Jedním z hlavních témat prezidentské Debaty Deníku N byl Andrej Babiš a to, jak ho porazit. Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová a Josef Středula řešili třeba to, zda by případně odstoupili ve prospěch jiného kandidáta.
Prezidentská Debata N skončila. Diskusi v kulturním centru Vzlet s kandidáty a odborníky moderovali Renata Kalenská a Jan Moláček. Záznam celé debaty najdete na našem Facebooku a na YouTube. Všem divákům děkujeme za pozornost.
Babiš si podle Gregora nemůže dovolit odpovídat jednoznačně na témata, která štěpí společnost. „Proto se bojí chodit do debat a na nic neodpovídá, protože by se ukázalo, že nemá žádné hodnoty a jede jen na sebe,“ pronesl.
Nejlepší kampaň má zatím podle Lebedové Danuše Nerudová. Jan Tvrdoň její kampaň také považuje za úspěšnou. „Kampaň Danuše Nerudové je objektivně vydařená,“ dodává. Podle Gregora má nejúčinnější přístup Babiš.
Jeden z posledních dotazů směřuje na volební preference samotných odborníků. Politoložka Lebedová zatím rozhodnutá není. „Chci, aby kandidáti bojovali o můj hlas,“ řekla. O svém kandidátovi nemá jasno ani Jan Tvrdoň, těsně před volbami se rozhodne i Gregor.
„Jsem přesvědčen, že to je Danuše Nerudová,“ odpověděl Miloš Gregor na otázku, kdo by byl pro Andreje Babiše ideálním soupeřem ve druhém kole. „U Nerudové pro něj bude snazší než u Pavla říct, že je kandidátkou pražské kavárny,“ myslí si.
V minulých volbách Jiří Drahoš podle Lebedové ztratil velkou část svých podporovatelů v debatách před druhým kolem. „Pokud kandidát v těchto důležitých momentech selže, může to znamenat posun v preferencích,“ připomněla.
Kampaň Karla Janečka považuje Eva Lebedová za „vrchol originality“. Jan Tvrdoň hodnotí moment, kdy byl neuznán Janečkův podpis, za jeden z velmi důležitých, co se týká otevření debaty o volební legislativě a registraci kandidátů.
Odstoupení senátorů Hilšera a Fischera z prezidentské volby by podle expertů příliš nezvedlo šance na to, že by Babiš nepostoupil do druhého kola. „Těžko u nich hledám jinou motivaci než zviditelnění se před senátními volbami,“ doplnil Gregor.
Politologovi Miloši Gregorovi dává neúčast na debatách u Andreje Babiše i Petra Pavla smysl. „Babiš jimi zkrátka nic nezíská, byť mi to přijde zbabělé,“ řekl. U Pavla zase vidí snahu nesklouznout k modelu „všichni proti Babišovi“.
Startuje druhá část Prezidentské debaty Deníku N. Renata Kalenská a Jan Moláček moderují diskusi s politoložkou Evou Lebedovou z Univerzity Palackého v Olomouci, politologem Milošem Gregorem z Masarykovy univerzity a politickým analytikem Deníku N Janem Tvrdoněm.
Část debaty s prezidentskými kandidáty je u konce. Následovat bude diskuse s odborníky, kteří proberou silné a slabé stránky uchazečů o Hrad, jejich šance na vítězství a další témata. Diskusi můžete sledovat na Facebooku nebo na YouTube.
Hilšer, Nerudová a Fischer neodmítli případné rozšíření většinového hlasování v Evropské unii. Pouze Středula možné zrušení práva veta odmítá, považoval by to v současné době za špatný krok.
Uchazeči o Hrad se shodují na tom, že by s podporovateli Ruska hovořili. S tvrdým jádrem však podle Nerudové ani prezident nic nesvede, musí ale vystoupit za ty, kteří se ocitají na okraji společnosti.
Fischer by podporovatele Ruska zase varoval před tím, že vystupují proti národním zájmům. „Řekl bych, že vás tady jako prezident musím upozornit, že se chováte vlastizrádně,“ podotkl.
Hilšer dodal, že by při komunikaci s lidmi sázel na přímost a respekt. „Když ty lidi oslovíte, mluvíte s nimi, třeba je nepřesvědčíte, ale oni ocení to, že s nimi mluvíte autenticky, a často jsou ochotni řadu věcí prominout,“ řekl.
„Během éry Miloše Zemana v roli prezidenta se začala v naší zemi studovat ústava. To je skvělý pedagogický počin,“ odpověděl Fischer na otázku, jaké jsou klady Zemanova období na Hradě. Nerudová a Středula ocenili jeho cesty za občany.
Bývalá rektorka Danuše Nerudová odmítla podíl viny na kauze s rychlotituly na Mendelově univerzitě. „Děkan rezignoval po zralé úvaze po dohodě s rektorem. Rezignoval kvůli tomu, že si je vědom, že nese odpovědnost. Stojím si za tím, co jsem řekla,“ podotkla.
Otázku, který z kandidátů je pro kandidáty nejméně přijatelný, zodpověděl Středula nepřímo. „Jsou tři kandidáti, kteří mají komunistickou minulost. Pro mě je kandidát s komunistickou minulostí nepřijatelný, to říkám dlouhodobě,“ řekl.
Středula tvrdí, že by svým odstoupením umetl cestu na Hrad Andreji Babišovi. „A to ode mě nikdo nemůže očekávat. Andrej Babiš by mohl přinést změny ve složení České národní banky, Ústavního soudu, v diplomacii,“ varoval šéf odborů.
Nerudová by případné vítězství Andreje Babiše považovala za neštěstí. „Tím by si pouze koupil pět let svobody. Myslím si, že se nedostane ani do druhého kola,“ prohlásila.
Fischer a Hilšer odmítli hlasy, že by nyní měli z volby odstoupit, takový krok ale do budoucna nevyloučili. „Věřte, že se rozhodnu správně v okamžik, kdy to bude potřeba,“ řekl Fischer. Hilšer vyzval, aby lidé tolik nespoléhali na předvolební průzkumy.
Hilšer za důležitější než svoje vítězství považuje prohru Andreje Babiše. „Byl bych radši, aby to nebyl Babiš. To si myslím, že by bylo velké neštěstí,“ řekl. Fischer i Středula za důležitější považují svoje vítězství. Nerudová prohlásila, že kandiduje proto, aby Babiš nevyhrál.
Prezidentští kandidáti na úvod dostali otázku, co by o Česku utajili před zahraniční státní návštěvou nebo za co se stydí. Ve svých odpovědích kritizovali především Miloše Zemana.
„Myslím, že na naši zemi můžeme být hrdí. Že máme prezidenta, který užívá alkohol, to už neutajíme,“ žertovala Danuše Nerudová.
Pavel Fischer řekl, že by věci neutajoval, ale probíral by i složitá témata. Josef Středula prohlásil, že se stydí za špatné kroky předchůdců, Marek Hilšer v této souvislosti zmínil například některé Zemanovy výroky.
Začíná prezidentská debata Deníku N. V pražském kulturním centru Vzlet čtveřici uchazečů Pavla Fischera, Marka Hilšera, Danuši Nerudovou a Josefa Středulu vyzpovídají moderátoři Arény N Renata Kalenská a Jan Moláček. Kandidáti Andrej Babiš a Petr Pavel pozvání nepřijali.