Ruský prezident Putin přikázal Službě zahraniční rozvědky získat pro Rusko nejmodernější technologie, od kterých Moskvu odřízly sankce. Podíl ruských patentů ve světě činil v roce 2020 pouhých 0,9 procenta.
Putin s tímto prohlášením vystoupil u příležitosti stého výročí založení „nelegální rozvědky“. 28. června 1922 bylo vytvořeno oddělení Zahraničního odboru Státní politické správy při NKVD (sovětské ministerstvo vnitra). Dnes je známé pod názvem „Správa S“ při Službě vnější rozvědky, respektive „nelegální rozvědka“. Právě k jejím příslušníkům se nyní Putin ve dnech stoletého výročí obrací s výzvou zintenzivnit průmyslovou špionáž jako odpověď na západní sankce.
Příslušníci „Správy S“ pracují v zahraničí pod civilním krytím jako občané cizích států, nikoliv Ruska. Jsou na tuto misi dlouho připravováni a je jim zcela změněna identita.
„Srdečně blahopřeji k výročí všem, pro které se tato mimořádně důležitá práce stala posláním a osudem, všem, kteří roky a celá desetiletí daleko od vlasti, bez diplomatického či jiného krytí brání národní zájmy naší země a kteří i dnes provádí unikátní operace a předávají informace do centra,“ řekl Putin. Během studené války podle prezidenta rozvědčíci-nelegálové výrazně pomohli „k rozvoji domácího průmyslu a vědy“. A západní sankce činí tyto úkoly znovu aktuálními, prohlásil Putin.
„Jedna z priorit práce Služby zahraniční rozvědky je spolupráce v průmyslovém a technologickém rozvoji naší země a upevnění jejího obranného potenciálu,“ řekl Putin a zdůraznil, že tato úloha nelegální rozvědky je tím významnější, čím více sílí sankční tlak na Rusko.
Podle odhadů Vysoké školy ekonomické v Moskvě přes 30 procent všech technologií, které jsou využívány v ruském průmyslu, bylo nakoupeno v zahraničí. Za posledních 20 let se výdaje na nákup zahraničních technologií zvýšily dvanáctkrát. V některých odvětvích je podle ruských odborníků závislost na zahraničních technologiích kritická, například ve zdravotnictví. (The Moscow Times)
Právě kvůli riziku průmyslové špionáže bude České vysoké učení technické u studentů z Ruska a Běloruska, kteří navštěvují strategické obory, zkoumat motivaci k dalšímu působení v Česku a na škole.