Írán tři dny před útokem oznámil sousedním zemím, že chystá operaci proti Izraeli, uvedl íránský šéf diplomacie. Neupřesnil, kdo upozornění dostal. (ČTK)

Irácký prezident Abdal Latíf Rašíd vyzval ke snížení napětí na celém Blízkém východě. Informovala o tom agentura AFP, podle které také varoval před rozšířením konfliktu.

Mluvčí Rady pro národní bezpečnost USA John Kirby odmítl výzvy vůdce senátní menšiny Mitche McConnella, aby prezident Joe Biden pomohl Izraeli více. „Prezident drží své slovo a Izraeli pomáhá dostatečně,“ namítl Kirby.

Íránský útok ukázal podle blízkovýchodní expertky Ireny Kalhousové akceschopnost obranné letecké aliance, kterou Američané v pozadí budují na Blízkém východě. „Radary rozmístěné v sunnitských zemích přispěly k tomu, že 99 % dronů a raket bylo zničeno ve vzduchu, navíc mnohdy mimo území Izraele,“ napsala.

Útok na Izrael podle ředitelky Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově Ireny Kalhousové také ukázal, že Hamásu se „zjevně nepodařilo rozbít již dlouho formující se koalici sunnitských zemí na Blízkém východě s Izraelem.“ Foto: Archiv Ireny Kalhousové

Rekordně velký útok, rekordně úspěšná obrana, ale i odsunutí Gazy na druhou kolej. Popisujeme, co všechno nám řekla či nasvítila uplynulá noc, v níž Írán podnikl bezprecedentní vzdušný útok na Izrael.

Správa železnic uzavřela smlouvu na dodávku zatím nejdražšího vozidla na české železnici. Společnost NDCon Logic má za 499,8 milionu korun dodat měřicí kolejovou jednotku pro diagnostiku trakční napájecí soustavy. Sdružení Siemens – Škoda pak za 176 milionů dodá dva vozy pro instalaci techniky. (Zdopravy)

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell na úterý svolal mimořádnou schůzku ministrů zahraničí zemí EU, na níž se bude jednat o íránských útocích proti Izraeli. Cílem EU je přispět ke snížení napětí a zvýšení bezpečnosti v regionu.

Írán tvrdí, že své spojence a okolní země informoval o chystaném útoku na Izrael 72 hodin předem. Na tiskové konferenci to oznámil ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján. (Times of Israel)

Podle obecného náhledu se většina populace kolem padesátky mění na dvě otravné skupiny: ženy se stávají protivnými osobami bojujícími s příznaky přechodu, muži neméně protivnými boomery. Kolekce našich knižních tipů vás přesvědčí, že i toto období lze přestát důstojně – ať už jste žena, či muž.

Česká společnost stárne rychleji, než se čekalo, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj je reforma penzí nutná. ANO a odbory odmítají růst důchodového věku. (ČTK)

V potravinové sbírce se ve více než 2100 obchodech vybralo 467 tun zboží, oznámili organizátoři. Je to více než loni na jaře, ale méně než loni na podzim. (ČTK)

„Je potřeba jednoznačně odsoudit íránský útok na Izrael,“ prohlásil premiér Petr Fiala před návštěvou Spojených států. Podle něj je potřeba s obavami pohlížet na eskalaci napětí na Blízkém východě ze strany Íránu.

„Je to potvrzení historicky nejlepších vztahů mezi našimi zeměmi,“ prohlásil premiér Petr Fiala před odletem do USA. Fiala se má během návštěvy Spojených států setkat s prezidentem Joem Bidenem i šéfem Sněmovny Mikem Johnsonem a dalšími členy Kongresu.

Papež František v kázání varoval před spirálou násilí a prohloubením konfliktu na Blízkém východě. Nikdo by neměl ohrožovat druhé, cituje papeže agentura Reuters. (ČTK)

Cena bitcoinu se stabilizovala na 64 tisících dolarech, v reakci na blízkovýchodní dění klesla v noci na dnešek ze 70 tisíc až na 61 tisíc dolarů. Oslabení kryptoměny může signalizovat mírný pokles ostatních trhů po jejich otevření v pondělí. (WSJ)

Izrael podle německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbock ukázal, že je silný a dokáže se bránit. Írán se podle ní izoloval svým agresivním chováním, kterým prý chce destabilizovat celý region. Vyzvala Teherán, aby se zřekl dalších útoků. (Times of Israel)

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí představit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD. Názor podle ní „začíná probublávat“ i v celém poslaneckém klubu. Schillerová to řekla v pořadu ČT Otázky Václava Moravce (OVM).

Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo ANO, jeho zisk ale meziměsíčně klesl o čtyři procentní body na 34,5 procenta, ukázal průzkum Kantar CZ pro ČT. Druhá by byla ODS se 16 procenty, třetí Piráti s 10,5 procenta.

Írán v noci udělal, co nikdy předtím: přímo zaútočil na Izrael. Izraelci drtivou většinu jeho raket a dronů zlikvidovali s vydatnou pomocí spojenců. Teherán však hrozí dalším a větším úderem. Mimořádně jednají G7 i Rada bezpečnosti.

Izraelská armáda (IDF) potvrdila, že provedla nálet u města Nabi Chit na severovýchodě Libanonu. Údery směřovaly na místo, kde se vyráběly zbraně. Útok byl podle IDF reakcí na 40 raket, které vypálil Hizballáh na severní oblast Izraele. (TI)

O dotaci z programu na zateplení rodinných domů Oprav dům po babičce od jeho spuštění loni na podzim požádalo 1750 lidí a vyplacena byla asi miliarda korun. V pořadu Partie Terezie Tománkové na Primě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Íránské ministerstvo zahraničí si předvolalo velvyslance Velké Británie, Francie a Německa. Důvodem mají být „nezodpovědné postoje“ zemí k úderům Teheránu na Izrael. (Times of Israel)

Írán uzavřel mezinárodní letiště v Teheránu, Šírázu, Búšeru, Tabrízu, Isfahánu a několika dalších městech. Původně měly být obnoveny lety dnes dopoledne, ale nyní jsou všechny lety zrušeny nejméně do zítřejšího rána. (ISNA)

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov včera telefonicky jednal se svým íránským protějškem Hosejnem Amírabdolláhjánem. Rusko včera odsoudilo úder v Sýrii, který je připisován Izraeli. Dnes Rusko po íránském útoku na Izrael vyzvalo strany ke zdrženlivosti. (TI)

Premiér Jordánska Bisher Khasawneh prohlásil, že je potřeba za každou cenu zabránit jakékoliv eskalaci v regionu. Řekl také, že ozbrojené síly země se postaví pokusu jakékoli strany, která by se snažila ohrozit bezpečnost jordánského království.

Svět podle ukrajinského prezidenta Zelenského během íránského útoku na Izrael dokázal, že „má všechno potřebné, aby zastavil jakékoliv rakety a šáhidy“. Svůj příspěvek na sociálních sítích doplnil fotografiemi rozbombardovaných ukrajinských měst.

Kongres ODS končí. V posledním hlasováním 400 přítomných delegátů odsouhlasilo osm bodů usnesení. Jednoznačně se v něm postavili na stranu napadené Ukrajiny i Izraele. Podpořili nákupy munice pro Ukrajinu a odsoudili noční útok Íránu na Izrael.

Prezident Biden prohlásil, že svolá vedoucí představitele zemí G7, aby koordinovali diplomatickou reakci na íránský útok na Izrael, a pokusili se tak zabránit další eskalaci v regionu. Podle italské premiérky Giorgie Meloni by takové jednání mělo proběhnout už dnes.

Delegáti kongresu ODS v Ostravě zvolili i 14 členů výkonné rady. Členem se opět stal například jihočeský hejtman Martin Kuba. Nový je poslanec Petr Beitl.

Izraelská armáda odmítla zprávy o tom, že dovoluje Palestincům návrat do severní části Pásma Gazy. Oblast je podle ní stále bojovou zónou. O možném návratu asi 150 tisíc lidí na sever Gazy se psalo v uplynulém týdnu v souvislosti s káhirskými rozhovory o příměří. (Times of Israel)

Zatímco v Orenburgské oblasti Ruska voda pozvolna začíná klesat, v Kurganské oblasti se nyní blíží kulminace. Hladina řeky Tobol u Kurganu stále stoupá. V obci Těmljakovo živel strhnul dva mosty. Obyvatelé přilehlých vesnic byli vyzváni, aby své domy opustili, je vypínána elektřina a plyn.

Prezident Petr Pavel jednoznačně odsoudil přímý útok Íránu na Izrael. Považuje jej za „krok, kterým nebezpečně eskaluje konflikt v regionu“. Na sociální sítí X zároveň doplnil, že „zůstáváme v průběžném kontaktu s našimi partnery ve snaze bezpečnostní situaci zklidnit“.

Sedmiletá dívka, která byla v noci vážně zraněna při sestřelení rakety vypálené Íránem, podstoupila operaci vážného zranění hlavy, uvedlo lékařské centrum Soroka. Nyní je v nemocnici na dětské jednotce intenzivní péče.

Velitel ukrajinské armády generál Syrskyj tvrdí, že Moskva vydala pokyn svým ozbrojeným silám obsadit strategické ukrajinské město Časiv Jar k 9. květnu, kdy Rusko slaví konec druhé světové války. Časiv Jar umožní postup Rusů směrem na Kramatorsk a Slavjansk. (Ukraina 24/7)

Velké letecké společnosti Blízkého východu, mezi nimi například Emirates Airlines, Etihad Airways nebo Fly Dubai, oznámily zrušení některých letů a přesměrování jiných. Důvodem je íránský útok na Izrael, k němuž došlo v noci ze soboty na neděli. (Times of Israel)

Muž, který včera v nákupním centru v Sydney ubodal šest lidí, měl psychické obtíže a byl často v kontaktu s policií. Do včerejšího incidentu ale nebyl nikdy zadržený ani nebyl z ničeho obviněný. (Reuters)

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák ocenil mezinárodní pomoc v obraně Izraele proti útoku Íránu. Zalitoval, že „stejně razantně nehájíme i vzdušný prostor nad Ukrajinou“. (ČTK)

Záplavy v ruské Orenburské oblasti polevují, hladina řeky Ural začala velmi zvolna klesat. Voda vystoupala na rekordních 11,87 metru a nyní klesá asi o tři až pět centimetrů za hodinu, informoval podle agentury TASS hydrometeorologický ústav Orenburské oblasti.

Podle dvou západních zpravodajských zdrojů byla většina íránských bezpilotních letounů sestřelena izraelskými a americkými letouny dříve, než dosáhly svých cílů v Izraeli. Potvrdily tak slova izraelské armády o tom, že 99 procent střel bylo včas zneškodněno. (Times of Israel)

Německý kancléř Olaf Scholz dorazil do čínského města Čchung-čching, kde si má prohlédnout závod německé společnosti na výrobu udržitelných vodíkových pohonů. Zahajuje tak třídenní návštěvu Číny. (Sin-chua)

Lídr demokratické většiny v Senátu Chuck Schumer tvrdí, že by Izraeli v této chvíli nejvíce pomohlo, kdyby americká Sněmovna reprezentantů schválila balík pomoci v objemu 95 miliard dolarů (asi 2,3 bilionu Kč) zahrnující peníze pro Tel Aviv i Kyjev. Uvedl to list Guardian.

Za barbarský a zákeřný označila íránský útok na Izrael ministryně obrany Jana Černochová. Připomněla, že Írán podporuje Rusko ve válce s Ukrajinou. (ČTK)

Letiště v izraelském Tel Avivu opět po nočním íránském útoku přijímá letadla. Jako první přistál dopravní letoun společnosti Red Wings z ruského Petrohradu. (TASS)

Akcie na burze v izraelském Tel Avivu mírně klesají. Děje se tak poté, co Írán v noci na dnešek vypustil na Izrael zhruba tři stovky bezpilotních letounů a raket. Izraelská armáda nicméně uvedla, že téměř všechny střely byly zachyceny protivzdušnou obranou. (Times of Israel)

Teroristická skupina Hamás vítá íránský útok na Izrael. Vojenskou operaci považuje za „přirozené právo a zaslouženou odpověď na zločin, kterým byl útok na íránský konzulát v Damašku“, při němž bylo zabito několik vůdců Íránských revolučních gard. (Times of Israel)

Podle velitele íránských islámských revolučních gard, generála Salamiho, byla noční operace proti Izraeli úspěšnější, než se očekávalo. To ale neodpovídá zprávám světových agentur z Izraele, kde íránské drony a rakety měly zasáhnout jen minimum cílů a způsobit drobné škody.

„Život bude vždy rozporuplný, paradoxní, proměnlivý, dynamický. Nemůžeme-li se spokojit s nejistotou, pak se nemůžeme spokojit ani se životem,“ říká novinářka Maggie Jackson. Co získáme, když se nejistoty přestaneme tolik bát?

Jordánsko v noci zachytilo „létající objekty“, které narušily jeho vzdušný prostor. Ve snaze ochránit své obyvatele je armáda sestřelila. Šrapnely podle státní televize nezpůsobily škody ani zranění. (Al-Džazíra)

Setkání skupiny zemí G7 k aktuální situaci na Blízkém východě se bude konat dnes v brzkém odpoledni. Schůzku inicioval americký prezident Biden, oficiálně ji svolává Itálie, která nyní drží předsednictví. (Al-Džazíra)

Írán varoval, že pokud Izrael provede odvetný útok, íránská odpověď bude mnohem větší než dnes v noci. Náčelník íránského generálního štábu Mohammad Bagheri to řekl v tamní státní televizi. Dále řekl, že USA dostaly varování, aby nepodporovaly izraelské vojenské akce, jinak zaútočí na americké vojenské základny. (Jerusalem Post)

Nové články Deníku N

15:23Fiala odletěl na návštěvu USA. S Bidenem bude jednat o Ukrajině i Blízkém východě 15:01Odhozené rukavice, masivní přímý útok, mimořádná vzdušná bitva. Co ukázal noční útok na Izrael 14:19Kantar CZ: Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo ANO se ziskem 34,5 procenta 12:59Dlouhá noc v Izraeli skončila, může však přijít delší. Írán hrozí větším úderem i na americké základny 11:21Americký deník o babičce Božence, truchlení s Latinos a vcházení do smutku předem 08:17Írán podnikl rozsáhlý útok na Izrael | Fiala dál povede ODS | Šest lidí zemřelo po útoku nožem v Sydney 00:16Státy uvádějí do pohotovosti armády, státníci vydávají mimořádná prohlášení 00:08Izrael se spojenci zlikvidoval stovky íránských dronů a raket. Úlomky zranily dítě, škody jsou malé, napětí obrovskéVčera 22:11Živě: Írán podle svého vyjádření vyslal drony a rakety na IzraelVčera 22:07Volební dárečky dávat nebudeme, říká StanjuraVčera 14:22My Češi se umíme radovat z mála, ale komunismus nás nenaučil dávat, říká šéfka českého muzea v USAVčera 13:23Prozápadní vláda není samozřejmost, prohlásil Fiala. ODS povede další dva rokyVčera 13:04Slovenským celebritám ukončují firmy komerční spolupráce. Vadí jim jejich podpora PellegrinihoVčera 13:00Petr Fiala obhájil post předsedy ODS, neměl protikandidátaVčera 12:10Fiala: Vláda zatím splnila 60 procent toho, co si předsevzala. Lidé nás volí v těžkých časechVčera 09:49Velká část české společnosti stojí bezvýhradně za Izraelem a odmítá jakoukoliv jeho kritiku. Co ji k tomu vede?Včera 08:06Přijímačky na střední školy | Předseda antimonopolního úřadu na svatbě vlivného advokáta | Otočil Fico ohledně války?Včera 08:00Ani vlk, ani pes, ale vlkopes. Expert vysvětluje, zda přibývající kříženci ohrožují vlka, psa nebo člověkaVčera 06:30Nahlédněte do Klementina, jak jste ho ještě neviděli. Nejkrásnější barokní knihovnu teď můžete navštívit klidně doma z obývákuVčera 06:00Režisérka Daniela Špinar se svým týmem připravila pro vršovický Vzlet pohybově-obrazovou inscenaci vycházející z nezveřejněných deníků Petra Lébla12.04 23:28„Bez nich bych skončila v ústavu.“ Sehnat pečovatele mimo větší města je velmi obtížné12.04 21:00„Právně nezávazný dokument.“ Bezpečnostní dohoda s Ukrajinou nebude obsahovat vyslání vojáků12.04 20:11„Matematika mi nepřipadala jako od Cermatu, struktura se změnila.“ Pět deváťáků hodnotí první den přijímaček12.04 19:46Češi jsou štědřejší. Stát ale může pomoci tomu, aby se to vyplácelo i chudším, ukazuje studie12.04 19:26Akcie Tesly klesají, investory naopak zaujal příchod nového čínského konkurenta Xiaomi12.04 19:01Boje v Myanmaru: junta ztrácí půdu pod nohama, její vojáci prchají a porážka stíhá porážku12.04 18:47Nepříjemné inflační překvapení poslalo dolů cenu amerických akcií12.04 18:45Deváťáci mají za sebou první test z matematiky. Zkusili jsme ho spočítat a nabízíme naše řešení (teď už správně)12.04 17:47V kůži deváťáků: Zkusili jsme zodpovědět všech třicet úloh z češtiny a vysvětlujeme náš postup12.04 17:45Politická Pointa N: Kongres ODS potvrdí Fialu ve funkci. Udělají totéž i voliči?