Bývalý vicepremiér Karel Havlíček (ANO) na vlastní žádost skončil ve vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Havlíčka dnes odvolal kabinet Petra Fialy (ODS), vyplývá z výsledků zasedání. Radu doplní odborník na biofyziku Tomáš Polívka.
Návrhy na personální změny předložila kabinetu ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09), která je zároveň předsedkyní RVVI.
„Nová vláda úplně rezignuje na řízení vědy podle mezinárodních kritérií. Směřuje to k tomu, že to tady bude jako před deseti lety, kdy se rozhodovalo nikoliv podle vize, ale podle požadavků zájmových skupin,“ vysvětlil již dříve ČTK své rozhodnutí Havlíček. „Respektuji, že každá vláda má právo na jiný přístup, ale na tomto se nemohu spolupodílet, proto jsem rezignoval,“ doplnil.
Havlíček působil v radě od roku 2014. Zatím však není jasné, kdo ho nahradí na pozici místopředsedy. První místopředseda rady Pavel Baran již dříve ČTK řekl, že o plném obsazení tříčlenného předsednictva rada rozhodne na některém z dalších zasedání.
Polívka, který radu jako řadový člen doplní, vede Laboratoř optické spetroskopie na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (PřF JČU). Studuje především extrémně rychlé děje, jako je přenos energie ve fotosyntetických komplexech. Pracuje také v Ústavu molekulární biologie rostlin v Biologickém centru Akademie věd ČR. Mezi lety 1997 až 2005 působil na Lundské univerzitě ve Švédsku. Je profesorem biofyziky.
Polívka je podle RVVI autorem či spoluautorem 135 publikací ve vědeckých časopisech. Vědec s RVVI spolupracuje dlouhodobě, loni v listopadu ho rada zvolila také do funkce hlavního koordinátora hodnocení výzkumných organizací.
Rada pro výzkum spolupracuje například na přípravě Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací a metodiky hodnocení výzkumných organizací a výsledků ukončených programů (Metodika 2017+). Rada navrhuje vládě členy předsednictva a předsedy Technologické agentury ČR a Grantové agentury ČR. Zpracovává také návrhy rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace a střednědobé výhledy podpory této oblasti. Funkční období člena rady je čtyřleté, může být jmenován nejvýše dvakrát po sobě. (ČTK)