Ve Francii dnes odsoudili osm mužů, kteří se před třemi lety podíleli na krádeži díla umělce Banksyho z pařížského hudebního klubu Bataclan. Dveře s Banksyho malbou truchlící holčičky zmizely v roce 2019, policie je ale o rok později vypátrala v Itálii.
Čin vzbudil velké emoce, protože Banksy dílo vytvořil jako poctu obětem teroristického útoku z roku 2015, kdy v Bataclanu zemřelo 90 lidí.
Nejdelší tresty vězení udělil soud třem mužům, kteří se na krádeži přímo podíleli a přiznali se k ní. Jeden z nich dostal trest čtyři roky s možností podmínečného propuštění po dvou letech. Další dva obžalovaní pak trest na tři roky, také s možností propuštění po odpykání poloviny trestu. Odsloužit si ho mají v domácím vězení.
Nejpřísnější potrestání prokuratura žádala pro 41letého muže, který si podle ní krádež protipožárních dveří objednal. Soud ale konstatoval, že pro to neexistují důkazy a obžalovaný dostal tříletý trest s možností propuštění po 20 měsících za ukrývání kradeného díla.
Dveře z Bataclanu zmizely v noci na 26. ledna 2019 během pouhých osmi minut. Maskovaní pachatelé je odvezli přes hranice a policie je objevila v červnu 2020 na farmě v Itálii.
Prokuratura už při zahájení procesu uvedla, že podle ní byl motivem pro krádež zisk a nikoli znesvěcení památky obětí útoku. Banksyho díla se v aukcích prodávají za enormně vysoké částky – loni se jeho napůl skartovaný obraz nazvaný Dívka s balónkem vydražil za 18,5 milionu liber (více než půl miliardy korun). Ke krádeži svádí to, že Banksyho díla jsou většinou na veřejně přístupných místech a nikoli v zabezpečených galeriích. (ČTK)