Nejnovější zprávy z témat: Sin-ťiang, Za ujgurskou diasporou
Kanada v příštích dvou letech poskytne nový domov asi 10 000 ujgurským uprchlíkům. Umožní to nový zákon, který parlament jednomyslně přijal všemi 322 hlasy. Už předloni kanadský parlament prohlásil čínské zacházení s Ujgury za genocidu. (China Project)
V novém Ústředním výboru Komunistické strany Číny nezasedne Čchen Čchüan-kuo, architekt drakonických represí v Tibetu a Sin-ťiangu. Čchen byl před pěti lety povýšen do politbyra, letos odchází do předčasného důchodu. (scmp)
Rozhořčení mezi zastánci lidských práv Ujgurů i v muslimských zemích vyvolalo páteční hlasování Rady pro lidská práva OSN. To odmítlo byť jen diskusi o situaci v čínském Sin-ťiangu. Proti se vedle Číny postavily i většinově muslimské Indonésie, Somálsko, Pákistán, Emiráty a Katar, další se zdržely. (Al-Džazíra)

Česká republika v Radě OSN pro lidská práva hlasovala pro debatu o situaci v Sin-ťiangu, navrženou po zprávě exkomisařky Bacheletové. Návrh však smetl ze stolu odpor Číny a dalších členských zemí. (UNHRC)
Švýcarsko si předvolalo čínského velvyslance, aby mu vyjádřilo své obavy nad stavem lidských práv v západočínské provincii Sin-ťiang. Informovalo o tom dnes švýcarské ministerstvo zahraničí.
Mučení, sexuální násilí, zločiny proti lidskosti: OSN konečně vydala zprávu o Sin-ťiangu, kterou Čína chtěla umlčet. Zpráva však vyšla jen 13 minut před odchodem komisařky Bacheletové z funkce. A Ujgurům zatím minutová ručička tiká na příslovečných „za pět dvanáct“.