Šéf polského Nejvyššího kontrolního úřadu (NIK) Marian Banaś hodlá iniciovat prověrku státního dohledu nad tajnými službami. Řekl to dnes před senátní vyšetřovací komisí, která se zabývá případy nelegálního sledování kritiků vlády pomocí izraelského programu Pegasus.
„Vzhledem k nedávným událostem souvisejícím s bezpečností státu a občanů jsem se rozhodl zahájit okamžité naléhavé monitorování státního dohledu nad tajnými službami,“ sdělil Banaś členům komise horní komory parlamentu.
Mimo jiné přitom řekl, že má v úmyslu předvolat ve věci vůdce vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczynského, který je zároveň místopředsedou vlády pro bezpečnost. Svědčit by podle Banaśe měl vlivný polský politik pod hrozbou trestní odpovědnosti za křivou výpověď.
„Měl by odpovídat na otázky týkající se nezákonného a hromadného sledování polských žen a mužů,“ uvedl Banáš. Dodal, že pokud bude Kaczyński skutečně předvolán, musí se podle zákona dostavit.
Banaś senátorům také řekl, že podle svého přesvědčení byl také on sám cílem sledování. V této souvislosti tvrdil, že pokus napojit se na něj prostřednictvím aplikace Pegasus v roce 2018 „zcela zničil“ jeho mobilní telefon.
Vládní tábor podezření ze špehování opozice dlouho zlehčoval či popíral. Až předminulý týden Kaczyński přiznal nákup izraelského sledovacího programu. Zároveň ale odmítl, že by byl použit proti jeho politickým odpůrcům. Podle agentury AP odhalení otřásla Polskem podobně jako skandál Watergate Spojenými státy.
Od roku 2015 byly odhaleny desítky významných případů zneužívání programu Pegasus, který byl údajně použit k odposlouchávání novinářů, politiků, diplomatů, právníků a aktivistů za lidská práva od Blízkého východu po Mexiko. (ČTK)