Ruskému investigativnímu serveru Projekt se podařilo získat jména 166 ruských důstojníků, kteří se účastní války proti Ukrajině. Novináři vytvořili databázi, která obsahuje mj. majetkové poměry vojáků včetně velkých dluhů, které většina z nich má.
Ilustrační foto. Fotolia, Adobe Stockilustrační Fotolia
Podle autorů analýzy „Komu mať rodnaja“ (jde o variaci ruského přísloví Pro někoho válka, pro někoho rodná matka), která má podtitul „Průvodce po ukrajinské válce“, životopisy a další údaje o velících důstojnících do jisté míry vysvětlují některé válečné zločiny, kterých se ruští vojáci dopouštějí.
V obsáhlé databázi, kterou Projekt vytvořil, jsou jména velitelů brigád, pluků, divizí i armád, a také vysokých představitelů ministerstva obrany Ruska a generálního štábu. Jak uvádějí autorky článku Jekatěrina Reznikovová a Julija Balachonovová, každý třetí z velitelů střední a vyšší úrovně má vysoké dluhy a mnozí se opakovaně dopustili závažných dopravních přestupků, neplatí alimenty nebo za elektřinu a plyn.
Tím lze vysvětlit, soudí novinářky, i vysokou míru kriminálního chování ruských vojáků na Ukrajině, včetně rabování.
Velmi často jsou mezi vojáky mladí muži z nejchudších oblastí Ruska, jako je severokavkazský Dagestán, Burjatsko, Volgogradská oblast či Orenburgská oblast. Zde se také konalo nejvíce pohřbů padlých a je tedy pravděpodobné, že tyto regiony mají mezi svými obyvateli nejvíce obětí.
Ve válce proti Ukrajině jsou důstojníkům i vojákům nabízeny mnohem vyšší výdělky než v době míru.
Novinářky také tvrdí, že nyní se války proti Ukrajině účastní prakticky všechny bojeschopné jednotky ruské armády, a to všechny pozemní ruské armády, útočné jednotky výsadkářských vojsk, všechny síly vojenské rozvědky, námořní pěchota ze všech čtyř ruských válečných flotil, plně je nasazeno dělostřelectvo i letectvo, jak útočné tak těžké. Vojáci byli na západní ruské hranice svezeni z celé Ruské federace.
Války se účastní dokonce i jediná mírová brigáda ruské armády, která se může účastnit operací OSN. Jde o 15. Alexandrijskou motostřeleckou brigádu dislokovanou v obci Roščinskij v Samarské oblasti.
Zvláštní pozornost byla věnována 64. zvláštní motostřelecké brigádě dislokované v Chabarovském kraji. Právě tato jednotka měla spáchat řadu válečných zločinů v Kyjevské oblasti, především ve městě Buča, kde byly nalezeny hromadné hroby s ukrajinskými civilisty, kteří byli často popraveni nebo měli svázané ruce.
V jednotce podle rodičů vojáků dlouhodobě panuje šikana, mazáctví, vojáci tam nedostávají dostatek jídla a nemají lékařskou péči. Velitelé se k vojákům chovají krutě. V minulosti zde bylo vyšetřováno několik trestných činů, včetně několika sebevražd vojáků.
Autorky podrobně popisují i způsob, jakým jména důstojníků získaly a jak se dostaly k informacím například o jejich příjmech a dluzích. Veškerá data pocházejí z veřejných zdrojů. (Projekt)