V zoologické zahradě v Jihoafrické republice se loni prokázala nákaza covidem-19 u dvou pum a tří lvů. Podle studie, z níž dnes citovala agentura AFP, se nákaza na zvířata přenesla nejspíš z ošetřovatelů, kteří neměli žádné příznaky.
Studie univerzity v Pretorii uvádí, že riziko přenosu viru z člověka je v případě velkých kočkovitých šelem značné.
Testy PCR byly pozitivní ještě sedm týdnů po začátku nákazy. Podle vědců by to mohlo znamenat, že „se u zvířat rozvine vážnější forma nemoci než u lidí“.
Tři lvi měli pozitivní test loni a objevily se u nich podobné symptomy jako u lidí – dýchací potíže a výtok z nozder. Jedna lvice onemocněla zápalem plic.
Pozitivní testy mělo pět pracovníků zoo, kteří byli se lvy v kontaktu, z čehož vědci usoudili, že původcem nákazy zvířat byl člověk. Zvířata byla nakažená variantou delta, která v té době v JAR převažovala.
Covid se předtím prokázal také u dvou pum, jež byly testovány kvůli anorexii, průjmu a výtoku z čenichů. Uzdravily se do tří týdnů, ale v jejich případě nebyl zjištěn zdroj nákazy ani varianta viru.
Zvířata se nakazila také v pražské zoo. Pozitivní tam byly gorily a mezi šelmami lvi indičtí, samec kočky krátkouché, pár tygrů malajských a samec tygra sumaterského. (ČTK)