Na Českolipsku hoří les v těžko přístupném terénu na vrcholu Širokého kamene u Hamru na Jezeře. Na místě zasahuje deset jednotek. Hasiči tam zasahovali už včera, dnes se oheň znovu rozhořel. Je pravděpodobné, že došlo k přenosu ohně pod zemí skrze kořenový systém.
Hamru hoří zhruba hektar lesa, hasiči na místě zasahovali už ve středu odpoledne, oheň se jim podařilo zlikvidovat. „Dnes dopoledne tam byli ještě na kontrole, procházeli to, nic neodhalili. Nový požár byl ohlášen ve 14.30. Při takovýchto zásazích ale není neobvyklé, že se to řeší třeba ještě několik dní,“ řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda.
V souvislosti s vysokými, teplotami, suchem a větrným počasím jsou podle něj v posledních dnech podobné požáry v přírodě na denním pořádku. Zásah v obtížně přístupném místě na vrcholu Širokého kamene je ale podle Suchardy pro hasiče extrémně náročný.
„Pokud hoří v takovémto terénu, tak se nahřeje i skála, takže je tam ještě větší teplo. Máme tam deset jednotek, a je to hlavně proto, aby tam bylo dostatečné množství lidí na střídání, protože ten zásah je extrémní. Jsou tam skály, je tam les, hasiči tam mají hodně práce s dopravou vody na požářiště a s ohledem na panující počasí mají nařízený pitný režim, musí se často střídat, protože je tam velké převýšení, velké vedro i velké nebezpečí třeba pádu ze skály,“ popsal zásah Sucharda.
K vyhledávání ohnisek využívají hasiči dron. „V nejvíce exponovaném terénu provádí hasební zásah lezecká skupina z Liberce, nasazeno je osm proudů,“ doplnil Sucharda. Dnešní zásah je ještě náročnější než ve středu, teploty znovu překročily tropickou třicítku. Náročné je i zajištění dostatku vody, tu hasiči čerpají na stanovišti, které si zřídili u Hamerského rybníka. „Máme tam velkokapacitní čerpadlo, pomohlo by nám, kdyby začalo pršet,“ dodal mluvčí hasičů. (ČTK)