V Praze začala demonstrace k uctění památky obětí střeleckého útoku v Bratislavě

Je jedno, kdo spolu žije, ale důležitý je obsah, říká účastnice shromáždění

„Hlavně že umíme číst, psát, ale druhé rádi mít neumíme,“ říká Pavla (80), která přišla pražskou akci Společně proti nenávisti podpořit. „Je jedno, kdo spolu žije, ale důležitý je ten obsah, ta láska,“ říká se slzami v očích.

„Jo, měla jsem strach přijít a vlastně i teď jsem ostražitá,“ říká Eliška (24). „To ale nemění nic na tom, že je potřeba tuhle akci podpořit. Je potřeba LGBTQ lidi podpořit,“ dodala.

„Než jsem sem šla, řekla jsem mojí mámě, že ji mám ráda,“ svěřila se Ema (31). „Nikdo neví, co by se mohlo stát, když je tu tolik násilí,“ řekla s tím, že stejná práva pro všechny považuje za úplnou samozřejmost. „Všichni jsme stejní lidé,“ doplnila.

Na pražské Václavské náměstí dorazila na shromáždění proti nenávisti také Ema. Foto: Ludmila Blažková, Deník N

Dočkalová: „Neexistuje nic jako přijatelná míra nenávisti“

„Neexistuje nic jako přijatelná míra nenávisti,“ řekla publiku herečka Tereza Dočkalová. Následoval mohutný potlesk. Akci Společně proti nenávisti moderují Aleš Cibulka a Lenka Králová.

Hříchem není sex, nýbrž nedůvěra, říká pastor Pavel Pokorný

Na pražském Václavském náměstí mluví také pastor evangelické církve Pavel Pokorný. Apeluje na to, že křesťané mají především přijímat každého jako dítě Boží. „Jediné, co může ublížit, je neláska,“ říká na akci Společně proti nenávisti.

„Jenom se nenechme zmanipulovat, na naše vztahy nikdo neútočí. Jenom jim může ublížit naše vlastní neláska. Hříchem není sex, nýbrž nedůvěra,“ řekl na shromáždění Společně proti nenávisti.

Na shromáždění proti nenávisti vystoupila zmocněnkyně vlády pro lidská práva Šimáčková Laurenčíková

Na shromáždění proti nenávisti vystoupila zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. „Chtěla bych zde vyjádřit, ze lidská práva patří všem. Ale práva se musejí narovnat a ja se budu snažit všemi možnými prostředky, aby se tak stalo,“ řekla v projevu. „Jen ve společnosti, která je rovnoprávná, jsme schopni čelit výzvám, které nás čekají.“

Lidé nadále přicházejí na pražské Shromáždění proti nenávisti

Lidé nadále přicházejí na pražské Shromáždění proti nenávisti, někteří mají duhové vlajky nebo transparenty. Na jednom stojí „Mlčení = smrt“. Řečníci jsou podle organizátorů lehce nesourodí, ale jsou to lidé, „kteří měli čas dnes v 18:20“.

Lidé shromáždění na pražském Václavském náměstí se sešli, aby uctili památku dvou zavražděných v Bratislavě. Foto: Barbora Loudová, Deník N

Výzvu Společně proti nenávisti je možné podepsat přímo na Václavském náměstí

Otevřenou výzvu vládě a parlamentu, jejíž podpora je cílem dnešního shromáždění Společně proti nenávisti v Praze, je možné podepsat i přímo na místě na Václavském náměstí.

Pražské Václavské náměstí je při shromáždění Společně proti nenávisti zaplněné zhruba ze třetiny

Pražské Václavské náměstí je zaplněné zhruba z jedné třetiny. Pro dopravu je uzavřená jen vrchní část náměstí.

Foto: Barbora Loudová, Deník N

V Praze začíná shromáždění Společně proti nenávisti

Na Václavském náměstí v Praze začíná shromáždění Společně proti nenávisti. Jeho cílem je podpořit otevřenou výzvu vládě a parlamentu, aby přijaly konkrétní kroky k ochraně LGBTQ lidí v návaznosti na bratislavský teroristický útok, při němž 12. října přišli o život dva lidé.

Nové články Deníku N

13:53Jak vyhrát volby přes sociální sítě? Data nejsou samospasitelná, říká Pavlův marketér 08:55Výlet do města Angoulême, kde jsou komiksoví kreslíři polobohyVčera 21:33Prezidentské volby jako Senát ve velkém. Babišův případ potvrdil, že ANO v dvoukolovém systému prohráváVčera 20:35Dětští lékaři v Chersonu dostali od Čechů inkubátory i neprůstřelné vestyVčera 20:35Uniklé e-maily ukazují, jak Kreml podplácel evropské politiky. Je mezi nimi i ČechVčera 20:24Prezidentská Pointa N: Pavlův rychlý nástup překvapil jen ty, kdo ho neznají. A soutěžíme o nejhloupější výrokVčera 19:55Vývoj bojů (344. den): Přibývají signály o blížícím se ruském útoku, raději se připravte na napjaté týdnyVčera 19:27Pavlův záměr vydat se co nejdříve do Varšavy má své opodstatnění, ale i úskalíVčera 18:37Pavel: Na Hradě se dějí na první pohled podezřelé věci. Byl bych moc rád, kdyby byly osvětlenyVčera 18:35Volby jen v pátek? Jaká jsou úskalí a co na to říká vnitroVčera 16:33Studio N: Novinář prchá před ruskými špionyVčera 16:28Řekl Orbán, že je proti členství v EU a Ukrajina je země nikoho? Spor o slova na uzavřeném jednáníVčera 16:08Klid po vyhoření našla u polárního kruhu. „Nespěchat má ve vědě obří smysl,“ říká výzkumniceVčera 15:29Na reformy bylo včera brzy a zítra bude pozděVčera 13:54Newsletter live! Ubavme se k smrti, televizní trh v Česku dál houstneVčera 13:41„Já si knihy vzít nenechám.“ Floridští učitelé vyklízejí knihovny, guvernér mění výuku o sexualitě, rase i klimatuVčera 11:58Možná se ještě rozhodneme nebýt jako strojeVčera 11:29Milion chvilek při „hledání demokrata“ utratil víc, než dovoluje zákon. O kampaň převážně nešlo, tvrdíVčera 11:02Čínská moc i bolest v Etiopii: po smrtícím útoku na Číňany bije ambasáda na poplachVčera 10:19První odchody na Hradě. Výpověď podali protokolář Kruliš a šéf sekretariátu HlinovskýVčera 08:37Noví Češi, nová města, nový sever. Jak bude vypadat klimatická migrace a jak se na ni připravit?Včera 08:36Již stovky let oslavují v horách Kurdistánu svátek Pír Šáljár dervišským tancemVčera 08:35Odkaz stranických muzeí tři dekády po sametuVčera 08:06Resumé i výhled českých knižních bestsellerů: kdo letos půjde ve stopách Tučkové? Mornštajnová, Nesbø i sama TučkováVčera 08:06Zelená (toxická) budoucnost: v klauzurách na UMPRUM se recykluje, ekologicky plánuje, šije i vaříVčera 06:56Brexit tři roky poté: suverenita, která ne všem stojí za to. Problémy, ale i příležitost pro ČechyVčera 06:33Češka, která i díky svému „francouzskému nadhledu“ odhalila světu tajemství umělecké fotografieVčera 00:03Jaz: Nevyžádané rady z Hradu02.02 20:45Praha řeší poslední překážky: Lidovci v radě nebudou, Piráti tlačí do programu své priority02.02 18:42Pointa N: Prchal a spol. nebyli týmem neporazitelných hvězd, sešup jednou musel přijít