Íránský konzervativní prezident Ebráhím Raísí dnes řekl, že oživení jaderné dohody z roku 2015 mezi Teheránem a světovými mocnostmi bude možné, pokud Spojené státy zruší sankce proti Íránu.
Informuje o tom agentura Reuters. „Pokud druhá strana zruší nespravedlivé sankce, bude možnost dohodu oživit,“ řekl Raísí ve vysílání íránské státní televize.
Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán (JCPOA) uzavřely s Íránem Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Americký prezident Donald Trump ale v roce 2018 od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Teherán závazky z JCPOA nedodržuje od roku 2019. O oživení dohody se od loňského dubna jedná ve Vídni. Íránští zástupci se ovšem odmítají setkat přímo s americkými představiteli, což znamená, že reprezentanti ostatních signatářů musejí mezi Američany a Íránci pendlovat.
Západní diplomaté vyjádřili naději, že v nadcházejících týdnech dojde při rozhovorech k průlomu. Nadále však mezi Teheránem a ostatními zůstávají spory a Írán odmítl jakákoli ultimáta Západu.
Dnes Írán sdělil, že je připraven zvážit přímá jednání s USA, pokud bude mít pocit, že lze dospět k dobré dohodě se zárukami, že od ní Washington opět neodstoupí.
„S Američany jsme nejednali. Jak jsme však oznámili a nyní opakujeme, pokud budou (ostatní) strany ochotny zrušit nespravedlivé sankce proti íránskému lidu, bude tu prostor pro jakoukoli dohodu,“ řekl Raísí. (ČTK)