Za smrt vězně, který zahynul po požáru v cele v Plzni na Borech, nebude nikdo potrestaný, neexistují důkazy o cizím zavinění. Ústavní soud odmítl stížnost mužovy matky, která nesouhlasila s odložením věci.
Zpochybňovala verzi policie, domáhala se práva na účinné vyšetřování. Usnesení je dostupné v databázi soudu.
Náznaky, že na vězňově smrti mohl mít podíl někdo jiný, označil ÚS za spekulativní. „Není povinností orgánů činných v trestním řízení tyto nepodložené spekulace vyvracet. Jejich úkolem je provést důkazy a tyto důkazy objektivně vyhodnotit z hlediska, zda existuje důvodné podezření, že byl spáchán trestný čin. Nemají-li takové poznatky, je namístě trestní věc odložit, a nikoliv vést s poškozenými stále další polemiky v oblasti medicíny, fyziky, hořlavosti látek, technického zajištění důkazů apod.,“ stojí v usnesení.
Muž zemřel 20. září 2020 večer. V cele, kde byl sám, začalo z nejasných příčin hořet. Vězeň se udusil oxidem uhelnatým. Policisté dospěli k závěru, že usnul na lůžku se zapálenou cigaretou, která spadla na závěs z toaletního koutu, uložený pod lůžkem. Muž byl ve vězení teprve několik dní. (ČTK)