V Íránu v prvních třech měsících letošního roku popravili 100 lidí. S odvoláním na zprávu generálního tajemníka OSN o tom dnes informovala agentura AFP.
Podle organizace Společně proti trestu smrti (ECPM) a íránské organizace lidských práv IHR se v Íránu začalo více popravovat po zvolení prezidenta Ebráhíma Raísího v roce 2021.
Zástupkyně vysoké komisařky OSN pro lidská práva Jordánka Nada Nášifová sdělila, že roku 2020 Írán popravil 260 lidí, loni 310.
Ochránci lidských práv tvrdí, že oběťmi poprav jsou často příslušníci etnických a náboženských menšin, zejména Kurdové, Arabové a Balúčové. Loni podle IHR bylo mezi popravenými 21 procent Balúčů, přičemž tato skupina tvoří v Íránu podle odhadu jenom dvě až šest procent obyvatel. Další skupina ochránců lidských práv uvádí, že 85 procent poprav v Íránu je tajných a veřejně se o nich neinformuje.
Na Írán připadá celosvětově od roku 2017 podle Amnesty International (AI) vůbec nejvíc poprav – v 18 zemích loni skončilo na popravišti nejméně 579 lidí, z toho více než polovina v Íránu. Ve statistikách chybí údaje z Číny, Severní Koreje a Vietnamu, upozorňuje AI. Podle organizace Peking popravuje ročně tisícovky svých občanů, oficiální čísla ze žádné z těchto zemí ale nejsou k dispozici. (ČTK)