Francouzský nejvyšší správní soud rozhodl, že plavky zahalující tělo – burkiny – nošené z náboženských důvodů nebudou ve veřejných bazénech povoleny. Porušují zásadu neutrality vlády vůči náboženství. Burkiny vyvolávají v zemi intenzivní politickou debatu.
Rozhodnutí soudu burkini zakázat přichází poté, co je Grenoble povolil. Ten ale zároveň povolil i plavání „nahoře bez“. Foto: bellmon1, Flickr
Přestože burkiny nosí ve Francii jen malý počet lidí, stalo se z nich výbušné téma.
Ministr vnitra Gerald Darmanin uvítal rozhodnutí Státní rady jako „vítězství sekularismu“. Některé muslimské ženy jej odsoudily jako nespravedlivě zaměřené proti jejich víře a tělu a založené na zastaralých mylných představách o islámu.
Rozhodnutí soudu přichází poté, co město Grenoble, v jehož čele stojí starosta ze strany Zelených, minulý měsíc po kampani místních aktivistů burkiny na veřejných koupalištích povolilo.
Město také odhlasovalo, že v rámci širšího uvolnění pravidel pro plavky povolí ženám plavat nahoře bez.
Prefekt, tedy nejvyšší vládní úředník regionu Grenoble, ale rozhodnutí o burkinách zablokoval s odůvodněním, že je v rozporu se sekulárními zásadami Francie.
Jedná se o první rozsudek podle kontroverzního zákona, který prosazuje prezident Emmanuel Macron a jehož cílem je chránit „republikánské hodnoty“ před hrozbou, kterou jeho vláda označuje za náboženský extremismus.
Pravidla pro odívání ve veřejných bazénech ve Francii jsou přísná, a to podle úřadů z hygienických důvodů: jsou vyžadovány čepice a obecně jsou zakázány pytlovité plavky nebo jiné objemné oblečení. V mnoha bazénech nejsou povoleny ani neopreny a některé ochranné obleky proti slunci.
V několika dalších městech jsou burkiny ve veřejných bazénech povoleny. Patří mezi ně i město Rennes, ale jeho rozhodnutí bylo zaměřeno na uvolnění pravidel pro plavky a nebylo založeno na náboženských důvodech. (Hill)