Světová plavecká federace FINA odhlasovala omezení účasti transgenderových sportovkyň v elitních ženských disciplínách. S platností od dnešního dne se ženských soutěží nemohou účastnit sportovkyně, které začaly genderovou transformaci po začátku puberty.
Další podmínkou je udržení hladiny hormonu testosteron pod úrovní 2,5 nanomolů na litr.
Většině transgenderových plavkyň je tak fakticky znemožněno účastnit se vrcholných plaveckých soutěží včetně olympijských her. Mezinárodní olympijský výbor rozhoduje o způsobilosti sportovkyň na základě rozhodnutí jednotlivých sportovních federací.
FINA pracuje na zavedení „otevřené kategorie“ pro plavce či plavkyně, jejichž pohlavní identita se liší od jejich biologického pohlaví.
Rozhodnutí bylo přijato 71 procenty hlasů členů 152 oprávněných národních federací na kongresu, který se konal během mistrovství světa v Budapešti.
„Přístup FINA při přípravě této politiky byl komplexní, vědecky podložený a inkluzivní,“ řekl výkonný ředitel FINA Brent Nowicki. „Kladli jsme důraz na spravedlivou soutěž.“
Nařízení přicházejí tři měsíce poté, co Lia Thomasová z Pensylvánské univerzity získala jako první otevřeně transgenderová žena plavecký titul v první divizi NCAA, když vyhrála závod na 500 metrů volným stylem.
Její vzestup zintenzivnil debatu o místě transgenderových plavkyň ve sportu. Thomasová nedávno uvedla, že doufá, že se zúčastní olympijských her v Paříži v roce 2024.
Stovky plavkyň podepsaly dopis na podporu Thomasové a všech transgenderových a nebinárních plavkyň a plavců. Některé plavkyně z jejího týmu a jejich rodiče však anonymně oponovaly, že sice Thomasovou podporují v její transformaci, ale že její soutěžení s ostatními ženami je podle nich nespravedlivé. (Washington Post)