Rozebíráme plusy i minusy dlouhodobého investičního produktuVčera 18:41Další napětí v Muzeu paměti: Marvanová v rozporu s pravidly prosadila ředitele, na protest rezignují zaměstnanciVčera 17:35Vývoj bojů (649. den): Rusové zavraždili zajatce, dříve bombardovali nemocnici – všechno omlouvajíVčera 16:23Premiér jinak proruských Bulharů stojí jasně na straně Ukrajiny. Doma je ale jen loutkou, říká novinářVčera 16:23Bartoše vyzve europoslankyně Gregorová. Do souboje o vedení Pirátů ji vysílají kritici účasti na vláděVčera 16:10Střední Evropa se propadá do bažin své minulostiVčera 14:54Policejní zásah označoval za „boží požehnání“. Detektivové teď obvinili jeho i samotnou firmu XIXOIOVčera 14:48Vyhřezlá ploténka v deseti letech. U dětí se množí „dospělácké“ potížeVčera 14:33Studio N: Příští stanice –⁠ kulturní válka. Co si odnést z kauzy Hlavák?Včera 14:22Izrael chystá dlouhou válku s Hamásem. Tajné služby chtějí pozabíjet jeho lídry v zahraničíVčera 13:08Japonští pátrači našli u havarovaného amerického letounu ostatky. Tokiu se nelíbí, jak USA postupujíVčera 12:37Útočníci napadli v Budějovicích muže s duhovou vlajkou. „Politici předsudečné násilí vědomě ignorují,“ říká právničkaVčera 11:27Nohavicův životopisec se vzepjal k životnímu skoku do slepé uličkyVčera 11:27Všichni naši NohavicovéVčera 09:53Válka předsedů v TOP 09: Dva rivalové se spojili proti společnému nepříteli, utrpět může strana i SpoluVčera 06:30Stalin ji nenáviděl, v pražské Státní opeře teď Šostakovičova Lady Macbeth Mcenského újezdu sbírá zasloužené ovaceVčera 06:30Nejtvrdohlavější z Tvrdohlavých sdílí své Apokalypsy a vize. U Jaroslava Róny umí být i monstra dojemná03.12 17:54Život v Nizozemsku bude pokračovat jako dosud, skutečnou cenu zaplatí Ukrajina03.12 08:17Připadala jsem si jako hyena. Pud byl ale silnější, říká odsouzená bazarová podvodnice03.12 06:30Jaká tajemství mají cestující na letištním přestupu? Vyšel nový soubor povídek Biancy Bellové Transfer03.12 01:32Pražská vila ruského železničního kmotra je na prodej. Sankce mu zatím nehrozí02.12 19:22Nové návraty Tří oříšků, Saxany a Pyšné princezny. Co Česku přinesou coververze dávných hitů?02.12 11:19Americký deník: Rodiče se tu o své děti někdy bojí tak, že je nepustí ani na školní výlety02.12 10:55„Tvrdil mi, že spadl z barové židle. A byl viditelně pod parou. Jak jinak.“ Vzpomínka na zesnulého irského velikána Shanea McGowana02.12 09:00„V naší zemi potřebujeme víc lásky.“ Reportáž o odchodu mladých lidí z Bosny a Hercegoviny01.12 20:14„Když je někdo rasista v hospodě, asi bude rasista i na internetu.“ O digitálních životech s Marií Heřmanovou01.12 19:12Hala nádraží se náhle objevila v seznamu památek. Účelové, odmítá to Praha a Správa železnic01.12 19:07Politická Pointa N: Fiala úřaduje ve zdravotnictví, Válek si léčí rány. A Kalousek se směje