Tchaj-wan vyjádřil „nespokojenost a lítost“, neboť jej Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli diplomatickému tlaku ze strany Číny nepozvala na své nadcházející Světové zdravotnické shromáždění v Ženevě.
Čína dnes podle agentury AFP odmítla vyslyšet výzvy Spojených států, aby účast Tchaj-wanu schválila.
WHO nereagovala na opakované žádosti Tchaj-wanu, který se chce účastnit letošního Světového zdravotnického shromáždění (WHA). Organizace tím podle tchajwanského ministerstva zahraničí „nezvládla zůstat neutrální a profesionální, jelikož opakovaně ignorovala nutnost tchajwanského podílu na WHO a WHA“.
Tchaj-wan není kvůli nesouhlasu Pekingu součástí většiny světových uskupení. Čína trvá na tom, že by k němu nemělo být přistupováno jako k nezávislé zemi a ostrovní stát považuje za jednu ze svých provincií.
Šéf americké diplomacie Antony Blinken ve středu apeloval na WHO, aby Tchaj-wan pozvala jako pozorovatelskou zemi na základě jeho odborné zkušenosti s bojem proti covidu-19 a jeho vyloučení označil za „neopodstatněné“. Pro účast Tchaj-wanu na konferenci se vyslovilo celkem 13 zemí.
„S americkými návrhy silně nesouhlasíme,“ reagoval dnes na tiskové konferenci Čao Li-ťien, mluvčí čínské diplomacie. „Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí čínského území,“ prohlásil.
Zástupce WHO dříve tento týden řekl, že rozhodnutí, zda bude Tchaj-wanu udělen pozorovatelský status pro konferenci, padne nejspíše do pondělí. Delegace z Tchaj-wanu bude na konferenci v Ženevě za získání statusu pozorovatele lobbovat a bude se „okrajově“ setkávat se zástupci jiných zemí, napsala dnes agentura Reuters.
Čína zablokovala tchajwanskou účast na konferenci po volbách v roce 2016, kdy se na ostrovním státě stala prezidentkou Cchaj Jing-wen, kterou Čína vnímá jako separatistku. Prezidentka toto nařčení odmítá.
Tchaj-wan se účastnil Světového zdravotnického shromáždění mezi lety 2009 a 2016, kdy mezi Pekingem a Tchaj-pejí panovaly lepší vztahy. WHA je nejvyšším orgánem Světové zdravotnické organizace a koná se za přítomnosti ministrů zdravotnictví všech členských států.
Pro účast Tchaj-wanu v mezinárodních organizacích se dříve tento měsíc vyjádřil i český Senát. (ČTK)